Jump to content

Από Γούρνα Σε Λίμνη


Recommended Posts

Πολύ ωραία η λίμνη σου φίλε, μπράβο για τι μεράκι σου. Το έχω ρίξει στη μελέτη γιατί ψήνομαι να φτιάξω στον κήπο...Μπορείς να κάνεις κάτι με τις φωτογραφίες που δεν φαίνονται;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 265
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@mpampis81 Ευχαριστώ για την υπενθύμιση με τις φωτογραφίες. Σιγά σιγά εμφανίζονται πάλι. Κάνε λίγο υπομονή και θα μπορείς να τις δεις όλες.

 

@SOTIRIS Όπως μου ζητήθηκε, κάθισα επιτέλους και ασχολήθηκα με τα μικρά ΚΟΙ :)

 

Ίσως οι ενέργειές μου δεν ήταν και οι σωστότερες. Εσείς θα το κρίνεται.

 

Τα μικρά (από τον Αύγουστο που γεννήθηκαν) τα είχα βάλει σε ένα κουβά (50λτ?) με μια αεραντλία 400λτ/ώρα χωρίς φιλτρανση. Ο κουβάς γρήγορα γέμισε με πράσινη αιωρούμενη άλγη και έλπιζα ότι με αυτόν τον τρόπο θα έχουν τροφή. Καλοκαίρια, διακοπές, υποχρεώσεις, δεν μπορούσα να ασχοληθώ όσο θα ήθελα. Που και πού έκανα μερικές αλλαγές νερού. Τον Οκτώβρη αποφάσισα να δω αν τα έχουν καταφέρει κάποιο από τα μικρά. Τελικά είχαν επιβιώσει 7 μέσα στον κουβά. Τελευταία όταν τάιζα (σπάνια) έβλεπα κάτι κεφαλάκια να έρχονται στην επιφάνεια. Τα άφησα στην ησυχία τους μέχρι το Πάσχα στην μορφή που φαίνεται παρακάτω.

 

5add91fe53130_00420180405_145846.thumb.jpg.875fc1566cc8ce0df19d9376183e1c84.jpg

 

Επιτέλους είπα να το πάρω ποιο ζεστά το θέμα. Άδειασα το 90% του νερού και ανα 10 λεπτά συμπλήρωνα νερό από την λίμνη. Μετά άδειασα πάλι το 90% του νερού και ανα 10 λεπτά συμπλήρωνα και πάλι νερό από την λίμνη. Μετά από 2 ώρες το νερό είχε κάπως καθαρίσει και ανακάλυψα 5 ψαράκια. Τότε θυμήθηκα ότι ήθελα να πάρω μετρήσεις από το νερό για να δω σε τι συνθήκες κατάφεραν να επιβιώσουν.... αλλά ξεχάστηκα.

 

5add920f1cdc6_00520180405_152348.thumb.jpg.5e97fca3a45bd70dc8c8daf56ec5d40b.jpg

 

Έκανα τρύπες στο μπαλκόνι του σπιτιού. Πέρασα καλώδια, ρεύματα και επιτέλους είχα πρίζα στο μέρος που ήθελα να τα τοποθετήσω.

 

5add92106f975_00620180405_161507.thumb.jpg.64708dfdd8d59451449588f885921528.jpg

 

5add9211d8649_00720180406_150220.thumb.jpg.02ba7aa77d8834d36bb60f6cfafb3e3b.jpg

 

Την αεραντλία 400λτ/ώρα ακόμα την έχω.... ίσως πλέον είναι περιττή. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να την καταργήσω ή να την αφήσω. Υπάρχει κυκλοφορητής και όλο το νερό περνάει από φίλτρο. Το νερό είναι πλέον διάφανο. Μόνο στα τοιχώματα συνεχίζει να υπάρχει άλγη, λογικό. Τα ψαράκια μετά από 4-5 μέρες ακόμα κρύβονται, αλλά όταν τους ρίχνω φαγητό κάνουν την εμφάνισή τους. Τα ταΐζω 2 φορές την μέρα. Παίρνω τροφή από τα μεγάλα ΚΟΙ, την θρυμματίζω και την πετάω μέσα. Φοβάμαι όμως μήπως δεν ρίχνω αρκετή τροφή ή μήπως δεν ταΐζω συχνά. Μήπως τελικά είναι καλύτερα να βρίσκονται μέσα στην πράσινη αιωρούμενη άλγη και να τρώνε συνέχεια από εκεί. Δηλαδή, αντί για να καταργήσω την αεραντλία, να καταργήσω τον κυκλοφορητή και το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Χτες επιτέλους τα είδα που πήρανε τροφή από την επιφάνεια. Μάλλον συνήθισαν το γεγονός ότι το νερό είναι διάφανο. Εντωμεταξύ μέσα στο σκίμμερ της λίμνης ανακάλυψα ένα καινούργιο ψαράκι. Αργότερα που πήγα να το πιάσω για να το βάλω μαζί με την περσινή γέννα δεν το βρήκα. Μακάρι να πήγε ανάμεσα στις γλάστρες να κρυφτεί. Ελπίζω να μην πέρασε στο μηχανικό φίλτρο γιατί αποκλείεται να το βρω εκεί. Με το που βγάλω το 1ο φύλλο από την ιαπωνική ψάθα το νερό γίνεται πάρα πολύ θολό.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 1.5 χρόνο (πως πέρασε έτσι ο καιρός) μεγάλωσα την λίμνη μου κατά 1000 λίτρα. Η φίλτρανσή μου αναβαθμίστηκε. Επιτέλους πήρα απόφαση να αναβαθμίσω και την κυκλοφορία μου. Έτσι για αυτά τα 1000 επιπλέον λίτρα αποφάσισα να αυξήσω την κυκλοφορία μου κατά 3200λίτρα/ώρα. Αντικατέστησα μια από τις αντλίες (3000λτ/ώρα) μου με την "AquaForte O-6500".

 

20180329_171622.thumb.jpg.216191d4e0b293c169af0411dd964270.jpg


Είχα ένα άγχος μπας και οι σωλήνες που ένωναν τα φίλτρα ήταν μικροί, με αποτέλεσμα να κάνουν υπερχείλιση τα βαρέλια. Τελικά μια χαρά περνάει το νερό ακόμα και με την μεγαλύτερη αντλία. Άδικα παράγγειλα δύο Uniseal 2" (~5,1cm). Τελικά θα τα κρατήσω στην ζελατίνα μέχρι να βρω που θα τα χρησιμοποιήσω.

 

20180423_190556.thumb.jpg.147e4760a29d754b53782399aca55458.jpg


Έφτιαξα και ένα βιντεάκι για όποιον ενδιαφερθεί στο μέλλον να αγοράσει την ίδια αντλία.

Teichpumpe AquaForte O-6500 65 watt
Förderleistung: 6500 ltr/h
max. Forderhöhe: 3,5 m
Ein/Ausgang: 1 1/2"
Kabellänge: 10 m

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από ενάμιση μήνα επιτέλους έφτιαξα την καλή μου αεραντλία. Οι μεμβράνες ήρθανε, τις αντικατέστησα τους έβαλα και σπρέι σιλικόνης να είναι ποιο μαλακές. Έφταιξα ένα βίντεο με την όλη διαδικασία αλλά βγήκε πολύ μεγάλο δυστυχώς. Αξίζει κάποιος να το δει. Τελικά είχε μπόλικα σφουγγάρια η αεραντλία μου για να κρατάνε τα σωματίδια και να μην περνάμε στην αερόπετρα. Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνονται τα σφουγγάρια πως έγιναν μετά από 4 χρόνια και πως όταν τα καθάρισα για πρώτη φορά :)

 

20180419_165241.thumb.png.f91a63fcbded9feeff0577e94b7141a2.png

 

βίντεο : 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι θέλω και βελτιώνω τις συνθήκες στα ψάρια? Τα `θελα και τα 'παθα. Πλέον η λίμνη έγινε "βούρκος". 

 

20180518_160145.thumb.jpg.2e8526d11ed8ac8f64e6d4816cb207b7.jpg

 

 

20180518_160152.thumb.jpg.e296abe6d76bf94980b127d140affb1d.jpg

 

Η λίμνη εκεί που δεν είχε το παραμικρό ίχνος αιωρούμενη άλγης, ξαφνικά θόλωσε. Οι αντλίες είχαν μπουκώσει με αποτέλεσμα να μην κυκλοφορεί σχεδόν καθόλου νερό στα φίλτρα. Πάλι καλά που έχω δυνατή αεραντλία. Το θεώρησα κακιά τύχη. Καθάρισα τις αντλίας και την επομένη μέρα πάλι τα ίδια. Ευτυχώς με ενημέρωσαν οι γείτονες ότι τα ψάρια κάθε μεσημέρι κυνηγιούνται και μυρίζει πολύ ψαρίλας. Τελικά είχα πάλι αναπαραγωγή :D:D:D αυτή την φορά όμως του έδωσαν να καταλάβει. Καθάρισα τα αντλία και φίλτρα και μετά από 2 ώρες αντίκρισα ΠΑΛΙ αυτό το αποτέλεσμα.

 

20180518_160516.thumb.jpg.1d8fb2da930122502b37c4b98bcaac7c.jpg

 

20180518_161355.thumb.jpg.6b741d9e41a840af94c4dea5b6e2f134.jpg

 

Πρέπει να ασχολούμαι με την μεταφυτέψει των φυτών κάθε χρόνο. Το πολύ πολύ να καθαρίζω τις ρίζες. Φέτος το παραμέλησα. Καλά τα λένε ότι δεν μπορείς να συνδυάσεις ΚΟΙ με φυτά. Το πάθημα γίνεται μάθημα :(

 

Κάθε μια ώρα καθάριζα τις αντλίες από ρίζες γιατί συνέχεια μπουκώνουν και δεν κυκλοφορούσε το νερό. Έκοψα τις ρίζες που προεξείχαν από όλες τις γλάστρες. Δυστυχώς το νερό είναι θολό και δεν μπορώ να ξέρω πόσα κομμάτια από ρίζες αιωρούνται ακόμα στην λίμνη.

 

20180518_161613.thumb.jpg.d2974a13ed90377ec75b7f2057033001.jpg

 

Ύστερα από αυτή την νίλα που πέρασα πρέπει να κάνω αλλαγές στην λίμνη. Το σίγουρο είναι ότι τα φυτά πρέπει να φύγουν από την λίμνη γιατί την επόμενη φορά μπορεί να μην είμαι τόσο τυχερός και να έχω απώλειες. Σκέπτομαι να φτιάξω μια προλίμνη στην θέση του καταρράκτη και να βάλω όλες τις γλάστρες εκεί μέσα. Από Ιούλιο που θα έχω χρόνο θα ασχοληθώ ποιο ζεστά με το θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Δυστηχως καποια στιγμη θα επρεπε να επεμβεις οπως και να εχει..... με το πουκαθαρισες την αντλια σηκωσε ολη τη μουργα απο το βυθο και το alge bloom ηταν αναποφεκτο. Καλο ειναι να δημιουργησεις μια ζωνη φυτευσης και μια κολυμβησης των ψαριων ετσι ωστε να μπορεις να διαχειριζεσε τα φυτα ξεχωριστα απο τα ψαρια.... δες παραδειγματα biopool και θα καταλαβεις τη εννοω.......

single_chamber_nsp.jpg

img_3888.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ραγδαία ανάπτυξη της άλγης έγινε πριν καθαρίσω την αντλία. Δημιουργήθηκε επειδή ήταν μπουκωμένη η αντλία και δεν πέρναγε νερό στα φίλτρα :(

 

Ωραίο το biopool. Νομίζω σε αυτά δεν βάζουν ΚΟΙ γιατί σε περίοδο αναπαραγωγής θα τα ξεριζώσουν τα φυτά, χεχε. Δεν έχω χώρο δεξιά - αριστερά να κάνω κάτι τέτοιο. Μόνο προς την πλευρά που είναι ο καταρράκτης μπορώ να επέμβω. Σκέπτομαι να είναι υπερυψωμένο για να μην μπορούν να πάνε τα ψάρια εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Alien.......... το σκεπτικο ειναι να προσαρμοσης το συστημα στις αναγκες σου μια που τα φυτα περα απο το αισθητικο κομματι θα γνωριζεις πως μπορουν να μας βοηθουν και στην απορυπανση του νερου. Τα συγκεκριμενα συστηματα ειναι σχεδιασμενα σαν φυσικες κολυμβιτικες πισινες για ανθρωπους φυσικα αλλα το σκεπτικο ειναι παρομοιο για τις αναγκες των ψαριων. Φυσικα δεν πρεπει να εχουν προσβαση στον χωρο των φυτων και τα φυτα να μην εχουν προσβαση σε εισαγωγικα στον χωρο της κυριας δεξαμενης. Σου επισυναπτω ενα προχειρο σχεδιακι που εκανα για να καταλαβεις τη εννοω και φυσικα εννοειτε πως πρεπει να δεις εσυ εαν και πως μπορεις να προσαρμοσεις την ολη ιδεα........... ;) Εδω ειμαστε για να το συζητησουμε οποτε θες!!

biopool.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και για phytoremediation η αλλιως στην ελληνικη φυτοεξυγιανση υδατων

Link to comment
Share on other sites

Για το πρασινο νερο - UV λαμπα ειναι σωτηρια (δοκιμασμενο).

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Για το πρασινο νερο - UV λαμπα ειναι σωτηρια (δοκιμασμενο).

Ναι.......... και σαν τελικο σταδιο απολυμανσης ειναι μια καλη λυση αλλα εαν υπαρχουν φουλ θρεπτικα  τοτε θα ειμαστε και φουλ στα νιτρικα........ οποτε σε συνδιασμο με τα φυτα ειναι μια καλη λυση!!  :)

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός ο όρος  για phytoremediation - φυτοεξυγιανση υδάτων :D

 

@Rik Ακριβώς αυτό που σχεδίασες μόνο σου σκέπτομαι να κάνω :) Φίλτρο, φυτά , ψάρια. Αυτό που κοιτάζω είναι τα bog filter. Όπως το βλέπω χοντρικά, οι διαστάσεις που μπορώ να διαθέσω είναι 2μ χ 0.5μ χ ?μ βάθος. Σκέφτομαι να αγοράσω liner. Είναι δύσκολο να βρω αυτό που θέλω στις συγγεκριμένες διαστάσεις. Δεν θα ήθελα να βάλω ελαφρόπετρες μόνες τους. Θα ήθελα να είχα την ευχέρεια να τις μπενοβγάζω για αν καθαρίζω όλο τον χώρο από την μούγρα που θα μαζεύει και να τις τοποθετώ πάλι.


Λέω να τοποθετήσω μέσα πλαστικά καφάσια. Σε κάθε καφάσι να έχω γλάστρες. Έτσι θα μπορώ εύκολα να μπαινοβγάζω τις γλάστρες για μεταφυτέψει, ανανέωση, συντήρηση. Από θέμα βάθους δεν έχω περιορισμό. Αρκεί ο πυθμένας να είναι ποιο ψηλά από την επιφάνεια της λίμνης. Να προσαρμόσω μια βάνα για να μπορώ να αδειάζω το νερό και να κάνω συντήρηση. Βάθος όσο είναι το ύψος μιας γλάστρας νομίζω ότι μου φτάνει. Αυτά για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Παναγιωτη....... καθησα λιγο και διαβασα το θεμα σου σχεδον απο την αρχη για να μην σε βομβαρδισω με ερωτησεις.......:hehe

Καταλαβαινω οτι εχεις ριξει πολυ σκαψιμο και δουλεια γενικος αλλα απο την αλλη θα γνωριζεις πολυ καλα οτι εισαι φουλ απο ψαρουκλες και οσο μεγαλωνουν τοσο η τροφη αυξανεται!! Σιγουρα το μπογκ φιλτερ θα βοηθησει και σαν μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση και προτεινω να το κανεις στον χωρο που εχεις μεταξυ φιλτρων και λιμνης αλλα θα σου προτεινα να κανεις και μια δεξαμενη καθιζησης  στον χωρο πισω απο τα φιλτρα μια που θα σε βοηθησει αρκετα στο να μην μαζευουν ευκολα μπιχλα τα ελαιοπανα και οι ψαθες......... συν του οτι θα σου προσθεσουν λιτρα νερου στο ολο συστημα και θα μπορεις να αποβαλεις τακτικα την περισια λασπη χωρις να βγαζεις βαζεις τα φιλτρα τακτικα. Εγω στο 500αρι μου εχω φτιαξει αναλογου σκεπτικου χωρισματα και δεν αλλαζω νερο απλα αναπληρωνω ......... φυσικα με την βοηθεια φυτων και μια σχετικη ιχθυοφορτιση. Με τα Κοι ξερω οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα αλλα ολα ειναι θεμα ισορροπιας και εκει ειναι το μεγαλο στοιχημα για το ολο συστημα !!   :)

 

Σου βαζω και μια σχηματικη δεξαμενη καθιζισης.......

Tanks_Sxediagrammata.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για σου @Rik.

 

Βρήκα χρόνο και έριξα λίγο διάβασμα. Δυστυχώς όσο και να ψάξω δεν βρίσκω τπτ για λίμνες με σηπτικές δεξαμενές, κωνικούς υδροκυκλώνες, δεξαμενές καθίζησης κτλ. (ίσως να φταίει η ελληνική ορολογία :P )

 

Αυτά που ξέρω είναι παραπλήσια. Τα Vortex Settling Chambers χρησιμοποιούν σε λίμνες. Το μέγεθος του δοχείου είναι 10% της αντλία και όχι της λίμνης. Άρα θέλω ένα δοχείο 1 000λτ για να προλαβαίνουν να κάθονται κάτω τα ιζήματα. Είναι τεράστιο δοχείο !!!! Επίσης αυτό δουλεύει σωστά με bottomdrain. Δεν θα δουλέψει σωστά σε μένα. Αυτός ήταν ο παλιός τρόπος. Ο καινούργιος είναι με rdf filter. Αν δεις όμως τιμές θα σου πέσουν τα μαλλιά :) Ο τεράστιος όγκος τα τα πολλά χρήματα είναι 2 ανατρεπτικοί παράγοντες.

 

Είμαι περίεργος αυτά που προτείνεις πόσο χώρο θα μου πιάσουν και πόσα λεφτά θα μου κοστίσουν. Δεν βρίσκω πληροφορίες :(

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη σου υποσχομαι οτι οταν βρω λιγο χρονο να το σκεφτω καλα το ολο θεμα και να βρουμε μια οικονομικη λυση για να βελτιωσεις την κατασταση θα σου γραψω κανοντας και καποιο σχεδιακη του ολου φιλτρου...... :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Παναγιωτη........ τα συστηματα που προτεινης σαφως ειναι πολυ καλες λυσεις..... το γνωριζω αλλα δυστηχως περναμε σε αλλο επιπεδο και αλλο χρηματικο κοστος. Με τα βαρελια μπορεις να κανεις κατι αναλογο οπως το σχεδιακι που σου εφτιαξα........καλο εινα να βγαλεις τα φυτα απο μεσα απο την λιμνη και να την καθαρισεις ετσι ωστε να μην εχεις πολλα φυλλα και αλγες οπου θα σου μπουκωνουν το συστημα. Απο εκει και περα κοιτα λιγο το σχεδιακι και εδω ειμαστε (σορυ εαν καθυστερω να σου απαντησω). Μια εικονα χιλιες λεξεις.......  :)

λιμνη.jpg

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Το πλαστικο πλεγμα στο πρωτο βαρελι θα κοβει τον υδροκυκλωνα και θα εχεις μια μερικη καθιζηση αρχικα..........Για τις ψαθες φτιαξε πατουρα  και καλο ειναι να εχουν την διαμετρο του βαρελιου αλλιως το νερο βρισκει και περναει απο τα διαφορα ανοιγματα που υπαχουν εαν ειναι βαλμενα χυμα........... μπορεις να βαλεις και καποιο τουβλο στην μεση για βαρος..............Η πρωτη εικονα πανω δεξια σιτα ανοξειδωτη για εντομα........ ο ζεολιθος εχει περιπου 15 ευρω το 25κιλο σακι εαν θυμαμε καλα 1 με 3 mm κοκκομετρια. Μελετησε το και εδω ειμαστε............ σαν πρωτη προσεγγιση πιστευω θα βελτιωσεις αρκετα το ολο συστημα σου!!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο βαρέλι που λες, σαν το "Vortex Settling Chambers" δεν θα δουλέψει ? Άρα πρέπει να είναι γύρο στα 1000λτ για να κάνει δουλεία σε συνδυασμό με bottomdrain :(

 

Για την ψάθα, έτσι δουλεύει ούτως σι άλλος :)

 

O ζεόλιθος μου θύμισε τα φίλτρα με την άμμο. Αυτά πλέον έχουν καταργηθεί στης λίμνες. Ήταν παλιός τρόπος, αλλά επειδή έχει δημιουργήσει προβλήματα τον έχουν καταργήσει !!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Aliens έγραψε:

Για το 1ο βαρέλι που λες, σαν το "Vortex Settling Chambers" δεν θα δουλέψει ? Άρα πρέπει να είναι γύρο στα 1000λτ για να κάνει δουλεία σε συνδυασμό με bottomdrain :(

Στο περιπου.......... περισσοτερο θα δουλεψει σαν καθιζησης παρα σαν βορτεξ.

Για την ψάθα, έτσι δουλεύει ούτως σι άλλος :)

Την ψαθα θα την εβαζα ποιο ψηλα στο βαρελι και η εισοδος του νερου επισης ψηλα για  να μην ανακατευει τον πατο του βαρελιου.

O ζεόλιθος μου θύμισε τα φίλτρα με την άμμο. Αυτά πλέον έχουν καταργηθεί στης λίμνες. Ήταν παλιός τρόπος, αλλά επειδή έχει δημιουργήσει προβλήματα τον έχουν καταργήσει !!!

Το σκεπτικο ειναι να συγκρατη στο τριτο σταδιο καμποση ψηλουρα μετα απο τα μηχανικα φιλτρα......... δεν εχουν καταργηθει , ειναι ενα επιπλεων φιλτρο στην διαθεση μας.

Η ολη προταση εγινε για να βελτιωσης καπως την κατασταση χωρις να μπεις σε μεγαλα εξοδα........ απο εκει και περα σαφως και υπαρχουν ποιο αποτελεσματικοι τροποι.  ;) 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για καθίζηση και όχι βόρτεξ καταλαβαίνεις ότι τα 1000λτ είναι πάρα πολύ μικρό νούμερο !!! Θα χρειαστούν αρκετά περισσότερα λίτρα για τα ίδια αποτελέσματα. Διάβασα και είδα ότι χρησιμοποιούνται σε π.χ. βόθρους. Τραβάς το καζανάκι, το νερό πάει σε σύστημα καθίζησης 5000λτ. Λόγο της αργής ταχύτητας προλαβαίνει για έχει καθίζηση. Με τέτοια κυκλοφορία που έχω δεν θέλω να ξέρω πόσα κυβικά φίλτρου πρέπει να έχω :D Σίγουρα περισσότερα από την λίμνη μου, γιατί ήδη στην λίμνη δεν μπορώ να έχω καθίζηση. Η όλη συζήτηση ξεκίνησε αν φτάνει ένα δοχείο 100λτ και νομίζω ότι σιγά σιγά καταλήγουμε σε κάτι που σίγουρα πρέπει να είναι μεγαλύτερο από την λίμνη μου. Κάθισα και διάβασα και έχω τρομάξει λίγο από τα μεγέθη που πρέπει να χρησιμοποιήσω. Είναι κάτι που χρησιμοποιείτε ήδη σε λίμνες (μπορείς να στείλεις λινκ?) ή είναι κάτι που νομίζεις ότι ίσως δουλέψει? Μην ξεχνάς ότι κάποια πράγματα δουλεύουν σε ενυδρεία και για τα δεδομένα λίμνης δυστυχώς δεν επαρκούν. Για αυτό τον λόγο θέλω να δω παραδείγματα σε λίμνες. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο ευχαρίστως να το δοκιμάσω και να συνεχίσουμε την συζήτηση. Αν δεν υπάρχει καλύτερα να μην το συνεχίσουμε :(

 

Η μηχανική μου φίλτρανση κάνει κατακράτηση των σωματιδίων, οπότε δεν υπάρχει κάποια ανάγκη να βάλω κάτι, ειδικά μετά. Για αυτό τον λόγο το επόμενο στάδιο το καθαρίζω 2 φορές τον χρόνο !!!

 

Μάλλον πρέπει να επανέλθουμε στο θέμα της προλίμνης γιατί το κακό με τις ρίζες παραπάει :(

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο Πανο........ το βαρελι θα πρεπει να ειναι ποιο μεγαλο απλα με την πλαστικη σκαρα υποθετικα ελπιζω οτι θα κοβει την ροη και θα κατακαθετε ενα ποσοστο υλης. Εγω εχω ενα 80αρι σαμπ σε 500 λιτρα ενυδρειο με 2500 λιτρα ανα ωρα και απο τοτε εχω ησυχαση. Αναλογικα εαν εχεις 10.000 λιτρα αντλιες με ενα 400αρι δοχειο θα εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα. Δεν σου βαζω φωτο του σαμπ γιατι δυστηχως εκει που το εχω ειναι σαντουιτς απο επιπλα και δεν θα καταλαβεις και πολλα.

Οπως θα δεις στο μικρο βιντεο κατω απο το βιολογικο υλικο φαινεται η βιολασπη που μαζευετε........ και ακομα ποιο πισω φυσικα, αλλα δεν μπορω να στο δειξω.

 

SUMP2.JPG

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... κατάλαβα.


Δηλαδή από ότι φαίνεται στο βίντεο, κάτω από βιολογικό υλικό φαίνεται η βιολασπη. Στο ποιό πίσω όμως, μεταξύ κάλτσα και σφουγγαριού, θα μαζεύεται πολύ περισσότερη βιολάσπη !!! Εκεί είναι όλα τα λεφτά :)

 

Ευχαριστώ για το σχέδιο. Κατατοπιστικό !!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως....... καποια στιγμη...... οταν το παρω αποφαση..... θελω να ανοιξω  απο μια τρυπα στον πατο των δυο πρωτων διαμερισματων βαζωντας απο ενα διακοπτη ετσι ωστε να τους ανοιγω οταν θελω να κανω αλλαγη νερου...... κατι σαν backwash ετσι ωστε να φευγει και καμποση λασπη = λιγοτερα οργανικα, νιτρικα, φωσφορικα.

Link to comment
Share on other sites

 

Το σαμπ μου ειναι ενα μιξ berlin filter system and wet dry biology. με αντιστροφη μηχανικη φιλτρανση ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...