Jump to content

Κατασκευή Ενυδρείου Για Τη Μπαμπίνα.


Recommended Posts

Καλησπέρα συμφορουμίτες!

Μετά από 3 χελωνιέρες και ένα ενυδρείο έφτασε η ώρα για ένα κατάλληλο σπιτικό για τη Μπαμπίνα...

Έψαξα τιμές για ενυδρείο με επαρκή χώρο μιας και η Μπαμπίνα έχει γίνει τερατάκι πια αλλά στο Internet κάτω από 220€ δεν έπεφταν και τελικά βρήκα μάστορα που θα μου φτιάξει ενυδρείο με γυαλί 8mm με διαστάσεις 80*40*40 εκ. έτοιμο, κολλημένο με 70€. Επίσης φίλος ξυλουργός μου φτιάχνει τη βάση στην οποία θα κάτσει το ενυδρείο. Το κομμάτι όμως στο οποίο θα ήθελα τα φώτα σας είναι το σύστημα φίλτρανσης του νερού, καθώς η Μπαμπίνα αφήνει κάτι "δωράκια" πιο μεγάλα από τυρογαριδάκια :bigemo_harabe_net-75: .

Ο τζαμάς μου λέει να αποφύγουμε να κάνουμε τρύπες στο γυαλί, λόγω του μεγάλου βάρους που έχει να αντέξει με τόσα λίτρα νερού μέσα. Εγώ θα ήθελα να μου προτείνετε λύσεις σε ότι έχει να κάνει με τον εξοπλισμό που θα χρειαστώ και τον σωστό τρόπο στησίματος στο ενυδρείο.

Ευχαριστώ

post-50351-0-53126900-1364747298_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πολύ όμορφες οι χελωνίτσες σου φίλε μου. Τι ηλικία έχουν?

Για μένα η φίλτρανση σε ένα χελωνοενυδρείο είναι οτι πιο σημαντικό. Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα, θα σου λύσει πολλές απορίες. :)

Link to comment
Share on other sites

η μονη λυση που σου μενει οπως μας τα λες ειναι ένα εξωτερικο φιλτρο με μεγαλο ''κάδο'' και σωστα υλικά

λάμπες και στερια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες οι χελωνίτσες σου φίλε μου. Τι ηλικία έχουν?

Για μένα η φίλτρανση σε ένα χελωνοενυδρείο είναι οτι πιο σημαντικό. Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα, θα σου λύσει πολλές απορίες. :)

Ευχαριστώ πολύ! Η Μπαμπίνα είναι 8 χρονών και ο μικρός είναι περίπου 3. Η φωτό είναι από πέρσι, τώρα το μικρό έχει γίνει τριπλάσιο!

Πολύ ενδιαφέρουσα η κατασκευή της Εμμανουέλας και πραγματικά, καταπληκτικό αποτέλεσμα. Κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου. Με τη μόνη διαφορά ότι θέλω όπως είπα και πριν να αποφύγω το τρύπημα στο τζάμι, και δεν ξέρω αν θα μπορεί να κυκλοφορεί το νερό από το ενυδρείο προς το sump, δηλαδή αν "βουτάνε" από πάνω σωλήνες μέσα στο νερό. Εκεί θα ήθελα βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα χρειαστείς μια υπερχείλιση. Μπορείς να πας σε αγοραστή ή να φτιάξεις μια εσύ σαν αυτή ή σαν αυτή. Προσωπική μου άποψη είναι οτι το σαμπ ειδικά όταν έχουμε μεγάλες χελώνες είναι μονόδρομος. Όχι οτι με εξωτερικό φίλτρο δεν κάνεις δουλειά, αλλά δεν πιστεύω οτι συγκρίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παιδιά, συγγνώμη για το off topic αλλά είδα σήμερα κάτι στο πόδι της Μπαμπίνας, μοιάζει με πληγή και έχω αγχωθεί!!! Επισυνάπτω φωτογραφία, είναι στο πόδι της, κάτω από το πάνω νύχι κάτι σαν φουσκάλα ή πληγή. Πού και πού την αφήνω να περπατάει μέσα στο σπίτι αλλά πάντα σε χώρο που τον ελέγχω καθ'όλη τη διάρκεια της "βόλτας" της και είναι μάλλον απίθανο να το έπαθε εκτός ενυδρείου. Αν κάποιος αναγνωρίζει τι πάθηση μπορεί να είναι παρακαλώ ας μου πει!

post-50351-0-50459800-1364833947_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ερεθισμός του δέρματος??

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται σαν να έχει σκάσει το δέρμα... Δεν ξέρω, τόσα χρόνια πρώτη φορά κάτι τέτοιο... Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται σαν να έχει σκάσει το δέρμα... Δεν ξέρω, τόσα χρόνια πρώτη φορά κάτι τέτοιο... Καμιά ιδέα;

Παιδιά, κανένας;

Link to comment
Share on other sites

μπορει ναεχει γδαρθει,αλλα γενικως δεν υπαρχει τετοια παθηση η ακομα μπορει κατι να εχει μπει μεσα στο ποδι της ποσο καιρο ειναι ετσΙ ???

Αν συνεχιστει ρωτα κτηνιατρο

Link to comment
Share on other sites

μπορει ναεχει γδαρθει,αλλα γενικως δεν υπαρχει τετοια παθηση η ακομα μπορει κατι να εχει μπει μεσα στο ποδι της ποσο καιρο ειναι ετσΙ ???

Αν συνεχιστει ρωτα κτηνιατρο

3-4 μέρες. Ήδη επικοινώνησα με κτηνίατρο, για να την πάω από Δευτέρα να τη δει. Πάντως με πληγή μοιάζει. Τώρα πώς τα κατάφερε αφού στο ενυδρείο ή στη λεκάνη δεν υπάρχει τίποτα αιχμηρό... Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

3-4 μέρες. Ήδη επικοινώνησα με κτηνίατρο, για να την πάω από Δευτέρα να τη δει. Πάντως με πληγή μοιάζει. Τώρα πώς τα κατάφερε αφού στο ενυδρείο ή στη λεκάνη δεν υπάρχει τίποτα αιχμηρό... Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

κολυμπαει κανονικα η οχι ??

Έγινε επεξεργασία - giorgos 15
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα καλυτερα την φωτο σου. Με φουσκαλα μοιαζει.

Link to comment
Share on other sites

Η χελωνα σου πεφτει σε χειμερια ναρκη?Εχεις θερμοστατη μεσα στο ενυδρειο?Τελικα,μπορει να ειναι και αρρωστια.Αν σου πει ο γιατρος οτι ειναι αρρωστια,παρε μπαμπακι μειωδιο και ακουμπα το επανω. :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

H χελώνα είναι σε ενυδρείο με θερμοστάτη, φίλτρο και λάμπα UV. Δεν πέφτει σε χειμερία νάρκη και κολυμπάει και τρώει κανονικότατα. Αύριο το πρωί έχω ραντεβού με την κτηνίατρο, να δούμε τι θα μου πει... Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

βαλε καμια φοτογραφια να τις δουμε και στο ενυδρειο

Βάζω μία με τα μικρούλια μου, αύριο θα ανεβάσω και με τη Μπαμπίνα.

post-50351-0-14526600-1365708784_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ το καλλιτεχνικό της φωτό

Ο μικρός έχει μια μανία να κοιμάται έτσι κρεμασμένος από το νησάκι!

Προς το παρόν μπαίνει και η μεγάλη εκεί, μέχρι να γίνει το καινούριο της ενυδρείο. Μήνες τώρα το σχεδιάζω να το κάνω αλλά καθυστερούσα λόγω έλλειψης... ρευστότητας. Ελπίζω μέσα στο Μάιο να είναι έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Να τις χαίρεσαι φίλε και εύχομαι να λυθεί το πρόβλημα με το πόδι γρήγορα.

Επιτρέπεις να σου δώσω μια ιδέα για terrarium:

53795243835935957050713.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να τις χαίρεσαι φίλε και εύχομαι να λυθεί το πρόβλημα με το πόδι γρήγορα.

Επιτρέπεις να σου δώσω μια ιδέα για terrarium:

53795243835935957050713.jpg

Καλημέρα. Φίλε μου φοβερή κατασκευή και πραγματικά πιο άνετη δε γίνεται για τις χελωνίτσες!

Χθες την πήγα στην κτηνίατρο. Μου είπε ότι πρώτη φορά βλέπει κάτι τέτοιο αλλά πιθανόν είναι μόλυνση από μύκητες. Για το Σ/Κ μου είπε καθάρισμα 2 φορές τη μέρα με αραιωμένο μπεταντίν και από Δευτέρα την ξαναπάω να δούμε αν θα χρειαστεί αντιβιοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Φίλε μου φοβερή κατασκευή και πραγματικά πιο άνετη δε γίνεται για τις χελωνίτσες!

Χθες την πήγα στην κτηνίατρο. Μου είπε ότι πρώτη φορά βλέπει κάτι τέτοιο αλλά πιθανόν είναι μόλυνση από μύκητες. Για το Σ/Κ μου είπε καθάρισμα 2 φορές τη μέρα με αραιωμένο μπεταντίν και από Δευτέρα την ξαναπάω να δούμε αν θα χρειαστεί αντιβιποο ρε φιλε εισαι γαματος πραγματικα εκπληκτικο αληθεια την αμμο και τα φυτα δν τα τρωνε ????

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, τελικά όλα καλά με τη Μπαμπίνα. Με αλοιφή και μερικές ενέσεις αντιβιοτικών η πληγή πλέον έχει σχεδόν εξαφανιστεί!

Θα ήθελα να επανέλθω στο θέμα της κατασκευής μιας και λέω να το προχωρήσω. Ξαναρωτάω για το σύστημα φίλτρανσης που είναι και το δύσκολο κομμάτι. Μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς θα χρειαστώ από υλικά (κυκλοφορητές, υλικά φίλτρανσης κτλ) και τι επιλογές έχω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, τελικά όλα καλά με τη Μπαμπίνα. Με αλοιφή και μερικές ενέσεις αντιβιοτικών η πληγή πλέον έχει σχεδόν εξαφανιστεί!

Θα ήθελα να επανέλθω στο θέμα της κατασκευής μιας και λέω να το προχωρήσω. Ξαναρωτάω για το σύστημα φίλτρανσης που είναι και το δύσκολο κομμάτι. Μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς θα χρειαστώ από υλικά (κυκλοφορητές, υλικά φίλτρανσης κτλ) και τι επιλογές έχω;

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79279&page=1

Διαβασε το θα βρεις πολλες πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...