Jump to content

Led Vs T5


mad23

Recommended Posts

τα μειονεκτηματα των led κατα την ταπεινη μου αποψη μετα απο χρηση 3 ετοιμων φωτιστικων led για σχεδον 14-15 μηνες συνολικα και

φυσικα παρατηρηση των ζωντανων μου ειναι τα εξης

-Η διαρκεια ζωης τους δεν ειναι σε καμια περιπτωση αυτη που υποσχονται.

Στα φωτιστικα των πρωτων σταδιων καιγονταν ακομα και καποια led.

-H ενταση τους αναλογα και τη χρηση βεβαια θα πεσει μετα απο καποιο διαστημα.

Δεν θα κρατησουν τη "δυναμη" τους για παντα

Μετα την παροδο 3-4 μηνων επεφτε η αποδοση 5-10%.

σε καποιο η αποδοση στο 5μηνο επεσε σχεδον 30%-40%.

-Με βαση το παραπανω θα μπεις στη διαδικασια να παρεις καινουργιο φωτιστικο η να παρεις κατι

ακομα ωστε να σου συμπληρωνει το υπαρχον.Αρα εξοδα παλι.

-Τα led δεν εχουν φτασει το ταβανι τους ακομα λειτουργικα και ποιοτικα οπως οι τ5.

Εχουν πολυ δρομο ακομα να καλυψουν ωστε να θεωρουνται αξιοπιστη,δουλεμενη και εγγυημενη λυση οπως οι τ5

οι τ5 πλεον απλα θα παιξουν με τα φασματα φωτισμου.

-Τα ετοιμα φωτιστικα led ειναι σαν τα iphone.

Καθε χρονο θα βγει κατι καινουργιο ισως και απο την ιδια εταιρια.

Και δεν κοστιζουν 250 η 300 ευρω ωστε ευκολα να παρεις την αποφαση να το αναβαθμισεις.

-Οι περισσοτερες εταιριες υπερβαλουν στην επιφανεια που υποσχονται οτι μπορουν να καλυψουν τα φωτιστικα τους.

Αλλο το να φωτιστει στις ακρες και αλλο αυτο το φως που φτανει εκει να ειναι ικανο να μεγαλωσει ενα κοραλι.

Και εγω οταν αναψω ενα φως στο σαλονι θα πεσει λιγο φως στο ενυδρειο...αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να γινει βασικος φωτσμος του ενυδρειου.

Το παραπανω για το φως του σαλονιου ειναι υπερβολη φυσικα απλα θελω να δωσω ενα παραδειγμα.

-Συνηθως το οτι δεν μας καλυπτει το αντιλαμβανομαστε αφου εχουμε κανει την αγορα

Αρα μετα η θα παρουμε αλλο ενα φωτιστικο ιδιας η αλλης εταιριας για να κανουμε τη δουλεια μας σωστα.

Αρα αλλα εξοδα και βαλτε και παραπανω w.

Τοτε τα led δεν μοιαζουν με καθολου οικονομικη λυση....φτανουμε σχεδον στα w των τ5 και απορουμε γιατι δωσαμε το παλιο μας φωτιστικο

και μπηκαμε σε τσαμπα εξοδα(προσωπικη εμπειρια)

-Επισης οπως ειπα νωριτερα ειναι μικρος μυθος οτι τα led κανουν την ιδια δουλεια με τις t5 με τα μισα w!

Ειναι τελειως διαφορετικοι τυποι φωτισμου και δεν μπορει να συγκριθει κατα την ταπεινη και χομπυστικη αποψη μου.

Δεν ειμαι ηλεκτρονικος η επιστημονας απλα το εζησα στο ενυδρειο μου 3 φορες...εαν βαλουμε μεσα και την πτωση στην αποδοση τους

τοτε εχουμε καλυτερη εικονα.

Ισως να κανουν την ιδια δουλεια με μολις 20% λιγοτερα w στο συνολο των τ5.

-Επισης το φως των led που ειδα εγω τουλαχιστον,ηταν υπο γωνια.

Αυτο δεν ειναι σωστος φωτισμος για ενα κοραλι(ειδικα sps και γι'αυτο ισως να μην ειναι τυχαιο οτι η πλειοψηφια των προβληματων με τα Led

αφορουν σε sps).

αφου φωτιζει λοιπον υπο γωνια οταν βρει εμποδιο θα σταματησει...δεν θα φωτισει την επιφανεια κατω απο το εμποδιο οπως η τ5 που δινει φως

καθετα.

-θελουν πολυ περισσοτερη προσοχη στην αλλαγη απο τ5 σε led απ'οτι οταν αλλαζουμε καινουργιες λαμπες τ5.

Μπορει ευκολα να καψουν κοραλια.

Ειναι πολλα τα περιστατικα που χαθηκαν πολλα κοραλια η καφετισαν μετα την αλλαγη στα led.

Αυτο βεβαια πλεον ειναι γνωστο οποτε ολοι προσεχουμε παραπανω.

-Και τελειωνοντας το μεγαλυτερο μειονεκτημα κατα την ταπεινη μου αποψη παντα

ειναι οτι τα led ειναι ακομα σε πρωιμο σταδιο παρα τα πεντε χρονια που εχουν περασει.

Συνεχως αναβαθμιζονται,αλλαζουν τυποι και φασματα.

Ενα ετοιμο φωτιστικο εαν εξαιρεσουμε το vertex(εχω ηδη παραδεχθει 4 μηνες πριν οτι ειναι το καλυτερο φωτιστικο Led και το μονο που θα αγοραζα)

δεν εχει την δυνατοτητα για αναβαθμιση!!!!

Αρα αναγκαστικα πας παλι σε νεα αγορα.

Προσωπικα δεν ειμαι ουτε γκατζετακιας ουτε εχω μεγαλες τσεπες για να πηγαινω χερι χερι με την εξελιξη....

-Τα diy led ειναι οντως μια πολυ καλη λυση γιατι τα φτιαχνεις οπως θες εσυ και μπορεις να αλλαξεις κατι εαν το επιθυμεις στις περισσοτερες

περιπτωσεις αλλα δυστυχως θελουν και αυτα χρηματα,χρονο,γνωσεις,να το εχεις γενικοτερα και συνηθως δεν ειναι ομορφα σε εμφανιση.

Και τελειωνοντας να δωσω λιγη τροφη για σκεψη........

Εχετε σκεφτει ποτε οτι εαν δεν γινοταν ολος αυτος ο χαμος παγκοσμιως για το περιβαλλον και την ενεργεια,τις δυσκολες οικονομικα στιγμες που περναμε ολοι και το κοστος του ρευματος.........ισως να μην ειχαν μπει ποτε τα led στα ενυδρεια μας???

Ολοι θα ειχαμε μεταλου που τις υπερλατρευουμε και τ5 που ειναι δουλεμενες και αξιοπιστες!

led ισως να βαζαμε για να κανουμε πειραμα,να το δουμε και αυτο η' για τα γκατζετ τους

Δεν τα αποριπτω τα Led αλλα για τους παραπανω λογους και τα δεδομενα παντα του δικου μου ενυδρειου προτιμαω τις τ5.

Ξαναλεω αλλωστε πως το υβριδιο της ati και ειδικα to vertex εαν ηταν σε καλη τιμη θα το ειχα ηδη πανω απο το ενυδρειο μου.

Αυτα τα πολλα!!!!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ποια φωτιστικά δοκίμασες Μιχάλη και δεν σου κάναν?

Καλό είναι να τα αναφέρουμε για να ξέρουν και οι αναγνώστες τι να αποφύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον την συζήτηση μιας και έχοντας και εγώ ένα ΑΤΙ sunpower 8X80...με καίει η ΔΕΗ...

όμως μετά από πολύ σκέψη και ψάξιμο κατέληξα σε Τ5 αντί για led, γιατί νομίζω και εγώ πως δεν είναι ακόμα 'στέρεα' τα LED, και οι απόψεις των εμπειροτέρων εξακολουθούν να διίστανται. Βέβαια με βοήθησε και ότι το φωτιστικό το πήρα καινούργιο (με μικρό ελλάτωμα) σε τιμή τρελλή :), οπότε δεν το σκέφτηκα παιρετέρω.

Πάντως μακάρι να εξελιχθεί η τεχνολογία των led έτσι που να οδηγηθούμε όλοι προς τα εκεί...φαντάζομαι δεν είναι κανείς μας από εδώ που να μην θέλει να πληρώνει λιγότερα στην ΔΕΗ...ίδωμεν λοιπόν!

Επίσης για τους γνωρίζοντες την Αγγλικήν, ρίξτε και στο pdf μια ματιά. Το αλίευσα τότε που ψαχνόμουν και εγώ τι να πάρω.

Χρήστος

T5 v. LED.pdf

Link to comment
Share on other sites

αλεξ το τι ειχα χρησιμοποιησει ειναι και λιγο θεμα με δυσφημισεις κτλ αλλα πραγματικα θα κανω την αναφορα μονο επειδη ειπες

οτι μπορει να την πατησουν καποια αλλα παιδια.....

ειχα χρησιμοποιησει το solis της aqualum(τωρα το εχουν αποσυρει) το key led το 24αρι απο fishstreet κ το razor

το οποιο ειναι πολυ καλο και με κερδισε αλλα ηθελα 3 για να φωτιστει σωστα το ενυδρειο και μου επεφταν πολλα τα χρηματα για να παρω 3.

εδω να πω και ενα μπραβο στον αντιπροσωπο που γνωριζοντας τις απαιτησεις ειχε βαλει σε λιγοτερα χρηματα προσφορα ενα δευτερο

σε περιπτωση που καποιος ειχε παρει το πρωτοκαι ειχε και διαστασεις ενυδρειου πανω απο 1,20 η 1 μετρο?(δεν θυμαμαι ακριβως) και δεν το εφτανε το φως :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Για το solis 120w σε 100x50x50 την αποψη σας σε γενικες γραμμες, μη χαλασω το θεμα

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον την συζήτηση μιας και έχοντας και εγώ ένα ΑΤΙ sunpower 8X80...με καίει η ΔΕΗ...

όμως μετά από πολύ σκέψη και ψάξιμο κατέληξα σε Τ5 αντί για led, γιατί νομίζω και εγώ πως δεν είναι ακόμα 'στέρεα' τα LED, και οι απόψεις των εμπειροτέρων εξακολουθούν να διίστανται. Βέβαια με βοήθησε και ότι το φωτιστικό το πήρα καινούργιο (με μικρό ελλάτωμα) σε τιμή τρελλή :), οπότε δεν το σκέφτηκα παιρετέρω.

Πάντως μακάρι να εξελιχθεί η τεχνολογία των led έτσι που να οδηγηθούμε όλοι προς τα εκεί...φαντάζομαι δεν είναι κανείς μας από εδώ που να μην θέλει να πληρώνει λιγότερα στην ΔΕΗ...ίδωμεν λοιπόν!

Επίσης για τους γνωρίζοντες την Αγγλικήν, ρίξτε και στο pdf μια ματιά. Το αλίευσα τότε που ψαχνόμουν και εγώ τι να πάρω.

Χρήστος

Το αρχείο που επισυνάπτεται αναφέρεται η χρήση Led bulbs... μικρής ισχύος...αυτός ο φωτισμός δεν έχει καμία σχέση με τα power led που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία...

Θα έλεγα ότι αναφέρετε σε συγκρίσεις συμβατικού φωτισμού και όχι για ενυδρειακή χρήση,ίσως να έκανε daylight για φυτεμένο αλλά όχι reef.

Για να δούμε τι λένε οι σπεσιαλίστες στο θέμα...μέσα από ένα βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη πρεπει να καταλαβετε ΟΛΟΙ ΣΑΣ οτι δεν ειναι μονο ο φωτισμος ΟΛΟ το θεμα στο reef .....

Ειτε Τ5 ή ΜΗ ή Led χρησιμοποιησετε .......τα κοραλια θα σας πουνε αν ειναι σωστο αυτο που κανατε ή κανατε πατατα και ΠΑΝΤΑ σε συνδυασμο με τον υπολοιπο εξοπλισμο που εχετε ή αναλογα με τα κοραλια που εχετε.....

Νομιζω οτι 1 σαρκοφυτο σε οτι φωτισμο και να το βαλεις θα μεγαλωσει και θα εχει στανταρ 1 και μονο χρωμα

(ασχετα αν εμεις απο το φωτισμο που εχουμε το βλεπουμε κιτρινοπρασινογαλαζιοκοκκινο)

Τωρα αν μιλησουμε για κοραλια υψηλων απαιτησεων εκει τα πραγματα διαφερουν ......

καλυτερα θα επρεπε να μιλησουμε για το καθε κοραλι ξεχωριστα τι ειδος φωτισμου ζηταει !!!

αυτα τα λιγα .....

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο που επισυνάπτεται αναφέρεται η χρήση Led bulbs... μικρής ισχύος...αυτός ο φωτισμός δεν έχει καμία σχέση με τα power led που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία...

Θα έλεγα ότι αναφέρετε σε συγκρίσεις συμβατικού φωτισμού και όχι για ενυδρειακή χρήση,ίσως να έκανε daylight για φυτεμένο αλλά όχι reef.

Για να δούμε τι λένε οι σπεσιαλίστες στο θέμα...μέσα από ένα βίντεο.

Ναι μπορεί και να έχεις δίκιο...δεν το έψαξα σε βάθος.

Αλλά και το video που έβαλες, σύγκριση μεταξύ MH και led κάνει...δεν άκουσα πουθενά να αναφέρεται στις Τ5, και νομίζω εκεί έχει πλέον συγκεντρωθεί το ενδιαφέρον και το δικό μου και των υπολοίπων, δλδ στην σύγκριση Τ5 και led. Ένα τέτοιο video (Τ5 vs led) νομίζω θα μας έλυνε λίγο τα χέρια...

Έγινε επεξεργασία - katsirof
Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη πρεπει να καταλαβετε ΟΛΟΙ ΣΑΣ οτι δεν ειναι μονο ο φωτισμος ΟΛΟ το θεμα στο reef .....

Ειτε Τ5 ή ΜΗ ή Led χρησιμοποιησετε .......τα κοραλια θα σας πουνε αν ειναι σωστο αυτο που κανατε ή κανατε πατατα και ΠΑΝΤΑ σε συνδυασμο με τον υπολοιπο εξοπλισμο που εχετε ή αναλογα με τα κοραλια που εχετε.....

Νομιζω οτι 1 σαρκοφυτο σε οτι φωτισμο και να το βαλεις θα μεγαλωσει και θα εχει στανταρ 1 και μονο χρωμα

(ασχετα αν εμεις απο το φωτισμο που εχουμε το βλεπουμε κιτρινοπρασινογαλαζιοκοκκινο)

Τωρα αν μιλησουμε για κοραλια υψηλων απαιτησεων εκει τα πραγματα διαφερουν ......

καλυτερα θα επρεπε να μιλησουμε για το καθε κοραλι ξεχωριστα τι ειδος φωτισμου ζηταει !!!

αυτα τα λιγα .....

Πόσο με κάλυψες ρε φίλε...

Link to comment
Share on other sites

Με υποθέσεις, προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες δεν γίνεται να βγει κανένα συμπέρασμα...

Κάθε κοράλλι έχει διαφορετικούς υποδοχείς που ενεργοποιούνται σε ποσοστό % ανάλογα με την ένταση φωτισμού.Η καθαρότητα του νερού είναι επίσης ένας σημαντικός παράγοντας...το κατά πόσο είναι προσαρμοσμένο το κοράλλι στο περιβάλλον του επίσης είναι βασικός παράγοντας το ίδιο και η κυκλοφορία στο νερό.

Τα power led προσφέρουν αρκετή ένταση.Θα έλεγα ότι μετά από τις λάμπες αλογονιδίων μετάλλου τα power led είναι πιο κοντά στον ήλιο(plasma δεν έχω δεί απο κοντά για να κρίνω).
Απόδειξη αποτελούν οι αντανακλάσεις που προσφέρουν στο νερό κάτι που με Τ5 δεν υπάρχει...γιατί είναι καθαρά "τεχνητός φωτισμός φθορισμού".
Ωστόσο, τα προκαταρκτικά αποτελέσματα δείχνουν ότι τουλάχιστον το πράσινο και το πορτοκαλί στα κοράλλια γίνονται εμφανή σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, ενώ το κόκκινο,το ροζ και άλλα χρώματα φαίνονται μόνο στον τριτοβάθμιο φωτισμό(δλδ με ακτινικό φωτισμό).

Υπάρχει ένας αριθμός από στρατηγικές των κοραλλιών για να επιβιώσουν την υψηλή ένταση φωτός, συμπεριλαμβανομένης και της δυναμικής φωτοαναστολής μέσω του «κύκλου ξανθοφύλλης» ή ντάμπινγκ απορροφούμενης ενέργειας φωτός διαμέσου φθορισμού της χλωροφύλλης (το τελευταίο πιθανόν περισσότερο αποτελεσματικό από το πρώτο).Πολλά κοράλλια περιέχουν mycosporine-(Maas), η οποία μπορεί να απορροφήσει τις επιβλαβείς UV-A και UV-Β ακτινοβολίες.Kάτι που όπως φανηκε ήταν ένα συστατικό στους λαμπτήρες μετάλλου υπεύθυνο για την επιτυχία στα κοράλλια...κάτι που προσαρμόζουμε στις εκάστοτε κατηγορίες Τ5 και τελευταία και Led...παρόλα αυτά στα power led δείχνει οτι δουλεύει καλύτερα...τουλάχιστον στα δικά μου "πειράματα".

Τα κοράλλια που απαιτούν πολύ έντονο φως (250-400W λυχνίες)είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.
Τέτοια έκρηξη στα κοράλλια με φως θα μπορούσε να εμποδίσει πραγματικά τη φωτοσύνθεση και ενδεχομένως να επιβραδύνει την ανάπτυξή τους.Ούκ εν το πολλώ το ευ....
Οι τιμές στα φωτιστικά Τ5 έχουν πέσει και πλέων πολλοί χομπίστες έχουν την τάση να τα πουλάνε σε πολύ χαμηλές τιμές πράγμα που τα κάνει πολύ προσιτά για κάθε ενδιαφερόμενο που θέλει ένα αξιόλογο δοκιμασμένο φωτιστικό...
Link to comment
Share on other sites

Με υποθέσεις, προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες δεν γίνεται να βγει κανένα συμπέρασμα...

Κάθε κοράλλι έχει διαφορετικούς υποδοχείς που ενεργοποιούνται σε ποσοστό % ανάλογα με την ένταση φωτισμού.Η καθαρότητα του νερού είναι επίσης ένας σημαντικός παράγοντας...το κατά πόσο είναι προσαρμοσμένο το κοράλλι στο περιβάλλον του επίσης είναι βασικός παράγοντας το ίδιο και η κυκλοφορία στο νερό.

Τα power led προσφέρουν αρκετή ένταση.Θα έλεγα ότι μετά από τις λάμπες αλογονιδίων μετάλλου τα power led είναι πιο κοντά στον ήλιο(plasma δεν έχω δεί απο κοντά για να κρίνω).
Απόδειξη αποτελούν οι αντανακλάσεις που προσφέρουν στο νερό κάτι που με Τ5 δεν υπάρχει...γιατί είναι καθαρά "τεχνητός φωτισμός φθορισμού".
Ωστόσο, τα προκαταρκτικά αποτελέσματα δείχνουν ότι τουλάχιστον το πράσινο και το πορτοκαλί στα κοράλλια γίνονται εμφανή σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, ενώ το κόκκινο,το ροζ και άλλα χρώματα φαίνονται μόνο στον τριτοβάθμιο φωτισμό(δλδ με ακτινικό φωτισμό).

Υπάρχει ένας αριθμός από στρατηγικές των κοραλλιών για να επιβιώσουν την υψηλή ένταση φωτός, συμπεριλαμβανομένης και της δυναμικής φωτοαναστολής μέσω του «κύκλου ξανθοφύλλης» ή ντάμπινγκ απορροφούμενης ενέργειας φωτός διαμέσου φθορισμού της χλωροφύλλης (το τελευταίο πιθανόν περισσότερο αποτελεσματικό από το πρώτο).Πολλά κοράλλια περιέχουν mycosporine-(Maas), η οποία μπορεί να απορροφήσει τις επιβλαβείς UV-A και UV-Β ακτινοβολίες.Kάτι που όπως φανηκε ήταν ένα συστατικό στους λαμπτήρες μετάλλου υπεύθυνο για την επιτυχία στα κοράλλια...κάτι που προσαρμόζουμε στις εκάστοτε κατηγορίες Τ5 και τελευταία και Led...παρόλα αυτά στα power led δείχνει οτι δουλεύει καλύτερα...τουλάχιστον στα δικά μου "πειράματα".

Τα κοράλλια που απαιτούν πολύ έντονο φως (250-400W λυχνίες)είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.
Τέτοια έκρηξη στα κοράλλια με φως θα μπορούσε να εμποδίσει πραγματικά τη φωτοσύνθεση και ενδεχομένως να επιβραδύνει την ανάπτυξή τους.Ούκ εν το πολλώ το ευ....
Οι τιμές στα φωτιστικά Τ5 έχουν πέσει και πλέων πολλοί χομπίστες έχουν την τάση να τα πουλάνε σε πολύ χαμηλές τιμές πράγμα που τα κάνει πολύ προσιτά για κάθε ενδιαφερόμενο που θέλει ένα αξιόλογο δοκιμασμένο φωτιστικό...

+1 σε ολα τα παραπανω

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ξαναπώ για το θέμα τιμή και αξία μεταπώλησης. Κοραλια μπορείς να μεγαλώσεις και με Τ8. Μή ξεχνάμε το πρώτο ενυδρείο του Larry.

Πόσο όμως θα κοστολογείτε ο υπεριωνας μεταχειρισμένος, όταν θα βγει ο υπεριωνας 2?

π.χ εαν καποιος αγορασε το celio όταν βγηκε θα το πηρε στα 600Ε (εαν δεν κανω λάθος). Με το που βγηκε μετα από λίγο καιρό το celio 2 με νεας τεχνολογίας λεντ το celio 1 καινουργιο πωλουνταν γυρω στα 300Ε (παλι εαν δεν κανω λάθος). Πόσο θα μπορούσε να το πουλήσει ο κάτοχος του 1 ετους μεταχειρισμένο?

Μιλάμε για τεράστια πτώση της αξίας μεταπώλησης. Κάτι που δεν συμβαίνει με ένα φωτιστικό Τ5.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα πράγματα είναι απλά.Έχω δει πολλά μα πάρα πολλά ενυδρεία με λεντ και με όλους τους συνδιασμούς φωτισμού.Αν βρεθεί κάποιος που να έχει τα χρώματα που έχω με τις τ5 του βγάζω το καπέλο.Περιμένω όμως να δω στο frag swap το hyrbid της ati και θα ξανατοποθετηθώ.Εκτός βέβαια από τη σειρά 360 της vertex η οποία είναι απλά απίστευτη(και δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τα pacific sun) και για να φώτιζα το ενυδρείο μου ήθελα 7000€.

Έγινε επεξεργασία - POLYCHRONAKIS NIKOS
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα εσύ έχεις και βάθος στο ενυδρείο....οπότε πρόσεξε καλά γιατί ειλικρινά δεν γνωρίζω κάτι που να καλύπτει τόσο βάθος σε led...

Θα έρθεις στο swap?να κόψω δλδ κοράλλια? το χρωστάμε νομίζω στους εαυτούς μας...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι στα ενυδρεία σας παιδιά να έχετε λύσει όλα τα προβλήματα και να μπορείτε τεκμηριωμένα να αναλύεται κάτοπτρα,μοίρες,υποδοχείς,φάσματα-φαντάσματα και να παίρνεται στο έπακρο αυτό που σας προσφέρει η κάθε τεχνολογία.

Εγώ με τις λίγες γνώσεις μου όσο καιρό με ενδιέφεραν τα χρώματα για τα κοράλια που είχα και για αυτό που ήθελα να πάρω από αυτά είχα επιλέξει Τ5 και για λίγες ώρες mh απλά για ανάπτυξη.Δυστυχώς τα περισσότερα ενυδρεία που βλέπω πλέον είναι ένας αχταρμάς.Όχι με την κακή έννοια απαραίτητα αλλά δεν έχουν σαφή προσανατολισμό(mix reef).Γι αυτό και σαφή αποτέλεσμα αυτής της άτυπης? κόντρας δεν θα βγάλετε. Εκεί που κερδίζει κάποιος με τα led εκεί υστερεί κάποιος με της t5 και το αντίστροφο.

Αυτά τα λίγα...Και μην με κοντράρει κανείς γιατί είμαι νευρικός :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι στα ενυδρεία σας παιδιά να έχετε λύσει όλα τα προβλήματα και να μπορείτε τεκμηριωμένα να αναλύεται κάτοπτρα,μοίρες,υποδοχείς,φάσματα-φαντάσματα και να παίρνεται στο έπακρο αυτό που σας προσφέρει η κάθε τεχνολογία.

Εγώ με τις λίγες γνώσεις μου όσο καιρό με ενδιέφεραν τα χρώματα για τα κοράλια που είχα και για αυτό που ήθελα να πάρω από αυτά είχα επιλέξει Τ5 και για λίγες ώρες mh απλά για ανάπτυξη.Δυστυχώς τα περισσότερα ενυδρεία που βλέπω πλέον είναι ένας αχταρμάς.Όχι με την κακή έννοια απαραίτητα αλλά δεν έχουν σαφή προσανατολισμό(mix reef).Γι αυτό και σαφή αποτέλεσμα αυτής της άτυπης? κόντρας δεν θα βγάλετε. Εκεί που κερδίζει κάποιος με τα led εκεί υστερεί κάποιος με της t5 και το αντίστροφο.

Αυτά τα λίγα...Και μην με κοντράρει κανείς γιατί είμαι νευρικός :bigemo_harabe_net-74:

Συμφωνω και... +1.Το δηλωσα και ποιο πανω.Τα λεντ ειναι οτι καλυτερο για σκληρα κοραλια κατα την γνωμη μου παντα και απο αυτα που εχω δει μεχρι στιγμης...Δεν λεω παραπανω γιατι σκιαχτηκα και με την νευρικοτητα σου :bigemo_harabe_net-93:

Link to comment
Share on other sites

χχαχα!

και εμενα με τρομαξες λιγο βρε sala! :lol2:

σταθη μου δεν πολυσυμφωνω να σου πω την αληθεια στο κομματι των sps. :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

χχαχα!

και εμενα με τρομαξες λιγο βρε sala! :lol2:

σταθη μου δεν πολυσυμφωνω να σου πω την αληθεια στο κομματι των sps. :bigemo_harabe_net-146:

Δεν πειραζει.Και με την λαθος σου την γνωμη θα σε αγαπαω :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σε ολους οσους συμμετεχουν και μπαινουν στον κοπο να αναφερουν τις εμπειριες και τις αποψεις τους. :bigemo_harabe_net-64:

εγω θα ελεγα να το παμε λιγο παραπερα και να δωσουμε στο thread μια πιο ουσιαστικη μορφη βαζωντας και φωτο

των ενυδρειων μας κατω απο το φωτισμο που χρησιμοποιουμε.

εαν εχουμε και φωτο στην παροδο του χρονου ακομα καλυτερα.

Μια εικονα χιλιες λεξεις!

Εαν μπορουμε να μην κανουμε επεξεργασια θα ειναι ακομα καλυτερο η' αν κανουμε να ειναι οσο ελαχιστη γινεται,οτι πιασει ο φακος. :thumbup:

να παμε και στα προτυπα ξενων φορουμ....

Link to comment
Share on other sites

να κανω και την αρχη...

διαστασεις ενυδρειου-1,20x88x60

διαστασεις φωτιστικου-1,20x55

τυπος φωτισμου-τ5 8x54

31/8/12...κινητο δυστυχως...προσφατως πηρα μηχανη :waaa:

IMAG0508_zps827d9c59.jpg

24/2/13

fts010_zps6a4e78cb.jpg

new007_zps6d77210b.jpg

31/3/13

fts009_zps3ca2d9d5.jpg

fts010_zps6a4e78cb.jpg

το 80% των κοραλιων ειναι ιδιο.

ζητημα να εχουν γινει 4-5 προσθηκες.

εχουν γινει αρκετες μετατοπισεις κοραλιων ωστε να πανε κατω π.χ απο την λευκη που αρεσει στα μπλε και στα πρασινα

η στην μπλε που αρεσει να στα πρασινα,μωβ και κοκκινα κτλ

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

edit...η πρωτη φωτο του φεβρουαριου ανηκει στου μαρτιου

καταραμενο copy paste...

αυτη ειναι η πρωτη του μηνα φεβρουαριου

light022_zpsaca75620.jpg

Link to comment
Share on other sites

η επιλογη του φωτισμου ειναι σαν να επιλεγεις αυτοκινητο

κανουν ολα την ιδια δουλεια σε γενικες γραμμες με διαφορα κοστοι και καταναλωσεις

desing ποιοτητα και δεν ξερω τι αλλα

το οτι το ενα θα σε παει ποιο γρηγορα απο το αλλο στον προορισμο σου ειναι σχετικο..

Link to comment
Share on other sites

Ωραιες φωτογραφιες Σταθη.Ποιος τις εβγαλε; :P

:D
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...