Jump to content

Led Vs T5


mad23

Recommended Posts

οσο περναει ο καιρος και "παλιωνει" η τεχνολογια των led μπορει να κριθει υπο καλυτερες προυποθεσεις και αποτελεσματα

σε συγκριση με τις πιο "παλιες" τ5.

σε αυτο το θεμα μπορουμε να λεμε και να συζητησουμε τις αποψεις,τις εμπειριες αλλα και τους προβληματισμους μας

για τους 2 αυτους τροπους φωτισμου των ενυδρειων μας.

τι προτιματε,τι σας προβληματιζει και τι σας κερδιζει η σας χαλαει στον καθε τυπο φωτισμου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλημερα ,αντε να γραφουν οι πιο εμπειροι για να μαθαινουν οι νεοι ......

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω την μεγαλύτερη εμπειρία στο θέμα θα γραψω για να πάρουν μπρος ;-)

Σε γλυκό νερό και μη φυτεμένο ενυδρείο τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα αν στεγανοποιησεις την λεντομπαρα τότε είναι θεωρώ καλυτερη λυση ,

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι μένει να κριθεί

Μπορείς να μεγαλώσεις κοράλλια και μετά 2 ; Μπορείς

Μπορείς να βγάλεις χρώμα και με τα 2 ; Μπορείς

Υπάρχουν επιλογές για όλα τα γούστα και όλα τα βαλάντια και στα 2; Υπάρχουν

Άρα τι να κρίνουμε;

Είναι καλύτερο αυτό που ο καθένας πιστεύει ότι είναι καλύτερο για το σύστημά του.

Επίσης γιατί τις ΜΗ να τις αφήσουμε απ έξω;


Επειδή διάβασα και την άλλη συζήτηση που ειπώθηκε ότι ουσιαστικά η διάφορα στα βατ είναι πολύ μικρή για να δικαιολογήσει το επιπλέον αρχικό κόστος έχω να πω ότι αυτή η διαφορά όσο μεγαλώνει το σύστημα αυξάνει και επίσης τι συγκρίνουμε, ένταση ; κάλυψη;

η συζήτηση πάει και πάει και θα πηγαίνει και θα πηγαίνει αλλά ουσιαστικά δεν έχει κάποιο αποτέλεσμα.

Στην δική μου περίπτωση πχ για να καλύψω το 1μ πλάτος θα ήθελα σίγουρα 10 και πιθανότατα 12 Χ54 W = 648 W

Με τα λεντ έχω μέχρι στιγμής 300 και μελλοντικά θεωρώ ότι με συμπληρωματικά 100W δλδ σύνολο 400 θα είμαι καλυμμένος .Άρα η διαφορά στην κατανάλωση είναι κοντά 250 W συν το κόστος των λαμπτήρων συν το κόστος του ψυκτικού που από άνοιξη μέχρι Σεπτέμβρη δεν θα σταματάει.

Από την άλλη το χειμώνα θα χρειάζομαι περισσότερη θέρμανση αλλά επειδή γενικά είμαστε κρυουλιάρηδες το σπίτι γενικά το κρατάμε ζεστό, οπότε μειώνετε σε κάποιο βαθμό και αυτό

Άρα που καταλήγουμε πάλι; Ότι κάθε σύστημα είναι διαφορετικό σε όλες της πτυχές του

Το μόνο βέβαιο είναι ότι σε μερικά χρόνια ΙΜΗΟ θα υπάρχουν μόνο λεντ

Φυσικά όλα τα παραπάνω μένει να επαληθευτούν στην πράξη

Link to comment
Share on other sites

εγω προτηνω λεντ δαγκωτο.... η τ5 εχουν μικροτερο χρονο ζωης απο τα λεντ.. ετσι προτημω τα λεντ, μικροτερη καταναλωση... γνωμη μου παντα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να με φανταστω καραρχην να αλλαζω λαμπες καθε οκταμηνο και μαλιστα οχι και ολες μαζι. Και εγω στα led κλεινω.Τ5 δεν ειχα ποτε στο ενυδρειο μου,αλλα το αποτελεσμα που βλεπω σε ενυδρεια φιλων ειναι πολυ καλο.Συμφωνω ομως πως το μελλον αλλα και το παρων ανοικει σε αυτα....Και επαυξανω μαλιστα :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι απο τους ψημένους στα αλάτια, η ταπεινή μου άποψη είναι τ5. Ποτέ δεν ακούστηκε τίποτα ότι κάποιος είχε πρόβλημα με δαύτες στο ενυδρείο του, σε σύγκριση με τα λεντ που κάποιες φορές δεν τρέχουν το σύστημα όπως θα θέλαμε. Έχω δει και με τα ματια μου το ίδιο ενυδρείο με λεντ και τ5 και η διαφορά ήταν η μέρα με την ν'υχτα. Και μιλάμε πάντα όχι για υπερβολές στο φωτισμό. Βέβαια έχει να κάνει και με το σύστημα. Σίγουρα τα λεντ είναι πιο νέα με μεγαλύτερη διάρκεια ζωης και με μικρότερη κατανάλωση, αλλά μέχρι να καταργηθούν οι τ5 εγώ θα είμαι ένας οπαδός τους.

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε ένας μας κρίνει με τα δικά του δεδομένα για το δικο του ενυδρειο.

Η ιστορία είναι αυτη που θα του πει αν έκανε το σωστό ή όχι.

Θα σας πω για την δική μου περίπτωση.

Οταν στις αρχές του 11 έψαχνα για εξοπλισμό, τα φωτιστικά ήταν ποιο στάνταρ.

Ήθελα να καλυψώ 1.70 μήκος 60 πλάτος και 60 ύψος.

Η θα έπερνα μέταλλα με Τ5 ή 6Χ Τ5 ή σε λεντ 3τεμαχια απο τις πλάκες που είχε τότε.

Το κόστος και για τις τρεις περιπτώσεις περνούσε το χιλιαρικο.

Επέλεξα τις T5 ΑΤΙ dimmable. Που αν με ρωτήσεις τωρα θα πω , έκανα λάθος που δεν πήρα μέταλλα.

Αν έπαιρνα τα λεντ τωρα θα έπρεπε πάλι να δώσω ένα ακομα χιλιαρικο για φωτισμό.

Σήμερα αν θα ήθελα να καλυψώ την ίδια επιφάνεια θα ήθελα 2 χιλιαρικα!!!

Η να κάνω DIY κατασκευή και να χάσω το design των έτοιμων. Και να μην ειμαι και σίγουρος για το τι απόδοση θα έχει.

Οι λάμπες φθοριου έχουν περάσει τα 40κυματα αλλαγών και πλεων βαδίζουμε σε σίγουρα μονοπάτια.

Ηταν οι power compact οι Τ8 και Τ5 όμως η εξέλιξη έφερε διάφορα φάσματα που μπορει ο χομπιστα σε κάθε αλλαγη να πετυχαίνει κάτι διαφορετικό.

Οπως καταλαβαίνετε επέλεξα την σιγουριά και τις πολλές επιλογές σε Τ 5, ειμαι μεγάλος φαν των μετάλλων και δεν μου αρέσει η ανασφάλεια της εξελίξεις και της τιμής των led. Οταν περάσουν και αυτές 40κυματα Εεε τότε θα βάλω και γω. Αλλα με την καμία δεν θέλω να πληρώνω ένα πανάκριβο φωτιστικο και σε 6 μήνες με 9 να είναι παλιό να πέφτει η τιμη του και να έρχεται το πιο καινούριο super duper.

Link to comment
Share on other sites

Mad23 με βρίσκεις πολυ σύμφωνω στις απόψεις σου περί του φωτισμού.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρεια που θελουμε να πειραματιστουμε ή σε νεα ενυδρεια ειμαι συμφωνος να βαλω led φωτιστικο, αλλα σε ενυδρεια που τρεχουν χρονια με Τ5 ή μεταλλα δεν θα εβαζα ΠΟΤΕ led !!!

εξαλου δεν πιστευω να υπαρχει καποιος (απο ολους εμας τους χομπιστες) που να εχει led φωτιστικο πανω απο 1 χρονο σε συνεχη λειτουργια και να μπορει να μας πει αν οντως αντεχουν οι αποδοσεις των led σε διαρκεια χρονου και οτι τα κοραλια του πανε τρενου .....

Υ.Γ. Αν τωρα με εβαζες να διαλεξω φωτιστικο θα ξαναγυρναγα στις αγαπημενες μου ΜΗ !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα περιμενω να βγει και το καλοκαιρι και τοτε θα μπορω να πω την αποψη μου ολοκληρομενα και με επιχειρηματα.συνεχιζω προς το παρων να διανυω περιοδο ανωμαλιας και ασταθειας στη γυαλα μου.πλεον και λογω χρονου δεν ειμαι και απο πανω του,οποτε και λιγοτερο αγχος για τα νευρα μου.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το ενυδρειακι μου φωτίζεται από δύο grolux και μια λευκή τ5 24 watt. Έχω σκεφτεί και εγώ να τις αντικαταστησω με Led αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να πετύχω το φάσμα των grolux. Δεν θα ήθελα να πειραματιστώ και να γίνει καμιά στραβή με την Cuba. Ίσως με βοηθήσουν οι ποιο έμπειροι...

Οπότε προς το παρόν Τ5.

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψα πρώτη φορά με Τ5 όταν κατασκεύασα για το 60λιτρο μου ένα 4Χ24W....τέλη 2007.Προσανατολισμούς πείρα απο τα Αμερικανάκια που με αυτό τον σχεδιασμό κάνανε παπάδες σε αντίστοιχα ενυδρεία και απλά ακολούθησα...μια sabae που είχα τότε πήγε πολύ καλά αφού κράτησε τα χρώματα της σε λευκό με γαλάζια tips για 2,5 χρόνια σχεδόν.... δυστυχώς δεν κράτησα καμιά καλύτερη φώτο...

nemo%2Bsabae.jpg?psid=1

Τα μοναδικά sps που κράτησα τότε...ήταν μια seriatopora μια montipora και μια Acro.Humilis που την ανέκτησα σε 4-5 μήνες... από ένα σπυρί ζωοξανθέλης...(μακρύ το ταξίδι από Καλαμάτα...μήνα Αύγουστο)Μυστήρια τα χρόνια και δυσεύρετα τα sps αλλά πιστεύω θα φιλοξενούσα άνετα ότι χωρούσε...το ενυδρείο ήταν σταθερό,ώριμο,και πετούσε...σε 3-6 μήνες ήταν δάσος από διάφορα κοράλλια.

30676_387535774380_677029_n.jpg

Όταν με το καλό μετακόμισα σε μεγαλύτερο σπίτι αγόρασα και λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο...η επιλογή μου ήταν να βγάλω τον μανίσιο φωτισμό στο Red Sea Max γιατί με περιόριζαν οι λάμπες T5 power compact και ώς προς το φάσμα και ώς προς την δυσκολία να βρώ τέτοιες λάμπες+όλο το ρίσκο της παραγγελίας και του κόστους...περίπου 30 ευρώ η μία δλδ 60+μεταφορικά και οι 2...

Έτσι αποφάσισα να κατασκευάσω ένα DIY led στα μέτρα μου...που να κρύβεται μέσα στο καπάκι του Red Sea και να ρυθμίζω το φάσμα που επιθυμώ.Η τιμή ήταν πολύ προσιτή...περίπου 180 ευρώ μαζί με heatsink....Το χρώμα ήταν εντυπωσιακό αλλά μου έβγαζε ένα τόνο προς το λευκό και εγώ ήθελα πιο Actinic καταστάσεις...Έτσι το γύρισα σε αλλαγή μερικών led με cree royal blue+4 epileds Hyper actinic...άφησα και 2 Ultra-Violet...το αποτέλεσμα ήταν στα μέτρα μου...μπήκε και μια μπαρίτσα πάλι DIY+20W προγραμματισμένα για Solar effect,Moonlight,Sunrise-Sunset και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα σε σχέση με το χρώμα και τον φωτισμό.Το μοναδικό που ίσως να έκανα διαφορετικά είναι οι μετασχηματιστές από την αρχή.

Ένα χρόνο μετά έχω δει απίστευτες αποχρώσεις σε κοράλλια και ανάρρωση σε άχρωμα μισοπεθαμένα κοράλλια.Αν επέλεγα διαφορετικό φάσμα ίσως είχα και καλύτερη ανάπτυξη...απλά επέλεξα χρώμα συνειδητά και επέλεξα να μεγαλώσω Frags και όχι αποικίες.Αν και μεγαλώνουν αργά περίπου 10% το μήνα κατά κανόνα,είναι μερικά είδη που πάνε τέρμα γκάζι...όπως seriatopora (όλα τα birdsnest),digitata milepora κ.α.

Τα περισσότερα SPS κοράλλια μεγαλώνουν αργά...όσο μεγαλύτερο είναι το κοράλλι φυσικά τόσο πιο γρήγορα θα μεγαλώσει βάση του κανόνα 1/10 της συνολικής του επιφάνειας το μήνα.

Aς δούμε και μερικά Frag του Vrillo που πείρα πέρσι Αύγουστο μήνα αν θυμάμαι καλά.. ;)

IMAG0300.jpg

IMAG0244.jpg

Δυστυχώς δεν ήρθε και η καινούργια Lumix που αγόρασα...για να φανεί και καλύτερα και η μπανανί μου Lokani....

IMAG0295.jpg

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από τα Led σαν επιλογή και αγορά... αν έκανα άλλο ενυδρείο πάλι led θα έβαζα.

Σε προβλήματα που έχουν να κάνουν με sps κοράλλια θα πρέπει oi χομπίστες να ψάχνονται και αλλού καθώς το μάτι λανθάνεται πολύ εύκολα.Άλλωστε κανένα κομμάτι του εξοπλισμού δεν συγκρίνεται με την εμπειρία του χομπίστα που αντανακλάται σε ένα ακμάζουν ενυδρείο.Κομμάτια που μεγάλωσαν από "μωρά" σε ενυδρεία είναι πιο ανθεκτικά από άλλα που μεγάλωσαν στην φύση.Αρρώστιες και αστοχίες περάσαμε γενικά στο χόμπι όλοι αλλά λίγοι πραγματικά εντόπισαν το πρόβλημα στον φωτισμό με power led.Τέτοιες φήμες είναι η δεισιδαιμονία του χόμπι καθώς πολλά πράγματα θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν σε νεκρώσεις κοραλλιών.

Αν περάσουμε τον μετρημένο και σωστά μελετημένο Led φωτισμό από κόσκινο θα δούμε ότι συγκρίνεται άνετα με λαμπτήρες μεταλλικών αλογονιδίων σε Par,Pur και Lux και ισχύει ο κανόνας 60X3W Cree XP-G =400W Radium MH.

Για το τέλος θα πρέπει να κοιτάξουμε τα ζωντανά που πραγματικά έχουν ανάγκη από έντονο φωτισμό και αποτελούν τον δείκτη οτι ο φωτισμός μας είναι παραπάνω από πλήρης.Φυσικά αναφέρομαι στα Tridahna.

IMAG0303.jpg

Αυτά και συγνώμη αν κούρασα.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά τα λες και χαίρομαι να διαβάζω τα ποστ σου.

μια ερώτηση έχω μόνο να κάνω.

πότε μπήκαν τα led σε παραγωγή για reef ?

και πότε βγήκε αυτό το λαμπάκι που λες?

Αν περάσουμε τον μετρημένο και σωστά μελετημένο Led φωτισμό από κόσκινο θα δούμε ότι συγκρίνεται άνετα με λαμπτήρες μεταλλικών αλογονιδίων σε Par,Pur και Lux και ισχύει ο κανόνας 60X3W Cree XP-G =400W Radium MH.

και αύριο?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά τα λες και χαίρομαι να διαβάζω τα ποστ σου.

μια ερώτηση έχω μόνο να κάνω.

πότε μπήκαν τα led σε παραγωγή για reef ?

και πότε βγήκε αυτό το λαμπάκι που λες?

Αν περάσουμε τον μετρημένο και σωστά μελετημένο Led φωτισμό από κόσκινο θα δούμε ότι συγκρίνεται άνετα με λαμπτήρες μεταλλικών αλογονιδίων σε Par,Pur και Lux και ισχύει ο κανόνας 60X3W Cree XP-G =400W Radium MH.

και αύριο?

Όλα μαζί 60ΧCree 3W είναι κάπως έτσι...

cree-xpg-led-pacific-sun_0.jpg

Ορισμένα χρώματα που παράγουν οι γνωστές εταιρίες στον χώρο είναι αποκλειστικά για γεωπονία και για ενυδρεία....Μάλιστα τα χρησιμοποιούν και μεγάλες εταιρίες όπως η Ecotech Marine,Pacific Sun κτλ...

Άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος εξέλιξης των Led...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω περιπου τρια χρονια δουλευω led στο ενυδρειο μου.Αυτο που παρατηρησα ειναι πως ο σιγκεκριμενος ειναι πολυ σκληρος φωτισμος-επιθετικος,οτι δηλαδη χρειαζονται ειδικα τα σκληρα κοραλια.

Link to comment
Share on other sites

αλλο πραγμα εχω την ενυπωση οτι ρωτησε ο θοδωρης αλεξ.

Μ΄επιεσες.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα πω το εξης τα χρωματα που δινουν στα ζωντανα τα led δεν τα δινει κανενα αλλο ειδος φωτισμου [δεν εχω δει το πλασμα] αυτο εμενα μου αρεσει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω Τ5 (ΑΤΙ sunpower). Μου αρέσουν τα led όσον αφορά την κατανάλωση και την χαμηλη θερμοκρασία που έχουν. Δεν μου αρεσουν τα led όσον αφορά το υψηλό κόστος αγοράς (μιλαω για επωνυμο και οχι DIY) και το υψηλο ρισκο/χασουρα στην αξία μεταπωλησης.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα χρώματα, έχω αρκετούς φίλους με λεντ με καταπληκτικά-απίστευτα χρώματα στα κοραλια τους. Αλλά το γενικό οπτικό αποτέλεσμα που έχω δει στο ενυδρείο του Θοδωρή (bababrilios) με Τ5 δεν το έχω δει πουθενά στην Θεσσαλονικη.

Έγινε επεξεργασία - ttarkin
Link to comment
Share on other sites

Το αύριο...

αν μου χαλάσει κάτι το φτιάχνω...αφού εγώ το έχω μοντάρει...ξέρω να το κάνω βίδες αν χρειαστεί.Κόστος led? 3-4 ευρώ το κάθε led 25-30 ο μετασχηματιστής...

Ας δούμε και μερικά LPS κάτω από Led για να αποκατασταθεί η τάξη...

DSC05561.jpg

DSC05550.jpg

IMAG0235.jpg

Nομίζω ότι σας κάλυψα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρεια που θελουμε να πειραματιστουμε ή σε νεα ενυδρεια ειμαι συμφωνος να βαλω led φωτιστικο, αλλα σε ενυδρεια που τρεχουν χρονια με Τ5 ή μεταλλα δεν θα εβαζα ΠΟΤΕ led !!!

εξαλου δεν πιστευω να υπαρχει καποιος (απο ολους εμας τους χομπιστες) που να εχει led φωτιστικο πανω απο 1 χρονο σε συνεχη λειτουργια και να μπορει να μας πει αν οντως αντεχουν οι αποδοσεις των led σε διαρκεια χρονου και οτι τα κοραλια του πανε τρενου .....

Υ.Γ. Αν τωρα με εβαζες να διαλεξω φωτιστικο θα ξαναγυρναγα στις αγαπημενες μου ΜΗ !!!

+1 Σταύρο.

Εγώ έχω δοκιμάσει αρκετά φωτιστικά λεντ και έχω δει και πάρα πολλά ενυδρεία με λεντ.Το αποτέλεσμα των τ5 δεν το φτάνουν στο ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα μαζί 60ΧCree 3W είναι κάπως έτσι...

cree-xpg-led-pacific-sun_0.jpg

Ορισμένα χρώματα που παράγουν οι γνωστές εταιρίες στον χώρο είναι αποκλειστικά για γεωπονία και για ενυδρεία....Μάλιστα τα χρησιμοποιούν και μεγάλες εταιρίες όπως η Ecotech Marine,Pacific Sun κτλ...

Άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος εξέλιξης των Led...

Εφόσον υπάρχει η VERTEX δεν πρέπει να λέμε για μεγάλες εταιρίες φωτιστικών αλλά απλά για εταιρίες φωτιστικών.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει η VERTEX δεν πρέπει να λέμε για μεγάλες εταιρίες φωτιστικών αλλά απλά για εταιρίες φωτιστικών.

συμφωνω και ειναι το μονο φωτιστικο led που θα εβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...