Jump to content

Από Γούρνα Σε Λίμνη


Recommended Posts

Πριν από 2 χρόνια αποφάσισα να φτιάξω μια γούρνα. Λεπτομέρειες στο λινκ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=57832

 

Ο χώρος βρέθηκε και το προσχέδιο φτιάχτηκε.

 

01_zps9eb0ee24.jpg.f7c63996fa0ca37a2675feb166ae6d20.jpg

 

02_zps8d9f5fcd.jpg.7b9b591b55a191f170685c93b205cc68.jpg

 

03_zps9cebf9ed.jpg.fb9209b1a9e6cc01e4e944a792406a2d.jpg

03_zps9cebf9ed.jpg

 

Το αποτέλεσμα ήταν αυτό…

 

127032013395_zps714cceb3.jpg

 

227032013390_zps171c5ef2.jpg

 

327032013391_zpsc593e615.jpg

 

427032013392_zps02193f64.jpg

 

Και μερικές φωτό από άνοιξη..

 

Φίλτρο - ρυάκι

11062012222_zps3f485b65.jpg

 

Λίμνη

20052012197_zpsa89ba5fb.jpg

 

f007_zpsb2433444.jpg

 

30052012205_zps67dba232.jpg

 

21062012257_zps5b9bc996.jpg

 

Ο όγκος ήταν 808lt με ένα κυκλοφοριτή 3000 lt/h

Το υλικό ένα πλαστικό και μια παιδική πισίνα !!!

Φίλτρο 50lt με ελαφρόπετρα.

Φυτά:

  • Δίπλα στο φίλτρο Typhia, Parrot feather και το Hydrocotyle verticillata.
  • Μέσα στην λίμνη 2 πάπυροι, νούφαρο,  θάλεια , pontederia cordata και άλο ένα….. που δεν ξέρω όνομα
  • Στο βαρέλι 90lt έχω 2 νούφαρα.

Ψάρια 2 ΚΟΙ.

Πέρσι τα είδα νωχελικά και τους έβαλα μια αεραντλία  400 lt/h. Αμέσως πήραν τα πάνω τους. Εκτός από τα ψάρια και τα φυτά έχουν ανάγκη από οξυγώνο.

 

Τάϊσμα πριν 1.5 χρόνο

http://www.youtube.com/watch?v=fXm-peWkTzo

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φέτος ήρθε η ώρα για αναβάθμιση !!! Έτοιμοι για τον τετραπλασιασμό?

Απομακρύνθηκαν ότι είχα βάλει γύρο από την λίμνη. Ακόμα τα κοιτάζω και δεν μπορώ να καταλάβω που κρυβόντουσαν όλα αυτά τα υλικά !!!

image.jpeg.cbecd5754678da8b8247058ea445eac2.jpeg
 

Ο χώρος βρέθηκε και το προσχέδιο φτιάχτηκε.

image.png.3365ffaf5b1c4faa712b16d0ea8bcf79.png

image.jpeg.6dfdac583efa85f3bcae49ce8c1cdea2.jpeg

image.jpeg.62b47c989c8aabd86a819abbf1d7a661.jpeg

image.jpeg.8115e8456968c762bb460ab0f1330a6e.jpeg

Ο όγκος θα είναι 4 φορές μεγαλύτερος από τον παλιό ~3.200lt

Σε 1 εβδομάδα θα μου έρθει το γεωύφασμα και το liner 4μ x 6μ με 40 χρόνια εγγύηση.

Κυκλοφοριτής 6.000 lt/h

Φίλτρο 150lt (να δω πως θα το γεμίσω!!!, βιολογικό υλικό Κ1 δεν έχω βρει ακόμα σε ελληνικό μαγαζί).

Bottom drain δεν βάζω, αλλά σκέφτομαι για DYI skimmer.

Ψάρια θα προσθέσω άλλο ένα ΚΟΙ να φτάσω τα 3 και θα ψάξω για τιλάπια.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα και με το καλό να αρχίσεις το σκάψιμο.... περιμένουμε τα νέα και τις φώτο σου....

Αν μπορώ να συμπληρώσω κάτι σχετικά με το σχήμα της λίμνης είναι ότι θα έδειχνε πολύ πιο φυσική αν στο περίγραμμα δεν είχε γωνίες και ήταν με καμπύλες... ακόμα και το liner θα στρώσει πιο εύκολα... πάντα σαν προσωπική γνώμη... :bigemo_harabe_net-145:

Έγινε επεξεργασία - xmode
Link to comment
Share on other sites

Δεν μασάμε εμείς από πρωταπριλιάτικα ψέματα... μεγάλωμα λίμνης και άλλα τέτοια παραμυθια :P :P :P
Καλή δύναμη (για το σκάψιμο) και φαίνεται αρκετά καλή και μελετημένη προσπάθεια!!
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον xmode για το στρογγύλεμα της λίμνης, και προσπάθησε να δεις εάν μπορείς να βάλεις το bottom drain.
Περιμένουμε φωτογραφίες ;)
Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό. Φαίνεται ότι θα γίνει πολύ ωραία λιμνουλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα σου εύχομαι !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα και περιμένουμε την εξέλιξη ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζεσται δεν παιζεσται και παιζεται με τον πονο μας! :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για την ψυχολογική υποστήριξη.
Μήνες σκεφτόμουν την επέκταση. Επιτέλους πήρα την απόφαση να την ξεκινήσω.

@xmode & Μάνος: Στρογγύλεμα λίμνης ζητήσατε στρογγύλεμα θα έχετε :)

@Μάνος: Αν έριχνα τσιμέντο και έκανα μια ποιο σταθερή κατασκευή θα έβαζα bottom drain. Τώρα θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα ποιο φυσικό αποτέλεσμα.

Εντωμεταξύ στην παλιά λίμνη 2 φορές έκανα χαζομάρα με το ρυάκι και είχα απώλειες νερού με αποτέλεσμα να αδειάσει η λίμνη μέχρι το σημείο που ήταν η αντλία. Το φοβάμαι το bottom drain παρόλο που έχω διαβάσει τα καλυτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δύο μέρες σκάψιμο και ιδού το αποτέλεσμα. Είμαι χοντρικά στους 40 πόντους βάθος. Έχω μέλλον αλλά είμαι παντού πιασμένος.

 

Τελικά τα χώματα είναι περισσότερα από ότι τα υπολόγιζα. Τα alpha block που θα φτιάξουν τον καταρράκτη δεν θα χωρέσουν τόσο χώμα. Αγόρασα μπλε σακούλες για μπάζα και μαύρες γερές. Εκεί τοποθετώ τα χώματα. Μέχρι τώρα τα πράγματα ήταν εύκολα στο σκάψιμο. Το χώμα πλέον αρχίζει και γίνεται ποιο σκληρό και περιέχει και μπάζα…

 

Την γούρνα που έχω τα ψάρια ακόμα δεν την έχω πειράξει. Θα είναι το τελευταίο μέρος που θα σκάψω, Σκέφτομαι να τα τοποθετήσω στο ένα μπλε βαρέλι (150lt) μέχρι να ολοκληρωθεί η λίμνη αλλά φοβάμαι μην στρεσαριστουν και μου πάθουν τπτ. Τα 2 ΚΟΙ φτάνουν σχεδόν τα ~25cm το καθένα. Ελπίζω η μετάβαση τους από την γούρνα στην λίμνη να είναι γρήγορη.

 

image.jpeg.46cf1f9b4c6a41c6f79f7b9125c3fef4.jpeg

 

 

image.jpeg.98c86f254c33c9eef41f3eb0d44f242e.jpeg
 

 

 

image.jpeg.3183dcbc4acb6463c133bd9ff6f1ccdf.jpeg

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι πας να κανεις φοβερα πραγματα!!!!

εχω μεινει με το στομα ανοιχτο!!

μην σταματας !!!

θελω και εγω λιμνη τελικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό! Πιστεύω πως θα έχεις ενα υπέροχο αποτέλεσμα!!!! Περιμένω να δω την εξέλιξη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ενώ έπρεπε να έχω στα χέρια μου το liner, κάτι έγινε με την παραγγελία. Με τα πολλά θα το έχω μετά τις 21 του μηνός. Για αυτό το λόγω οι εργασίες πάνε με ρυθμούς χελώνας. Τουλάχιστον έχω περισσότερο χρόνο να διαχειριστώ τα χώματα που είναι περισσότερα από ότι υπολόγιζα και να σκεφτώ κάτι λεπτομέρειες.

image.jpeg.6581c7f10ed34cda51fa1ac18eb578ff.jpeg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή περίπτωση .περιμένουμε τις εξελίξεις .καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλό μήνα και πάλι.

Μου έστειλαν το liner σε λάθος διεύθυνση … το έχουν ξανά-στείλει, οπότε ακόμα αναμένω. Τώρα που φεύγω για Πάσχα… τώρα θα το παραλάβω. Τέσπα…..

Ένα μικρό update.

Το σκάψιμο προχώρησε αρκετά. Πείρε και άλλο βάθος και στα σκαλιά αλλά και στο κέντρο. Πάλι καλά που είχα βοήθεια από φίλους και γνωστούς και βγήκε μπόλικη δουλειά σε λίγες ώρες.

Τα alpha block κόλλησαν μεταξύ τους. Στις γωνιές έβαλα τσέρκια με πρόκες για να μην ανοίξουν (καλύτερη προστασία). Τις κάτω σειρές τις έκανα χάλια. Λίγη κόλλα. Κάποια μου βγήκαν ποιο ψηλά, κάποιο ποιο χαμηλά. Βελτιώθηκα όμως στην πορεία και τα πάνω τα κόλλησα και τα αλφάδιασα πολύ καλά (για τα δικά μου δεδομένα). Άργησα να καταλάβω ότι με ένα πριόνι τα κόβεις εύκολα και τους δίνεις ότι σχήμα θες, διορθώνοντας ακατασταλίες. Ένα στοκάρισμα και μια επένδυση θέλω και τελείωσα. Αργότερα αυτά.

Ο λόφος που είχα με το ρυάκι σκάφτηκε και μεταφέρθηκε μέσα στα alpha block. Όπως και χώμα από την λίμνη μεταφέρθηκε εκεί. Μόνο το ρυάκι με τον φίλτρο έχει απομείνει μαζί με το βαρέλι και τα νούφαρα.

Το βιολογικό υλικό K1 έφτασε. Έκανα μια υπέρβαση με την αεραντλία και τώρα έχω μια 70lt/min. Βάνες και συνδέσεις αγοράστηκαν όπως και διάφοροι πλαστικοί σωλήνες. Το μόνο που δεν πείρα μετά από μπόλικη σκέψη (δεν λέω για liner) είναι το bottom drain. Δεν με βολεύει σε συνδυασμό με το φίλτρο που έχω σκεφτεί.

Τα alpha block περιέχουν 2 μπλε πλαστικά βαρέλια. Το ένα βαρέλι στην γωνία 150lt θα είναι το φίλτρο. Το νερό θα πηγαίνει στο 2ο βαρέλι που είναι στο κέντρο των alpha block. Από εκεί θα χτιστεί ένα “πέτρινος” καταρράκτης για να στέλνει το νερό στην λίμνη.

image.jpeg.f19a4fede8a8e1c22442498785d10e9c.jpeg

image.jpeg.1b41d4e707dbc0f7bbdf76b19e3c5e73.jpeg

image.jpeg.6db2e47067ecf869977ab47900cedcde.jpeg

Υ.Γ. Καλό Πάσχα.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

καλο πασχα φιλε μου ......περιμενουμε νεα συντομα, τωρα ειναι ο καλυτερος καιρος για τετοιες κατασκευες.

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά .το πάσχα πέρασε όμως και τώρα πρέπει να συνεχιστούν οι εργασίες .

περιμένουμε τις εξελίξεις και φυσικά τις φωτογραφίες!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ΣΚ έπεσε πολύ δουλεία στην λίμνη.

Το φυτά βγήκανε. Τα ψάρια τοποθετήθηκαν σε μια λεκάνη 200lt. Η παλιά λίμνη ξέστηθε.

Έπεσε μπόλικο σκάψιμο για να πάρει την τελική της μορφή η λίμνη. Τοποθετήθηκε το

γεωύφασμα και το liner και άρχισε το γέμισμα από νερό βρύσης & νερό από την παλιά

λίμνη που είχα κρατήσει.…. Διορθώσεις έγιναν. Τα φυτά τοποθετήθηκαν, όπως και τα ψάρια!

Φοβήθηκα μην πάθουν τιποτα στην μικρή λεκάνη και όλες οι δουλειές έγιναν σε χρόνο dt.

Αυτή την στιγμή χρησιμοποιείτε ο παλιός κυκλοφοριτής, το παλιό φίλτρο και η παλιά

αεραντλία. Τα καινούργια εξαρτήματα θα μπούνε χωρίς βιαστικές κινήσεις αυτή την φορά.

Αυτή την στιγμή ο περίγυρος της λίμνης φαίνεται σαν βομβαρδισμένος. Πρέπει να γίνει ένα

καλό σιγύρισμα και καθάρισμα πριν γίνουν άλλες εργασίες. Αυτή την στιγμή είμαι πιασμένος

παντού αλλά σύντομα θα ξεκινήσω πάλι την δουλειά.

Σύντομα θα ανεβάσω και video από την όλη κατασκευή.

image.png.0ded041225a2a11bd64857f246dc86dc.png

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε.... προχώρησες αρκετά και αφού γέμισες και με νερό όλα τώρα μπορούν να γίνουν με το πάσο σου και χωρίς βιαστικές κινήσεις....Είχες καμιά βοήθεια στο σκάψιμο? εκεί είναι το μεγάλο ζόρι πάντα....και στο κουβάλημα βεβαία για τα μπάζα....

:bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Τρομερός ! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια ...μια μονο παρατήρηση μην χρησιμοποιεις ορειχάλκινα και γαλβανιζέ υλικά στο φίλτρο να προτιμάς πλαστικά απο θεμα αντοχής στον χρόνο και υγειας ψαριων

Link to comment
Share on other sites

Στο σκάψιμο είχα μια μέρα βοήθεια από 3 φιλους. Κανονικά θα είχα και άλλες… αλλά από την στιγμή που είδα ότι το liner καθυστερεί να φτάσει, το έσκαψα μόνος, να μην χώνω τους φίλους συνέχεια. Στην μεταφορά των χωμάτων σε άλλα σημεία του κήπου και κάποια μπάζα που πέταξα είχα την βοήθεια του πατέρα μου.

Εντωμεταξύ το ένα νούφαρο που έβαλα στην λίμνη είναι από το βαρέλι που είχα. Το γλαστράκι περιείχε μπόλικο χώμα και τα ΚΟΙ δεν έχασαν την ευκαιρία να σκάψουν και να θολώσουν όλη την λίμνη.

Link to comment
Share on other sites

Βρε όχι απλά θα σκάψουν......θα το ξεθάψουν..... εγώ δεν τολμάω να βάλω γλαστράκι μέσα...το καταστρέφουν....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...