Jump to content

Πεφτουν Τα Λεπια Του


Recommended Posts

οπως λεει και ο τιτλος πεφτουν τα λεπια σε ενα απο τα τρια χρυσα μου.
ολες μου οι μετρησεις ειναι μια χαρα
θερμοκρασια 19 με κοντρολλερ
cl 0
ph 7
kh 6
gh 10
no2 0
no3 20 ειναι η μερα τις αλλαγης γι`αυτο

ενυδρειο 100 λιτρα καθαρα.


να σημειωσω ακομα οτι λογο αλλαγων στο ενυδρειο(λιγο σημαζεμα τις αμμου βγαλσιμο καποιον διακοσμητικων και αλλαγης φιλτρου) το νερο τους ειχε ανεβασει λιγο αμμωνια
μεχρι 2 δηλαδη αλλα το συνεφερα αμεσως γιατι το περιμενα οτι θα γινοταν κατι τετοιο

τι κανουμε τωρα γιατι στο ιντερνετ δεν εβγαλα και κανενα συμπερασμα?post-48151-0-37889200-1364751403_thumb.jpgpost-48151-0-38658800-1364751438_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα storki1... μάλλον όλοι είχαν πάει διακοπές το Σαββατοκύριακο.... :bigemo_harabe_net-101:

Νομίζω ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό και το λέω αυτό γιατί όλα μου τα χρυσόψαρα ή τα περισσότερα από αυτά είχαν κάποια τέτοια συμπτώματα τον τελευταίο καιρό άλλα τώρα αρχίζουν και τα αντικαθηστούν... υπάρχει περίπτωση να έχει να κάνει και με την ηλικία τους και με την εποχή βέβαια...να σου πω όμως ότι τα δικά μου χρυσόψαρα είναι σε λιμνούλα και όχι σε ενυδρείο..

Ελπίζω αυτοί που ξέρουν καλύτερα να σε βοηθήσουν ......περαστικά :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77238

Διαβασε για τις ασθαινιες,και θα καταλαβεις.

Η γνωμη μου ειναι,οτι εχεις σοβαρο προβλημα,κανε μια αλλαγη 60% τωρα ,με βακτηρια,και μετα καθε 2 μερες μεχρι να πεσει η αμμωνια,το 30%.

Με ποιο τροπο καθαρισες,το φιλτρο σου?Μηπως εναι ανεπαρκης το φιλτρο που εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν πρεπει να ανησυχεις.

Τα χρυσοψαρα κατα την περιοδο αναπαραγωγης (την ανοιξη και εφοσον προδομοιωνεις τις εποχες και στο ενυδρειο και δεν διατηρεις ψηλη θερμοκρασια και το χειμωνα) μερικες φορες χανουν μερικα λεπια.

Σε 2-3 μηνες θα ξαναβγουν. Φροντιζε να εχεις παντα καλες συνθηκες στο ενυδρειο και ολα θα πανε καλα.

Αν θελεις μπορεις να βαλεις προληπτικα ektozon, για προστασια.

Καλου κακου να παρατηρεις τα ψαρια για κανενα παρασιτο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

επιδη προσωμειωνω την θερμοκρασια αναλογα την εποχη καποια πραγματα τα ειχα διαβασει. οπως και το οτι μπορει να του φυγουν καποια λεπια οι αλλα πολλα που δεν ειναι του παροντως αλλα αυτο που με ανησυχει απο χθες το πρωι ειναι οτι τον βλεπω να ξινεται σχεδον παντου αλλα οχι και συνεχεια. και οτι τιναζει που και που τα πτερυγια του.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77238

Διαβασε για τις ασθαινιες,και θα καταλαβεις.

Η γνωμη μου ειναι,οτι εχεις σοβαρο προβλημα,κανε μια αλλαγη 60% τωρα ,με βακτηρια,και μετα καθε 2 μερες μεχρι να πεσει η αμμωνια,το 30%.

Με ποιο τροπο καθαρισες,το φιλτρο σου?Μηπως εναι ανεπαρκης το φιλτρο που εχεις?

αυτα που λες τα κανω μεχρι να δημιουργηθει παλι η βιολογια μου.δεν ειναι οτι την εχασα απλα αυτο το φιλτρο εχει λιγα λιγοτερα στρωμενα υλικα και ζοριστηκε συν το οτι εκανα καποιες αλλαγες στο ενυδρειο οπως αφαιρεση καποιον διακοσμητικων και μετακινηση τις αμμου. το φιλτρο δεν το καθαρισα απλα το αλλαξα και ολα αυτα εγιναν για να τους ελευθερωσω λιγο χωρο επιδη μεγαλωσαμε αρκετα και δεν θελω να μου ζοριστουν ουτε στο ελαχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Ξυνεται μονο αυτος?

Το ξυσιμο μπορει να οφειλεται σε νιτρωδη αλλα και σε παρασιτα.

Μετρα με καλο υγρο τεστ για σιγουρια.

Αν ειναι παρασιτο πρεπει να γινει θεραπεια αναλογη.

Παρατηρησε απο κοντα μηπως δεις το παρασιτο και το αναγνωρισεις.

Προς το παρον κανε καμια αλλαγη νερου και καντο μπανιο σε κουβα νε αεραντλια και αλατονερο.

Καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

Εμένα οι φωτογραφίες με παραπέμπουν σε εκδορές που πιθανών να οφείλονται στο ξύσιμο που αναφέρεις!

Αν δεις και συνεχίζει το ψάρι να αντιδρά έτσι η παρατηρήσεις κάποιο παράσιτο όπως αναφέρει και delta66 θα πρέπει να προβούμε σε κάποια αποπαρασιτοση είτε στο ψάρι μεμονωμένα είτε σε όλο το ενυδρείο!

Μέχρι τότε κάνε μικρές και συχνές αλλαγές νερού, και πρόσθεσε και λίγο melafix να επουλώσουμε λίγο την προστατευτική του μεμβράνη!

Πάντως θα πρέπει να προσέχεις και να βελτιώσεις την ποιότητα του νερού σου σύντομα μην μολυνθούν οι εκδορές!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

Εμένα οι φωτογραφίες με παραπέμπουν σε εκδορές που πιθανών να οφείλονται στο ξύσιμο που αναφέρεις!

Αν δεις και συνεχίζει το ψάρι να αντιδρά έτσι η παρατηρήσεις κάποιο παράσιτο όπως αναφέρει και delta66 θα πρέπει να προβούμε σε κάποια αποπαρασιτοση είτε στο ψάρι μεμονωμένα είτε σε όλο το ενυδρείο!

Μέχρι τότε κάνε μικρές και συχνές αλλαγές νερού, και πρόσθεσε και λίγο melafix να επουλώσουμε λίγο την προστατευτική του μεμβράνη!

Πάντως θα πρέπει να προσέχεις και να βελτιώσεις την ποιότητα του νερού σου σύντομα μην μολυνθούν οι εκδορές!

εχω τις sera το bactopour και το costapur. το bactopour δεν κανει? αμα κανει να ριξω αυτο στο ενυδρειο και να του κανω και μπανια σε αλατονερο. θα χρειστει να ανεβασω και την θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

Ξυνεται μονο αυτος?

Το ξυσιμο μπορει να οφειλεται σε νιτρωδη αλλα και σε παρασιτα.

Μετρα με καλο υγρο τεστ για σιγουρια.

Αν ειναι παρασιτο πρεπει να γινει θεραπεια αναλογη.

Παρατηρησε απο κοντα μηπως δεις το παρασιτο και το αναγνωρισεις.

Προς το παρον κανε καμια αλλαγη νερου και καντο μπανιο σε κουβα νε αεραντλια και αλατονερο.

Καθε μερα.

αυτος ξινεται πιο πολυ οι αλλοι μια στο τοσο η μπορει και καθολου.

δεν βλεπω καποιο παρασιτο η κατι οσο και αν τον παρατηρω.

Link to comment
Share on other sites

Τα μπάνια σε αλατόνερο θα βοηθήσουν αρκετά, αλλά σαν πρώτη φάση όσο οι εκδορές δεν δείχνουν ανησυχητικές δοκίμασε με το Melafix και κάποιου αντιχλοριου με oleo vera στις αλλαγές σου και μην κάνεις χρήση κάποιου ποιο ισχυρού φαρμάκου προς ώρας!

Link to comment
Share on other sites

καλο μηνα κι`ολας παιδια αν και λιγο αργα. απλα εχω αγχωθει με αυτο που γινεται και τον περασα σχεδον στον αερα τον προλογο του xmode.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σημερα του εκανα το πρωτο του μπανιο με αλατονερο για 4 λεπτα περιπου.και βγηκαν απο το σωμα του κατι ασπρες βλενες μακροστενες που οι περισοτερες αποκολληθηκαν απο πανω του. τι μπορει να ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Τι αλάτι χρησιμοποίησες και σε ποια αναλογία?

Υπάρχει μήπως καμιά φωτογραφία από αυτές τις βλέννες που αναφέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Τι αλάτι χρησιμοποίησες και σε ποια αναλογία?

Υπάρχει μήπως καμιά φωτογραφία από αυτές τις βλέννες που αναφέρεις?

το αλατι που εβαλα ειναι ενα τις api για γλυκο νερο.

σε αναλογια 15γρ/λιτρο.

εβγαλα καποιες αλλα τις διεγραψα γιατι δεν φαινοτανε τιποτα απο την καμερα του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...