Jump to content

Led Vs T5


mad23

Recommended Posts

Το αύριο...

αν μου χαλάσει κάτι το φτιάχνω...αφού εγώ το έχω μοντάρει...ξέρω να το κάνω βίδες αν χρειαστεί.Κόστος led? 3-4 ευρώ το κάθε led 25-30 ο μετασχηματιστής...

Ας δούμε και μερικά LPS κάτω από Led για να αποκατασταθεί η τάξη...

DSC05561.jpg

DSC05550.jpg

IMAG0235.jpg

Nομίζω ότι σας κάλυψα...

προσωπικα αλεξ καθολου....και εγω αν βαλω Black light μπροστα απο τα δοντια μου θα φαινονται κατασπρα και φωσφοριζε...δεν ειναι ομως αυτο το πραγματικο χρωμα των δοντιων μου!

μιλαω μονο για το ultraviolet των led.

προσωπικα δεν μου αρεσει...κανει τα κοραλια να φαινονται ψευτικα....πολυ ωραιο στο ματι αλλα too much.

προτιμαω ακτινικη τ5 εαν θελω κατι αναλογο...φαινεται πιο φυσικο.

συμφωνω ομως οτι κατω απο ολα τα led(λευκα και μπλε κυριως) τα κοραλια δειχνουν πολυ ομορφα,δεν εχουν σε αυτο το κομματι να χασουν κατι σε σχεση με τις τ5.

εκει ειναι θεμα καθαρα γουστου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγώ ανέβασα φώτο για να κρίνεις την υγεία των ζωντανών...και το χρώμα τους.. και να δεις ότι τα κοράλλια μια χαρά πάνε με Led...το Open Brain είναι απλά με moonlights...

Όλα τα Led τα κατασκευάζει η Cree...Στις προδιαγραφές το λέει ξεκάθαρα Nίκο Πολυχρονάκη.

Τα ίδια Led που χρησιμοποιεί η Ecotech χρησιμοποιεί και η Vertex και η Pacific sun και η ATI και όλες....Νομίζω ότι είναι ατυχής η σύγκριση όταν μιλάμε για ίδιους λαμπτήρες...

Εγώ έχω και Bridgelux,και Epistar...και είμαι ευχαριστημένος.

Το ζητούμενο είναι να ενεργοποιείς τον χρωματισμό στις ζωοξανθέλες...κάθε κοράλλι έχει διαφορετικό τύπο,αφού μπορείς να στοχεύσεις εκεί που θέλεις με διάβασμα..http://www.biolbull.org/content/135/1/149.full.pdf...γιατί να μην το κατασκευάσεις μόνος σου...?

Δεν είναι πυρηνική φυσική...

Πάντως συμφωνώ...τόσο ζέστη που βγάζουν οι Τ5 μόνο οι MH τις ξεπερνάνε...

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω αλεξ.

κ τα δικα μου μια χαρα πηγαιναν και με τα 3 φωτιστικα Led που ειχα(2 για σχεδον 8 μηνες περιπου το καθενα και το τριτο πειραματικα για 2μηνες)

δεν ειμαι απο αυτους που λενε πως τα κοραλια δεν ζουν με led.

αλλες ειναι οι ενστασεις μου.

υπαρχουν πολλες αναφορες ομως οτι αρκετα ενυδρεια μετα την αλλαγη των led σε τ5

σταματησαν να εχουν καποια προβληματακια.

τωρα εφταιγε ο χομπυστας,ο τυπος των led,τα ιδια τα κοραλια,το υψος που ηταν τα led?

απλη τυχη..συμπτωση?

δεν μπορω να γνωριζω δεν συνεβει σε μενα οποτε δεν μπορω να παρω θεση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην παραβλεπουμε και τον παραγοντα οικονομια.Το δικο μου ενυδρειο ας πουμε στα 750 λιτρα βαση αναλογιας σε Τ5 θα χρειαζοταν γυρω στα 700w.Αν τωρα δωσω 700w σε led φωτισμο,πιστευετε πως θα υπειρχε θεμα συγκρισης αναμεσα στις δυο πηγες φωτισμου?Ασε που κατα την γνωμη μου ο τροπος που διαχεεται ο φωτισμος στο ενυδρειο με τα led ειναι ποιο κοντα στην πραγματικοτητα

ΥΓ :bigemo_harabe_net-188: ...... :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Μιχάλη να το δούμε διεξοδικά το θέμα για να βγάλουμε κάποια άκρη.Τα κοράλλια που έχω πάρει...πχ....απο το Σταύρο..φούλ Τ5...απο το main...

Vrilofrags.jpg

Δεκέμβριο μήνα...έμειναν 2 βδομάδες στο υπόστρωμα...

Λογικό να έπαθαν σόκ όπως και πολλά άλλα κοράλλια που μετέφερα από το μικρό μου και έκανα 2-3 μήνες να δω ανάπτυξη και είχαν χάσει πολύ στο χρώμα σχεδόν λευκά γιατί είχαν μάθει στα 10 εκατοστά κάτω απο τις Τ5.

...αλλά μετά συνηθίζουν και παίρνουν μπρος κανονικά...

όπως πχ αυτό...

DSC05565.jpg

Σεπτέμβριο μήνα....

IMAG0208.jpg

Τον Δεκέμβριο....

IMAG0244.jpg

και σήμερα...

Αρχικά απο ότι έχω καταλάβει οι εταιρίες κατασκεύασαν φωτιστικά χωρίς να έχουν την τεχνογνωσία γιατί στηρίχθηκαν καθαρά σε χομπίστες και ιδιοκατασκευές...το θέμα είναι σύνθετο και ώς προς την διάχυση της δέσμης φωτός γιατί άλλο πράγμα αυτό...

Στην πορεία βελτιώθηκαν πολλά πράγματα και ώς προς τους φακούς και τα Lumens...ένα φτηνό κινέζικο λαμπάκι στα 700ma βγάζει 75Lm ανά Watt...Τα Cree στην ίδια ένταση βγάζουν μέχρι και 130Lm ανά Watt...τη στιγμή που η 400W Radium(η καλύτερη λάμπα ΜΗ εδώ και χρόνια....)βγάζει μόλις 45Lm ανά Watt που καταναλώνει...

Αλλά κάθε ενυδρείο θέλει διαφορετικό στήσιμο...διαφωνώ με την πολιτική ένα για όλα...

Στο δικό μου set-up έχω πολύ υψηλής έντασης φωτισμό.Στο μισό λεπτό πονάνε τα μάτια σου...ενώ με Τ5 στα ίδια Watt περίπου που είχα στο 60λιτρο...έκανα και ηλιοθεραπεία στον καναπέ χαλαρά...

Πρέπει να του φερθείς με σεβασμό γιατί αλλιώς το πληρώνεις με κοράλλια...και φυσικά σαν όλα τα πράγματα στο χόμπι είναι και αυτά της υπομονής...

Σαν συμπέρασμα για φωτισμό...

Δεν υπάρχει ο τέλειος φωτισμός...υπάρχουν τα κοράλλια μας και πόσο φως χρειάζονται για να λειτουργήσουν.Πρέπει ο καθένας μας να βρει τι ζητάει το είδος κοραλλιού που έχει επιλέξει και να ζυγίσει/διαβάσει μερικά πράγματα πάνω στο πώς λειτουργούν τα κοράλλια και τι αυτά...το να ποτίζεις ένα κοράλλι με πάρα πολύ φωτισμό για ώρες μπορεί να το σκοτώσει...

Βρες τι θέλει το κοράλλι σου και δώστου αυτό που θέλει...

Δεν τίθεται θέμα φωτισμός και γούστα όσο απαιτήσεις και ζωτική λειτουργία,οξυγόνο,pH,dKh κτλ...

Link to comment
Share on other sites

περα απο ολα τ'αλλα το led αλεξ οταν βρει εμποδιο θα κολλησει εκει.

η τ5 θα απλωσει και θα δεις φως,οχι φυσικα οπως στην επιφανεια που φωτιζεται αμεσα,αλλα και κατω απο το σημειο

που θα μπλοκαριστει απο ενα κοραλι για παραδειγμα.

οταν για παραδειγμα οπως φαινεται στην εικονα η τελευταια δεσμη βρει ενα εμποδιο δεν θα φτασει μεχρι την ακρη του ενυδρειου

και στον πατο του.

οποτε οσα κοραλια ειναι στο πλαι και στην αμμο θα παιρνουν απο λιγο εως ελαχιστο φως.

η τ5 θα απλωσει καλυτερα σε αυτη την περιπτωση.

για να λυθει αυτο το προβλημα,στη φωτο που εχεις δεν θα επρεπε να εχει ενα φωτιστικο στη μεση αλλα δυο πλαι πλαι!

αυτο δεν το δινουν και δεν το λενε οι εταιριες γιατι ειναι που ειναι ακριβα τα φωτιστικα σαν μοναδα αντε να σου πουν οτι θα θες δυο πανακριβα φωτιστικα.Θα σε χασουν απο πελατη.

τα καλυτερα φωτιστικα led που εχω δει χωρις να εχουν αυτο το προβλημα ειναι αυτα που πιανουν οοολη την επιφανεια του ενυδρειου οπως σχεδον γινεται κ με τα περισσοτερα τ5 φωτιστικα.

Και φυσικα ειναι κ diy!

Συγκεκριμενα ενας γαλλος το εχει κανει αυτο και ενα γερμανικο καταστημα που τα πουλαει κιολας.

ειναι κ αλλοι πολλοι αλλα αυτοι μου ειχαν κανει εντυπωση

εκει ναι οντως φαινεται και με γυμνο ματι οτι παιρνουν φως ολα τα κοραλια και απο παντου και φυσικα οχι υπο γωνια.

και οπως ειπε πολυ σωστα και ο σταυρος σε ενα καινουργιο ενυδρειο που μπορω να εχω επιλογες στο στησιμο των βραχων και στην τοποθετηση

των κοραλιων ειναι καλη στιγμη να κανεις ενα πειρaμα με led.

σε ενυδρειο ετων και με ωριμα κοραλια δεν θα το δοκιμαζα.

ενα τετοιο ενυδρειο ομως ειναι πολυ καλη περιπτωση για να απεικονιστει το ποσο θα σκοτεινιασει εαν δεν τοποθετηθουν σωστα και απλωτα τα led.

προσωπικα θεωρω πως τα led ειναι ακομα σε πειραματικο σταδιο και εχουν ακομα πολυ δρομο.

καποιες εταιριες ειναι πιο κοντα καποιες πιο μακρυα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν υπάρχουν φακοί το φως απλώνει...αυτό είναι το καινούργιο τρίκ που πάει να περάσει η Vertex...τα led απο την μάνα τους έχουν φακούς 120 μοίρες.Έτσι απλώνουν μια χαρά...βάζοντας έξτρα φακό τα περιορίζεις σε πιο βαθιά σημεία πχ στο υπόστρωμα πράγμα που δεν χρειάζεται σε ρηχά ενυδρεία.Όταν φωτίζεις μια πλευρά περισσότερο είναι δυνατόν να παρατηρήσεις φωτοτροπισμό δλδ τα κοράλλια να κατευθύνονται προς το φως και να μην μεγαλώνουν προς την κατεύθυνση που θέλουμε δηλαδή να απλώσουν...

Αυτός ήταν και ο λόγος που πρόσθεσα μερικά λέντ στο μπροστινό καπάκι...το ενυδρείο μου είναι κλειστό απο πάνω και δεν ανεβάζει θερμοκρασία με 4 ανεμιστήρες...στο καπάκι...άντε να ανεβάσει 1-2 βαθμούς το καλοκαίρι...

Τώρα να σου πω την αλήθεια ώρες ώρες νομίζω ότι και στον αραγωνίτη να είχα sps θα μεγάλωναν.Σε σκιές και τρύπες βάζω LPS,Zoantharia,Pallythoas...μια χαρά περνάνε.... εξάλλου κάθε ζωντανό έχει διαφορετικές απαιτήσεις σε φωτισμό....

Αν ήθελα Τ5 θα είχα 6Χ24 αλλά τις είχα φάει στη μάπα τόσα χρόνια και δεν ήθελα να χαλάσω το παρουσιαστικό του ενυδρείου....

...από τις πρώτες παρουσιάσεις DIY Led σε φόρουμ στην Ελλάδα σίγουρα το πρώτο στην Θεσσαλονίκη...και φυσικά πάρα πολύ μελέτη μέχρι να γίνει...και έβγαλα καρκίνο μέχρι να τα φτιάξω.

Εννοείτε ότι κάθε φορά που παίρνω κοράλλια περνάνε προσαρμογή στην σκιά και ρίχνω την ένταση στον φωτισμό...πράγμα πολύ βολικό..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με ολα αυτα που μας είπες Αλεξ μας ανοιξες τα ματια για να ξέρουμε σε τι άγνωστα και δύσβατα μονοπάτια θα μπλεξουμε με τα λεντ.

Αν ένας reefας πρέπει να κατέχει λίγο απο υδραυλικά λίγο απο ηλεκτρολογικα λίγο απο χημεία, τωρα θα πρέπει να κάτσει να μάθει και ένα σωρό πράγματα για τον φωτισμό. Για να ξέρει τι είναι αυτο που κανει και γιατι το κανει. Οπως εσυ συνειδητά και κατ επιλογή έβαλες ότι έβαλες.

Αν πούμε ότι θέλω να εχω reef και δεν θέλω να μπλεχτεί πολυ το πράγμα και πάω σε έτοιμα πράγματα του εμπορίου.

( υδραυλικά ηλετρολογικα πρόσθετα) .. Ποια θα ήταν η επιλογή σου για έτοιμο φωτιστικο λεντ και γιατι.

Link to comment
Share on other sites

εγω οπως ειπα θα περιμενω το καλοκαιρι για να πω την ολοκληρωμενη μου αποψη.

και αυτη θα ειναι η συγκριση με τα αγαπημενα μου μεταλλα που προσφατα αποχωριστηκα.

για να πω και την αληθεια παντως και σαν πρωτη αισθηση των λεντ στα ματια μου(παρα τις οποιες ανωμαλιες και νεκρωσεις που αντιμετωπιζω) δεν πεταω και στα συννεφα απο τη χαρα μου...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν θα μας αλλαξετε και τα φωτα τωρα...Ειπαμε led .- τελος.......Σουουουουουτ... Και να μην ακουσω φωνη :bigemo_harabe_net-173:

Link to comment
Share on other sites

Τ5 και παλι Τ5 ... σταθερη αξια δοκιμασμενη λυση...

Αυτη ειναι η αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Τ5 και παλι Τ5 ... σταθερη αξια δοκιμασμενη λυση...

Αυτη ειναι η αποψη μου.

Ασε να μιλησει και κανενας εμπειρος βρε γατακι,που μου εχεις και αποψη .... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ασε να μιλησει και κανενας εμπειρος βρε γατακι,που μου εχεις και αποψη .... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: Χαχαχα

Δηλ δε σου αρεσε αυτο που ειδες σπιτι μου ε?

Αποψη ειχα κ θα εχω παντα... :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω ομως δεν ειδα καποιον με επιχειρηματα να μου πει πως τα ετοιμα συστηματα φωτισμου led δεν κανουν σωστα την δουλεια τους.Αντιθετως ομως βλεπω πολλους που το οποιο προβλημα προκυπτει στο ενυδρειο τους το φορτωνουν εκει.

ΥΓ Γιαννη μου αν θυμαμαι καλα τον υπεριωνα δεν ηθελες να παρεις? :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου μου έδειξε ότι το κάθε σύστημα είναι διαφορετικό και ξεχωριστό και όπως είναι αναμενόμενο ζητεί και διαφορετικά πράγματα!!

Είχα Τ5 και το ενυδρείο πήγαινε μια χαρά!! Τις έβγαλα και πήγα σε LED .. όπου τα έχω ακόμα και σήμερα! Είδα διαφορά στην θερμοκρασία , έκανα οικονομία… αλλά τα αποτελέσματα στα κοράλλια μου ήταν χάλια!! Δεν είδα χρώμα!! Αντιθέτως άρχισαν να χάνουν το χρώμα τους!

Προς το παρόν δεν έχω δει κανένα αξιοπρεπές φωτιστικό LED είτε αυτό είναι επώνυμο είτε είναι DYI!!

Όταν τα οικονομικά μας θα είναι καλύτερα θα πάω σε Τ5 σίγουρα!!! Εκτός αν έχω δει κάτι τόσο ουαου που με πείσει!

Και όταν λέω να δω δεν μιλώ για κριτικές η video αλλά να το δω live!! Δεν παν να λένε ότι ψήνει και καφέ… αν δεν το δω με τα μάτια μου δεν παίρνω τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σταθη μου τον Υπεριωνα ελεγα θα παρω.. αλλα... επελεξα το 6χ54 της ΑΤΙ .. γιατι πολυ απλα το πηρα στο 1/3 της τιμης του Υπεριωνα, γιατι ο Υπεριωνας ειναι 300 watt και το ΑΤΙ 324 (σιγα τα αυγα) και γιατι απλα το θεωρησα πιο αξιόπιστη κ δοκιμασμενη λυση.

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου μου έδειξε ότι το κάθε σύστημα είναι διαφορετικό και ξεχωριστό και όπως είναι αναμενόμενο ζητεί και διαφορετικά πράγματα!!

Είχα Τ5 και το ενυδρείο πήγαινε μια χαρά!! Τις έβγαλα και πήγα σε LED .. όπου τα έχω ακόμα και σήμερα! Είδα διαφορά στην θερμοκρασία , έκανα οικονομία… αλλά τα αποτελέσματα στα κοράλλια μου ήταν χάλια!! Δεν είδα χρώμα!! Αντιθέτως άρχισαν να χάνουν το χρώμα τους!

Προς το παρόν δεν έχω δει κανένα αξιοπρεπές φωτιστικό LED είτε αυτό είναι επώνυμο είτε είναι DYI!!

Όταν τα οικονομικά μας θα είναι καλύτερα θα πάω σε Τ5 σίγουρα!!! Εκτός αν έχω δει κάτι τόσο ουαου που με πείσει!

Και όταν λέω να δω δεν μιλώ για κριτικές η video αλλά να το δω live!! Δεν παν να λένε ότι ψήνει και καφέ… αν δεν το δω με τα μάτια μου δεν παίρνω τίποτα!!

Ποσο καιρο εχεις τα led πανω?Τι κοραλια φιλοξενεις στο ενυδρειο σου?Ποση ομαλη ηταν η μεταφορα σε απο τις Τ5 στα LED?Σκεφτικες πως μπορει να τα στρεσαρησες τα ζωντανα σου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σταθη μου τον Υπεριωνα ελεγα θα παρω.. αλλα... επελεξα το 6χ54 της ΑΤΙ .. γιατι πολυ απλα το πηρα στο 1/3 της τιμης του Υπεριωνα, γιατι ο Υπεριωνας ειναι 300 watt και το ΑΤΙ 324 (σιγα τα αυγα) και γιατι απλα το θεωρησα πιο αξιόπιστη κ δοκιμασμενη λυση.

Μου επιτιθεσαι κολλυτε μου?...Δεν νομιζω... :bigemo_harabe_net-146:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω 9 μήνες τώρα και έχω δοκιμάσει πολλά είδη κοραλλιών χωρίς αποτέλεσμα.

Πες ότι κάτι δεν έκανα σωστά και τα έχασα αλλά το προσπαθώ ακόμα χωρίς αποτέλεσμα! Μετά από ένα με ενάμισι μήνα το κοράλλι χάνει το χρώμα του και μετά τέλος

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έγραφα τόσα και τόσα αυτή η εντύπωση θα περνούσε...καθώς όλοι υποστηρίζουν τον φωτισμό τους και όλοι έχουν κάτσε καλά φωτισμό...δλδ Τ5 πολλά κομμάτια...σε διάφορα φάσματα.Όσα περισσότερα κομμάτια τόσο καλύτερα.

Και εγώ εκεί είχα καταλήξει πριν πολλά χρόνια...όταν μάζευα μετασχηματιστές και περίμενα λάμπες...και μέτραγα τα 5Watt ανά γαλόνι...

Οι ιδιοκατασκευές μου δεν είναι κάτι που εμπορεύομαι και αυτό το γνωρίζετε όλοι.Πόσο μάλλον οι γνώσεις μου περί φωτισμού και κοραλλιών.

Αυτό που αρνείστε να κατανοήσετε είναι ότι κάθε ζωντανό έχει συγκεκριμένο χρώμα και αυτό το βγάζει με το παραπάνω σε καλές συνθήκες νερού και φωτισμού...

Ο φωτισμός είναι υπεύθυνος για την ενεργοποίηση αυτών των συστατικών που δίνουν χροιά στο κοράλλι.Το να ενεργοποιείς αυτά τα συστατικά στο βαθμό που αυτά απαιτούν για να είναι υγιείς και να αποτυπώσουν τους χρωματισμούς τους με λιγότερη κατανάλωση,περισσότερη ένταση,και στοχευμένη ενέργεια δίνοντας ταυτόχρονα εφέ αλογονιδίων μετάλλου με αντανακλάσεις σε όλο το σαλόνι είναι απλά διαφορετική εμπειρία και ανήκει στην φιλοσοφία,δίνω απλά αυτό που χρειάζεται...χωρίς υπερβολές...

Όπως έγραψα και παραπάνω για εμένα αυτό είναι το χόμπι και περιλαμβάνει όλες τις παραμέτρους από κοράλλια μέχρι φτερωτή skimmer...όλα τα έχω μελετήσει.

Αν αγόραζα έτοιμο φωτιστικό θα τα έσκαγα στην Ecotech γιατί το τελευταίο μοντέλο μου δίνει τις πιο πλήρη λύση(συνεργασία με τις Vortech και ασύρματη ρύθμιση υπολογιστή) και αναβαθμισμένα led σε σχέση με το προηγούμενο,αλλά δυστυχώς δεν κάνει για το ύψος του Red Sea μου και θα έπρεπε να το κρεμάσω στο ταβάνι...κάτι που το έχω αποφύγει..καθώς όλα είναι μαζεμένα μέσα στο καπάκι του Franken-reef...ένα και κάτι χρόνο που τρέχει δεν έχω χαλάσει στο παραμικρό την sexy εμφάνιση του.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω 9 μήνες τώρα και έχω δοκιμάσει πολλά είδη κοραλλιών χωρίς αποτέλεσμα.

Πες ότι κάτι δεν έκανα σωστά και τα έχασα αλλά το προσπαθώ ακόμα χωρίς αποτέλεσμα! Μετά από ένα με ενάμισι μήνα το κοράλλι χάνει το χρώμα του και μετά τέλος

Φιλε μου καπου αλλου ειναι το προβλημα σιγουρα.Εγω εχω led κοντα στα τρια χρονια και σου λεω πως αυτο με το χρωμα δεν παιζει.Κοιταξε το λιγο καλυτερα και θα δεις πως δεν ειναι ετσι

Link to comment
Share on other sites

Μου επιτιθεσαι κολλυτε μου?...Δεν νομιζω... :bigemo_harabe_net-146:

Φυσικα κ οχι! Η αληθεια ειναι

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καπου αλλου ειναι το προβλημα σιγουρα.Εγω εχω led κοντα στα τρια χρονια και σου λεω πως αυτο με το χρωμα δεν παιζει.Κοιταξε το λιγο καλυτερα και θα δεις πως δεν ειναι ετσι

Δυστυχώς έχει εξαντληθεί το κομμάτι για το τι φταίει και τι όχι και όλοι όσοι έχουν ασχοληθεί έχουν καταλήξει στο ίδιο αποτέλεσμα. Δεν αποκλείω ότι δεν φταίει αλλά όλες οι ενδείξεις και τα αποτελέσματα πάνε στα led.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...