Jump to content

Led Vs T5


mad23

Recommended Posts

Ε ναι! Μην τα ισοπεδωσουμε κι ολα!

1 Ati AquaBlue Special

1 Ati Coral Plus

1 Ati Blue Plus

1 Ati Actinic

1 ολοφρεσκια Giessemann Pure Actinic

Τώρα μιλάς σαν σωστός safe reefer .... οι λάμπες κάνουν την διαφορά και όχι η βάση του φωτιστικού (αλλά και πολλά άλλα)

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παίδες, είναι μεγάλο κρίμα οι όποιες αντιπαραθέσεις πάνω στο χόμπυ μας, να χαλάνε διαθέσεις και φιλίες...... δεν μπορώ να το διανοηθώ πραγματικά δεν μπορώ !!!

Ας τις σταματήσουμε εδώ και ας προσπαθήσουμε στο μέλλον να μη μας παίρνουν από κάτω.

Ο χώρος του ΑΖ είναι ένας χώρος για να μας δένει, να ανταλλάσσουμε απόψεις και να δημιουργούνε φιλίες.... αν δεν τα καταφέρνουμε τότε το χάσαμε το παιχνίδι.

Συμφωνώ απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι! Μην τα ισοπεδωσουμε κι ολα!

1 Ati AquaBlue Special

1 Ati Coral Plus

1 Ati Blue Plus

1 Ati Actinic

1 ολοφρεσκια Giessemann Pure Actinic

Μια χαρά και εγώ ετοιμάζομαι να ξηλώσω τα λεντ και να πάω σε κατασκευή Τ5!! Ακριβώς το ίδιο setup έχω στο μυαλό μου

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μιλάς σαν σωστός safe reefer .... οι λάμπες κάνουν την διαφορά και όχι η βάση του φωτιστικού (αλλά και πολλά άλλα)

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Διαβασαν καλα τα μπιρμπιλωτα μου μαυρα ματια?!?!?! Ειπε ο Αιολος εμενα safe reefer?! Τωρα μπορω να πεθανω ησυχος! χαχαχαχαχαχα! Θα μπορουσα αντι για Aquazone Poster να γραφει Reef Safe?! pleaaaseeee! xaxaxax

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη διαφωνώ μαζι σου.. ασχετα με τις λαμπες πολυ μεγαλο ρολο παιζει κ η βαση.. οι ανακλαστηρες..

Καμια σχεση ο φωτισμος ενος 6χX watt απλου φωτιστικου με εναν ανακλαστηρα ανα 2 λαμπες κ αλλος ο φωτισμος (3πλασιος) απο ενα ΑΤΙ που διαθέτει εναν ανακλαστηρα (υψηλης αποδοσης) ανα λαμπα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω θα ζητησω μια συγνωμη σε οσους θεωρουν οτι εγω ημουν αυτος που ξεφυγε.

Οταν σε φας ενα χαστουκι καλο ειναι να γυρνας και το αλλο...δυστυχως ομως εχω μονο 2 μαγουλα.

Οπως ειπωθηκε ανθρωποι ειναι και οι συντονιστες και σαν ανθρωπος εχω και καποια ορια...

Περα απο αυτα μπραβο σε ολους για τη θερμη συμμετοχη τους και τον κοπο να βαζουν φωτο και να αναφερονται

και στοιχεια :bigemo_harabe_net-64:

Κανετε το θεμα να προχωραει με υψηλα στανταρ και ολοκληρομενο!

Απ'οτι βλεπω μεχρι τωρα απο τις φωτο υπαρχει πολυ αναπτυξη των κοραλιων,ειδικα των sps και με τα Led και με τις τ5.

kikos7 πιστευεις οτι το οτι δεν εχεις δει πτωση στην αποδοση οφειλεται στο οτι τα δουλευεις στο 70% η δεν παιζει ρολο?

εχεις βαλει κ ανεμιστηρακια?

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη διαφωνώ μαζι σου.. ασχετα με τις λαμπες πολυ μεγαλο ρολο παιζει κ η βαση.. οι ανακλαστηρες..

Καμια σχεση ο φωτισμος ενος 6χX watt απλου φωτιστικου με εναν ανακλαστηρα ανα 2 λαμπες κ αλλος ο φωτισμος (3πλασιος) απο ενα ΑΤΙ που διαθέτει εναν ανακλαστηρα (υψηλης αποδοσης) ανα λαμπα.. :)

Ευκαιρία τώρα να αρχίσουμε να διαφωνούμε και για τις βάσεις των φωτιστικών μιας που "λύσαμε" το θέμα με τις λάμπες !!!

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Σίγουρα παίζουν ρόλο και οι ανακλαστήρες... είναι μέσα στα πολλά άλλα που είπα παραπάνω χι χι χι

Link to comment
Share on other sites

Ευκαιρία τώρα να αρχίσουμε να διαφωνούμε και για τις βάσεις των φωτιστικών μιας που "λύσαμε" το θέμα με τις λάμπες !!!

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Σίγουρα παίζουν ρόλο και οι ανακλαστήρες... είναι μέσα στα πολλά άλλα που είπα παραπάνω χι χι χι

Σε παρακαλώ πολύ προσεχε πως μου μιλας... :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

:rasp::rasp::rasp::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Στα led δεν υπαρχουν ανακλαστηρες!!! χαχαχαχαχα! Πολεμοοοοοοςςς!!

Link to comment
Share on other sites

kikos7 πιστευεις οτι το οτι δεν εχεις δει πτωση στην αποδοση οφειλεται στο οτι τα δουλευεις στο 70% η δεν παιζει ρολο?

εχεις βαλει κ ανεμιστηρακια?

Όσο ποιο χαμηλή ένταση τα δουλεύεις τόσο το καλύτερο. Ψύξη ναι έχουν αρκετή, από ανεμιστηράκια και η θερμοκρασία που πιάνουν είναι πολύυυ κάτω από τους 60C που βάζει όριο ο κατασκευαστής.

Ίσως εκεί είναι και το μεγάλο μειονέκτημα των έτοιμων led φωτιστικών σε σχέση με ένα dyi, ότι λόγο τεράστιου κόστους ποτέ δεν παίρνουμε το κατάλληλο φωτιστικό για το ενυδρείο μας (όλες οι εταιρείες αναφέρουν πολύ αισιόδοξα νούμερα επιφάνειας κάλυψης) Αγοράζουμε φωτιστικά 100-200w, πού είτε τα δουλεύουμε κοντά στο100% οπότε πέφτει η απόδοσή τους ή στο 70-80% που τότε δεν έχουμε χρώμα-ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

οι συνδιασμοί φαίνεται να αποδίδουν καλύτερα...

έχει πρόβλημα με άλγες μου φαίνεται.... :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

φοβερό videaki...εμένα όλα μου άρεσαν :)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω πει αρκετες φορες μεχρι τωρα και θα το πω αλλη μια και ας επαναλαμβανομαι...

Μπραβο σε ολους οσους συμμετεχουν στο θεμα :bigemo_harabe_net-64:

Δεν ειναι απλα ενα θεμα αλλα ενα πολυ ολοκληρωμενο και αρτιο ΑΡΘΡΟ που δημιουργειται απο ολους μας

δινοντας του ενα προσωπικο και ξεχωριστο στιγμα!

Link to comment
Share on other sites

Φοβερο βιντεο σταυρο! :thumbup:

Προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ ο συνδυασμος των τ5 με τα led σε φουλ φωτισμο αλλα οι μπλε-ακτινικες τ5 πιο πολυ

απο τα μπλε led σαν μεμονομενο φως.

Τα μπλε led μου αρεσουν στο ματι αλλα κανει τα κοραλια να φαινονται ψευτικα.Αυτα ομως βεβαια ειναι και γουστα.

δημητρη(kikos7) με βαση αυτο που ειπες οτι οι εταιριες αναφερουν πολυ αισιοδοξα νουμερα καλυψης θεωρεις οτι χρειαζομαστε περισσοτερα led για να καλυψουμε σωστα την επιφανεια που επιθυμουμε?αρα και περισσοτερα watt?

το ειχε αναφερει και ο φιλος stathis200 αυτο

"Συμφωνώ ότι για να πετύχεις ένα αποτέλεσμα εφάμιλο των Τ5 θές πολλά περισσότερα watt απο αυτά των έτοιμων.

π.χ. για 500 λτ υψηλών απαιτήσεων, θες περίπου 400-500 watt φωτισμό Led (δική μου εκτίμηση, για αυτό πάω και σε diy)"

Και συμφωνω κ εγω μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

Το βιντεακι εριξε φως στο τουνελ...προσωπικα ως καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα εβρισκα παντα στον συνδυασμο Τ5 Led και Hqi

Link to comment
Share on other sites

Διαβασαν καλα τα μπιρμπιλωτα μου μαυρα ματια?!?!?! Ειπε ο Αιολος εμενα safe reefer?! Τωρα μπορω να πεθανω ησυχος! χαχαχαχαχαχα! Θα μπορουσα αντι για Aquazone Poster να γραφει Reef Safe?! pleaaaseeee! xaxaxax

Μην το παίρνεις σοβαρά... ενα στιγμιαίο λάθος του Αιολου ηταν... του ξεφυγε δηλ... :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα αναφερθώ στο βίντεο ποιος είναι καλύτερος φωτισμός (άλλωστε φαίνεται), αν και αυτό είναι υποκειμενικό για τον καθένα μας !!!

Θα σας πω την εμπειρία μου, αφού πρόσφατα αντικατέστησα τις Τ5 με led.

Με τις Τ5 κάποια χρόνια είχα καλή ανάπτυξη και καλό χρώμα, αλλά δεν ήμουν ευχαριστημένος με το φωτιστικό/αισθητικό αποτέλεσμα.

Με τα led, εκτός από κάποιες ατυχίες που είχα σε μερικά κοράλλια, που ίσως να μην οφειλόταν στην αλλαγή φωτισμού, έχω πολύ πιο καθαρό φωτισμό, αισθητικά μου αρέσει πιο πολύ λόγω των αντανακλάσεων που δημιουργούν, και από χρώμα εξ ίσου καλό και πάνω απ όλα πιο ζωντανό.

Έχω δει όμως και καταπληκτικά χρώματα στο ενυδρείο το Θοδωρή που παραμένει με τις Τ5.

Από θέμα ανάπτυξης τώρα, νομίζω πως έχω καλύτερη, έστω στα λίγα σκληρά που μου έμειναν, αλλά και καλύτερο χρώμα καθώς αναπτύσσονται.

Για μένα το θέμα επιλογής φωτισμού είναι προσωπική υπόθεση διότι οι δοκιμασμένες επί χρόνια Τ5 απέδειξαν την "τιμιότητά" τους σε σχέση με τα led που όπως και να το κάνουμε είναι ένα νέο σχετικά είδος φωτισμού για ενυδρεία, κάτι που θα φανεί σε βάθος χρόνου.

Δεν σας κρύβω όμως ότι γενικά τώρα είμαι πιο αγχωμένος με το led φωτιστικό, μήπως και παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα, κάποια δυσλειτουργία κλπ ...και άντε να τρέχω μέχρι να βγάλω άκρη, ενώ με τις Τ5, απλά αλλάζεις τις λάμπες και στη χειρότερη κάποιο ballast

Πάντως όλα πάνε καλά μέχρι τώρα από πολλές απόψεις και δεν μετάνιωσα που το έβαλα... ίσως είμαι και λίγο μαζόχας στο θέμα του άγχους !!!

Στο θέμα DIY led φωτιστικού τα πράγματα θέλουν πολύ ψάξιμο (κάτι που έκανε ο Άλεξ), αλλά δεν θα επιχειρούσα κάτι τέτοιο όχι γιατί δεν πιάνει το χέρι μου, (DIYάκιας μέχρι το κόκαλο είμαι), αλλά δίνω και μεγάλη σημασία στο αισθητικό αποτέλεσμα τις κατασκευής, ειδικά αν το φωτιστικό θα πρέπει να τοποθετεί εξωτερικά του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Όντως ωραίο βίντεο, μπράβο Σταύρο που το βρήκες.

Ναι και εγώ συμφωνώ με το Στάθη. Σε 3βατα τουλάχιστον θες 0,8-0,7watt/λίτρο. Φωτιστικό δηλαδή 1watt/lt που θα το δουλεύεις στο 70%. Και εκεί είναι το δίλημμα αγοράζεις έτοιμο ή πας σε dyi; Στα πετυχημένα dyi όλοι σχεδόν παγκοσμίως κάνουμε κάνουμε κάτι τέτοιο: 88510648.png πολλά και πυκνά τοποθετημένα λεντ να καλύπτουν σχεδόν όλη την επιφάνεια του ενυδρείου, Το έχει κάνει κανένας αυτό με έτοιμο φωτιστικό; Πόσο θα του κόστιζε;

Ξέρω έναν που το έκανε τον Sierra στο reef in the sky http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1767159 έβαλε αρχικά ένα της ecolamp http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2178901

IMG_9743.jpg

Για πετύχει όμως αυτό : IMG_9688_zps1afdf84c.jpg

Χρειάστηκε τελικά δύο: IMG_9999.jpg

Πόσο του κόστισαν; δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι.

Δείτε στο θέμα: http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2178901 πόσα λεντ έχει επάνω το κάθε ένα από τα δύο φωτιστικά ( το ενυδρείο του είναι 590λτ) και πείτε μου αν διαφωνείτε πως οι εταιρείες αναφέρουν αισιόδοξα νούμερα επιφάνειας κάλυψης......

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει... θεωρω οτι ξεφευγει πολυ το ολο σκηνικο με τα led.Πολλα λεφτα που για να τα ριξεις υπαρχουν δυο περιπτωσεις ή να τα εχεις και να μην σε νοιαζει ή να εισαι καμμενος εντελως.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει... θεωρω οτι ξεφευγει πολυ το ολο σκηνικο με τα led.Πολλα λεφτα που για να τα ριξεις υπαρχουν δυο περιπτωσεις ή να τα εχεις και να μην σε νοιαζει ή να εισαι καμμενος εντελως.

το δεύτερο το δεύτερο !!!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει... θεωρω οτι ξεφευγει πολυ το ολο σκηνικο με τα led.Πολλα λεφτα που για να τα ριξεις υπαρχουν δυο περιπτωσεις ή να τα εχεις και να μην σε νοιαζει ή να εισαι καμμενος εντελως.

.... ή να το κάνεις μόνος σου.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...