Jump to content

Καθαριστης(Γλυπτης) Μπορω Να Τον Μεταφερω?


Recommended Posts

ενα φιλαρακι με εδωσε ενα γλυπτη αλλα δεν ειναι αυτος ο μαυρος ο γνωστος που ξερω.ειναι κανελι χρωμμα και ειναι σαν θαλλασια ζμερνα να το πω?το ενυδρειο το ενα που εχω μεσα τα χρυσοψαρα μου ειχε αρκετη αλγη στην πισω μερια μιας και λογο της αφισας δεν μπορουσα να βαλω το μαγνητακι να καθαρισω.με το που τον εβαλα στα 120 λιτρα ενυδρειο απογευμα σαββατου,την κυριακη το πρωι επαθα πλακα οχι γιαλεζε μιλαμε αλλα το εκανε αορατο επαθα πλακα.εχω ομως και αλλο ενυδρειο με αγγελοψαρα που μεσα και αυτο εχει λιγοτερη αλγη.μπορω να τον μεταφερω απο το ενα ενυδρειο στο αλλο πχ 1 μηνα στο ενα και 1 μηνα στο αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα που θα τον μεταφερεις απο το ενα ενυδρειο στο αλλο θα σου ζηταει εκτος εδρας δεν συμφερει. :meh:

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

ενα φιλαρακι με εδωσε ενα γλυπτη αλλα δεν ειναι αυτος ο μαυρος ο γνωστος που ξερω.ειναι κανελι χρωμμα και ειναι σαν θαλλασια ζμερνα να το πω?το ενυδρειο το ενα που εχω μεσα τα χρυσοψαρα μου ειχε αρκετη αλγη στην πισω μερια μιας και λογο της αφισας δεν μπορουσα να βαλω το μαγνητακι να καθαρισω.με το που τον εβαλα στα 120 λιτρα ενυδρειο απογευμα σαββατου,την κυριακη το πρωι επαθα πλακα οχι γιαλεζε μιλαμε αλλα το εκανε αορατο επαθα πλακα.εχω ομως και αλλο ενυδρειο με αγγελοψαρα που μεσα και αυτο εχει λιγοτερη αλγη.μπορω να τον μεταφερω απο το ενα ενυδρειο στο αλλο πχ 1 μηνα στο ενα και 1 μηνα στο αλλο?

Γλυπτη σου εδωσε?

Τι αλλο θα ακουσουμε ρε παιδια πια..απο πλεκο εγιναν γλυφτες και τωρα γλυπτες!

Φιλε μου τετοια ψαρια δεν υπαρχουν!

Ολα αυτα που ονομαζουν 'γλυφτες','γλυπτες','καθαριστες' και εγω δεν ξερω τι αλλο ανηκουν στους πλεκο και δεν τους περνουμε για να δουλευουν και να καθαριζουν το ενυδρειο μας αλλα γιατ ειναι ψαρια και μας αρεσουν να τα εχουμε.Αν εχεις αλγη βρες τι φταιει και διορθωσε το και μην παιρνεις ψαρια ασκοπα!

Μη το παρεις προσωπικα αλλα καποια στιγμη πρεπει να κατλαβουμε καποια πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

Γλυπτη σου εδωσε?

Τι αλλο θα ακουσουμε ρε παιδια πια..απο πλεκο εγιναν γλυφτες και τωρα γλυπτες!

Φιλε μου τετοια ψαρια δεν υπαρχουν!

Ολα αυτα που ονομαζουν 'γλυφτες','γλυπτες','καθαριστες' και εγω δεν ξερω τι αλλο ανηκουν στους πλεκο και δεν τους περνουμε για να δουλευουν και να καθαριζουν το ενυδρειο μας αλλα γιατ ειναι ψαρια και μας αρεσουν να τα εχουμε.Αν εχεις αλγη βρες τι φταιει και διορθωσε το και μην παιρνεις ψαρια ασκοπα!

Μη το παρεις προσωπικα αλλα καποια στιγμη πρεπει να κατλαβουμε καποια πραγματα..

+1000 :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ρε παλικαρια για λιγο για λιγο.το αν λεγετε πλεκο η' οπως αλλοιως δεν ξερω αλλα το στιλακι τι αλλο θα ακουσουμε κτλ εμενα δεν με αρεσε.πες με ωραιο τροπο στον αλλο οτι αυτο που λες δεν ειναι ετσι η ονομασια του αλλα πλεκο και εξιγησε τον αλλο το λαθος του με ωραιο τροπο.καταλαβενω πολλα πραγματα αλλα με ωραιο τροπο και δεν ειμαι γνωστης και γι αυτο ζηταω αποψεις απο γνωστες?ευχαριστω και μην το περνετε προσωπικα

Link to comment
Share on other sites

ρε παλικαρια για λιγο για λιγο.το αν λεγετε πλεκο η' οπως αλλοιως δεν ξερω αλλα το στιλακι τι αλλο θα ακουσουμε κτλ εμενα δεν με αρεσε.πες με ωραιο τροπο στον αλλο οτι αυτο που λες δεν ειναι ετσι η ονομασια του αλλα πλεκο και εξιγησε τον αλλο το λαθος του με ωραιο τροπο.καταλαβενω πολλα πραγματα αλλα με ωραιο τροπο και δεν ειμαι γνωστης και γι αυτο ζηταω αποψεις απο γνωστες?ευχαριστω και μην το περνετε προσωπικα

Φιλε μου μην το παιρνεις προσωπικα. Αυτο που σου λεει Rasta ειναι το εξης:

Εσυ για να το αποκαλεσεις "γλυπτη" το ψαρι, καποιος αλλος στο ειπε. Πιθανον καποιος ιδιοκτητης πετ σοπ η καποιος αλλος φιλος σου. Κατ επεκταση εφτασε και στο δικο σου το στομα. Αυτο που εμεις προσπαθουμε σαν παρεα εδω ειναι να περασουμε στους συμφορουμιτες αυτη την νοοτροπια, δηλαδη να σταματησουμε να λεμε αυτο το ψαρι γλυφτη η οπως αλλιως το αποκαλουν αυτοι που δεν ξερουν. Αυτο εν μερει ειναι και στο χερι σου.

Αν για σενα ειναι "γλυφτης", γλυφτης θα παραμεινει και πιθανον να το μεταφερεις με αυτο το ονομα και αλλου οποτε οπως καταλαβαινεις δεν σπαει ποτε ο φαυλος κυκλος.

Το ψαρακι αυτο δεν γλυφει κανεναν, ουτε ειναι καθαριστης. Δεν καθαριζει την αλγη, την τρωει. Αν δηλαδη δεν θελησει να φαει τι το κανεις το πετας; Παρε μια ξυστρα και με το χερι καθαρισε μονος σου την πλατη του ενυδρειου σου.

Το να μεταφερεις ενα ψαρι τον ενα μηνα στο ενα ενυδρειο και τον αλλο μηνα στο αλλο, εκτος οτι δεν ταιριαζει με χρυσοψαρα, πιστευω ειναι πολυ κακο για το ψαρι οπως πολυ κακο θα ηταν και για σενα αν σε φερναν μια απο δω και μια απο κει.

Σκεψου το λιγο και θα το δεις και μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

ρε παλικαρια για λιγο για λιγο.το αν λεγετε πλεκο η' οπως αλλοιως δεν ξερω αλλα το στιλακι τι αλλο θα ακουσουμε κτλ εμενα δεν με αρεσε.πες με ωραιο τροπο στον αλλο οτι αυτο που λες δεν ειναι ετσι η ονομασια του αλλα πλεκο και εξιγησε τον αλλο το λαθος του με ωραιο τροπο.καταλαβενω πολλα πραγματα αλλα με ωραιο τροπο και δεν ειμαι γνωστης και γι αυτο ζηταω αποψεις απο γνωστες?ευχαριστω και μην το περνετε προσωπικα

Φίλε μου γεια χαρα και απο μένα. Κανένας δεν θελει να σε προσβάλει και δεν ειδα επισης να σου μιλαει κάποιος άσχημα. Κάποια πράγματα είναι απαραίτητο να τα λέμε σωστά όπως και το ονομα του κάθε ψαριού. Οι πλεκόστομοι δεν είναι γλύφτες και δεν πρέπει να τους λέμε έτσι γιατί ειδικά σε αρχάριους δίνεται λάθος εντύπωση...πρόσφατα έμαθα απο κάποιον οτι έβαλε 3 ''γλύφτες'' στο ενυδρείο του γιατί φοβήθηκε οτι ένας μόνος του δεν θα κατάφερνε να καθαρίσει την άπειρη άλγη που είχε πιάσει το 60λιτρο ενυδρειο του...Ετσι πήρε άλλους 2 για να καθαριστει πιο γρήγορα!!!! Και όλα αυτά γιατι πετσοπας του είχε πει πως τα ψάρια αυτά υπάρχουν μόνο και μόνο για να καθαρίζουν τζάμια...Στα ποτάμια και στις λίμνες που δεν έχει τζαμια, τι γλύφουν????:)

Link to comment
Share on other sites

ρε παλικαρια για λιγο για λιγο.το αν λεγετε πλεκο η' οπως αλλοιως δεν ξερω αλλα το στιλακι τι αλλο θα ακουσουμε κτλ εμενα δεν με αρεσε.πες με ωραιο τροπο στον αλλο οτι αυτο που λες δεν ειναι ετσι η ονομασια του αλλα πλεκο και εξιγησε τον αλλο το λαθος του με ωραιο τροπο.καταλαβενω πολλα πραγματα αλλα με ωραιο τροπο και δεν ειμαι γνωστης και γι αυτο ζηταω αποψεις απο γνωστες?ευχαριστω και μην το περνετε προσωπικα

Εχεις δικιο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παλικαρια για λιγο για λιγο.το αν λεγετε πλεκο η' οπως αλλοιως δεν ξερω αλλα το στιλακι τι αλλο θα ακουσουμε κτλ εμενα δεν με αρεσε.πες με ωραιο τροπο στον αλλο οτι αυτο που λες δεν ειναι ετσι η ονομασια του αλλα πλεκο και εξιγησε τον αλλο το λαθος του με ωραιο τροπο.καταλαβενω πολλα πραγματα αλλα με ωραιο τροπο και δεν ειμαι γνωστης και γι αυτο ζηταω αποψεις απο γνωστες?ευχαριστω και μην το περνετε προσωπικα

Καλημερα!

Παλι καλα που σου εγραψα να μην το παρεις προσωπικα..

Φιλε μου τα λογια μου δεν ηταν προσωπικα για σενα απλα το ποστ σου μου εδσμε πατημα για να ξαναγραψω για 100στη φορα τα ιδια πραγματα γι αυτα τα ψαρακια.Αν δεν μαθεις πως ακριβως λεγετε το ψαρακι σου πως ειναι δυνατον να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε η πως θα βρεις πληροφοριες γ αυτο?Αν γραψεις γλυπτης στο google θα συ βγαλει καποιον γλυπτη που φτιαχνει αγαλματα,σιγουρα δε θα σου βγαλει ψαρι.α πετ πολλες φορες χρησιμοποιουν ακυρα ονοματα για τα ψαρια με αποτελεσμα να τα χρησιμοποιουν οι χομπιστες.Ενα αποαυτα ειναι και οι γλυφτες,καθαριστες,η καποιος αλλως του ειπαν οτι τα γκαπυ λεγονται γυφτισες...

Σου ξαναλεω οτι δεν το λεω σε σενα προσωπικα αλλα απο το ποστ σου θα το διαβασουν και αλλοι οι οποιοι θα τ συνεχισουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα ζουν σε σκληρο και ελαφρως αλκαλικο νερο, ενω τα αγγελοψαρα και οι πλεκο σε μαλακο και οξινο.

Επισης τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου , ενω τα αλλα τροπικα.

Προφανως και αν διατηρεις τα ψαρια σε σωστες συνθηκες, τα πλεκο δεν μπορουν να συγκατοικησουν με τα χρυσοψαρα, ουε ειναι καλο να τους αλλαζουμε τις συνθηκες νερου καθε λιγο, απο σκληρο αλκαλικο και πιο κρυο νερο σε μαλακο οξινο και ζεστο.

Οτι χειροτερο.

Επισης οι πλεκο (αν και νομιζω οτι μιλας για αλλο ψαρι και μαλλον για CAE - βαλε φωτο για αναγνωριση) και γενικα τα ψαρια με στομα βεντουζα ενδεχεται να βεντουζαρουν στα χρυσοψαρα, ιδιως τις ωρες με κλειστα τα φωτα που γινονται πιο δραστηριοι. Τα CAE ειναι ακομα πιο ενοχλητικα κι επικινδυνα για κατι τετοιο.

ΥΓ εξαλλου μπορει να γεμισει το ενυδρειο με αγαλματα και να μην εχουν χωρο τα ψαρια. :) χιουμορακι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες.θα τον βγαλω απο τα χρυσοψαρα και θα τον βαλω στα αγγελοψαρα.το ψαρι ειναι λεπτοκαμομενο και ειναι κανελι με καφε ριγα αο την ουρα ως τα βραγχια.αυτο που με τρελενει ειναι οτι δεν καθετε συνεχεια βεντουζαρισμενο στο τζαμι αλλα με τα κατω πτεριγια καθετε επανω στο βραχο λες και αγνατευει.στο ενυδρειο με τα αγγελοψαρα δεν εχω σχεδων καθολου αλγη με αποτελεσμα με αυτα που με ειπατε το ψαρι τρεφετε με αλγη.υπαρχει καποια ιδικη τροφη γι αυτα?επιπλεων 2 απο τα 7 αγγελοψαρα μου αρχισαν να ερωτοτροπουν.αν εχω καποια γενα υπαρχει περιπτωση να μου τα κανει ζημια?

Link to comment
Share on other sites

Από την στάση που πέρνει το ψάρι όταν κάθεται, συμπεραίνω πως είναι SAE (δηλαδή Siamese algae eater). Δες ΕΔΩ ότι πληροφορία θέλεις.

Σε 120 λίτρα τα αυγά (αν τελικά προκύψουν) δεν έχουν τύχη όταν έχεις και άλλα αγγελόψαρα στο ενυδρείο. Είτε θα φαγωθούν από τα άλλα αγγελόψαρα, είτε θα στρεσαριστούν τόσο οι γονείς που θα τα παρατήσουν ή θα τα φάνε. Ίσως αν ήταν μόνα τους σε αυτό το ενυδρείο κάτι να γινόταν

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι που σας ειπα ειναι το SAE που προαναφερε ο φιλος.ειναι 2 ετων και κατι αφου 2 χρονια τον ειχε το παλικαρι που μου τον εδωσε.ειναι πολυ κινητικος και μαλιστα το βραδυ ο ενας βραχος εχει τρυπα οπου και τρυπωνει αν τρομαξει απο το οτιδηποτε.οσο για αναπαραγωγη δεν το βλεπω απο τα αγγελοψαρα μου μιας και δεν εχω την δινατοτητα να βαλω καπου τα υπολοιπα εκτος το ζευγαρακι μου.εχει τροφη που μπορω να δοσω στον sea γιατι απο αλγη θα τον πιασει λοδρα δεν εχει πολυ το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις φιλε μου, τρωει και φυλλαρακια και οσο μεγαλωνει αρχιζει και την βαριεται την αλγη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω γιατι ειχα ανησηχισει γιατι τα τελευταια 2 χρονια που εχω ψαρακια να μην το γρουσουζευω δεν ειχα καμμια απωλεια.το κακο ειναι οτι δεν ειμαι και γνωστης απο υπολογιστες και δεν μπορω να σας ανεβασω φωτο να τον δειτε πως παει και καθετε επανω στο βραχο.θα τον βαπτησω σνουπι γιατι αυτο με θυμισε τον σκυλο που ανεβαινε στο σπιτι του επανω και χαζευε.

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθετω ενα λινκ να δεις πως ναεβαζεις φωτο κτλ. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76267&p=671876

Ο theodor72 στο παραπανω μηνυμα σου γραφει ακριβως το προφιλ του sae. Ριξε μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

τις διαβασα τις πληροφοριες και μαλιστα σε καποιες φωτο που εχει ειδα οτι και εκει καθωντε ετσι οπως ο σνουπι μου μιας και ετσι θα το φωναζω.εμενα μου αρεσε ποιο πολυ απο το αλλο πλεκοστομο το μαυρο.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ζητησω και μια δημοσια συγνωμη στον φιλο rastafarian μιας και την πεμτη ετυχε να εχω το μικρο λυκοσκυλο ενος φιλου υπο την προστασια μου γιατι θα ελειπε 2 μερες και το εβγαζα βολτα για τις αναγκες του.το λυκοσκυλο ειναι γερμανικο ποιμενικο και ειναι μολις 2,5 μηνων και ολοι με ελεγαν αχ τι ωραιο σκυλακι τι μαρκα ειναι?στους 10 πρωτους τους εξιγησα οτι λεγεται ρατσα και οχι μαρκα αλλα μετα ποιο περα ειχα ψιλοαγανα φιλος κτησει και μου ερχωτανε να τους πω γερμανικο μερσεντες.βεβαια δεν το εκανα αλλα στο μυαλο μου ηρθε ο rastafarian και ειπα οτι ο τροπος που με μιλησε ετσι δεν ηταν οπως το ειχα λαβει αλλα για να μαθω την τα πραγματα με το ονομα τους.και παλι συγνωμη και ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες οι οποιες ειναι πολυ χρησιμες.α και κατι ακομα για τον φιλο που με ειπε για τα αγγελοψαρα μου τα εχω σε 250 λιτρα. τα χρυσοψαρα εχω στα 120.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ζητησω και μια δημοσια συγνωμη στον φιλο rastafarian μιας και την πεμτη ετυχε να εχω το μικρο λυκοσκυλο ενος φιλου υπο την προστασια μου γιατι θα ελειπε 2 μερες και το εβγαζα βολτα για τις αναγκες του.το λυκοσκυλο ειναι γερμανικο ποιμενικο και ειναι μολις 2,5 μηνων και ολοι με ελεγαν αχ τι ωραιο σκυλακι τι μαρκα ειναι?στους 10 πρωτους τους εξιγησα οτι λεγεται ρατσα και οχι μαρκα αλλα μετα ποιο περα ειχα ψιλοαγανα φιλος κτησει και μου ερχωτανε να τους πω γερμανικο μερσεντες.βεβαια δεν το εκανα αλλα στο μυαλο μου ηρθε ο rastafarian και ειπα οτι ο τροπος που με μιλησε ετσι δεν ηταν οπως το ειχα λαβει αλλα για να μαθω την τα πραγματα με το ονομα τους.και παλι συγνωμη και ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες οι οποιες ειναι πολυ χρησιμες.α και κατι ακομα για τον φιλο που με ειπε για τα αγγελοψαρα μου τα εχω σε 250 λιτρα. τα χρυσοψαρα εχω στα 120.

Φίλε μου αυτό που σου έτυχε και ο τρόπος που το σύνδεσες με τον ράστα είναι υπέροχο. :) Κατάλαβες μέσα απο μια δική σου εμπειρία οτι ο ράστα δεν είχε σκοπό να σε προσβάλει αλλά να σε βοηθήσει.:):bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ζητησω και μια δημοσια συγνωμη στον φιλο rastafarian μιας και την πεμτη ετυχε να εχω το μικρο λυκοσκυλο ενος φιλου υπο την προστασια μου γιατι θα ελειπε 2 μερες και το εβγαζα βολτα για τις αναγκες του.το λυκοσκυλο ειναι γερμανικο ποιμενικο και ειναι μολις 2,5 μηνων και ολοι με ελεγαν αχ τι ωραιο σκυλακι τι μαρκα ειναι?στους 10 πρωτους τους εξιγησα οτι λεγεται ρατσα και οχι μαρκα αλλα μετα ποιο περα ειχα ψιλοαγανα φιλος κτησει και μου ερχωτανε να τους πω γερμανικο μερσεντες.βεβαια δεν το εκανα αλλα στο μυαλο μου ηρθε ο rastafarian και ειπα οτι ο τροπος που με μιλησε ετσι δεν ηταν οπως το ειχα λαβει αλλα για να μαθω την τα πραγματα με το ονομα τους.και παλι συγνωμη και ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες οι οποιες ειναι πολυ χρησιμες.α και κατι ακομα για τον φιλο που με ειπε για τα αγγελοψαρα μου τα εχω σε 250 λιτρα. τα χρυσοψαρα εχω στα 120.

Φιλε μου δεν υπαρχε λογος να ζητας συγνωμη,μπορει και εγω με τον τροπο μου να σου απαντησα καπως και εσυ να το πηρες διαφορετικα,ειναι γνωστο οτι ο γραπτος λογος παρεξειγηται ευκολα.Εγω οτι σου εγραψα στο εγραψα για να μαθεις αλλα γα να μαθει και οποιος αλλος διαβασει το θεμα σου,γι αυτο αλλωστε σου εγραψα οτι δεν το λεω σε σενα προωπικα.

Ολα καλα λοιπον :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...