Jump to content

Νεος Σε Θαλασσινο


tilis

Recommended Posts

Γεια σας.Θελω να αρχισω ενα θαλασσινο 54λ μονο με ψαρια. Αγορασα κυκλοφοριτη,σκιμερ,5κ ζωντανο βραχο,5κ ζωντανη αμμο.Διαβασα σε διαφορα σαιτ οτι αν εχεις ζωντανο βραχο και αμμο το φιλτρο δεν ειναι απαραιτητο.Εγω εχω ενα eheim 2010 αλλα αν δεν ειναι απαραιτητο λεω να μην το βαλω και διαβασα επισης οτι πρεπει να αλαζω 5λ νερο καθε 2 εβδομαδες.Ποια ειναι η γνωμη σας;Ευχαριστω εκ τον προτερον

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή!
Είσαι σίγουρος για τα λίτρα? Έχεις κατασταλάξει? Πάντως πληροφοριακά να σου πω πως σε αυτά τα λίτρα φτιάχνεις ένα πολύ ωραίο nano reef σε αντίθεση με ένα nano fish only που είσαι πολύ περιορισμένοσ λόγω λίτρων στην ψαροσύνθεση σου. Οπότε αν δεν έχεις σκοπό να ανέβεις λίτρα ώστε να μπορείς να φιλοξενήσεις πιο σπάνια ψάρια τα οποία δεν μπαίνουν σε ένα reef ενυδρείο, θα σου πρότεινα να το κάνεις nano reef διότι αποκλείεται να κρατηθείς χωρίς κοράλια σε τόσο μικρό χώρο με 2,3 ψαράκια.

Το φίλτρο αν θες μπορείς να το κρατήσεις για χημική φίλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω. Θελω να αρχισω με μικρο με 4-5 ψαρακια και αν δω οτι τα παω καλα θα μετατρεψω ενα 180λ που εχω σε θαλασσινο.Απλως γραφουνε πολλα και διαφορα σε καθε σαιτ και ειμαι λιγο επιφιλακτικος αν δεν το δοκιμασω μονος.Αν δεν επιρεαζει στα ψαρια αν δεν υπαρχει φιλτρο λεω να μην το χρησιμοποιισω

Link to comment
Share on other sites

Σε τόσα λίτρα δεν μπορείς πάντως να βάλεις τόσα ψάρια να ξέρεις. 2,3. Και να ξέρεις ότι όλοι που ξεκίνησαν σε λίγα λίτρα σαν fish only σε reef το γύρισαν τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ακομη ερωτηση. Ο αφρος που δημιουργηται στο σκιμερ τον καθαριζουμε τι γινετε με αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...