Jump to content

Σκεψεις Και Αποριες...


Akridas66

Recommended Posts

Φιλοι αφρικανοι χαιρεστε, θα περασω και απο εσας(εχω γραψη στους δισκαδες, στα λαβυρινθοψαρα, στα φυτεμενα κτλπ) μην λετε οτι σας σνομπαρω :-Ρ...

Περα απ την πλακα, υπαρχη μια μικρη περιπτωση να πεσει στα χερακια μου (μιαμ μιαμ) ενα ριο 240 και θα αντικαταστησει το 100ρι φυτεμενο μου(που ολος τυχαιος ξεκινησα να διαλυω σιγα σιγα για να κανω κατι αλλο)...θελω κατι απλο πλεον, μονο αλλαγες νερου και ταισμα, τιποτα αλλο και διαβαζα αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83922&&page=4

Και μπορω να πω οτι μου αρεσε...θελω κινησει και μεγαλα ψαρακια, γιατι τα νεον και διαφορα αλλα τετρα κουραζουν στο ματι οταν τα ψαχνεις....

Τη προτηνεται σε χρωμα, κινησει, μεγεθος και τελος αριθμο;;;

Τη αλλο πρεπει να ξερω;;;

Κανα αθρο εδω να ξεστραβοθουμε;;;

Αντε να δουμε....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Νομίζω ότι στις αφρικανικές θα ευχαριστηθεις κίνηση ζωντάνια ταμπεραμέντο

Συντήρηση νεράκι ανά εβδομάδα και τροφή μόνο!

Και μια περίεργη ομορφιά (εμένα με φτιάχνει παρά πολύ τα νταμάρια Μαρεσουν παρά πολύ διότι είναι ένας βιότοπος που δεν τον έχει συνηθίσει το μάτι

Link to comment
Share on other sites

Έχεις επιλογές και απο τις 3 λίμνες. Εξέτασε τα θέματα που σου δίνει ο Σωκράτης, και ότι αποφασίσεις εδώ ειμαστε να σου προτείνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πωπωωω!!!τονοι γνωσεις σε ενα αθρο που αξιζει να το διαβασης και ας μην εχεις ενυδρειο...

Μαλιστα, χορτασα χρωμα και φατσες...

Ερωτησεις τωρα(χεχεεε!!!)

1.μπορει καποιος να συνδιαση ταγκανικα και μαλαουι;;

2.μου αρεσαν πολυ τα 2 εκ των 3 λαμπιντο, τα mbuna και τα κιτρινα(:-Ρ), μπορουν να συμβιβασουν μαζι;;

3.εαν τα λαμπιντο μεταξυ συμβιωνουν(αυτη ειναι νομιζω η σωστη λεξη),με πιο αλλο ειδος μπορουν;; Και εαν γιναιτε απο μαλαουι, πειτε και απο εκει, το μονο να εχουν χρωμα!!(εχω θεμα πλεον, αν δεν εχει κινησει και χρωμα δεν!! Αλλιως θα εβαζα δισκους :-Ρ)....

4. Τη ακριβως τρωνε σε αιχμαλωσια;;διαβασα καποια προφιλ και ελεγαν οτι ετρωγαν αγλη και με προβληματισε λιγο αυτο...

Το αθρο θα το ξαναδιαβασω κανα 2-3 φορες για να το εμπεδωσω.....

Link to comment
Share on other sites

Πωπωωω!!!τονοι γνωσεις σε ενα αθρο που αξιζει να το διαβασης και ας μην εχεις ενυδρειο...

Μαλιστα, χορτασα χρωμα και φατσες...

Ερωτησεις τωρα(χεχεεε!!!)

1.μπορει καποιος να συνδιαση ταγκανικα και μαλαουι;;οχι

2.μου αρεσαν πολυ τα 2 εκ των 3 λαμπιντο, τα mbuna και τα κιτρινα(:-Ρ), μπορουν να συμβιβασουν μαζι;;οχι υπαρχει κινδυνος υβριδισμου, βαζουμε ενα χαρεμι απο καθε οικογενεια

3.εαν τα λαμπιντο μεταξυ συμβιωνουν(αυτη ειναι νομιζω η σωστη λεξη),με πιο αλλο ειδος μπορουν;; Και εαν γιναιτε απο μαλαουι, πειτε και απο εκει, το μονο να εχουν χρωμα!!(εχω θεμα πλεον, αν δεν εχει κινησει και χρωμα δεν!! Αλλιως θα εβαζα δισκους :-Ρ)....τα λαμπιντο ανοικουν στην κατηγορια μπουνα(πετροψαρα) και ειναι της λιμνης μαλαουι , μπορουν να συνδιαστουν με οποιοδηποτε αλλο μπουνα απο μαλαουι αρκει να μην ειναι της ιδιας οικογενειας

4. Τη ακριβως τρωνε σε αιχμαλωσια;;διαβασα καποια προφιλ και ελεγαν οτι ετρωγαν αγλη και με προβληματισε λιγο αυτο...υπαρχουν πολλες τροφες στο εμποριο , μην σε ανυσηχει αυτο

Το αθρο θα το ξαναδιαβασω κανα 2-3 φορες για να το εμπεδωσω.....

νομιζω οτι καταβαθος εισαι αφρικανος και δεν το ξερεις!!!

και ανετα βαζεις στο ριο 240 2 χαρεμια!

Έγινε επεξεργασία - samilias21
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα....οποτε δηλαδη μια οικογενια(χαρεμακι 1/3;) λαμπιντο και τη αλλο;;

Κατα προτιμισει ψαρακια που βρησκονται ευκολα ή ακομα και απο συνχομπιστες....

Link to comment
Share on other sites

βαλε και μια ομάδα demasoni(10 ατομα και πανω) ή πχ ένα χαρεμάκι maingano. Αν ψαχτείς πάντως όσον αφορά τα είδη που μπορείς να φιλοξενήσεις, θα δεις ότι έχεις πολλές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις

χαρεμια απο

Pseudotropheus sp. "Acei" (Msuli)

Pseudotropheus socolofi

Iodotropheus sprengerae

Pseudotropheus cyaneorhabdos (maingano)

και σε ομαδα 8-12 ατομων

Pseudotropheus demasoni

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα τα acei που γίνονται τερατάκια και είναι σχετικά ήρεμα για mbuna. Δοκιμασμένος συνδυασμός. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια και τα Acei και νομιζω ταιριαζουν χρωματικα με τα λαμπιντο...

Δεν θα εχουν τπτ καυγαδες εε;;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά όχι. Και λέω θεωρητικά γιατί στην Αφρική δεν υπάρχουν κανόνες. Απλά είναι 2 απο τα "και καλά" ήρεμα είδη(για Αφρικάνες).

Link to comment
Share on other sites

Είναι δοκιμασμένο αρκετά από πολλούς και έχει πετύχει

Αν φτιάξεις κ σωστά χαρεμια νομίζω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...ενδιαφερον ολα αυτα, απο διαθεσημοτιτα και τιμες που παιζουν αυτα τα ειδοι;;;

Link to comment
Share on other sites

Επεισης δεν θα έχεις πρόβλημα να βρεις!

Τιμές από χομπιστες θα βρεις με 2-3 € και σε μαγαζί από 5-6€ και λίγο παραπάνω νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Πωπωω....αυτα ειναι, για να δουμε μηπως το προχωρισω σιγα σιγα...οι πετρες πανε σε αναλογια κιλο/λιρτρα;;κανουνε αν τις μαζεψω εγω;;

Link to comment
Share on other sites

Μαζεψετες απο την φυση,ενα πλησιμο καλο,και θα εχεις αυτες που σου αρεσουν.Αμμο απο την θαλασσα,και εισαι κομπλε και τζαμπα.Επιλογες εχεις πολλες,αλλα θα σου προτεινα να μελετησεις καλα,γιατι η Αφρικη εχει πολλα ομορφα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν καταλήξεις σε acei εχει στις αγγελίες. Εγώ πήρα πριν δυο βδομάδες περίπου. Άψογα ψαράκια από καλή γέννα. Και απ'ότι ξέρω έχει και αλλα ψαράκια το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, πολυ ωραια, ξεκιναω σιγα σιγα το ψαξιμο και το διαβασμα και οτι νεοτερο υπαρηει ενημερωνω :-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...