Jump to content

Κατασκευή Ενυδρείου Για Τη Μπαμπίνα.


Recommended Posts

Εγώ έχω σκαλώσει με την υπερχείλιση.... Καλύτερα να έβαζες μούφες pvc όπως βάζουν στα περισσότερα ενυδρεία και την τρύπα κάντην μεγαλύτερη αρκετά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγώ έχω σκαλώσει με την υπερχείλιση.... Καλύτερα να έβαζες μούφες pvc όπως βάζουν στα περισσότερα ενυδρεία και την τρύπα κάντην μεγαλύτερη αρκετά

Και πώς θα την κάνουμε μεγαλύτερη την τρύπα; Ο τζαμάς στην αρχή την είχε ξεχάσει και για να την κάνει ξεκόλλησε το τζάμι και το ξανακόλλησε μετά... Γίνεται με το τζάμι κολλημένο;

Link to comment
Share on other sites

Και πώς θα την κάνουμε μεγαλύτερη την τρύπα; Ο τζαμάς στην αρχή την είχε ξεχάσει και για να την κάνει ξεκόλλησε το τζάμι και το ξανακόλλησε μετά... Γίνεται με το τζάμι κολλημένο;

εννοειτε πως γινεται και δε ξερω γιατι τωρα δε βρισκω το θεμα ενος φορουμιτη που το ειχε κανει :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Απλά ο άλλος που θα το κάνει, πρέπει να το "έχει" γιατί μία λάθος κίνηση και πάει όλο

Link to comment
Share on other sites

Απλά ο άλλος που θα το κάνει, πρέπει να το "έχει" γιατί μία λάθος κίνηση και πάει όλο

Αυτό είναι που φοβάμαι. Λεφτά για καινούριο δεν υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

κανονικά γίνετε με ποτιροτρύπανο και με νερό να τρέχει συνέχεια πάνω στην επιφάνεια που τρυπάμε...

Link to comment
Share on other sites

κανονικά γίνετε με ποτιροτρύπανο και με νερό να τρέχει συνέχεια πάνω στην επιφάνεια που τρυπάμε...

Ποτηροτρύπανο με διαμαντάκια έτσι;

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω κάνει ποτέ μόνος μου, για να ξέρω να σου πώ με ακρίβεια.... πάντα τα έδινα στους γνώστες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι παιδιά! Μετά από μέρες αναμονής γέμισα προχθές το ενυδρείο 2-3 φορές, για να ξεπλυθεί καλά, έπλυνα καλά και το sump ώστε να ελέγξω για τυχόν διαρροές και όλα καλά.

Τελικά το πρόβλημα με τη ροή του νερού προς το sump ήταν σε αυτό που υποπτευόμουν, δηλαδή στον αέρα που εγκλώβιζε ο σωλήνας. Η λύση απλή, έκοψα το σωλήνα ώστε να φτάνει ίσα-ίσα στο sump και το θέμα αυτό λύθηκε. Εδώ και 2 μέρες το νερό ανακυκλώνεται χωρίς προβλήματα στη ροή του.

Το στήσιμο του sump φαίνεται στην πρώτη φωτό. Είναι όμως εντάξει; Όπως φαίνεται έβαλα 2 στρώματα σφουγγάρι, στο δεύτερο διαμέρισμα 1 λίτρο siporax και από το τρίτο είναι η 800άρα αντλία στέλνει το νερό πίσω στο ενυδρείο.

Χθες έβαλα και τις χελώνες μέσα αλλά ρε παιδιά, μετά από 5-6 ώρες το νερό είχε ήδη θολώσει κάπως. Στο σφουγγάρι ήδη μάζεψε βρωμιά εκεί που σκάει το νερό από το σωλήνα. Το ενυδρείο έχει περίπου 180 λίτρα νερό μέσα άρα θεωρητικά υποτίθεται ότι περνάει από το sump 4 φορές την ώρα περίπου όλος ο όγκος του νερού... Το νερό γιατί όμως θόλωσε ήδη; Μήπως έκανα κάτι λάθος με το sump; Μήπως είναι μικρό; (40*20*20) Δηλαδή σε μια βδομάδα το νερό πώς θα έχει γίνει; Για μια ακόμη φορά περιμένω να μου δώσετε τα φώτα σας. Πολλές απορίες και ερωτήσεις αλλά είναι η πρώτη φορά που στήνω τόσο μεγάλο ενυδρείο και μάλιστα με sump οπότε καταλαβαίνετε.

post-50351-0-54160900-1374912748_thumb.jpg

post-50351-0-34237500-1374913262_thumb.jpg

post-50351-0-34101600-1374913418_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το νερό δεν έχει ξεθωλώσει καθόλου??? δεν είμαι ο καταλληλότερος για να σου πώ για την κατασκευή, μιας και όταν ήθελα κάτι πήγαινα σε κάποιο κατάστημα, μου το έφτιαχνε και απλά το γέμιζα, αλλά μιά χαρά είναι από θέμα διάταξης....Απλά βάλε μια στρώση ενυδρειαακό βαμβάκι σε κάποιο σημείο πρίν το σφουγκάρι να σου μαζέψει τα μικρά αιωρούμενα σωματίδια

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

το νερό δεν έχει ξεθωλώσει καθόλου??? δεν είμαι ο καταλληλότερος για να σου πώ για την κατασκευή, μιας και όταν ήθελα κάτι πήγαινα σε κάποιο κατάστημα, μου το έφτιαχνε και απλά το γέμιζα, αλλά μιά χαρά είναι από θέμα διάταξης....Απλά βάλε μια στρώση ενυδρειαακό βαμβάκι σε κάποιο σημείο πρίν το σφουγκάρι να σου μαζέψει τα μικρά αιωρούμενα σωματίδια

Ευχαριστώ για την απάντηση. Για το ενυδρειακό βαμβάκι δεν ήξερα. Θα αγοράσω με την πρώτη ευκαιρία. Και κάτι άλλο. Τα κουραδάκια πάνε κατευθείαν στον πάτο και υπάρχει μια δυσκολία στον καθαρισμό. Μία λύση που σκέφτηκα είναι να βυθίσω στον πάτο το παλιό φιλτράκι του μικρού ενυδρείου ώστε να τραβάει ότι μπορεί και να ψιλοανακατεύει το νερό μήπως και σηκωθούν οι βρωμιές που κάθονται κάτω και τις τραβήξει ο σωλήνας για το σαμπ. Καμιά άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα. Τώρα η σειρά του φωτισμού. Λέω να βάλω μια κοινή λάμπα φθορίου για φυσικό φωτισμό και μία repti glo πάνω από το νησάκι, που έχω για να "φωτοσυνθέτουν". Αρκεί αυτό ή πρέπει να το δούμε κάπως αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites

η κοινή λάμπα φθορίου, δεν έχει το κατάλληλο φάσμα ακτινοβολίας, είναι προσαρμοσμένο στις ανάγκες του ανθρωπίνου ματιού και όχι στα ζώα

Link to comment
Share on other sites

η κοινή λάμπα φθορίου, δεν έχει το κατάλληλο φάσμα ακτινοβολίας, είναι προσαρμοσμένο στις ανάγκες του ανθρωπίνου ματιού και όχι στα ζώα

Αν βάλω την repti glo που προανέφερα συμπληρωματικά δε μας καλύπτει; Τι θα πρότεινες εσύ φίλε μου;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. το σαμπ ποσα λιτρα ειναι?τα τζαμια μου φαινονται λιγο περιεργα..περα απο τα 3 απαραιτητα εσωτερικα τζαμακια εχεις βαλει και αλλα;ή εγω δε βλεπω καλα; :bigemo_harabe_net-88:

το μπλε το σφουγκαρι μπορεις να το κοψεις στις ακριβεις διαστασεις του ανοιγματος και να τα βαλεις κολλητα.ποσα λιτρα βιολογικο υλικο εχεις βαλει?

στο ταισμα να μην εισαι υπερβολικος γιατι σιγουρα θα δεις αυξημενα νιτρικα και το φιλτρο να επιβαρυνεται τσαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Περίπου 18 λίτρα είναι. Με τα τζαμάκια τα σκάτωσε ο μάστορας και στην αρχή έβαλε ότι να ναι και όπου να ναι αλλά το διορθώσαμε πρόχειρα και περιμένω τώρα να μου το ξαναφτιάξει από την αρχή και μεγαλύτερο... Siporax έχει περίπου 1,5 λίτρο. Πλέον δουλεύει πολύ καλά το κυκλωματάκι. Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι σε μια διακοπή ρεύματος πλημμυρίσαμε και τα άκουσα καλά από τη γυναίκα... Αυτό θα λυθεί πολύ απλά με ένα απλό UPS. Σε σχέση με τον φωτισμό καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

όπως το σκεφτομαι τωρα..λογικα πλημμυρισες διοτι οταν ο κυκλοφορητης σταματησει να δουλευει το νερο που ειναι στην αντλια γυριζει πισω και με πιθανο νερο που ερχεται απο το ενυδρειο το σαμπ τιγκαρει εε? αυτο που θα προτεινα εγω μιας και θα στο ξαναφτιαξει το σαμπ ειναι να ειναι λιγο πιο ευρυχωρο.καλο ειναι πριν το πας να δεις παρομοιες κατασκευες.επισης δωστου περισσοτερο υψος ωστε σε περιπτωση διακοπης ρευματος ή καποιας αλλης ατυχιας(μακαρι να μην εχεις ποτε σου!!) να υπαρχει ενα υψος "ασφαλειας"

για φωτισμο λαμπα uvb και αλλη μια θερμανσης.τα watt της λαμπας θερμανσης θα τα παρεις αναλογα με το υψος που θα την τοποθετησεις πανω απο την στερια ωστε να σου εξασφαλισει μια καλη θερμοκρασια των 30 βαθμων κελσιου.

π.χ. αν παρεις αυτη την λαμπα θερμανσης θα πρεπει να κοιταξεις αυτο το πινακακι. http://www.exo-terra.com/en/products/infrared_basking_spot_heating.php

παντως ριξε μια ματια στον οδηγο της exo terra για τις λαμπες http://www.exo-terra.com/download/media_page/catalogues/Exo_Terra_Lighting_Guide_2012_Interzoo_EN.pdf

Link to comment
Share on other sites

όπως το σκεφτομαι τωρα..λογικα πλημμυρισες διοτι οταν ο κυκλοφορητης σταματησει να δουλευει το νερο που ειναι στην αντλια γυριζει πισω και με πιθανο νερο που ερχεται απο το ενυδρειο το σαμπ τιγκαρει εε? αυτο που θα προτεινα εγω μιας και θα στο ξαναφτιαξει το σαμπ ειναι να ειναι λιγο πιο ευρυχωρο.καλο ειναι πριν το πας να δεις παρομοιες κατασκευες.επισης δωστου περισσοτερο υψος ωστε σε περιπτωση διακοπης ρευματος ή καποιας αλλης ατυχιας(μακαρι να μην εχεις ποτε σου!!) να υπαρχει ενα υψος "ασφαλειας"

για φωτισμο λαμπα uvb και αλλη μια θερμανσης.τα watt της λαμπας θερμανσης θα τα παρεις αναλογα με το υψος που θα την τοποθετησεις πανω απο την στερια ωστε να σου εξασφαλισει μια καλη θερμοκρασια των 30 βαθμων κελσιου.

π.χ. αν παρεις αυτη την λαμπα θερμανσης θα πρεπει να κοιταξεις αυτο το πινακακι. http://www.exo-terra.com/en/products/infrared_basking_spot_heating.php

παντως ριξε μια ματια στον οδηγο της exo terra για τις λαμπες http://www.exo-terra.com/download/media_page/catalogues/Exo_Terra_Lighting_Guide_2012_Interzoo_EN.pdf

Ναι, αυτός είναι ο λόγος που πλημμυρίσαμε + ότι το νερό συνεχίζει για κάποια δευτερόλεπτα να κατεβαίνει στο σαμπ οπότε και γι αυτό το καινούριο θα έχει περισσότερο χώρο για "έξτρα" νερό. Όπως έγραψα παραπάνω έχω ήδη λάμπα UV απλά ψάχνω τι λάμπα (θέρμανσης) να βάλω συμπληρωματικά. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα τις πλημμύρας, που το έχουμε πάθει όλοι : η επιστροφή που φτάνει πάνω στο κυρίως ενυδρείο θα είναι ψιλά και θα καλύπτετε σχεδόν από νερό. Το ύψος ασφαλείας, που σου είπε και ο Μάριος θα είναι τόσο, όστε όταν βγάλεις την μπρίζα τις αντλίας επιστροφής, το νερό που θα υπερχειλήσει στο sump να μην βγαίνει απ΄ έξω....

Τώρα για τις λάμπες, κοίτα τα πινακάκια που σου είπε ο Μάριος, και αφού έχεις λάμπα υπεριώδους, πάρε μόνο θέρμανσης και μην βάλεις φθορισμού, εκτός και αν δεν σε καλύπτει σαν ένταση

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το φωτισμό ήθελα όπως αναφέρεις Mr_Zoo κάτι που να καλύπτει συνολικά το ενυδρείο (εκτός των UV και θέρμανσης) γιατί στο σημείο του σαλονιού που είναι δεν έχει για πολλές ώρες φυσικό φωτισμό. Οπότε με βάση και αυτά που μου είπατε προχωρώ αναλόγως. Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά για τις συμβουλές και την καλή διάθεση! Με το που τελειώσω ανεβάζω φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...