Jump to content

Πρόβλημα Με Hailea F30. Sos!


Recommended Posts

Καλημέρα! Το σάββατο αγόρασα το ενυδρείο hailea f30 (http://www.hailea.com/e-hailea/product1/F30.htm). Χθες έβαλα στρωμένο νερό από το ενυδρείο ενός φίλου και πήρα και βιολογικό υλικό απ' το φίλτρο του. Έριξα μέσα και λίγο sera bionitrivec. Το ενυδρείο προς το παρόν δεν φιλοξενεί άλλους οργανισμούς πέρα από μια http://www.tropica.com/en/plants/plantdescription.aspx?pid=101 . Από χθες όμως, όποτε ανάβω τη λάμπα μυρίζει κάτι περίεργο που θυμίζει καμμένο πλαστικό. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα φίλε μου.Την λάμπα την έχεις αφήσει καθόλου να δουλέψει;Ή όταν σου μυρίζει την σβήνεις αμέσως.

Το λέω αυτό γιατί μπορεί η μυρωδιά να οφείλεται στα καλώδια που ζεσταίνονται για πρώτη φορά.Το ίδιο πράγμα αναφέρεται

και σε πολλές συσκευές για την πρώτη φορά λειτουργίας τους ότι εάν μυρίσουμε κάτι να μην ανησυχήσουμε γιατί

είναι απόλυτα φυσιολογικό.Αυτό φυσικά δεν αναιρεί το θέμα ότι πρέπει να την παρακολουθήσουμε και αν συνεχίσει να μυρίζει

να αναφερθεί.Οπότε αφήνεις την λάμπα αναμμένη και απλά παρακολουθείς εάν συνεχίσει να μυρίζει μετά από μερικές ώρες

λειτουργίας.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Την αναψα χθες το βραδυ πρωτη φορα για κανα μισαωρο κι επειδη ηταν αργα την εσβησα. Την αναψα παλι σημερα στος 9 και περιμενω να δω αν θα φυγει η μυρωδια

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μυρίζει το ενυδρείο με τι το επλυνες?

Μπορεί να σου μυρίζει το φιλτρο!

Το νερό!

Άστο να δουλεψει λίγο όπως σου ειπαν και κατά πάσα πιθανότητα θα σταματήσει

Link to comment
Share on other sites

Το καθαρισα λιγο με ξυδι και μετα το ξεπλυνα με νερο αλλα δε μυριζε πριν. Θα του δωσω λιγο χρονο και θα σας πω. Εγω φοβηθηκα στην αρχη γιατι ειναι πρωτο μου ενυδρειο οποτε το ψειριζω λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα παρατηρησει και εγω αλλα μετα σταματησε . Ισως να ειναι αυτο που ανεφερε το παιδι πιο πανω για τα καλωδια που ζεσταινονται πρωτη φορα.Εγω αυτο που εκανα ηταν να τα αφησω αναμενα και να ειμαι ομως σπιτι καποιες ωρες για να παρακολουθω ... Και ολα ηταν ενταξει. Ευχομαι και σε σενα το ιδιο...Ειναι παντως χαρακτηριστικη μυρωδια καμμενου πλαστικου δεν μοιαζει με το νερο

Link to comment
Share on other sites

Αφου μπολιασες το φιλτρο σου και δεν εχεις μεσα ψαρια πρεπει να ριχνεις λιγη τροφη(καλυτερα βαζε σε μια αποχη για να μην σαπιζει στον βυθο) για να διατηρησεις την βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Και ξεκινα σταθερη φωτοπεριοδο γυρω στις 8 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτησε τελικά να μυρίζει το ενυδρείο. :) :) Η φωτοπερίοδος πρέπει να είναι σταθερή με ακρίβεια; Απόκλιση ας πούμε μιας ώρας πιστεύετε θα δημιουργούσε πρόβλημα; Ρωτάω γιατί δεν ξυπνάω κάθε μέρα την ίδια ώρα

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα έχεις ζωντανά θα πρέπει να είναι σταθερή!

Θα πάρεις και έναν (ξέχασα πως το λένε) χρονοδιακοπτη

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα έχεις ζωντανά θα πρέπει να είναι σταθερή!

Θα πάρεις και έναν (ξέχασα πως το λένε) χρονοδιακοπτη

Με ενα χρονοδιακοπτη απο Praktiker, Leeroy Merlin η οποιοδηποτε μαγαζι με ηλεκτρικα απο 2-5 ευρω καθαρισες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...