Jump to content

Fluval 205 Vs Eheim Classic 2213


ataktoulis

Recommended Posts

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες. Μετά από πολύ καιρό και μεγάλο κόπο ήρθε η ώρα να πάρω εξωτερικό φίλτρο για το 60άρι Juwel Γκαποενυδρείο μου ( Οο ναι, κράτησα τα μικρά που άρχισαν να μεγαλώνουν και να παίρνουν χρώμα) και θέλω να μου πείτε ποιο από τα φίλτρα που παραθέτω να προτιμήσω.

1) http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2265

2) http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=3292

Για τα Eheim έχω διαβάσει πολλά προβλήματα και η αλήθεια είναι πως σκέφτομαι να προτιμήσω το Fluval, αλλά επειδή δεν έχω ιδέα για εξωτερικά φίλτρα βοηθήστε με σας παρακαλώ.

a) Θα χρειαστώ κάτι άλλο ή το παίρνω, το βάζω σε λειτουργία και είμαι οκ;

b ) Πως καθαρίζει κανείς ένα εξωτερικό φίλτρο και με τι συχνότητα συνήθως; Η φτερωτή χρειάζεται όσο συχνά και στο εσωτερικό να καθαριστεί για να μη μειώνεται η ροή;

c) Η ροή ρυθμίζεται;

d) Η ανατάραξη-οξυγόνωση που δημιουργείται είναι επαρκής ή θα χρειαστώ και αεραντλία π.χ.;

e) Πρέπει να τρυπήσω την πλάτη από το έπιπλο για να το τοποθετήσω μέσα σε αυτό; Αν είναι στο ίδιο ύψος με το ενυδρείο και όχι πιο χαμηλα., λειτουργεί;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

60 λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?

Το συγκεκριμένο, ναι. Είδα και το Fluval 105, αλλά είναι μόνο 9€ φθηνότερο, οπότε θα προτιμήσω κάτι πιο "καλό"

Link to comment
Share on other sites

Και εγω κοιταζω σημερα για ενα απο τα δυο φιλτρα. Σε ενυδρειο ομως 160 λιτρα περιπου...Φοβαμαι πως καποιος απο τους δυο δεν εχει κανει καλη επιλογη...

Link to comment
Share on other sites

Ας περιμένουμε τους πιο ειδικούς να μας διαφωτίσουν και να απαντήσουν και στα ερωτήματα...εκ πρώτης όψεως πάντως φαίνεται εσύ να είσαι πιο σωστός..

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες. Μετά από πολύ καιρό και μεγάλο κόπο ήρθε η ώρα να πάρω εξωτερικό φίλτρο για το 60άρι Juwel Γκαποενυδρείο μου ( Οο ναι, κράτησα τα μικρά που άρχισαν να μεγαλώνουν και να παίρνουν χρώμα) και θέλω να μου πείτε ποιο από τα φίλτρα που παραθέτω να προτιμήσω.

1) http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2265

2) http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=3292

Για τα Eheim έχω διαβάσει πολλά προβλήματα και η αλήθεια είναι πως σκέφτομαι να προτιμήσω το Fluval, αλλά επειδή δεν έχω ιδέα για εξωτερικά φίλτρα βοηθήστε με σας παρακαλώ.

a) Θα χρειαστώ κάτι άλλο ή το παίρνω, το βάζω σε λειτουργία και είμαι οκ; Δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο, εχει μεσα ολα τα βιολογικα υλικα.

b ) Πως καθαρίζει κανείς ένα εξωτερικό φίλτρο και με τι συχνότητα συνήθως; Πανευκολα απλα ανοιγεις το καπακι και κανεις οτι εκανες και για το εσωτερικο. Αυτο μπορεις να το κανεις ρουτινα καθε 15 μερες πχ ή οποτε βλεπεις οτι εχει μειωμενη ροη. Η φτερωτή χρειάζεται όσο συχνά και στο εσωτερικό να καθαριστεί για να μη μειώνεται η ροή; Το ιδιο ισχυει και για την φτερωτη.

c) Η ροή ρυθμίζεται; Οχι αλλα με το spray bar δεν νομιζω να εχεις προβλημα. Τo fluval δεν εχει spray bar αλλα μπορεις με καποια πατεντα να το φτιαξεις.

d) Η ανατάραξη-οξυγόνωση που δημιουργείται είναι επαρκής ή θα χρειαστώ και αεραντλία π.χ.;

e) Πρέπει να τρυπήσω την πλάτη από το έπιπλο για να το τοποθετήσω μέσα σε αυτό; Αν είναι στο ίδιο ύψος με το ενυδρείο και όχι πιο χαμηλα., λειτουργεί;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Προσωπικα θα διαλεγα το fluval και οχι το 205 αλλα το 206 που ειναι το καινουριο. Δεν νομιζω οτι κανενας απ τους δυο θα εχει προβλημα! Ενταξει μπορει να ειναι υπερβολη για 60 λτ αλλα δεν νομιζω θα χεις θεμα! Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες. Μετά από πολύ καιρό και μεγάλο κόπο ήρθε η ώρα να πάρω εξωτερικό φίλτρο για το 60άρι Juwel Γκαποενυδρείο μου ( Οο ναι, κράτησα τα μικρά που άρχισαν να μεγαλώνουν και να παίρνουν χρώμα) και θέλω να μου πείτε ποιο από τα φίλτρα που παραθέτω να προτιμήσω.

1) http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2265

2) http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=3292

Για τα Eheim έχω διαβάσει πολλά προβλήματα και η αλήθεια είναι πως σκέφτομαι να προτιμήσω το Fluval, αλλά επειδή δεν έχω ιδέα για εξωτερικά φίλτρα βοηθήστε με σας παρακαλώ.

a) Θα χρειαστώ κάτι άλλο ή το παίρνω, το βάζω σε λειτουργία και είμαι οκ;

b ) Πως καθαρίζει κανείς ένα εξωτερικό φίλτρο και με τι συχνότητα συνήθως; Η φτερωτή χρειάζεται όσο συχνά και στο εσωτερικό να καθαριστεί για να μη μειώνεται η ροή;

c) Η ροή ρυθμίζεται;

d) Η ανατάραξη-οξυγόνωση που δημιουργείται είναι επαρκής ή θα χρειαστώ και αεραντλία π.χ.; Δεν νομιζω πως χρειαζεσαι αεραντλια ειναι αρκετη.

e) Πρέπει να τρυπήσω την πλάτη από το έπιπλο για να το τοποθετήσω μέσα σε αυτό; Δεν ξερω πως ειναι το επιπλο σου αλλα αν δεν εχει υποδοχη μπορεις να το βαλεις και στο πλαι αν δεν σε ενοχλει στο ματι ή στο αυτι. Αν είναι στο ίδιο ύψος με το ενυδρείο και όχι πιο χαμηλα., λειτουργεί; Οχι πρεπει να ειναι χαμηλα.

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Δεν προλαβα να επεξεργαστω το προηγουμενο γιαυτο ξαναγραφω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγω μέχρι στιγμής eheim δούλευα κ ήμουν ευχαριστημένος...απο ότι είδα το φιλτρο που θες έχει μεσα τα βιολογικα του υλικα....κανονικα πρέπει να ειναι πιο χαμηλά απο το ενυδρειο για να λειτουργεί σωστά κ απο ότι διάβασα λέει βανακια οπότε μπορείς να του μειώσεις την ροή μόνος σου....

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Για τα βανάκια το διάβασα, αν και στο βίντεο που είδα δεν κατάλαβα να έχει κάτι τέτοιο. Μάλλον πρόκειται για το 206 γιατί στην περιγραφή αυτό αναφέρεται....

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να παρεις το fluval θα παρεις το 206 που ειναι πιο καινουργιο!

το fluval γνωριζω πως μπορεις να μειωσεις την ροη απο τον συνδεσμο που ενωνει το φιλτρο με τους σωληνες!

τα εξωτερικα φιλτρα δεν θελουν συχνο καθαρισμα οσο τα εσωτερικα! μπορεις ανα 2-3 μηνες να του κανεις ενα ξεπλυμα!

μαλλον δεν θα χρειαστεις κατι αλλο να παρεις διοτι απο οτι ειδα απο τα link εχουν μεσα υλικα!

αεραντλια δεν θα χρειαστει , θα το βαλεις ψηλα να ταρακουναει την επιφανεια και εισαι οκ!

κανονικα το επιπλο πρεπει να εχει ανοιγμα στην πλατη για να περανεν ρευματα και σωληνες! δεν ξερω τι επιπλο εχεις , αν δεν

εχει ανοιγμα θα πρεπει να κανεις για ρευματα και σωληνες!

και το φιλτρο θα πρεπει να ειναι κατω απο το ενυδρειο οχι διπλα και στο ιδιο υψος!

Link to comment
Share on other sites

1) http://petcumulus.gr...roduct&pid=2265

2) http://petcumulus.gr...roduct&pid=3292

Για τα Eheim έχω διαβάσει πολλά προβλήματα και η αλήθεια είναι πως σκέφτομαι να προτιμήσω το Fluval, αλλά επειδή δεν έχω ιδέα για εξωτερικά φίλτρα βοηθήστε με σας παρακαλώ.

a) Θα χρειαστώ κάτι άλλο ή το παίρνω, το βάζω σε λειτουργία και είμαι οκ; Και τα δύο όπως είναι (αφού σου δίνουν και τα βανάκια) , είναι plug & play.

b ) Πως καθαρίζει κανείς ένα εξωτερικό φίλτρο και με τι συχνότητα συνήθως; Η φτερωτή χρειάζεται όσο συχνά και στο εσωτερικό να καθαριστεί για να μη μειώνεται η ροή; Θα δεις πότε μειώνεται η απόδοση του φίλτρου σου και θα κάνεις τον καθαρισμό ανάλογα. Με τα λίτρα που έχεις θα έλεγα κάθε 2-3 μήνες. Τότε καθαρίζεις και την φτερωτή.

c) Η ροή ρυθμίζεται; Ναι, στο fluval στον ταχυσύνδεσμο που έχει, στο eheim στα βανάκια που σου δίνουν δώρο.

d) Η ανατάραξη-οξυγόνωση που δημιουργείται είναι επαρκής ή θα χρειαστώ και αεραντλία π.χ.; Θα είσαι εντάξει και με τα δύο.

e) Πρέπει να τρυπήσω την πλάτη από το έπιπλο για να το τοποθετήσω μέσα σε αυτό; Αν είναι στο ίδιο ύψος με το ενυδρείο και όχι πιο χαμηλα., λειτουργεί; Τα εξωτερικά φίλτρα πρέπει να είναι χαμηλότερα απο το ενυδρείο. Αν το έπιπλο σου δεν έχει τρύπες, κάνε 1-2 αρκτεά μεγάλες για να περνάνε τα λάστιχα και ο ταχυσύνδεσμος της fluval για να διευκολύνεσαι στους καθαρισμούς.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και απο τα Eheim και τα Fluval φίλτρα που έιχα και έχω. Στην περίπτωη όμως των παραπάνω θα πρότεινα το fluval γιατι καλύπτει περισσότερα (μελοντικά λίτρα) έχει πιο βολικό κάδο και περισσότερο χώρο για βιολογία με 2W μεγαλύτερη κατανάλωση ( 8W με 10W).

Το ίδιο θα πρότεινα και στον φίλο math01141 με τα 200 λίτρα

Καλή συνέχεια,

Κ

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω μόνο ένα πράγμα για τη ρύθμιση στα fluval. Ο κατασκευαστής δεν προτείνει να λειτουργούμε το φίλτρο έχοντας το μοχλάκι της βάνας κλειστό πάνω από το μισό.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την κατηγορία θα διαλεγα το fluval

Έγινε επεξεργασία - yonigrn
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω μόνο ένα πράγμα για τη ρύθμιση στα fluval. Ο κατασκευαστής δεν προτείνει να λειτουργούμε το φίλτρο έχοντας το μοχλάκι της βάνας κλειστό πάνω από το μισό.

Σωστο πολυ σωστο το μοχλακι πρεπει να ειναι κατω παιδια. Το ιδιο και στο eheim με τα βανακια! πρεπει να ειναι τιγκα ανοιχτα γιατι θα ζοριζεται πολυ η αντλια!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, καταλήξαμε λοιπόν! Many thanks guys... Από βόρυβο γνωρίζετε πώς τα πάει;

Link to comment
Share on other sites

το 306 που εχω εγω ειναι αθορυβο φανταζομαι πως και το 206 αθορυβο θα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, καταλήξαμε λοιπόν! Many thanks guys... Από βόρυβο γνωρίζετε πώς τα πάει;

Μόλις βγάλει τον αέρα είναι όπως λέει ο φίλος Ηλίας από κάτω. :)

το 306 που εχω εγω ειναι αθορυβο φανταζομαι πως και το 206 αθορυβο θα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα πηρα το 306.Δεν το εχω δουλεψει ακομα. Το πηρα 110 ευρω απο το τοπικο πετ και οχι αλυσιδα η internet ειπα να δωσω 10-15 ευρω παραπανω ν δστηριξω την "γειτονια". Μια παρτηρηση μονο το fluval δεν εχει spray bar δεν ξερω αν εχει το eheim....

Edit : Ξερουμε που θα βρουμε spray bar?Με την ροη που θα εχει το φιλτρο θα μου ανακατωνει τα φυτα και δεν θελω να ειναι σαν τα μαλλια του τρελλου μεσα...

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

ισχυει οτι δεν εχει spray bar

στο πετσοπ ρωτησες νομιζω πως υπαρχει!

δεν κανεις ομως μια δοκιμη πρωτα μηπως το βαλεις καπως και δεν χτυπαει τα φυτα σου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα πηρα το 306.Δεν το εχω δουλεψει ακομα. Το πηρα 110 ευρω απο το τοπικο πετ και οχι αλυσιδα η internet ειπα να δωσω 10-15 ευρω παραπανω ν δστηριξω την "γειτονια". Μια παρτηρηση μονο το fluval δεν εχει spray bar δεν ξερω αν εχει το eheim....

Edit : Ξερουμε που θα βρουμε spray bar?Με την ροη που θα εχει το φιλτρο θα μου ανακατωνει τα φυτα και δεν θελω να ειναι σαν τα μαλλια του τρελλου μεσα...

καλοριζικο

μην ξεχασεις μολις το στησεις να τρομπαρεις 3-4 φορες και να το αφησεις να γεμισει και μετα να το βαλεις στο ρευμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγω μέχρι στιγμής eheim δούλευα κ ήμουν ευχαριστημένος...απο ότι είδα το φιλτρο που θες έχει μεσα τα βιολογικα του υλικα....κανονικα πρέπει να ειναι πιο χαμηλά απο το ενυδρειο για να λειτουργεί σωστά κ απο ότι διάβασα λέει βανακια οπότε μπορείς να του μειώσεις την ροή μόνος σου....

Να διωρθώσω κάτι μιας και προ ημερών πήρα το συγκεκριμένο (2213) για ένα φίλο, δεν έχει βιολογικό υλικό, μονο μπλέ σφουγγάρια (χοντρά) , υαλοβάμβακα και άνθρακα. Εμείς αφήσαμε πάνω πάνω τον υαλοβάμβακα, σφουγγάρια πάνω κάτω και στη μέση το γεμίσαμε φουλ siporax.

Ωπππ.... Τώρα το είδα ότι αγόρασες... καλορίζικο!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα πηρα το 306.Δεν το εχω δουλεψει ακομα. Το πηρα 110 ευρω απο το τοπικο πετ και οχι αλυσιδα η internet ειπα να δωσω 10-15 ευρω παραπανω ν δστηριξω την "γειτονια". Μια παρτηρηση μονο το fluval δεν εχει spray bar δεν ξερω αν εχει το eheim....

Edit : Ξερουμε που θα βρουμε spray bar?Με την ροη που θα εχει το φιλτρο θα μου ανακατωνει τα φυτα και δεν θελω να ειναι σαν τα μαλλια του τρελλου μεσα...

Πολυ καλα εκανες και στηριξες την γειτονια αρκει να σε στηριξει και αυτη. Το ειπαμε πως δεν εχει spray bar το φλθωαλ. Καποια πατεντα θα βρεις να χαμηλωσεις την ροη οπως πχ μια καλτσα στην εξοδο η ενα Τ απ αυτο που χρησιμοποιουνε για ποτισμα!. Εγω πιστεω πως δεν θα εχεις προβλημα ομως με αυτην την ροη !

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα εκανες και στηριξες την γειτονια αρκει να σε στηριξει και αυτη. Το ειπαμε πως δεν εχει spray bar το φλθωαλ. Καποια πατεντα θα βρεις να χαμηλωσεις την ροη οπως πχ μια καλτσα στην εξοδο η ενα Τ απ αυτο που χρησιμοποιουνε για ποτισμα!. Εγω πιστεω πως δεν θα εχεις προβλημα ομως με αυτην την ροη !

Αυτο τι σημαινει??? :sarcasm: :sarcasm: :sarcasm:

οσο πιο φορεμενη ειναι τοσο καλυτερη δουλεια κανει κλειινουν οι ποροι :sarcasm: :sarcasm: :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τι σημαινει??? :sarcasm: :sarcasm: :sarcasm:

οσο πιο φορεμενη ειναι τοσο καλυτερη δουλεια κανει κλειινουν οι ποροι :sarcasm: :sarcasm: :sarcasm:

Ρε τρελε μην κανει ενας ανθρωπος ενα λαθος!!! κοντεψα να πεσω απ την καρκλα απ τα γελια! το φλθωαλ σημανει fluval! οσο για την καλτσα εννοω ενα σοσονακι αφορετο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...