Jump to content

Πρόβλημα Με Νεο Cory


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Ένα απο τα 2 cory που μπήκαν στο ενυδρείο στης 27/3 μου εμφάνισε στην ουρά λευκα σημάδια, το 2ο είναι μεχρι στιγμής μια χαρά και κανένα άλλο ψάρι μου ποτέ δεν παρουσίασε το παραμικρό..

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 58

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): EHEIM Classic 150 0,5kgr βιολογικό 1 σφουγγάρι μπλε και 1 κομμάτι υαλοβάμβακας (αυτά που είχε η συσκευασία)

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2,5 χρόνια λειτουργίας, 6 μήνες "φυτεμένο"

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 4x Rasbora Heteromorpha (9 μήνες), 4x Black neon tetras (14 μήνες), 4x Red eye tetras (9 μήνες), 2x cory (27/3) και 1xPleco (9 μήνες) (εχει φτάσει τα 10cm και δεν ξέρω τι να τον κάνω… την πάτησα και εμπιστεύθηκα το κατάστημα ότι κάνει για τα λίτρα μου)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 1 φορά την ημέρα JBL Ferropol 2ml, 150ml CO2 tropica μπουκάλα, 1 φορά/7 ημέρες αλλαγή νερού περίπου το 30% με μια ώρα προετοιμασία νερού με Biotopol plus 5ml στα 20 lt., απομάκρυνση φύλλων και ρύπων όποτε φαίνονται.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,6

- KH:15

- GH:12

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):10

- Θερμοκρασία:26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: JBL και sera

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Cory

- Ιστορικό Ψαριού: νέος μπήκε 27/3

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: ενω έχει απόλυτα φυσιολογική συμπεριφορά σήμερα διαπίστωσα στην ουρά του λευκα στίγματα.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

post-48330-0-38808700-1364831143_thumb.jpg

post-48330-0-61788500-1364831343_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει (η εικόνα) με ich.

Αλλα από ότι διάβασα τα κορυ δεν κολλάνε ιχθυοφθιρίαση ich. Υπάρχουν όμως παράσιτα όπως το Tetrahymena που έχουν παρόμοια εικόνα και που προσβάλλουν τα κόρυ. Οπότε θεραπεία με κάποιο αντιπαρασιτικό μοιάζει το πιο ενδεδειγμένο. Θα κοιτάξω και πιο αναλυτικά σχετικά, ψάχνοντας για βιβλιογραφία. Ας πουν την γνώμη τους και οι πιο έμπειροι βέβαια. :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως παρατήρησε να δεις εάν ξύνεται καθόλου.

Έγινε επεξεργασία - Kriton
Link to comment
Share on other sites

Τον παρατηρουσα κανα μισαωρο αλλα δεν τον ειδα να ξυνεται... φυσιολογικη συμπεριφορα κατα τα αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει με ich αλλα όπως είπε ο Kriton και απ'οσο διαβασα τα cories δεν παθαίνουν ή είναι εξαιρετικά σπάνιο, και απο τη στιγμή που κανένα άλλο ψάρι δεν έχει το παραμικρό σύμπτωμα τότε τι? εχω μπερδευτεί διαβάζω όλο το απόγευμα και αντί να ξεκαθαρίζει τί είναι μπερδεύομαι πιο πολυ... Πάντως τείνω να πιστέψω πως είναι μυκητίαση... Τι μπορώ να κάνω να επιβεβαιώσω; ξέρει κανείς? προς το παρόν το παρακολουθώ, ξαναπήρα μετρήσεις και όλα ΟΚ, αλλαγή είχα κάνει χθες και μάλλον θα ξανακάνω αύριο προληπτικα.... :(

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μύκητας πιστεύω ότι θα φαίνεται μυκήλιο (δηλαδή σαν "τριχούλες"). Το γεγονός ότι δεν ξύνεται με μπερδέυει και εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Σαν εξόγκωμα φαίνεται και ίσως τωρα που το λές να "κρέμεται" και κάτι αλλά θα το δω το βραδάκι που θα είμαι σπίτι.. υπάρχει κάτι που μπορω να κάνω προληπτικα? πχ. αλλαγή νερού ή οτιδήποτε?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ΔΕΝ είναι ich και ουδεμία σχέση έχει με Ich.

Για να πούμε ξεκάθαρα χρειάζονται καθαρές φωτό μιάς και από ότι φαίνεται είναι κάποιο είδος εξωπαρασίτου.Παρακολούθησε το και άν μπορείς βάλεις ποιό καλές φωτό.

Θα μπορούσα να σου προτείνω άμεση θεραπεία αλλά είναι κρίμα να 'φορτώσεις' το ενυδρείο σου με 'άχρηστα' φάρμακα.

Περιμένουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και απο μένα,

Παρατήρησα οτι στο ενυδρείο σου φίλε μου μετράς ph 7.6. Απο ότι έχω διαβάσει τα corries θέλουν χαμηλότερο ph. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι πιό έμπειροι παρακαλώ:)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και απο μένα,

Παρατήρησα οτι στο ενυδρείο σου φίλε μου μετράς ph 7.6. Απο ότι έχω διαβάσει τα corries θέλουν χαμηλότερο ph. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι πιό έμπειροι παρακαλώ :)

Καλό θα ήταν οι συνθήκες να ήταν ποιό βιοτοπικές αλλά με το συγκεκριμένο είδος Cory όπου προέρχεται κατά 99,9999% από αναπαραγωγή σε ασιατική φάρμα δέν παίζουν μεγάλο ρόλο οι συνθήκες....

Link to comment
Share on other sites

Όπως λεει και ο husky ουδεμία σχέση υπάρχει με ich!

Νομίζω ότι διακρίνω και άλλο ένα θάμπωμα κοντά στο μάτι του στην πρώτη φωτογραφία αν και δεν είναι πολύ καθαρή!

Ξεκίνα με μια καλη αλλαγή νερού 50% και πρόσθεσε αν μπορείς πιο καθαρες φωτογραφίες!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν οι συνθήκες να ήταν ποιό βιοτοπικές αλλά με το συγκεκριμένο είδος Cory όπου προέρχεται κατά 99,9999% από αναπαραγωγή σε ασιατική φάρμα δέν παίζουν μεγάλο ρόλο οι συνθήκες....

Οκ, με λίγα λόγια το νερό δικτύου είναι εντάξει για τα συγκεκριμένα cory? Eγω δεν βάζω cories θεωρώντας οτι το 7.8 είναι πολύ...δηλαδή μπορώ να βάλω??:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μολις γύρισα και αφου ταισα παρακολουθώ το cory, κανω αλλαγή τωρα και προσπαθω να τον βρω βολικό για φωτό, ολη την ώρα κινήται και δεν στεκεται με τίποτα.... το άλλο cory που έχω και γενικά όλα τα ψαρια μου είναι καθαρά.. θαμπωμα στο μάτι δεν βλέπω μαλλον απο τη φωτο θα είναι.. πάντως ενας φίλος που είναι ποιο εμπειρος απο μένα το είδε σήμερα το πρωί και μου είπε μάλλον μύκητας ειναι κ προτεινε mycopur...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά update και ευχαριστο πιστεύω! Χθες το βράδυ και μην έχοντας τίποτα άλλο να κάνω, ακόλούθησα τη υμβουλή του φίλου και ξεκίνησα θεραπεία με το mycopur. Σήμερα και αφού έριξα τη πρώτη δόση παρατήρησα στο Cory μου να έχει μειωθεί αισθητά το λευό στο ουριαίο πτερύγιο και να έχει εξαφανιστεί απο την ούρα!! :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66: Θα πέσει και αύριο η τρίτη δόση να ολοκληρθωεί η διαδικασία και για ενα μήνα μια φορά τη βδομάδα η μισή δόση για καλό και για κακό! ΕΥχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον τώρα καιρός να ξαναγυρίσω το ενδιαφέρον μου στα φυτά μήπως και τα αναστήσω και αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...