Jump to content

Υλικα Μικρων Φιλτρων


Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω για τα μικρα εσωτερικα (κρεμαστα) φιλτρα τα οποια εχουν τα μικρα ενυδρεια. Αυτα συνηθως λοιπον εχουν τα δικα τους ανταλλακτικα και συνηθως ειναι ανθρακας. Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον αν ξερετε

1) μπορουμε ανετα να βαλουμε δικο μας χυμα υλικο (σιποραξ, σφουγγαρι κτλ) στη θεση των ανταλλακτικων;

2) προτεινετε η οχι τη χρηση ανθρακα σε αυτα τα φιλτρα;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

σε ενα φιλτρο μπορεις να βαλεις οτι υλικο εχεις αναγκη

η χρηση ανθρακα δεν μπορει να κατηγοροποιηθει με τα φιλτρα αλλα με την αναγκη που εχει την συγκεκριμενη στιγμη το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.

ο λογος που τα ρωταω αυτα ειναι γιατι απο τη μια αυτα τα φιλτρα ειναι αρκετα μικρα και δεν εχουμε την δυνατοτητα να βαλουμε ΚΑΙ ανθρακα ΚΑΙ βαμβακι ΚΑΙ βιολογικο υλικο ΚΑΙ σφουγγαρι κτλ. .Οποτε πρεπει να διαλεξουμε και για αυτο λεω, ποια υλικα ειναι τα πιο αναγκαια. Γνωμη μου το βιολογικο υλικο και το βαμβακι. Αλλα συμφωνειτε?

Οσο για τον ανθρακα, ξερω οτι τον χρησιμοποιουμε για να κανει πιο καθαρο (διαυγεια) το νερο και αφοτου κανουμε καποια θεραπεια. Αλλα χρησιμευει σε κατι αλλο? Γιατι ολα αυτα τα μικρα φιλτρα εδω εχουν τετοια ανταλλακτικα με ανθρακα και γνωμη μου ειναι οτι και τσαμπα χωρο πιανει αλλα και αν μεινει ο ανθρακας μεσα για μηνες, μπορει να δημιουργησει προβληματα.

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου μικρό εσωτερικό φίλτρο έχω αφήσει το σφουγγάρι που είχε για να κάνει μηχανική φίλτρανση και έβγαλα τον ανθρακα αλλ'α και τον κάδο στον οποίο ήταν μέσα για να εξοικονομήσω χώρο. Στη θέση τους έβαλα siporax ( μικρά σφαιρίδια ) μέσα σε ένα διχτάκι για να πάρει περισσότερη ποσότητα και λειτουργεί μια χαρά. Αν χρειαστεί όμως να βάλω άνθρακα θα υπάρξει πρόβλημα, λόγω έλλειψης χώρου .

Link to comment
Share on other sites

Το μαυρο σφουγγαρι που υπαρχει στα μικρα εσωτερικα φιλτρα δεν ειναι ανθρακας αλλα κανονικο σφουγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Το μαυρο σφουγγαρι που υπαρχει στα μικρα εσωτερικα φιλτρα δεν ειναι ανθρακας αλλα κανονικο σφουγγαρι.

καταρχην ειναι αναλογα το σφουγγαρι και το φιλτρο. εκτος αυτου, δε μιλαω για το σφουγγαρι, αλλα για φιλτρα με cartridges οπως αυτο ας πουμε

http://www.aqueonproducts.com/products/aqueon-power-filter74412.htm

το θεμα ομως ειναι κατα ποσο σωστο ειναι να εχουμε ανθρακα ετσι κι αλλιως στο φιλτρο, κατα ποσο θα μας λειψει ο χωρος που πιανει αλλα ΚΑΙ κατα ποσο οικονομια μπορουμε να κανουμε που αντι να αγοραζουμε ανταλλακτικα καθε μηνα να παρουμε μια φορα το συνηθες βιολογικο υλικο

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη εγω στο μικρο κρέμαστο (εξωτερικο)φιλτρο είχα σφουγγάρι και βιολογικο και σε ενα άλλο μικρο εσωτερικό που είχα κάποτε μονο βιολογικο! επίσης το βιολογικο το είχα σε δυχτακι μεσα.

τωρα για την χρήση άνθρακα μετα απο θεραπεία αλλιώς δεν ειναι απαραίτητος!

Link to comment
Share on other sites

ωραιος λυκουργο.

εχουμε κανενα αρθρο να λεει για το ΑΝ και ΠΟΤΕ μπορει ο ανθρακας να εχει αρνητικες επιπτωσεις? ακομα, ξερετε αν υπαρχουν διαφορετικα ηδη ανθρακα η ειναι ολα τα ιδια?

Link to comment
Share on other sites

ο ανθρακας εχει την ικανότητα να δεσμεύει τις διάφορες οργανικές και αζωτούχες ενώσεις όπως π.χ. καποια χρηση φαρμακου ή κάποια ακατάλληλη ουσία που βρίσκεται στο νερό και πρέπει να αφαιρεθεί μετα απο 15 μέρες η να τον αντικαταστησεις με νεο για άλλες 15 μέρες. επίσης να σου σημειώσω οτι ο ανθρακας βοηθάει και στην καλύτερη διαύγεια του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξεις το φορουμ υπαρχουν ολα οσα ρωτας για τον ανθρακα,εχουν γινει απειρες συζητησεις.Οσο γα τα υλικα σε αυτα τα φιλτρα,το σφουγγαρι και το βιολογικο υλικο αρκουν.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

ο ανθρακας εχει την ικανότητα να δεσμεύει τις διάφορες οργανικές και αζωτούχες ενώσεις όπως π.χ. καποια χρηση φαρμακου ή κάποια ακατάλληλη ουσία που βρίσκεται στο νερό και πρέπει να αφαιρεθεί μετα απο 15 μέρες η να τον αντικαταστησεις με νεο για άλλες 15 μέρες. επίσης να σου σημειώσω οτι ο ανθρακας βοηθάει και στην καλύτερη διαύγεια του νερου.

ναι, αυτα τα ξερω, ακομα δεσμευει και διαφορες οσμες. κατι αλλο καλο στη φιλτρανση του νερου κανει? οσο για τις 15 μερες, για αυτο ρωτησα μηπως υπαρχουν διαφορα ειδη ανθρακα γιατι αυτα τα ανταλλακτικα στα φιλτρα λενε να τα αλλαζουν καθε 30 μερες. Τι μπορει να συμβει αν το αλλαζουμε αργα τον ανθρακα?

Link to comment
Share on other sites

ναι, αυτα τα ξερω, ακομα δεσμευει και διαφορες οσμες. κατι αλλο καλο στη φιλτρανση του νερου κανει? οσο για τις 15 μερες, για αυτο ρωτησα μηπως υπαρχουν διαφορα ειδη ανθρακα γιατι αυτα τα ανταλλακτικα στα φιλτρα λενε να τα αλλαζουν καθε 30 μερες. Τι μπορει να συμβει αν το αλλαζουμε αργα τον ανθρακα?

Γιατι δε ψαχνεις λιγο το φορουμ?Το κουμπι της αναζητησης γι αυτο το λογο υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

η κάθε εταιρεία αναγραφή πίσω απο την συσκευασία κάθε ποτε θελει αλλαγη.

ναι βρε τρελλε μου, αλλα αν υπηρχε μονο ενα ειδος ανθρακα θα επρεπε να ειναι ο ιδιος χρονος αλλαγης για ολους. οποτε μαλλον πρεπει κατι να αλλαζει.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να υπάρχει ασε να δούμε και απαντήσεις άλλων διοτι και εγω μονο σε θεραπεία τον είχα δουλέψει ας μας πεις κάποιος που κανει χρήση συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το σοβαρο θεμα ειναι οτι ΟΛΑ τα μικρα φιλτρα εδω στον καναδα εχουν μεσα ανταλλακτικα με ανθρακα και ΟΛΟΙ δουλευουν ανθρακα στα ενυδρεια τους. οι περισσοτεροι χωρις καν να ξερουν τι ειναι ο ανθρακας. Οποτε με ενδιαφερει να μαθω οσο περισσοτερα γινεται απο ατομα με εμπειρια πανω στο θεμα μπας και δουμε τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

τότε η περιμένεις απάντηση εδω ή ψάξε υπάρχουν πολλα θέματα για τον άνθρακα που μπορούν να σε βοηθήσουν!

Link to comment
Share on other sites

σε ενα φιλτρο μπορεις να βαλεις οτι υλικο εχεις αναγκη

η χρηση ανθρακα δεν μπορει να κατηγοροποιηθει με τα φιλτρα αλλα με την αναγκη που εχει την συγκεκριμενη στιγμη το ενυδρειο

Βαγγέλη εγω στο μικρο κρέμαστο (εξωτερικο)φιλτρο είχα σφουγγάρι και βιολογικο και σε ενα άλλο μικρο εσωτερικό που είχα κάποτε μονο βιολογικο! επίσης το βιολογικο το είχα σε δυχτακι μεσα.

τωρα για την χρήση άνθρακα μετα απο θεραπεία αλλιώς δεν ειναι απαραίτητος!

+ 1.000

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...