Jump to content

Φίλτρο Για 160Lt


konstantinkonstantinou

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σας για τον προβληματισμό ενός φίλου.

Έχει ενυδρείο 160lt καθαρά και θέλει να επιλέξει εξωτερικό φίλτρο.

Έχουμε καταλήξει σε Fluval για διάφορους λόγους για τους οποίους επέλεξα και εγώ αυτή τη μάρκα (βλέπε παλαιότερο ποστ μου).

Το ερώτημα είναι να επιλέξει το 206 (780lt/h) ή το 306(1150lt/h) και γιατι ( πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα του καθενός σε σχέση με το ενυδρείο του).

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας και εκ' μερους του φίλου μου (μεσολαβώ μια και δεν το έχει με την "τεχνολογία")

Link to comment
Share on other sites

με το 206 σε 180 λιτρα ειμαι μια χαρα εγω παντως

Link to comment
Share on other sites

με το 206 σε 180 λιτρα ειμαι μια χαρα εγω παντως

Σωστος. Συμφωνω.

Τωρα αν ο φιλος σου θελει παραπανω φιλτρανση μπορει να παει και στο 306.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω ομως οτι το 306 θα το κανει πλυντηριο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτής της αποψης είμαι παιδιά, οτι δηλαδή με το 206 θα είναι κομπλέ. Με 780lt/h ονομαστική ροή, σίγουρα η πραγματική θα γυρίζει το νερό του ενυδρείου 3 με 4 φορές και ο κάδος του είναι πάνω από 4lt οπότε θα χωράει αρκετή βιολογία.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 έχουν ρύθμιση ροής άρα και τα 2 καλά είναι.....εγώ βέβαια προτιμώ πάντα για πιο μεγάλα λίτρα και να έχω την ευκαιρία να το ρυθμίζω όπως θέλω εγώ.Επίσης να ξέρει ο φίλος σου ότι άμα πάρει το 206 θα θέλει πιο συχνά καθάρισμα.Εγώ είχα το 205 σε 60 λ και ήμουν μια χαρά και το καθάριζα πολύ σπάνια

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 έχουν ρύθμιση ροής άρα και τα 2 καλά είναι.....εγώ βέβαια προτιμώ πάντα για πιο μεγάλα λίτρα και να έχω την ευκαιρία να το ρυθμίζω όπως θέλω εγώ.Επίσης να ξέρει ο φίλος σου ότι άμα πάρει το 206 θα θέλει πιο συχνά καθάρισμα.Εγώ είχα το 205 σε 60 λ και ήμουν μια χαρά και το καθάριζα πολύ σπάνια

Συμφωνω απολυτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...