Jump to content

Reefkeeper New Reef 830L


reefkeeper

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολη την παρεα! 2 χρονια περασαν απο το πρωτο μου ενυδρειο αρκετα δυσκολα μπορω να πω καθως λογω λαθων ηταν πολυ δυσκολο στην συντηρηση του.Αλλα τωρα ειμαι σιγουρος πως ολα τα ασχημα περασαν με την κατασκευη του νεου ενυδρειου!

Πριν ξεκινησω με την παρουσιαση θα ηθελα να ευχαριστησω πρωτα απο ολα τον θαναση(TAN) για ολη την βοηθεια που εχει προσφερει απο το πρωτο λεπτο,και για τις συμβουλες του που μονο καλυτερο χομπιστα με κανουν!επισης να ευχαριστησω τον φιλο γιαννη(bloster)για ολα οσα εχει βοηθησει!

Παμε λοιπον!διαστασεις-1,30χ0,75χ0,60(585λ) και 1,10χ0,50χ0,45(240λ) για το σαμπ με εσωτερικη υπερχειληση.

το ενυδρειο θα κατσει πανω σε επιπλο που φτιαχτηκε για αυτον και μονο τον σκοπο.

και απο εξοπλισμο εχουμε και λεμε:Σκιμερ:ati power cone 200is,Φωτισμος:ATI Sunpower dim 8x54w,Kυκλοφορια:2xVortech Mp40wEs,

Το ενυδρειο εχει κολληθει,εχει μπει ο αραγωνιτης και τωρα περιμενουμε την καλη μας οσμωση να το γεμισει...πραγματικα το παλευει!

Ακολουθουν μερικες φωτο απο την μεχρι τωρα πορεια..

Link to comment
Share on other sites

πολυ ευχαριστα νεα φιλε μου!!

φοβεροι φιλοι...τελειες διαστασεις...δυνατος εξοπλισμος...εισαι ετοιμος για πολυ καλα πραγματα!

αντε βαλε φωτο οπως λεει κ ο γιαννης! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη σου εύχομαι πραγματικά το νεο σου ενυδρείο να γινει όπως το ποθείς φίλε.... ;)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια δουλεια!!

το επιπλο ειναι φοβερο,το ζηλευω!

εχει κολλησει και ωραια στο χωρο!

μπορεις να βαλεις τις φωτο να βγαινουν εδω και να μην παταμε πανω στο λινκ?

με την υπερχειληση τι θα κανεις?

θα την καλυψεις με βραχο η κατι?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια δουλεια!!

το επιπλο ειναι φοβερο,το ζηλευω!

εχει κολλησει και ωραια στο χωρο!ευχαριστω πολυ οντως βγηκε πολυ ωραιο και ανετο!

μπορεις να βαλεις τις φωτο να βγαινουν εδω και να μην παταμε πανω στο λινκ?το δοκιμασα αλλα μου ελεγε οτι ειναι πολυ μεγαλες υπαρχει αλλοσ τροπος?

με την υπερχειληση τι θα κανεις?

θα την καλυψεις με βραχο η κατι?ναι μαλλον με βραχο

Έγινε επεξεργασία - reefkeeper
Link to comment
Share on other sites

Οι κοντρες κολληθηκαν πρωτες στον πατο;

εχω βαλει διπλες κοντρες κατω αλλα ναι πρωτα μπηκαν οι πρωτες και μετα τα 3/4 των τσαμιων μπηκαν και οι δευτερες

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι ωραια τα ενυδρεια φιλε μου,κομματι του χωρου οχι σαν εμενα που το πεταξα σαν χειροβομβιδα και οπου πεσει!ωραιος! :bigemo_harabe_net-64:

για τις φωτο δεν ξερω,στο photobucket παντως που χρησιμοποιω μου βγαζει μια επιλογη image code,το κανω copy και μου βγαζει εδω κατευθειαν την εικονα.

ωραια επιλογη να το καλυψεις με βραχο.

εαν σου δωσει ευκολια στο κολλημα βαλε και μερικα βραχακια πατωματα για να εχεις θεσεις και για κοραλια.

Σαν σκαλα για παραδειγμα

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι ωραια τα ενυδρεια φιλε μου,κομματι του χωρου οχι σαν εμενα που το πεταξα σαν χειροβομβιδα και οπου πεσει!ωραιος! :bigemo_harabe_net-64:

για τις φωτο δεν ξερω,στο photobucket παντως που χρησιμοποιω μου βγαζει μια επιλογη image code,το κανω copy και μου βγαζει εδω κατευθειαν την εικονα

ναι εε θα το δω αν το εχει

ωραια επιλογη να το καλυψεις με βραχο.

εαν σου δωσει ευκολια στο κολλημα βαλε και μερικα βραχακια πατωματα για να εχεις θεσεις και για κοραλια.

Σαν σκαλα για παραδειγμα ναι καταλαβα τι λες ωραια ιδεα οταν θα ερθει το σπασιμο των βραχων θα το εχω στα υποψιν

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο!! να πάρει μορφή να παίρνουμε μάτι!!!!

Αύριο το πρωί που θα περνά ο γύφτος από κάτω θα σου πάρω μια αρμάθα σκόρδα!!!! :bigemo_harabe_net-85: :bigemo_harabe_net-85: :chair::bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Αυτοκρατορικό το ενυδρείο σου φίλος! Τρομερή δουλειά κανατε! Σαν εργοστασιακό φαίνεται! Άντε καλογέμιστο!

Ελπίζω το νερό που θα ρίξεις μέσα στο ενυδρείο με τον αραγωνίτη να είναι έτοιμο αλατόνερο γιατί δεν θα σε βολέψει να σπάσει το αλάτι ενώ έχεις αραγωνίτη μέσα στο ενυδρείο, αλλά και ούτε θα σπάσει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δυνατή και πολλά υποσχόμενη κατασκευή!

Να το χαρείς όσο δεν πάει και να μας κρατάς ενήμερους!

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο!! να πάρει μορφή να παίρνουμε μάτι!!!!

Αύριο το πρωί που θα περνά ο γύφτος από κάτω θα σου πάρω μια αρμάθα σκόρδα!!!! :bigemo_harabe_net-85: :bigemo_harabe_net-85: :chair::bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

κοιτα αν εχει και κανα γερο σκαμπο γιατι το προηγουμενο και εγω δεν ειχαμε καλη συνεργασια.....!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλα υποσχομενο Βασιλη.Να το χαρεις ρε φιλε σου ευχομαι. :)

Περιμενω να το δω στημενο.Μην αργησεις ε;; :D

Link to comment
Share on other sites

Πολλα υποσχομενο Βασιλη.Να το χαρεις ρε φιλε σου ευχομαι. :)

Περιμενω να το δω στημενο.Μην αργησεις ε;; :D

Το μόνο που το καθυστερεί είναι μέχρι να γεμίσει όλο με όσμωση..πολλά λίτρα!! Μετά θα πάει σφαίρα!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες δουλεύει και με τις 2!! για Σάββατο τον κόβω να το γεμίζει

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό...φαίνεται πολύ προσεγμένη κατασκευή...οπότε αναμένουμε και ανάλογη συνέχεια...

Καλό κουράγιο τώρα και να έχεις υπομονή....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...