Jump to content

Recommended Posts

στο ενυδρειο που εχω 700 λιτρα με δισκους εχω γεμισει με σαλιγκαρια ξενιστες εχετε να προτεινεται τροπους να τα βγαλω?

Link to comment
Share on other sites

Anentome helena! Η με καποια παγιδα!

Link to comment
Share on other sites

βαζεις ενα μικρο πιατακι του καφε με κανα δυο ταμπλετες βυθου μεσα,αφηνεις ενα μικρο κενο να χωρανε μονο να μπουν τα σαλλιγκαρια.το πρωι θα εχουν μαζευτει ολα απο κατω να τρωνε η τουλαχιστον παρα πολλα.μετα μου στελνεις ενα πμ να συναντηθουμε να τα παρω :bigemo_harabe_net-126: εχω κατι πειναλες εδω!!!! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

πρωτον η παγιδα δεν τα συγκεντρωνει ολα.helena εβαλα αλλα δεν εκαναν τπτ.αλλη λυση?

Link to comment
Share on other sites

Η παγίδα θα κάνει πολύ καλή δουλειά κατά τη γνώμη μου!!

Αν το εφαρμόσεις μέρα παρά μέρα σε 1 βδομάδα θα τα έχεις μαζέψει όλα!!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε 5-6 helena και θα κανεις δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν οι clown loach ειναι συμβατοι με τους δισκους για να εβαζες μια ομαδα θα σου καθαριζαν το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τι ταπλετα βυθου;

υπαρχει καποιος ποιο οικονομικος τροπος;

Link to comment
Share on other sites

Στα 700 λίτρα θες τουλάχιστον 10-15 Helena για να κάνεις δουλειά.

Βάλε ταμπλέτα που ταΐζουν τα πλεκόστομα κάτω από το πιατάκι του καφέ. Θα τελειώσεις πιο γρήγορα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

τι ταπλετα βυθου;

υπαρχει καποιος ποιο οικονομικος τροπος;

Ο πιο οικονομικός είναι να ταίζεις λιγότερο!Αν δεν έχουν να φάνε θα σταματήσουν να γεννοβολούν αβέρτα..Δεν θα εξαφανιστούν αλλά θα μειωθούν αρκετά και δεν θα σου χαλάν την αισθητική.

Κατά τη γνώμη μου οι παγίδες είναι χαμένη υπόθεση γιατι είναι μια προσωρινή λύση. Μετά από λίγο καιρό ξαναγεμίζεις και φτου απ την αρχή.

Τα helena κάνουν δουλειά αλλά όταν τα φάν όλα μετά τί θα τα κάνεις??πρέπει να βρίσκεις άλλα σαλιγκάρια να τα ταίζεις..

Το θέμα είναι όχι να τα εξαφανίσεις (γιατι κάποια στιγμή θα ξαναέρθουν απρόσκλητα) αλλά να βρεί μια ισορροπία το ενυδρείο σου με χαμηλό πληθυσμό σαλιγκαριών.

Αρα,ταίζεις λιγότερο ή πετάς μέσα μερικά apple snail τα όποια ουσιαστικά κάνουν το ίδιο πράγμα.Τρώνε τα υπολείμματα αλλά πιο αποτελεσματικά από τα μικρά οπότε τα δεύτερα περιορίζονται!

Link to comment
Share on other sites

Ενας συνδιασμός όσων προτάθηκαν από τους παραπάνω φίλους είναι η λύση στο προβλημά σου.
Αφαιρείς όσα μπορείς με το χέρι, προσθέτεις παγίδες, και τους φυσικούς θηρευτές τους (anentome helena).
Επίσης ταΐζεις με τέτοιο τρόπο ώστε να μην μένουν πολλά υπολείμματα τροφών.
Ο στόχος σου πρέπει να είναι ο έλεγχος του πληθυσμού τους και όχι η πλήρης εξάλειψη τους μιας και αυτά έχουν ρόλο στο οικοσύστημα μας. Τώρα αν καταφέρεις και τα εξαλείψεις όλα θα πρέπει να ταΐζεις τα anentome helena με πρωτεϊνούχες τροφές μιας και αυτά είναι σαρκοφάγα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...