Jump to content

Led Vs T5


mad23

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Επειδή τελικά σκεφτόμουνα το πόσο του κόστισαν, έψαξα και το βρήκα.... κάπου στα 3.000€ το ένα, αφού είναι ειδική παραγγελία για μήκος 60 ίντσες.

http://www.aquariumline.com/catalog/lamp-kr93sp48s-colore-silver-deep-reef-professional-advance-spettro-completo-consumo-200w-dimensioni-mm1220x205x35h-acquari-marini-p-15553.html

:bigemo_harabe_net-83: :bigemo_harabe_net-83:

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρεια που θελουμε να πειραματιστουμε ή σε νεα ενυδρεια ειμαι συμφωνος να βαλω led φωτιστικο, αλλα σε ενυδρεια που τρεχουν χρονια με Τ5 ή μεταλλα δεν θα εβαζα ΠΟΤΕ led !!!

εξαλου δεν πιστευω να υπαρχει καποιος (απο ολους εμας τους χομπιστες) που να εχει led φωτιστικο πανω απο 1 χρονο σε συνεχη λειτουργια και να μπορει να μας πει αν οντως αντεχουν οι αποδοσεις των led σε διαρκεια χρονου και οτι τα κοραλια του πανε τρενου .....

Προσωπικά δεν μπορώ να βρω κανένα λόγο γιατί να μην αλλάξω από ΜΗ σε led.

Οσο αφορά το χρονο έχω έτοιμο φωτιστικό που έκλεισε 2 χρόνια ζωής στο ενυδρείο χωρίς πτώση απόδοσης όπως και DIY που δεν έχει πτώση απόδοσης

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μπορώ να βρω κανένα λόγο γιατί να μην αλλάξω από ΜΗ σε led.

Οσο αφορά το χρονο έχω έτοιμο φωτιστικό που έκλεισε 2 χρόνια ζωής στο ενυδρείο χωρίς πτώση απόδοσης όπως και DIY που δεν έχει πτώση απόδοσης

Νικο ποιο ετοιμο εχεις αν θελεις να μας πεις :)

Link to comment
Share on other sites

-H ενταση τους αναλογα και τη χρηση βεβαια θα πεσει μετα απο καποιο διαστημα.

Δεν θα κρατησουν τη "δυναμη" τους για παντα

Μετα την παροδο 3-4 μηνων επεφτε η αποδοση 5-10%.

σε καποιο η αποδοση στο 5μηνο επεσε σχεδον 30%-40%.

Καλό θα ήταν να γράψεις τη μάρκα κάθε φωτιστικού. Δεν είναι σωστό να γενικεύουμε όταν 3 μάρκες είναι μονοψήφιο ποσοστό της αγοράς. Και φυσικά υπάρχουν άνθρωποι με διαφορετική εμπειρία.

-Τα led δεν εχουν φτασει το ταβανι τους ακομα λειτουργικα και ποιοτικα οπως οι τ5.

Εχουν πολυ δρομο ακομα να καλυψουν ωστε να θεωρουνται αξιοπιστη,δουλεμενη και εγγυημενη λυση οπως οι τ5

οι τ5 πλεον απλα θα παιξουν με τα φασματα φωτισμου.

Με τη λογική αυτή δεν θα έπρεπε να αγοράσω και οτιδήποτε άλλο δεν έχει ολοκληρωθεί η εξέλιξή του. Οσο αφορά τα φάσματα πρέπει να γίνει κάποια στιγμή και μια μελέτη τι πραγματικά χρειάζεται το κοράλι και τι "αρέσει" στο μάτι όπως και τι "αντανακλά" καλύτερα πάνω στο κοράλι

-Τα ετοιμα φωτιστικα led ειναι σαν τα iphone.

Καθε χρονο θα βγει κατι καινουργιο ισως και απο την ιδια εταιρια.

Και δεν κοστιζουν 250 η 300 ευρω ωστε ευκολα να παρεις την αποφαση να το αναβαθμισεις.

Δεν ισχύει σε κάθε περίπτωση. Η aquaillumination όταν έκανε σημαντική αναβάθμιση από 1w σε 3 έκανε προσφορά και κιτ αναβάθμισης για τα παλιά με 250 δολλάρια.

-Οι περισσοτερες εταιριες υπερβαλουν στην επιφανεια που υποσχονται οτι μπορουν να καλυψουν τα φωτιστικα τους.

Αλλο το να φωτιστει στις ακρες και αλλο αυτο το φως που φτανει εκει να ειναι ικανο να μεγαλωσει ενα κοραλι.

Και εγω οταν αναψω ενα φως στο σαλονι θα πεσει λιγο φως στο ενυδρειο...αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να γινει βασικος φωτσμος του ενυδρειου.

Νομίζω ότι καλό θα ήταν να αναφέρεις συγκεκριμένα παραδείγματα.Το περισσότερες αν είναι ας πούμε κινέζικες δεν σημαίνει για εμένα κάτι ιδιαίτερο.

Επισης το φως των led που ειδα εγω τουλαχιστον,ηταν υπο γωνια.

Αυτο δεν ειναι σωστος φωτισμος για ενα κοραλι(ειδικα sps και γι'αυτο ισως να μην ειναι τυχαιο οτι η πλειοψηφια των προβληματων με τα Led

αφορουν σε sps).

αφου φωτιζει λοιπον υπο γωνια οταν βρει εμποδιο θα σταματησει...δεν θα φωτισει την επιφανεια κατω απο το εμποδιο οπως η τ5 που δινει φως

καθετα.

Ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω τι σημαίνει φως υπό γωνία.Δεν έχω δει τίποτα τέτοιο και έχουν περάσει από τα χέρια μου 3 έτοιμα και 5 diy.

-θελουν πολυ περισσοτερη προσοχη στην αλλαγη απο τ5 σε led απ'οτι οταν αλλαζουμε καινουργιες λαμπες τ5.

Μπορει ευκολα να καψουν κοραλια.

Ναι γιατί είναι πιο δυνατό. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το αναφέρεις. Και αν πάω από 150 ΜΗ σε 250 δεν μπορεί να συμβεί αυτό;

Ενα ετοιμο φωτιστικο εαν εξαιρεσουμε το vertex(εχω ηδη παραδεχθει 4 μηνες πριν οτι ειναι το καλυτερο φωτιστικο Led και το μονο που θα αγοραζα)

δεν εχει την δυνατοτητα για αναβαθμιση!!!!

Ξαναλέω ότι δεν ισχύει αυτό πάντα. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί όταν βγαίνει κάτι καινούργιο πρέπει να αλλάξεις το παλιό. Δηλαδή όταν βγαίνει νέο μοντέλο για το αυτοκίνητό σου πρέπει να το πάρεις;

Εχετε σκεφτει ποτε οτι εαν δεν γινοταν ολος αυτος ο χαμος παγκοσμιως για το περιβαλλον και την ενεργεια,τις δυσκολες οικονομικα στιγμες που περναμε ολοι και το κοστος του ρευματος.........ισως να μην ειχαν μπει ποτε τα led στα ενυδρεια μας???

Ολοι θα ειχαμε μεταλου που τις υπερλατρευουμε και τ5 που ειναι δουλεμενες και αξιοπιστες!

led ισως να βαζαμε για να κανουμε πειραμα,να το δουμε και αυτο η' για τα γκατζετ τους

Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση αυτό. Η εξέλιξη της τεχνολογίας δεν εξαρτάται μόνο από το κόστος. Ας πούμε led βάλανε στα φώτα φρεναρίσματος του αυτοκινήτου γιατί ανάβουν στο 1/10 του χρόνου από ότι οι λάμπες. Τα led θα έμπαιναν στη ζωή μας γιατί είναι η εξέλιξη.

Τέλος να πω ότι απλά λυπάμαι για την υπογραφή σου και θα έπρεπε να ντρέπεσαι

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη πρεπει να καταλαβετε ΟΛΟΙ ΣΑΣ οτι δεν ειναι μονο ο φωτισμος ΟΛΟ το θεμα στο reef .....

Ειτε Τ5 ή ΜΗ ή Led χρησιμοποιησετε .......τα κοραλια θα σας πουνε αν ειναι σωστο αυτο που κανατε ή κανατε πατατα και ΠΑΝΤΑ σε συνδυασμο με τον υπολοιπο εξοπλισμο που εχετε ή αναλογα με τα κοραλια που εχετε.....

Απλά σωστός

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να γράψεις τη μάρκα κάθε φωτιστικού. Δεν είναι σωστό να γενικεύουμε όταν 3 μάρκες είναι μονοψήφιο ποσοστό της αγοράς. Και φυσικά υπάρχουν άνθρωποι με διαφορετική εμπειρία.

Με τη λογική αυτή δεν θα έπρεπε να αγοράσω και οτιδήποτε άλλο δεν έχει ολοκληρωθεί η εξέλιξή του. Οσο αφορά τα φάσματα πρέπει να γίνει κάποια στιγμή και μια μελέτη τι πραγματικά χρειάζεται το κοράλι και τι "αρέσει" στο μάτι όπως και τι "αντανακλά" καλύτερα πάνω στο κοράλι

Δεν ισχύει σε κάθε περίπτωση. Η aquaillumination όταν έκανε σημαντική αναβάθμιση από 1w σε 3 έκανε προσφορά και κιτ αναβάθμισης για τα παλιά με 250 δολλάρια.

Νομίζω ότι καλό θα ήταν να αναφέρεις συγκεκριμένα παραδείγματα.Το περισσότερες αν είναι ας πούμε κινέζικες δεν σημαίνει για εμένα κάτι ιδιαίτερο.

Ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω τι σημαίνει φως υπό γωνία.Δεν έχω δει τίποτα τέτοιο και έχουν περάσει από τα χέρια μου 3 έτοιμα και 5 diy.

Ναι γιατί είναι πιο δυνατό. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το αναφέρεις. Και αν πάω από 150 ΜΗ σε 250 δεν μπορεί να συμβεί αυτό;

Ξαναλέω ότι δεν ισχύει αυτό πάντα. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί όταν βγαίνει κάτι καινούργιο πρέπει να αλλάξεις το παλιό. Δηλαδή όταν βγαίνει νέο μοντέλο για το αυτοκίνητό σου πρέπει να το πάρεις;

Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση αυτό. Η εξέλιξη της τεχνολογίας δεν εξαρτάται μόνο από το κόστος. Ας πούμε led βάλανε στα φώτα φρεναρίσματος του αυτοκινήτου γιατί ανάβουν στο 1/10 του χρόνου από ότι οι λάμπες. Τα led θα έμπαιναν στη ζωή μας γιατί είναι η εξέλιξη.

Τέλος να πω ότι απλά λυπάμαι για την υπογραφή σου και θα έπρεπε να ντρέπεσαι

Μονο για το τελευταιο. νομιζω πως θα επρεπε να ντρεπεσαι και εσυ.Δεν ειναι τροπος αυτος... :bigemo_harabe_net-127:

Link to comment
Share on other sites

Μονο για το τελευταιο. νομιζω πως θα επρεπε να ντρεπεσαι και εσυ.Δεν ειναι τροπος αυτος... :bigemo_harabe_net-127:

Την ειρωνία σε άνθρωπο ειδικά που ξέρω αλλά και το ότι αρνείται σε κάποιο να εκφράσει την άποψή του (δεν κρίνω καν αν είναι σωστη η λάθος αυτή) δεν το κατανοώ.

Έγινε επεξεργασία - sps4ever
Link to comment
Share on other sites

ρε μαγκες δεν χρειαζονται μεταξυ μας ειρωνειες και σποντες.

και εγω βρισκω εντελως ατυχης τετοιου ειδους συμπεριφορες απο οποιον και αν προερχονται.

επι προσωπικου ουτε τον λουκα ουτε τον mad23 γνωριζω,αλλα μεσα στα φορα γνωριζομαστε ολοι μας αρκετα χρονια.

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Και πάμε και πάλι από την αρχή!!

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι δεν το ειπα;το ειπα κι αυτο...................

Παιδια,για να τελειωνει το εργο,ειμαστε διατεθειμενοι να συνεχισουμε επι του θεματος;Μετα απο προσωπικη διατριβη στο θεμα "κοντρα" για πολυ καιρο,ειδα οτι δεν βγαζει πουθενα.

Ειναι ωραιο θεμα και χαλαει.Να ξερω τουλαχιστον αξιζει τον κοπο να μπαινω η να το προσπερναω;;;;

Link to comment
Share on other sites

ωραιος δημητρη(kikos7) απο τις πιο ενδεικτικες περιπτωσεις :bigemo_harabe_net-64:

οντως πολλα χρηματα...

δημητρη η' stathis200(ρωταω εσας γιατι εχετε παει σε πολυ καλες κατασκευες diy) κατι diy για ενυδρειο σαν

αυτο των φωτο και για να παρεις αποτελεσμα σαν αυτο των δυο ecotech ποσο περιπου θα κοστιζε?

ειχα μια συζητηση παλαιοτερα με τον γιωργο(gemanolo) οταν ηθελα και εγω να παω σε μια δυνατη diy λυση οπως εκεινος(τα ετοιμα τα ειχα πλεον φοβηθει) και μου ειχε πει το ποσο και ηταν αρκετα μεγαλο.Δυστυχως δεν θυμαμαι ακριβως και δεν θελω να πω ανακριβειες.

Απο τις φωτο που ειχα δει ηταν τρομερο το αποτελεσμα σε ενταση

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μπορώ να βρω κανένα λόγο γιατί να μην αλλάξω από ΜΗ σε led.

Οσο αφορά το χρονο έχω έτοιμο φωτιστικό που έκλεισε 2 χρόνια ζωής στο ενυδρείο χωρίς πτώση απόδοσης όπως και DIY που δεν έχει πτώση απόδοσης

Νικο(sps4ever) ο πρωτος και κυριος λογος που δεν θα αλλαζα σε ενα ενυδρειο που τρεχει χρονια,τις mh για να παω σε led(γιατι για τετοια ενυδρεια μιλησε ο σταυρος(vrilo),ειναι οτι προσωπικα και με βαση τα δικα μου κριτηρια παντα,δεν θα ηθελα να ρισκαρω το ενυδρειο και τα κοραλια μου για να βαλω κατι που δεν ειμαι σιγουρος για τα αποτελεσματα του

ενω το αλλο το ξερω,το εχω δει.

Εσυ πηρες το ρισκο σου και σου βγηκε :thumbup:

Εαν παλι δεν το θεωρησες καν ρισκο τοτε σου βγαζω το καπελο

Για το φωτιστικο σου χαιρομαι πολυ που δεν εχασε σε αποδοση.

Ενας απο τους λογους που ανοιχτηκε κ αυτο το θεμα ειναι,αφου το περασμα των ετων πλεον το επιτρεπει,να πει

και ποιο φωτιστικο του δουλεψε και ποιο οχι.

Για παραδειγμα αφου ειπες οτι το συγκεκριμενο σου δουλεψε χωρις προβλημα στην αποδοση οταν εγω η καποιος αλλος θα παει στα Led θα βαλει και το συγκεκριμενο στις επιλογες του αφου εχει ακουσει μια θετικη αποψη.

Ειδικα εαν εχεις φαει και "χαστουκια" οπως εγω με τα φωτσιστικα στα οποια αναφερθηκα-τα 2 γιατι το τριτο απλα δεν μου

εφτανε δεν με προδωσε οπως τ'αλλα-

ειμαι της συνταγης..."εαν σου δουλευει κατι μην το αλλαζεις,εαν δεν εχει χαλασει μην προσπαθεις να το φτιαξεις"

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Επισης νικο(sps4ever) πραγματικα χαρηκα οταν ειδα οτι συμμετεχεις στη συζητηση γιατι γνωριζω οτι χρησιμοποιεις Led και αρκετο καιρο μαλιστα

ωστε να μπορεις να πεις και με φωτο και γεγονοτα την αποψη σου την οποια εκτιμω παρα πολυ,οπως και πολλων αλλων παιδιων οι οποιοι χρησιμοποιουν led και θα ηταν πολυ χρησιμες κ οι δικες τους αποψεις.

Kαι για την αναπτυξη των κοραλιων(τα οποια μεγαλωνουν αρκετο καιρο) και για την αποδοση των led.

Ειλικρινα θα σου ζηταγα εγω ο ιδιος να πεις την αποψη σου ειτε με π.μ ειτε ακομα κ τηλεφωνικα και ας εχουμε να μιλησουμε απο την

τελευταια φορα που ηρθα σπιτι σου πριν ποσα χρονια.

Με χαρα ειδα στην αρχη του ποστ σου να λες τις δικες σου αποψεις κατω απο τις δικες μου και σκεφτηκα οτι

θα κανουμε μια ωραια συζητηση ακομα και αν εχω αδικο η' αν εχεις εσυ.....μου το χαλασες ομως με την τελευταια σου φραση...

"Τέλος να πω ότι απλά λυπάμαι για την υπογραφή σου και θα έπρεπε να ντρέπεσαι"

φιλε(αν μπορω να σε λεω ετσι)) μου νικο δεν σου εχω κανει ποτε την παραμικρη υποδειξη για το πως να λειτουργησεις και εχω δειξει οτι σε σεβομαι....το κυριοτερο ομως δεν σε

εχω προσβαλει ποτε δημοσια και μαλιστα για κατι το οποιο δεν σε αφορα...

το θεμα αφορα στα led και στις t5...οχι στην υπογραφη μου.

ο σωστος ο τροπος ειναι οτι εχεις να μου πεις να το κανεις ιδιαιτερως η τηλεφωνικα...

Στην τελικη ειναι υπογραφη μου και βαζω οτι πιστευω και οτι νοιωθω...

Μετα απο συζητηση με φιλο που εκτιμω πολυ ειχα σκοπο να τη βγαλω με το που γυρισω σπιτι....μετα απο αυτο ομως ειλικρινα

δεν προκειται να το κανω...

σε παρακαλω να συμμετασχεις στο πολυ ωραιο αυτο θεμα γιατι εχεις πολλα να προσφερεις αλλα οτι εχεις να πεις για κατι που δεν το αφορα

να το κανουμε με π.μ η και τηλεφωνικα ακομα εαν θες.

ευχαριστω για την κατανοηση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το aquaillumination μπήκε στη θέση μιας ΜΗ 250w. Σε μέτρηση lux έδειξε 2+ φορές επάνω από την 250αρα και επιπλέον μεγαλύτερη διασπορά του φωτός. Αρα το όποιο ρίσκο ήταν μικρό.

Επιπλέον "έτρεξε" μόνο του για 2-3 μήνες (δεν θυμάμαι ακριβώς) και δεν είδα άσχημα αποτελέσματα άρα στα κοράλια που φιλοξενούσα εκείνη την εποχή η μετάβαση δεν είχε κάποια επίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω να κανω μια ερωτηση στους κατοχους λεντ φωτιστικων..??

που τα δουλευετε..?στο 100% η στο 70% που διαβαζω μερικους να τα εχουν εκει για λογους προφανως μη καταπονησης των λεντ..???

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να γράψεις τη μάρκα κάθε φωτιστικού. Δεν είναι σωστό να γενικεύουμε όταν 3 μάρκες είναι μονοψήφιο ποσοστό της αγοράς. Και φυσικά υπάρχουν άνθρωποι με διαφορετική εμπειρία.

Με τη λογική αυτή δεν θα έπρεπε να αγοράσω και οτιδήποτε άλλο δεν έχει ολοκληρωθεί η εξέλιξή του. Οσο αφορά τα φάσματα πρέπει να γίνει κάποια στιγμή και μια μελέτη τι πραγματικά χρειάζεται το κοράλι και τι "αρέσει" στο μάτι όπως και τι "αντανακλά" καλύτερα πάνω στο κοράλι

Δεν ισχύει σε κάθε περίπτωση. Η aquaillumination όταν έκανε σημαντική αναβάθμιση από 1w σε 3 έκανε προσφορά και κιτ αναβάθμισης για τα παλιά με 250 δολλάρια.

Νομίζω ότι καλό θα ήταν να αναφέρεις συγκεκριμένα παραδείγματα.Το περισσότερες αν είναι ας πούμε κινέζικες δεν σημαίνει για εμένα κάτι ιδιαίτερο.

Ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω τι σημαίνει φως υπό γωνία.Δεν έχω δει τίποτα τέτοιο και έχουν περάσει από τα χέρια μου 3 έτοιμα και 5 diy.

Ναι γιατί είναι πιο δυνατό. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το αναφέρεις. Και αν πάω από 150 ΜΗ σε 250 δεν μπορεί να συμβεί αυτό;

Ξαναλέω ότι δεν ισχύει αυτό πάντα. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί όταν βγαίνει κάτι καινούργιο πρέπει να αλλάξεις το παλιό. Δηλαδή όταν βγαίνει νέο μοντέλο για το αυτοκίνητό σου πρέπει να το πάρεις;

Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση αυτό. Η εξέλιξη της τεχνολογίας δεν εξαρτάται μόνο από το κόστος. Ας πούμε led βάλανε στα φώτα φρεναρίσματος του αυτοκινήτου γιατί ανάβουν στο 1/10 του χρόνου από ότι οι λάμπες. Τα led θα έμπαιναν στη ζωή μας γιατί είναι η εξέλιξη.

νικο τα ειχα αναφερει νωριτερα..ηταν το solis,key led fishstreet και το razor απο τη νεα γενια,γιατι τα πρωτα 2 ειναι

απο τα πρωτα σχετικα.Το razor με κερδισε αλλα δεν ηθελα να δωσω χρηματα για 3 φωτιστικα που ειναι κ ο αριθμος

που θα με καλυπτε.

και εγω θελω να βλεπω την εξελιξη νικο αλλα προσωπικα δεν θελω να ρισκαρω(κατα τη γνωμη μου ρισκο)

ν'αλλαξω κατι που μου δουλευει με κατι που ακομα δεν εχει φτασει στο ταβανι του.

Τις αποψεις μου λεω οχι τους κανονες.

Αυτη τη μελετη που λες θα την ηθελα πολυ κ εγω,να ξερουμε ακριβως το φως τι θελει οχι γενικα τα κοραλια

αλλα ξεχωριστα τα sps,lps κτλ.

Αυτο για την aquaillumination δεν το γνωριζα.

Να γιατι εγινε το θεμα,για να μαθουμε πραγματα.

αυτο ομως που ειπα ηταν οτι εαν σε περιπτωση δεν γινεται αναβαθμιση οπως στη vertex η στη aquaillumination

ξαναδινουμε αλλα χρηματα(πολλα συνηθως) για να παμε στο νεο

αυτο για τις εταιριες και την επιφανεια καλυψης το ανεφεραν και αλλα παιδια,αλλα προσωπικα

τα φωτιστικα τα οποια ειδα οτι δεν καλυπταν την επιφανεια που υποσχονταν ειναι αυτα που ανεφερα παραπανω

Ο ορος "φως υπο γωνια" απεικονιζεται στο ποστ 31 στη δευτερη σελιδα(δεν μπορω να τη βαλω εδω :( )

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=80842

Αυτο απ'οτι διαβαζα σε αρκετα φορουμ θεωρειτο και ενα απο τα μειονεκτηματα των led.

Η λυση σε αυτο το προβλημα και για να μην υπαρχει κενο καθετα απο το led ηταν η τοποθετηση φακων ωστε

να γινεται πιο ομοιομορφη η διαχυση του φωτος.

Εαν θυμαμαι κατι λανθασμενα η' οι φακοι μπαινουν κ γι'αλλο λογο τοτε ειμαι λαθος.

Σοκ-ενοχληση απο τις αλλαγες στο φως εχω δει να παθαινουν ολα τα ζωντανα νικο μου.

Απλα ανεφερα οτι υποτιμωντας αρκετοι την δυναμη των led(ειδικα στις αρχες) εβαζαν το led σε υψος

οπως τις τ5 με αποτελεσμα(αναλογα και το φωτιστικο) να καινε τα κοραλια.

αρα οτι θελει κ πολυ μεγαλη προσοχη.

Ενω οσες φορες εχω αλλαξει τις τ5 τις αλλαξα ολες μαζι(και τις 8) χωρις επιπτωσεις στα ζωντανα.

αυτο δεν το ανεφερα σαν μειονεκτημα αλλα σαν παρατηρηση.

Νικο μου εννοειται οτι όταν βγαίνει κάτι καινούργιο δεν πρέπει να αλλάξεις το παλιό αλλα οταν δεν σου δουλεψει

η' δεν σε ικανοποιησει το παλιο(οπως εμενα :( ) δεν θα πας στο καινουργιο?

Οποτε αλλα εξοδα.

Τα Led κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι μια νεα τεχνολογια η οποια εξελισεται και οχι η εξελιξη στο φωτισμο των ενυδρειων.

Εαν ηταν ετσι θα ειχα καταργηθει ηδη οι mh και οι t5.

Αποψη μου βεβαια μπορει να κανω και λαθος :thumbup:

Αλλωστε απο αυτο το θεμα οπως ολοι ετσι κ εγω θελω να δω τις αποψεις,τις εμπειριες για τις t5 και τα led,αλλα και την εξελιξη των τελευταιων

νικο(sps4ever) κατα τη διαρκεια της αλλαγης και της προσαρμογης των κοραλιων που ηταν κατω απο τα led ειδες

αντιδρασεις απο τα κοραλια?

π.χ στο χρωμα,στους πολυποδες η'στην αναπτυξη?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Ο ορος "φως υπο γωνια" απεικονιζεται στο ποστ 31 στη δευτερη σελιδα(δεν μπορω να τη βαλω εδω :( )

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=80842

Αυτο απ'οτι διαβαζα σε αρκετα φορουμ θεωρειτο και ενα απο τα μειονεκτηματα των led.

Η λυση σε αυτο το προβλημα και για να μην υπαρχει κενο καθετα απο το led ηταν η τοποθετηση φακων ωστε

να γινεται πιο ομοιομορφη η διαχυση του φωτος.

Εαν θυμαμαι κατι λανθασμενα η' οι φακοι μπαινουν κ γι'αλλο λογο τοτε ειμαι λαθος.

Αυτό που καταλαβαινω από την εικόνα είναι ότι το led δίνει φώς στη γωνία που αναφέρεις. Σαν αποτέλεσμα είναι αυτά που έχουν γωνία 135 να "φεύγει" φως από το ενυδρείο. Για αυτό το λόγο βάζεις φακούς ώστε να μειώσει τη γωνία και να ενισχύσεις ουσιαστικά το φως. Προσωπικά το έχω δει να δουλεύει στα pasific sun και δείχνει να δουλεύει και χωρίς φακούς απλά δεν "φτάνει" στο ίδιο βάθος. Σε ενυδρείο φίλου τελειώσαμε πρόσφατα φωτιστικά χωρίς φακούς και θα έχει δύο φωτιστικά σε ενυδρείο 160Χ60.

Νικο μου εννοειται οτι όταν βγαίνει κάτι καινούργιο δεν πρέπει να αλλάξεις το παλιό αλλα οταν δεν σου δουλεψει

η' δεν σε ικανοποιησει το παλιο(οπως εμενα :( ) δεν θα πας στο καινουργιο?

Ναι αλλά αυτό είναι η έρευνα αγοράς και δεν φταίνε τα led. Και εγώ είχα παρασυρθεί και πήρα κινέζικο και έβριζα αλλά τελικά δεν φταίνε τα led αλλά ο συγκεκριμένος κατασκευαστής. Δηλαδή όταν οι Koralia κολλάγανε και οι tunze έσπαγαν οι βάσεις δεν φταίνει οι αντλίες αλλά ο σχεδιασμός του συγκεκριμένου μοντέλου. ΙΜΗΟ είναι λάθος να το περιορίζεις στα Led

Τα Led κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι μια νεα τεχνολογια η οποια εξελισεται και οχι η εξελιξη στο φωτισμο των ενυδρειων.

Εαν ηταν ετσι θα ειχα καταργηθει ηδη οι mh και οι t5.

Ξερω παιδί που έχει ΜΗ και θα κρατήσει. Ζει σε κρύα περιοχή και οι ΜΗ τον βοηθάνε να κρατάει ζεστό το χώρο. Είναι ακραία η τοποθέτησή μου αλλά δεν παύει να είναι πραγματικότητα. Σε ενυδρείο που είναι 1 μέτρο βάθος οι 400αρες ΜΗ είναι ακόμα η καλύτερη λύση. Ομως το γεγονός είναι οτι σήμερα η επιλογή του reef και του φυτεμένου (πιστεύω αλλά είμαι άσχετος) είναι LED,T5 και ΜΗ.

Μην ξεχνάς όμως οτι υπάρχουν και όλα τα άλλα "κομμάτια" του χόμπυ όπου οι Τ5 θα μείνουν ακριβώς γιατί είναι φθηνή επιλογή και κυρίως "έρχονται" στη τιμή του ενυδρείου. Τώρα αυτό το "η οποια εξελισεται και οχι η εξελιξη" δεν το σχολιάζω γιατί απλά παίζεις με τις λέξεις. Είναι και τα δύο αλήθεια και είσαι τελείως λάθος αν δεν το αναγνωρίζεις.

νικο(sps4ever) κατα τη διαρκεια της αλλαγης και της προσαρμογης των κοραλιων που ηταν κατω απο τα led ειδες

αντιδρασεις απο τα κοραλια?

π.χ στο χρωμα,στους πολυποδες η'στην αναπτυξη?

Θεωρώ ότι τώρα έχω καλύτερα χρώματα αλλά έχω σχεδόν 3πλασιάσει τα lux στο ενυδρείο οπότε θεωρώ ότι είναι αναμενόμενο.

Και επειδή το έχεις "πλατιάσει" θα στο θέσω απλά :

1. Εχω λιγότερη παραγωγή θερμότητας. Με τις ΜΗ το καλοκαίρι "παιδευόμουν" και σε περίπτωση καύσωνα κινδύνευα να τα πάρω όλα στο χέρι.

2. Δυνατότητα να έχω περισσότερο φως με λιγότερα watt.Ξέρω ότι το γυρίζω πάλι σε κόστος όμως ακριβώς λόγω κόστους δεν έβαζα 400αρες ΜΗ αντί για 250. Το κόστος για τη λάμπα δεν ήταν σοβαρό.Ο λογαριασμός του ρεύματος ήταν.

3. Εχω περισσότερα σημεία εκπομπής φωτός από τις ΜΗ. (ξέρω δεν ισχύει για τα 50αρια led)

4. Δυνατότητα να φτιάξω εύκολα με ένα arduino "παπάδες" για το DIY μου.

αυτή τη στιγμή οι Τ5 υπερτερουν σε επιλογές φάσματος φωτός προσωπικά όμως κόκκινα και άλλες "λιχουδιές" δεν τις θέλω. Σε σχέση με τις Τ5 και τα led οι Τ5 χάνουν σε κόστος, χάνουν σε ευκολία για καλούδια. Τα led χάνουν σε επιλογές φάσματος.

Προσωπικά πάντα "έσπρωχνα" τις Τ5 έναντι των ΜΗ κυρίως γιατι ήταν δυνατό φως με πολλά σημεία εκπομπής. Τώρα απλά θεωρώ ότι οι ΜΗ είναι για το βάθος.

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω να κανω μια ερωτηση στους κατοχους λεντ φωτιστικων..??

που τα δουλευετε..?στο 100% η στο 70% που διαβαζω μερικους να τα εχουν εκει για λογους προφανως μη καταπονησης των λεντ..???

νικο αφου εισαι εξπερ ρε φιλε,πανω σε αυτη την ερωτηση τι λες εσυ..?

εγω εκτος απο νεος ειμαι και εντελως ασχετος στο κομματι λεντ.

για δωσε μου τα φωτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε klaz για να έχεις μια σοβαρή απάντηση στο ερώτημα σου , πρέπει να συνυπολογίσεις 2 βασικούς παράγοντες.

1. Το ρεύμα που παίζει ο υπερίωνας στη μέγιστη ρύθμιση π.χ.τα xml σε τι ρεύμα τα παίζει max.

2. Την θερμοκρασία που αναπτύσσεται στην ψύκτρα όταν πιάσει αυτό το ρεύμα.

Αν έχεις αυτές τις τιμές, τότε μπορώ να σου απαντήσω αν θα έχεις θέμα σε βάθος χρόνου ή όχι και αν πρέπει να τα παίζεις στο 75 %.

Γενικά οι εταιρείες έτοιμων φωτιστικών προτιμούν να παίζουν με λιγότερα leds σε υψηλά ρευματα γιατί έτσι κερδίζουν χρήματα (μικρότερο κόστος με την ίδια φωτεινότητα) , αλλά πέφτει ή απόδοση σε βάθος χρόνου.

Εξαιρείται η vertex και μερικές άλλες που παίζουν με πολλά leds σε μικρά ρεύματα.

Μάλιστα πριν καιρό κοίταζα ένα γερμανό που τα παίζει στο 1watt !!!

Μπορεί έτσι η τιμή τους να ξεφεύγει, αλλά αν το βάλεις σε κόστος υλικών μπορεί να είναι και πιο φθηνά (δεν έχω κάνει ανάλυση, μια υπόθεση καταθέτω).

Αυτή είναι και η λογική που έχω σχεδιάσει και εγώ το δικό μου.

Εχω κατασκευάσει 5 φωτιστικά diy led σε φίλους (πιο σωστά σε κολλητούς) και μπορώ να έχω μια μικρή εμπειρία.

Που υστερούσαν τα leds.

1. σε φάσμα

2. σε μεγάλα βάθη

3. δεν έχουν την διάχυση των τ5

1. σε σχέση με το πρώτο, υπάρχουν πλέον άπειρες επιλογές να φτιάξεις το φάσμα όπως εσύ το θέλεις ως και την τελευταία χρωματική λεπτομέρεια.

Δηλαδή στο πολύ καλό video που παρατέθηκε, πιστεύω ότι θα μπορούσε να φτιαχτεί το ίδιο video με όλες τις εναλλαγές χρωμάτων που παρουσιάζονται , μόνο απο ένα φωτιστικό led με 5-6 κανάλια.

2. Σε σχέση με το δεύτερο, πλέον η ποιότητα των φακών και η επιλογή ακόμα και σε 45 η 30 μοίρες ξεπερνάει ακόμα και 400mh.Σε φίλο με μεγααααάλο βάθος (αρκετά άνω του μέτρου) τα xml με 45άρηδες φακούς ανταποκρίθηκαν αξιοπρεπέστατα.

3. Το τρίτο είναι μύθος. Απλά τα έτοιμα φωτιστικά είναι στενά και έχουν αυτό το θέμα.Βάλε ένα diy led σε ίδια διάσταση με ένα 4χ54 να σου πω αν φωτίζει κάτω απο το κοράλι ή τον βράχο.

Που υπερτερούν

Παντού....

Παρότι έχω πετύχει πολύ καλά χρώματα με τ5, τολμώ να πώ ότι ΙΜΟ πλέον ανήκουν στην ιστορία.

Περιβαντολλογικοί όροι δεν επιτρέπουν τέτοια ποσοστά ενέργειας (δηλαδή θερμοκρασίας) να πηγαίνουν χαμένα και αργά ή γρήγορα θα αποτελέσουν παρελθόν.

εεε και σαν diyάκιας είμαι λίγο αρρωστάκι με τα λεντ. :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

"Αυτό που καταλαβαινω από την εικόνα είναι ότι το led δίνει φώς στη γωνία που αναφέρεις. Σαν αποτέλεσμα είναι αυτά που έχουν γωνία 135 να "φεύγει" φως από το ενυδρείο. Για αυτό το λόγο βάζεις φακούς ώστε να μειώσει τη γωνία και να ενισχύσεις ουσιαστικά το φως. Προσωπικά το έχω δει να δουλεύει στα pasific sun και δείχνει να δουλεύει και χωρίς φακούς απλά δεν "φτάνει" στο ίδιο βάθος. Σε ενυδρείο φίλου τελειώσαμε πρόσφατα φωτιστικά χωρίς φακούς και θα έχει δύο φωτιστικά σε ενυδρείο 160Χ60."

Το ιδιο λεμε...οτι το led χρειαζεται φακο ωστε να γινει πιο δυνατο καθετα.

Απο τη στιγμη που θα μπουν οι φακοι θα γινεται πιο δυνατο το φως καθετα αλλα θα μικραινει η επιφανεια καλυψης(μικραινουν οι μοιρες) με αποτελεσμα να θες περισσοτερα led,μεγαλυτερη επιφανεια φωτιστικου.

κανω λαθος?

και ερωτηση πανω σε αυτο.

τα Led με μικροτερες μοιρες,π.χ 90, δεν θελουν φακο?

"Ξερω παιδί που έχει ΜΗ και θα κρατήσει. Ζει σε κρύα περιοχή και οι ΜΗ τον βοηθάνε να κρατάει ζεστό το χώρο. Είναι ακραία η τοποθέτησή μου αλλά δεν παύει να είναι πραγματικότητα. Σε ενυδρείο που είναι 1 μέτρο βάθος οι 400αρες ΜΗ είναι ακόμα η καλύτερη λύση. Ομως το γεγονός είναι οτι σήμερα η επιλογή του reef και του φυτεμένου (πιστεύω αλλά είμαι άσχετος) είναι LED,T5 και ΜΗ.

Μην ξεχνάς όμως οτι υπάρχουν και όλα τα άλλα "κομμάτια" του χόμπυ όπου οι Τ5 θα μείνουν ακριβώς γιατί είναι φθηνή επιλογή και κυρίως "έρχονται" στη τιμή του ενυδρείου. Τώρα αυτό το "η οποια εξελισεται και οχι η εξελιξη" δεν το σχολιάζω γιατί απλά παίζεις με τις λέξεις. Είναι και τα δύο αλήθεια και είσαι τελείως λάθος αν δεν το αναγνωρίζεις."

Πολυ σωστο αυτο που ειπες για το γνωστο σου!

Ειναι η απολυτη εφαρμογη του "καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.Αλλοι χομπυστες,αλλες διαστασεις,αλλες απαιτησεις,αλλοι εξοπλισμοι,αλλα ζωντανα κοκ."

Αρα ο καθενας κανει τις επιλογες του σε οτι κ να φορουν αναλογα με τα παραπανω.

Δεν παιζω με τις λεξεις γιατι κατα την ταπεινη μου αποψη εαν κατι ειναι η απολυτη εξελιξη σβηνει,εξαλειφει τον ανταγωνισμο.

Τωρα που τα κινητα εχουν φτασει στο σημειο που εχουν φτασει θα χρησιμοποιησει κανεις το nokia 3210 η' τις αλλες

"παντοφλες" που χρησιμοποιησαμε στα νιατα μας?

Ισως 30-40 ατομα στα εκατομμυρια.

"1. Εχω λιγότερη παραγωγή θερμότητας. Με τις ΜΗ το καλοκαίρι "παιδευόμουν" και σε περίπτωση καύσωνα κινδύνευα να τα πάρω όλα στο χέρι.

2. Δυνατότητα να έχω περισσότερο φως με λιγότερα watt.Ξέρω ότι το γυρίζω πάλι σε κόστος όμως ακριβώς λόγω κόστους δεν έβαζα 400αρες ΜΗ αντί για 250. Το κόστος για τη λάμπα δεν ήταν σοβαρό.Ο λογαριασμός του ρεύματος ήταν.

3. Εχω περισσότερα σημεία εκπομπής φωτός από τις ΜΗ. (ξέρω δεν ισχύει για τα 50αρια led)

4. Δυνατότητα να φτιάξω εύκολα με ένα arduino "παπάδες" για το DIY μου."

Δεν θα διαφωνησω με τα παραπανω νικο απλα ειπαμε να αφιερωσουμε το θεμα στις τ5 και τα Led.

Ξαναλεω ομως οτι συμφωνω

"αυτή τη στιγμή οι Τ5 υπερτερουν σε επιλογές φάσματος φωτός προσωπικά όμως κόκκινα και άλλες "λιχουδιές" δεν τις θέλω"

Σωστη αναφορα,ο παραγοντας προσωπικα κριτηρια και γουστο παιζει πολυ μεγαλο ρολο στην τελικη επιλογη Led η τ5.

Link to comment
Share on other sites

stathis200 με καλυψες πληρως :thumbup:

να σε βαλω στον κοπο να μου απαντησεις σε 3 ερωτησεις?

1.συμφωνεις οτι οι εταιριες ειναι αισιοδοξες(αλλες λιγοτερο αλλες περισσοτερο) οσον αφορα στην επιφανεια καλυψης?

2.συμφωνεις οτι τα diy Led θα δουλεψουν και σε ενυδρεια υψηλων απαιτησεων αρκει η επιφανεια του φωτιστικου να καλυπτει

το μεγαλυτερο μερος,αν οχι ολο του μηκους κ του πλατους του ενυδρειου?

3.εαν ισχυσει το παραπανω τα w των led θα ειναι σχεδον αντιστοιχα των Τ5 που θα χρειαζοντουσαν για την ιδια δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον mad23 ο Στάθης με κάλυψε πλήρως, μέσα από την μεγάλη εμπειρία του, με βοήθησε να καταλάβω και εγώ καλύτερα τις επιλογές για τη μετάβαση από Τ5 σε led που έκανε ο Sierra, που έδωσα πριν ως πετυχημένο παράδειγμα.

-Το ένα φωτιστικό ήταν στενό. Έβαλε δύο να καλύψει όλο το πλάτος του ενυδρείου όπως ήταν και με τις Τ5, έτσι έχει άμεσο φως παντού χωρίς σκιές.

-Το φωτιστικό του έχει 1ον πολλά led (182 στα 120εκ) που καλύπτουν όλο το φάσμα από 400nm έως και τα 500nm!! με άσπρα στα 12000k αλλά και στα 4000k, 2ον αφού έχει κατανάλωση 200watt (το 120εκ.) με 182 led, μάλλον και οι Ιάπωνες τα δουλεύουν περίπου στο 1watt το καθένα, με τις όποιες καλές επιπτώσεις έχει αυτό στη μακροζωία του φωτιστικού.

-Κατανάλωση: πριν είχε 680watt(8x80T5) με τα led έχει περίπου 500watt (το 120εκ είναι 200watt, το δικό του είναι custom στα 152εκ) αλλά τα δουλεύει όπως λέει στο 100% μόνο για 3 ώρες και άλλες 6 στο 70-80%.

Να σημειώσω πως η εμμονή μου με τον Sierra δεν είναι για να διαφημίσω το φωτιστικό του αλλά να πάρω μαθήματα για τις diy κατασκευές μας.

Έγινε επεξεργασία - kikos7
Link to comment
Share on other sites

1.συμφωνω

2. συμφωνω, ισως οχι τοσο φαρδια οσο τα Τ5 αλλα οχι και τοσο στενα οσο τα ετοιμα. Παλι εξαιρειται η vertex

3. Περιπου ειναι το ιδιο σε υπολογισμο watts . Η διαφορα ομως υπαρχει, γιατι δεν εχεις απωλειες σε θερμοτητα, αρα κερδιζεις σε φωτεινοτητα.

Μην ξεχναμε οτι οσο δυνατο και να ειναι το φωτιστικο δεν θα ειναι ποτε αρκετο, ηλιος δηλαδη δεν θα γινει ποτε.

Παντα μιλαμε για χρωμα σε sps.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...