Jump to content

Πρόβλημα Με Μανιτάρια!


kostaskappa

Recommended Posts

Παιδιά ένας φίλος μου έχει πρόβλημα με μανιτάρια σαν κι αυτά http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=597+598+669&pcatid=669.

Έχουν κυριολεκτικά κατακλύσει το ενυδρείο από την μια πλευρά!Φωτογραφία δυστυχώς δεν έχω το ipad μαζί μου,αλλά είναι πολλά και πάνω στον βράχο.

Το ενυδρείο είναι 120 λίτρα και τρέχει εδώ και 3 χρόνια.Έχει αρκετά κοράλλια μέσα και πάει σφαίρα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να απαλλαγεί από αυτά;Υπάρχει κάποιο σκεύασμα ή πάμε σε νυστέρι...;Όχι τίποτε άλλο...απλά δεν το έχω με τις λεπίδες! :)

Link to comment
Share on other sites

Νυστέρι!

Αν έχουν εξαπλωθεί και σε περισσότερους από έναν βράχο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στα μανιτάρια είναι μην τους δώσεις χώρο. Αλλιώς την έκατσες! Νυστέρι και καλή δουλειά γιατί αν αφήσεις ιστό πάνω στο βραχάκι θα ξαναβγούν. Ως ένα σημε'ιο δεν είναι κακά, ίσα ίσα. Αλλά μόνο για το βραχάκι τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ολα τα μανιταρια τοσο επεκτατικα.Τα συγκεκριμενα ομως ειναι δυστυχως......

Κωστα,οπως ειπε και πριν ο Μαικ λεπιδα,και προσεκτικη αφαιρεση απο το βαση τους.Παντα γαντακι και γυαλια.Προσοχη στα ματια :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν και μερικά ζοανθάκια στις άκρες για να τα κόβουν τη φόρα..εκεί κολλάνε γιατί τα άλλα είναι πιο τοξικά.

Αν ξεφύγει το κοπάδι κόψιμο από την ρίζα μαζί με λίγο βράχο...αν δεν το κόψεις καλά θα ξαναβγούνε...Θα βάλεις και λίγο ενεργό άνθρακα στο τέλος γιατί βγάζουν πολύ τοξίνη τα άτιμα...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι το ενυδρείο πάει πολύ καλά και είναι κρίμα να του βάλω τόσο πολύ χέρι!Έχει μανδαρίνο πολύ καιρό τώρα και αυτός είναι και ο λόγος που το φοβάμαι τόσο πολύ!οπότε λέτε νυστέρι στην ρίζα και αν μπορώ και λίγο βράχο!ανεβάζω και μερικές φωτογραφίες από το συγκεκριμένο ενυδρείο,μαζί και με τα μανιτάρια!

ΥΓ.Καλημέρες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...