Jump to content

Fluval 205 Vs Eheim Classic 2213


ataktoulis

Recommended Posts

Τους έχω μονωσει γιατί εδώ ανάβουν οι θερμοστάτες ακόμα ... :) μια χαρά μου φαινειται το στήσιμο. Αν βλέπεις οτι δεν είναι υπερβολικά τσίτα , δεν εχεις πρόβλημα. Την είσοδο και την εξοδο μπορείς να τις βάλεις όπως θελεις . Εγώ τα έχω βάλει έτσι γιατί έχω δυο φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγω μια χαρα τις βλεπω τις ενωσεις. Δεν βλεπω καποιο προβλημα. Δεν πειραζει να ειναι τεντωμενες οι σωληνες. Την εξαγωγη απεναντι απ την εισαγωγη και την εισαγωγη οσο πιο κοντα στον βυθο!

Link to comment
Share on other sites

Οκ παίδες, ευχαριστώ πολύ. Δεν είχα ξανά επαφή με εξωτερικό φίλτρο και λίγο με τρομοκράτησαν οι οδηγίες του φυλλαδίου. Το εσωτερικό της Juwel να το χρησιμοποιώ λέτε ή παραπανίσιο είναι; Δεν ξεκολλάει με γεμάτο το ενυδρείο, σωστά;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι! Να το χρησιμοποιησεις. Καλο κανει, κακο δεν κανει!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι! Να το χρησιμοποιησεις. Καλο κανει, κακο δεν κανει!

Έλεγα να βάλω εκεί δίπλα το σωλήνα που οδηγεί το νερό από το ενυδρείο στο φίλτρο και σκέφτηκα μήπως έχει κανένα θέμα

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν καταλαβα τι θες να πεις!

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε... Εντυπώσεις:

Θετικές: 5%

Αρνητικές: 95%

Είναι από τις φορές εκείνες που χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο γιατί έκανες μια άχρηστη αγορά πολύ κατώτερη των προσδοκιών σου.. Αναλυτικά:

1) Προέκυψε λίγος χώρος παραπάνω από την απουσία του εσωτερικού (το εργοστασιακό δε βγαίνει, οπότε δεν το συζητάμε καν). Αυτό είναι το μόνο θετικό..

2) Το νέο φίλτρο χώρεσε στα 2/3 καλαθάκια (μεσαίο και πάνω) ελάχιστη επιπλέον ποσότητα βιολογικού υλικού σε σχέση με τα 2 εσωτερικά που είχα. Συνεπώς το κέρδος σε χώρο βιολογικού υλικού ελαχιστότατο.

3) Το "κουμπί" Start που ανεβοκατεβάζεις για να βγει ο αέρας έσπασε μόλις με 5 κινήσεις πάνω κάτω για να βγει ο αέρας!!

4) Τα εξαρτήματα συγκράτησης των σωλήνων είναι πολύ χοντροκομμένα και καθόλου πρακτικά.

5) Η συντήρηση θα είναι σίγουρα πιο δύσκολη αφού πρέπει να σκύβω κάτω από το έπιπλο και να αφαιρώ τον κάδο για να καθαρίσω σφουγγάρια κλπ..

6) Η ανατάραξη της επιφάνειας είναι σαφώς μικρότερη σε σχέση με τα 2 εσωτερικά, τα οποία λόγω κατασκευής δημιουργούσαν σημαντική ανατάραξη χωρίς να χρειάζεται να βγουν από την επιφάνεια = δεν είχα καθόλου θόρυβο λες και βρέχει και επιτύγχανα και μια χαρά οξυγόνωση. Προσπαθώ να μη σκεφτώ άλλα εκτός και από τα 80€ που μου κόστισε με τα μεταφορικά και συνεπώς...

ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΑ ΘΕΪΚΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΟΖΑΝΗ Ή ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΛΛΟ ΣΕ ΤΙΜΗ ΣΥΖΗΤΗΣΙΜΗ..

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση , νομίζω ότι έχεις πάρει το 306 και όχι το 206.

Πάμε στα επόμενα :

2. Το εξωτερικό φίλτρο γέμισέ το όλο με βιολογικό υλικό και κράτα τα σφουγγάρια για το εσωτερικό.

3. Έχω 4 fluval και δε μου έχει τύχει ακόμα.

4. Τα εξαρτήματα συγκράτησης τα σφίγγουμε μια φορά και δεν τα πειράζουμε ξανά.

5. Τον χώρο μας τον μελετάμε πρώτα πριν κάνουμε οποιαδήποτε αγορά για να αποφύγουμε "στριμωγμένες" καταστάσεις.

6. Για την ανατάραξη δες εδώ το δικό μου σε 200 λίτρα :

Μην απογοητεύεσαι , ρίξε μια ματιά μήπως ζορίζονται οι σωληνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση , νομίζω ότι έχεις πάρει το 306 και όχι το 206.

Πάμε στα επόμενα :

2. Το εξωτερικό φίλτρο γέμισέ το όλο με βιολογικό υλικό και κράτα τα σφουγγάρια για το εσωτερικό.

3. Έχω 4 fluval και δε μου έχει τύχει ακόμα.

4. Τα εξαρτήματα συγκράτησης τα σφίγγουμε μια φορά και δεν τα πειράζουμε ξανά.

5. Τον χώρο μας τον μελετάμε πρώτα πριν κάνουμε οποιαδήποτε αγορά για να αποφύγουμε "στριμωγμένες" καταστάσεις.

6. Για την ανατάραξη δες εδώ το δικό μου σε 200 λίτρα :

Μην απογοητεύεσαι , ρίξε μια ματιά μήπως ζορίζονται οι σωληνώσεις.

Όντως, αυτή είναι ανατάραξη! Δεν κάνει έτσι με τίποτα το δικό μου. Επίσης, το Start έσπασε στο ανέβασμα, εκεί είναι το περίεργο. Να πεις το έκανα δυνατά, το πίεσα κλπ., οκ, αλλά όχι και σπάσιμο με την 5η φορα!! :( Ανταλλακτικό δε βλέπω να υπάρχει. Δηλαδή στο φυλλάδιο το βλέπω, αλλά πως να το αντικαταστήσεις; Μάλλον με μυτοτσίμπιδο θα δουλέψει αν χρειαστεί. Πάω να βγάλω το μαύρο σφουγγάρι από το κάτω καλαθάκι. Να μην αφήσω ένα μικρό κομμάτι; Μόνο τα κάθετα αρκούν;

Link to comment
Share on other sites

Όντως, αυτή είναι ανατάραξη! Δεν κάνει έτσι με τίποτα το δικό μου. Επίσης, το Start έσπασε στο ανέβασμα, εκεί είναι το περίεργο. Να πεις το έκανα δυνατά, το πίεσα κλπ., οκ, αλλά όχι και σπάσιμο με την 5η φορα!! :( Ανταλλακτικό δε βλέπω να υπάρχει. Δηλαδή στο φυλλάδιο το βλέπω, αλλά πως να το αντικαταστήσεις; Μάλλον με μυτοτσίμπιδο θα δουλέψει αν χρειαστεί. Πάω να βγάλω το μαύρο σφουγγάρι από το κάτω καλαθάκι. Να μην αφήσω ένα μικρό κομμάτι; Μόνο τα κάθετα αρκούν;

Να τα βγάλεις και να βάλεις βιολογικό υλικό. Αρκούν τα κάθετα. Όλα τα μηχανήματα που έχουμε, θέλουν τη δέουσα προσοχή όταν τα συντηρούμε ή τα χρησιμοποιούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίααα.. Τώρα δηλαδή κάθε φορά που θα το ανοίγω για συντήρηση θα πρέπει να το πιάνω και να το κουνάω σαν τρελό για να βγάλει τον αέρα, ε; Γιατί το εξάρτημα ούτε με μυτοτσίμπηδο πιάνεται. Απογοητεύτηκα πλήρως, δεν το περίμενα έτσι.. Η ροή δυναμώνει μόνο αν είναι σχεδόν στην επιφάνεια (=ακούγεται πολύ).

Το αντικατέστησα το σφουγγάρι με Siporax Δημήτρη. Σε όλα τα καλάθια έχει μισό παλιό και μισό νέο βιολογικό υλικό.. Το νερό είναι πολύ θολό! Μόλις λειτούργησε, η λίγη λάσπη που είχε μείνει στο Siporax μπήκε όλη στο νερό.

Για Spray Bar που λέγατε κάποιοι, πώς το προσαρμόσατε;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάθε φορά που το κάνω συντήρηση δεν το κουνάω καθόλου. Αφήνω να τρέξει το νερό μόνο του μέχρι να γεμίσει ανοίγοντας τις βάνες. Το βάζω στην πρίζα και τέλος. Ισως χρειαστεί να του κουνήσω λίγο αλλά όχι σαν τρελό.

Η "λάσπη" που λες θα φύγει σε μισή με μια ώρα. Έτσι γίνεται κάθε φορά. Θα κάνω σήμερα το απόγευμα συντήρηση και θα ανεβάσω βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ Δημήτρη. Σε ευχαριστώ πολύ. Με βοηθάς σε όλα πάρα πολύ. Μάλλον είσαι ο μέντοράς μου :P και ας με μύησε άλλος στο χώρο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Δημήτρη πιστεύεις πως και χωρίς το σπασμένο πια "κουμπί" δε θα υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν θα υπάρχει , που έσπασε ακριβώς , μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία ;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν θα υπάρχει , που έσπασε ακριβώς , μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία ;

Επειδή μόλις έφυγα από το σπίτι όταν γυρίσω θα βγάλω φωτο.και θα ανεβάσω. Έσπασε το άσπρο που τραβιόταν προς τα πάνω, ένα κυλινδρικό αντικείμενο. Θα βγάλω φωτο.για καλύτερη κατανόηση. Η ουσία είναι πως αχρηστεύτηκε η λειτουργία εξαγωγής του αέρα

Link to comment
Share on other sites

εχω το 206 περιπου 2 μηνες στην αρχη βλεποντας και εγω τη ροη καπως απογοητευτηκα αλλα διαβαζοντας ειδα οτι ολα τα φιλτρα αν τα γεμισεις υλικα πεφτει η ροη τους περιπου 30-40% το γραφει και στο προσπεκτους!μεχρι στιγμης ειμαι ικανοποιημενος το μαρκουτσι για την εξαγωγη του αερα οντως δειχνει λεπτεπιλεπτο αλλα μεχρι στιγμης δεν εχει κανενα θεμα!το κατω μαυρο σφουγγαρι το εβγαλα και εβαλα το κλασικο μπλε χοντροτρυπο,συμπληρωνοντας το χωρο που μενει με σιποραξ.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω εχεις το εσωτερικο φιλτρο της juwel που θεωρειτε απο τα πιο καλομελετημενα και λειτουργικα εσωτερικα φιλτρα.

το θεμα της τρομπας ειναι καθαρα αστοχια υλικου μιας και ειχα ενα 305 και τωρα δυο 306 και ποτε δεν ειχα παρομοιο προβλημα.

καινουργιο το εχεις παρει?δε ρωτας στην αντιπροσωπεια για ανταλλακτικο?

Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω εχεις το εσωτερικο φιλτρο της juwel που θεωρειτε απο τα πιο καλομελετημενα και λειτουργικα εσωτερικα φιλτρα.

το θεμα της τρομπας ειναι καθαρα αστοχια υλικου μιας και ειχα ενα 305 και τωρα δυο 306 και ποτε δεν ειχα παρομοιο προβλημα.

καινουργιο το εχεις παρει?δε ρωτας στην αντιπροσωπεια για ανταλλακτικο?

Καινούριο, ναι. Πρώτη εγκατάσταση σήμερα έγινε. Βρήκα το ανταλλακτικό με κωδικό A-20021 περίπου στα 20€ με μεταφορικά. Αν δει κανείς το ανταλλακτικό και το σπάσιμο που έχει το δικό μου μάλλον καταλαβαίνει αυτό που λες περί αστοχίας υλικού. Το θέμα είναι όμως, θα δεχτεί ο αντιπρόσωπος από τον οποίο παρεπιμπτόντως αγόρασα και το φίλτρο να το αντικαταστήσει; Επίσης, πώς γίνεται η αντικατάσταση είναι άλλο θέμα, αλλά μάλλον λύνεται εύκολα. Θα επικοινωνήαω Δευτέρα να δω τι θα γίνει Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε θελει καθαρισμα το φιλτρο σου? Καθε εβδομαδα η 1 φορα το μηνα?

Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε θελει καθαρισμα το φιλτρο σου? Καθε εβδομαδα η 1 φορα το μηνα?

Αν αναφέρεσαι σε εμένα μάλλον ρητορικά ρωτάς αφού το φίλτρο τρέχει μία εβδομάδα και δεν το έχω ανοίξει φυσικά για να δω αν θέλει κάπου καθάρισμα που δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καθε ποτε θελει καθαρισμα το φιλτρο σου? Καθε εβδομαδα η 1 φορα το μηνα?

Τα φίλτρα, και ιδιαίτερα τα εξωτερικά, τα καθαρίζουμε όταν δούμε μείωση της ροής τους λόγω της μαζεμένης βρωμιάς.

Αν τα ανοίγεις κάθε εβδομάδα ή μήνα χωρίς λόγο, απλά κουράζεσαι και δεν βοηθάς ουσιαστικά πουθενά.

Υπάρχουν αναφορές για εξωτερικά που μείναν κλειστά για 6, 12 και 24 μήνες ανάλογα με την επιβάρυνση και την ιχθυοφόρτωση που είχαν, χωρίς πρόβλημα.

Δεν σου λέω να κάνεις αυτό. Ο καθένας βλέπει το δικό του φίλτρο, ή αν θέλεις ανοίγοντας το σε κάποιο διάστημα κρίνει αν βιάστηκε ή καθυστέρησε και ρυθμίζει τις ρουτίνες του ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...