Jump to content

Ροη Φιλτρου Σε Ενυδρειο Με Γκαπυ


simone

Recommended Posts

καλησπερα σας..μια απλη και δυσκολη ερωτηση.

σε ενυδρειο με γκαπυ...ειναι καλυτερα η δυνατη ροη απο το φιλτρο η μηπως προτημουν την χαμηλη ροη νερου?

ενυδρειο 35 λιτρα με ενα χαρεμι και 2 κορυ αλμπινο...στρωμενο 3 μηνες και φιλτρο EHEIM 2040 hang on

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να παρω μερικες απαντησεις ξεκινησα τις δοκιμες στην ροη του φιλτρου και πιστευω οτι θελουν αρκετα δυνατη ροη...εκτος οτι τα βλεπω να παιζουν με το νερο διακρινω και μια διαφορα στα χρωμα τα τους μολις σε μια μερα ....φαινοντε πιο εντονα απο οτι ηταν πριν...ελπιζω να μην ειναι ιδεα μου,αλλα θυμαμαι οταν ημουν πιτσιρικας και πιαναμε κατι μικρα ψαρακι στο ποταμι του χωριου μου,(πλατιτσες τα λεγαμε γιατι ηταν σαν μικροι δισκοι).

τα ψαρακια αυτα λοιπον που ζουσαν στα ελληνικα ποταμια και πλεον αμφιβαλω αν υπαρχουν, ειχαν εντονο χρωματισμο σαν ουρανιο τοξο στην κοιλια τους αλλα δεν ηταν στο δερμα τους οι αποχρωσεις αλλα πανω στην βλενη τους....ετσι λοιπον μολις τα βαζαμε σε κουβαδακια την αλλη μερα χανα τους χρωματισμους τους

αληθεια γνωριζει κανεις για τα ψαρακια τον ελληνικων νερων που αναφερω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Τα guppies προτιμούν τη δυνατή ροή όντως. Στα 35 λίτρα μικτά που έχεις όμως , τα cories δεν ταιριάζουν. ;)

Επίσης αρκετά σύντομα θα αρχίσεις να έχεις πρόβλημα υπερπληθυσμού.

Για περισσότερες πληροφορίες ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ.

Για τα ψαράκια που αναφέρεις δε μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Τα guppies προτιμούν τη δυνατή ροή όντως. Στα 35 λίτρα μικτά που έχεις όμως , τα cories δεν ταιριάζουν. ;)

Επίσης αρκετά σύντομα θα αρχίσεις να έχεις πρόβλημα υπερπληθυσμού.

Για περισσότερες πληροφορίες ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ.

Για τα ψαράκια που αναφέρεις δε μπορώ να σε βοηθήσω.

Συμφωνω απολυτα. Οσον αφορα τα χρωματα των ψαριων, ειναι λογω του στρες. Οσο πιο στρεσαρισμενα ειναι τοσο χανουν τα χρωματα τους. Το οτι τα guppy σου δειξανε χρωματα σημαινει οτι περνανε καλυτερα.

Για τα ψαρακια που μας λες δεν τα ξερω αλλα μαλλον στην εξαφανιση τους πρεπει να παιξατε κι εσεις τον ρολο σας που τα βαζατε στα κουβαδακια. :D Χιουμορ

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι οι περισοτεροι που ειχαν καποτε ενυδρειο ειχαν γκαπυ με κορυ μαζι και βαζω στοιχημα.....στα χαρτια δεν τεριαζουν απολυτα, αν και εγω λογο δουλειας μου ειναι πολυ ευκολο να ελεγχω την ποιοτητα του νερου μου και να την διαμορφωνω οπως ακριβως επιθυμω.

για ΝΗ3 ΝΗ4 ΚΑΙ ΝΟ2 PO4 δεν το συζητω...δεν θα υπραξουν ποτε οσο ασχολουμε με το ενυδρειο

οσο για το PH το κραταω στο 7,5 και GH: 10°dGH...

Βασικα τρεχουν εδω και 3 μερες 2 ακομα ενυδρεια ενα 60 λιτρο και ενα 72 λιτρα που ειναι σε διαδικασια στρωσιματος και θα ειναι αυτα που θα φιλοξενισουν τα γκαπυ και τα κορυ ξεχωριστα σε πληρη κοπαδια και πιο νορμαλ ψαροσυνθεση.ομως λογο οτι στρωνωντε με αμωνια θελω να ειμαι σιγουρος πριν βαλω τα ψαρακια μεσα.

βεβαια το 35αρι θα μεινει για γεννες...μεχρι να γεμισουν τα αλλα και μετα βλεπουμε.

(τα κορυ μου τα εδωσε ενας φιλος απο γεννα και ειναι πολυ μικρα αρα στα 35 λιτρα 2 πιστευω οτι δεν εχουν προβληαμ ακομα)

Link to comment
Share on other sites

καλη η σκεψη σου και η προθεση σου

για τα cory ομως δε ειναι μονο το θεμα μεγεθους , τα ψαρακια αυτα ειναι κοπαδοψαρα αρα 2 μονο που λες και σε ενα ενυδρειο 1000 λιτρα να τα βαλεις που λεει ο λογος παλι δε θα νιωθουν ανετα γιατι δεν θα εχουν την ασφαλεια του κοπαδιου , τωρα στα 35 λιτρα δυστυχωε δεν μπορεις να βαλεις κοπαδακι δηλαδη 6+ , οποτε πραξε αναλογως

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δεν μπορω να βαλω 6 στο 35αρι....αλλα στο 72 θα τα βαλω και ας λενε τα χαρτια 100+λιτρα ....δυστιχως δεν μπορουμε να εχουμε ολοι 200αρια ενυδρια....

οι σκεψη μου ειναι στο 72αρι 6 κορυ φυτεμενο αρκετα με βυθο μισο χοντρη χαλαζιακη αμμο και μισο χαλικι μη ασβεστολιθικο χωρις αιχμες....και μαλλον θα μπουν και 2-3 ψαρακια αφρου...χαχα

και στο 60 θα ειναι γκαπυ (2 χαρεμια) σε λευκο χαλικι με αρκετα ξυλα και μαλλον ζεμπρα σλιγκαρια....αλλα εδω θα ηθελα και καμια προταση

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δεν μπορω να βαλω 6 στο 35αρι....αλλα στο 72 θα τα βαλω και ας λενε τα χαρτια 100+λιτρα ....δυστιχως δεν μπορουμε να εχουμε ολοι 200αρια ενυδρια....

οι σκεψη μου ειναι στο 72αρι 6 κορυ φυτεμενο αρκετα με βυθο μισο χοντρη χαλαζιακη αμμο και μισο χαλικι μη ασβεστολιθικο χωρις αιχμες....και μαλλον θα μπουν και 2-3 ψαρακια αφρου...χαχα

και στο 60 θα ειναι γκαπυ (2 χαρεμια) σε λευκο χαλικι με αρκετα ξυλα και μαλλον ζεμπρα σλιγκαρια....αλλα εδω θα ηθελα και καμια προταση

Δυστοιχος φιλε μου αυτοι που τα εγραψαν κατι ξερουν παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει μην τρελαθουμε τελειως......εξαλου εμενα τα 100+ λιτρα δεν μου λενε τιποτα....ειναι το ιδιο ενα ενυδρειο 50*40*50 υψος και το ιδιο ενα 70*40*36υψος??? .κανονικα θα επρεπε να αναφερουν επιφανεια βυθου (μηκος,πλατος) βαθος νερου και ακριβεις διαστασεις ενυδρειων.....δηλαδη να βγαζουν οι εταιριες τυποποιημενα ενυδρεια για καθε ειδος ψαριου!!!!!!!!

και η φαντασια μας να χαθει σε ενα γιουσουρουμ των εταιριων....και το χομπυ να γινει ρουτινα...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει μην τρελαθουμε τελειως......εξαλου εμενα τα 100+ λιτρα δεν μου λενε τιποτα....ειναι το ιδιο ενα ενυδρειο 50*40*50 υψος και το ιδιο ενα 70*40*36υψος??? .κανονικα θα επρεπε να αναφερουν επιφανεια βυθου (μηκος,πλατος) βαθος νερου και ακριβεις διαστασεις ενυδρειων.....δηλαδη να βγαζουν οι εταιριες τυποποιημενα ενυδρεια για καθε ειδος ψαριου!!!!!!!!

και η φαντασια μας να χαθει σε ενα γιουσουρουμ των εταιριων....και το χομπυ να γινει ρουτινα...

Βασικα το 100+ για τα κορυ που το διαβασες?Γιατι εγω βλεπω στο προφιλ που σου εδωσε ο συναδελφος πιο πανω να λεει 80 λιτρα για 10 ατομα...

Link to comment
Share on other sites

αν δεις σε αλλα φορουμ λενε και για 100 λιτρα......αλλα εγω νομιζω οτι λογο της φυσης των κορυ μια μεγαλη επιφανεια βυθου καλοφυτεμενη με μικρο βαθος νερου για να κανουν ευκολα τα τιναγματα προς την επιφανεια οταν γουσταρουν...ειναι πιο συμαντικο απο τα 80 η τα 100 λιτρα........εξαλου εγω θα τα βαλω σε 72 και οχι 10 αλλα 6-7.....και στο συγκεκριμενο ενυδρειο θελω να βαλω τα κορυ γιατι εχουν,οπως πιστευω καλες διαστασεις για αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λενε τα αλλα φορουμ,εγω κοιταω τα δικα μας προφιλ τα οποια εχουν γινει απο δικα μας μελη μετα απο πολυ μελετη.

Ο βυθος παιζει σημαντικο ρολο στα κορυ,εννοω οι διαστασεις πατου και οχι το βαθος.Στα 75 λιτρα μποριες να βαλεις αν εχεις μηκος τουλαχιστος 60εκ.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 60*40*30 υψος......και πιστευω οτι ο βυθος θα ειναι σωστα διαμορφωμενος καθως εχω φιλο που ασχολητε χρονια με τα κορυ.....

σκεφτομαι να βαλω κορυ juli kai panta....Η μηπως θα ηταν καλυτερο να μην τα μπερδεψω?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 60*40*30 υψος......και πιστευω οτι ο βυθος θα ειναι σωστα διαμορφωμενος καθως εχω φιλο που ασχολητε χρονια με τα κορυ.....

σκεφτομαι να βαλω κορυ juli kai panta....Η μηπως θα ηταν καλυτερο να μην τα μπερδεψω?

Καλυτερα να μην τα μπερδεψεις και να βαλεις ενα ειδος.Χρειαζεσαι οπωσδηποτε αμμο για να χαρεις και εσυ αλλα και αυτα την συνηθια τους να χωνουν την μουρη τους μεσα στην αμμο.Και το ψιλοκοκο χαλικι κανει αλλα δεν ειναι το ιδιο.Επεισης χρειαζονται στρωμενο βυθο γι αυτον τον λογο τα βαζουμε τελευταια στο ενυδρειο μας.

Link to comment
Share on other sites

ok...ευχαριστω για τις συμβουλες..φυσικα θα στρωθει πρωτα το ενυδρειο και οταν εχει τις συνθηκες που απαιτουν τοτε θα μπουν τα ψαρακια...και μαλλον θα ειναι ολα juli καθως με εχουν τρελανει απο τοτε που ειδα ενα βιντεακι στο φυσκο τους περιβαλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
On 3/4/2013 at 10:25 ΜΜ, το μέλος dpap έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Τα guppies προτιμούν τη δυνατή ροή όντως. Στα 35 λίτρα μικτά που έχεις όμως , τα cories δεν ταιριάζουν. ;)

Επίσης αρκετά σύντομα θα αρχίσεις να έχεις πρόβλημα υπερπληθυσμού.

Για περισσότερες πληροφορίες ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ.

Για τα ψαράκια που αναφέρεις δε μπορώ να σε βοηθήσω.

 εμενα ρε παιδια  δεν θελουν δυνατη ροη... πρωτη μερα σημερα τα εβαλα στο ενυδρειο... το φιλτρο μου ειναι το dophinf800  για τα λιτρα μου ειναι καλο αλλα παρατηρησα οτι τα πεταει στην αλλη ακρη του ενυδρειου  ... τωρα το εχω σε πιο χαμηλη ροη εχει αναταραξη αλλα οχι τρελη και νομιζω οτι ειναι πιο ευχαριστημενα κολυμπανε και στην επιφανεια  και παντου.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

 εμενα ρε παιδια  δεν θελουν δυνατη ροη... πρωτη μερα σημερα τα εβαλα στο ενυδρειο... το φιλτρο μου ειναι το dophinf800  για τα λιτρα μου ειναι καλο αλλα παρατηρησα οτι τα πεταει στην αλλη ακρη του ενυδρειου  ... τωρα το εχω σε πιο χαμηλη ροη εχει αναταραξη αλλα οχι τρελη και νομιζω οτι ειναι πιο ευχαριστημενα κολυμπανε και στην επιφανεια  και παντου.... 

λογικα δεν τα κανει κακο η χαμηλοτερη ροη ετσι; δεν ειχα ξανα γκαππυ αλλα νιωθω οτι με εντονη ροη δεν κολυμπανε 

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

λογικα δεν τα κανει κακο η χαμηλοτερη ροη ετσι; δεν ειχα ξανα γκαππυ αλλα νιωθω οτι με εντονη ροη δεν κολυμπανε 

Λογικά όχι, μην το κάνεις και πλυντήριο το ενυδρείο ;) 

Link to comment
Share on other sites

Στο φυσικό περιβάλλον υπάρχουν σημεία με έντονη ροή, και αλλά με μηδαμινή. Το ψάρι έχει τη δυνατότητα να επιλέξει που θα κολυμπήσει.

Στον περιορισμένο χώρο ενός μικρού ενυδρείου είναι προτιμότερο να υπάρχει χαμηλή ροή, γιατί είναι δύσκολο για έναν οργανισμό να προσπαθεί 24 ώρες να ισορροπήσει.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...