Jump to content

Το Πολύχρωμο Παραμύθι Του Electric Yellow


malaw

Recommended Posts

Το "Electric Yellow" είναι ένα είδος μόνο από σχεδόν μια ντουζίνα διαφορετικές μορφολογίες που βρίσκονται στην λίμνη Μαλάουι. Οι άλλες παραλλαγές του χωρίς να τις απαξιώνουμε περνάνε είτε απαρατήρητες, αγνοούνται, ή έχουν ξεχαστεί από τους περισσότερους χομπίστες, λόγω της πανταχού παρούσας διαθεσιμότητα του "Electric Yellow". Το "Electric Yellow", ενώ είναι πιο σπάνιο στη λίμνη, βρίσκεται σε μεγάλη διαθεσιμότητα στο χόμπι που πολύ εύκολα και άνετα ξεπερνάει σε αριθμό και τον άγριο πληθυσμό πιθανώς αρκετές εκατοντάδες φορές. Στην πραγματικότητα, το "Electric Yellow" που είναι τόσο δημοφιλές σήμερα ανακαλύφθηκε πρίν περίπου 33 χρόνια. Η ανακάλυψη και η επακόλουθη δημόσια προσφορά αυτού του mbuna αποτελεί ένα πολύ πολύχρωμο παραμύθι.

To "Electric Yellow" Labidochromis Caeruleus αναγνωρίστηκε για πρώτη φορά το 1956 από τον G.Fryer. Περιέγραψε αυτό το ψάρι το οποίο ήταν λευκό, με μια μαύρη λωρίδα μέσα από το ραχιαίο πτερύγιο, το οποίο γινότανε ανοιχτό μπλέ χυτό στα κυρίαρχα αρσενικά (προφανώς για το είδος από το Nkhata bay, Malawi). Είτε το πιστεύετε είτε όχι, αυτό το είδος ονομάστηκε Caeruleus (που σημαίνει <<μπλέ>> στα λατινικά) γι αυτόν ακριβώς τον λογό.

58_50b68af697690.jpg

Δεν ήταν μέχρι περίπου το 1980 όταν αυτή η κίτρινη χρωματική παραλλαγή ανακαλύφθηκε από τον Stuart Grant και τους δύτες του. Ο Grant ανακάλυψε μια μικρή αποικία από "Electric Yellow" στο Lion's Cove, Malawi απ την οποία πήρε μερικά δείγματα, αλλά αρνήθηκε την μαζική συλλογή τους και την εξαγωγή τους λόγω του μικρού αριθμού του πληθυσμού, φοβούμενος ότι θα οδηγήσει σε εξαφάνιση. Στην συνέχεια δύο Σουηδοί συλλέκτες που επισκέφτηκαν τον Stuart Grant παρατήρησαν αυτά τα πανέμορφα και εκθαμβωτικά κίτρινα mbuna στις δεξαμενές του και του ζητησαν αμέσως να μαζέψει περισσότερα από αυτά και να ξεκινήσει την εξαγωγή τους για αυτούς. Η ιστορία είναι ότι ο Stuart Grant αρνήθηκε και μετά οι Σουηδοί δωροδοκήσανε μερικούς απ τους δύτες του που ξέρανε την τοποθεσία που βρισκόντουσαν τα ψάρια, και έτσι απέκτησαν 2 "Electric Yellow" με τα οποία επέστρεψαν στην Σουηδία εν αγνοία του Stuart Grant. Αυτά τα ψάρια τελικώς δώθηκαν σαν δώρο στον Pierre Brichard ο οποιός εντυπωσιάστηκε από αυτά. Και εδώ είναι που γίνεται πραγματικά ενδιαφέρουσα η ιστορία. Ο Brichard τα πήρε μαζί του στην αλιευτική του δραστηριότητα στο Burundi στην λίμνη Tanganyika όπου και αναπαρήγανε περίπου 20.000 ψάρια από αυτό το ζευγάρι που του είχαν δωρήσει. Πραγματικά εντυπωσιακό!!! (όλα αυτά σε διάστημα 6 χρόνων).

q2tC4.jpg

Στην συνέχεια, το 1986 τα διέθεσε στην αγορά στο κοινό έναντι αρκετά βαριάς τιμής. Ο Brihard κατέληξε να βγάζει καλά χρήματα από αυτό το ζευγάρι.

Η ιστορία των "Electric Yellow" φίλοι μου δεν τελειώνει όμως εδώ. Οταν ο Brichard ξεκίνησε να πουλάει τα "Electric Yellow" του στην αγορά το 1986, τα πούλαγε με την ονομασία "Labidochromis Tanganicae", το οποίο δημιούργησε μεγάλο χάος μεταξύ των χομπιστών και το ερώτημα, Μηπως είναι κάποιο είδος Labidochromis απ την λίμνη Τanganyika ή ο Brichard πήρε αυτό το "νεό" Labidochromis από την λίμνη Malawi και το μεγάλωσε στις δεξαμενές του στην Tanganyika?? Τελικά το θέμα διευθετήθηκε, αλλά μέχρι τότε δημιούργησε μεγάλη αναταραχή. Και να σκεφτεί κανείς, ότι τα περισσότερα "Electric Yellow" στο χόμπυ προέρχονται από αυτό το παράνομο ζευγάρι.

Αργότερα ο Stuart Grant αιχμαλώτισε 22 ψάρια αλλά μετά από μια ασθένεια του έμεινε μόνο ένας μικρός αριθμός από αυτά. Τα ψάρια που του μείνανε τα έδωσε στον Gary Kratochvill στο San Antonio του Texas ο οποίος μέχρι και σήμερα θα δείτε ότι προσφέρει απόθεμα απο F1 ψάρια κατα καιρούς.

labidochromis_caeruleus11.jpg

Έγινε επεξεργασία - malaw
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό ψαράκι...η πρώτη μου αναπαραγωγή!

Link to comment
Share on other sites

Σουπερ!!!

Ευχαριστούμε για το θέμα!

:bigemo_harabe_net-64: αυτό το άρθρο λέει πολλά και για το πώς έχουμε φερθεί σε αυτα τα ψάρια....χάνονται απ την λίμνη και υπάρχουν μόνο σε ενυδρεία...αυτό με στεναχώρησε

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το όνειρο μου είναι κάποια στιγμή να βάλω και εγώ στο ενυδρείο f1

Πιστεύω δεν Θα έχουν καμία σχέση με τα αναπαραγωγής

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη πολύ ωραίες πληροφορίες. Μπράβο σου.

Αν μπορείς στείλε μου σε π.μ. τις πηγές σου, για να τις αναφέρουμε στο τέλος. Είναι κανόνας του φόρουμ. :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το όνειρο μου είναι κάποια στιγμή να βάλω και εγώ στο ενυδρείο f1

Πιστεύω δεν Θα έχουν καμία σχέση με τα αναπαραγωγής

και εγώ το ονειρεύομαι αλλά προσγείωνομαι όταν βλέπω τιμές...!!!! χεχε

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο θεμα φιλε μου.

Θα σου προτεινω λοιπον να αναφερεις τις πηγες σου,και θα ελεγα στους υπευθυνους να το προσθεσουν στην αρθρογραφια της Αφρικης,για να μη χαθει.......

:)

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη πολύ ωραίες πληροφορίες. Μπράβο σου.

Αν μπορείς στείλε μου σε π.μ. τις πηγές σου, για να τις αναφέρουμε στο τέλος. Είναι κανόνας του φόρουμ. :)

Ανέστη ... :P

Υ.Γ. Ωραίο το άρθρο, ευχαριστούμε !

Link to comment
Share on other sites

Ανέστη ... :P

Υ.Γ. Ωραίο το άρθρο, ευχαριστούμε !

Ευχαριστώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο θεμα φιλε μου.

Θα σου προτεινω λοιπον να αναφερεις τις πηγες σου,και θα ελεγα στους υπευθυνους να το προσθεσουν στην αρθρογραφια της Αφρικης,για να μη χαθει.......

:)

+1 φοβερό άρθρο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...