Jump to content

Χαθηκαμε Λιγο Αλλα Επανηλθαμε....


kuriakos-margarita

Recommended Posts

καλησπερα και παλι...μετα απο την ατελειωτη τοτε συζητηση με εκεινο το τεραστιο ενυδρειο που ειχαμε παρει,αποφασισαμε(και λογω οικονομικου)να το αφησουμε στην ακρη και να ξεκινησουμε πιο ταπεινα :P

μιας που ο κυριακος αυριο εχει γενεθλια αποφασισα να του κανω δωρο ενα ενυδρειο 80λτ για να ξεκινησουμε και να μπουμε στη νοοτροπια.

εχουμε παρει ενα φωτιστικο που κανει για τα παντα(για κοραλλια κτλ εννοω) με led,εχουμε
v-skim 120 σκιμμερακι της tunze
v therm 100 digital heater tunze
aqualum par 38 φωτιστικο 18 watt .
nano cleaner 3165 φιλτρο tunze
dennerle dichtemesser(για να μετραμε την αλατοτητα,εγω αλατομετρο το λεω icon_razz.gif)
tropic marin αλατι(απλο)
waterlife haloex αντιχλωριο(το χρησιμοποιησα σημερα που προσθεσα νερο)
prodibio start up
tropic marin expert testset
δε θυμαμαι κατι αλλο προς το παρον.αυτα εχω χρειαστει προς το παρων.εχω κανει ηδη δυο τεστακια...χμμμ αυτα.
και το ενυδρειο ειναι αυτο

και το ενυδρειο ειναι αυτο

dsc01131mu.jpg

δε ξερω γιατι βγαινουν μαυρα τονισμενα τα γραμματα,αν θελει καποιος να το διορθωσει.ευχαριστω πολυ

Uploaded with ImageShack.us
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το εχουμε ξεκινησει απο την προηγουμενη εβδομαδα,εχει μπει το αλατι και τωρα ψαχνουμε να βρουμε ζωντανο βραχο αλλα να ειναι καλος,δεν εχουμε βρει κατι μεχρι στιγμης και οτι εχουμε δει δεν αξιζει. αυριο περιμενουμε μια απαντηση και βλεποντας και κανοντας,σημερα συμπληρωσα και νερο γιατι ειχε εξατμιστει και εχω κανει δυο τεστακια,ξεκινησα απο 1 του μηνος να κανω τεστακια. αυτα προς το παρων :)

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη να έχετε υπομονή και όρεξη για να μάθετε πως θα έχετε χαρούμενα ψαράκια.

Μέχρι που έχετε φτάσει ως τωρα;

Το γεμίσατε; Φιλτρο αντιστροφης οσμοσης δεν έχετε; Γίαυτο βάζεις το αντιχλωριο.

Βράχο έχετε; Νεκρό ή ζωντανό;

Αραγονιτη ; Ψηλό ή χοντρό;

(Με προλάβετε)

Έγινε επεξεργασία - bababrilios
Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι και η γυναικα ηθικος αυτουργος....προβλεπεται να πιασει κορυφη γρηγορα αυτο το reefaki!!!! Για απαντησε στον Θοδωρη απο πανω κι ερχονται κι αλλες ερωτησεις!

Link to comment
Share on other sites

το εχουμε γεμισει εδω και μια βδομαδα,προσθεσαμε αλατι,βραχο ακομη ψαχνομαστε να βρουμε κατι οικονομικο αλλα καλο,αραγωνιτη ψιλο.χεχε,επειδη εμεις γνωριζουμε καποια πραγματα αλλα οχι και πααααρα πολλα ευτυχως μας βοηθαει και καποιος γνωστος,φιλτρο αντιστροφης οσμοσης δεν μου ειπαν κατι.

Link to comment
Share on other sites

χεχε,εγω εξ αρχης δεν ηθελα ενυδρειο γιατι ξερω ποσο δουλεια και ποσο διαβασμα εχουν και οτι ολο αυτο θα πεσει επανω μου,ο δικος μου αντρας θελει μονο να βλεπει εγω τρωω το λουκι,ομως μου αρεσει να μαθαινω και θελω οτι κανω να το κανω καλα και σωστα οποτε ναι εχω σκοπο να το κανω καλο,τουλαχιστον να αξιζει το κοπο μου :) παντως ο κυριακος πολυ το χαρηκε,αν και δεν ειναι της υπομονης θα κανει θελει δε θελει.. παντως ειναι πολυ ενδιαφερον τωρα που το ξεκιναμε ομολογω :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου Μαργαριτα! Εδω μεσα τα παιδια θα σε βοηθησουν σε ο,τι κι αν προκυψει. Εχει τοσα πολλα θεματα να διαβασεις, αλλα μη σε πιανει πανικος. Οτι κι αν συναντησεις σιγουρα η λυση θαναι γραμμενη καπου εδω μεσα. κι αν δεν ειναι, μια ερωτησουλα και καποιος θα σου απαντησει. Δεν ξερω τελικα αν αγορασες αντιστροφη οσμωση. Αλλα θα πρεπει να παρεις. Επισης γραψε μας τις παραμετρους του νερου σου...

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών τα τεστ που σε ενδιαφέρουν είναι τα εξής.

Νο 2 νιτρωδι να το δεις 0

Νο 3 νιτρικα να παει όσο χαμηλότερα

ΝΗ 4 αμμωνία. Να γίνει 0

Ρο 4 φοσφωρικα να το δεις στο 0 αλλα χωρίς αλγες μέσα στο ενυδρειο.

Στην συνέχεια θα μετράς.

Mg μαγνήσιο 1350ppm

Ca ασβέστιο 430ppm

Kh ανθρακικη σκληρότητα 7-12ppm

Αν δεις κατανάλωση και να πέφτουν οι τιμές αυτές θα σου πούμε τρόπους να τις ανεβασεις.

Το ph προς το παρών μην το ξωδευεις άδικα θα έρθει και η ώρα του.

Και το καλητερο που έχεις να κανεις είναι να μετράς την ίδια ώρα κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

προς το παρον ολα ειναι λιγο πανω,δλδ

PH:8.2

KH:9.5

NITRIT:0.02

NITRAT:5 mg

ΑΜΜΩΝΙΑ0.01mg(και απορω γιατι δεν εχω βαλει και τπτ ακομη για να δικαιολογει την αμμωνια)

αλατοτητα:1029...(χθες και προχθες ηταν 1030 επεσε σημερα,μαλλον επειδη προσθεσα νερο)εκτος απο ph που ειναι οκ.εννοω φυσιολογικο..ολα τα υπολοιπα παιζουν στα ιδια απο την πρωτη του μηνος η αμμωνια επεσε αλλα δεν ειμαι και χιλια τα εκατο γιατι με αυτα τα χρωματα νοιωθω οτι εχω αχρωματοψια νομιζω οτι μπορει να κανω και καποιο λαθος,εν τω μεταξυ αυτο το τεστ με τα αντιδραστηρια ρε παιδακι μου πολυ ωρα παιρνει.θα προσπαθησω βραδυ να μετραω τοτε που ειμαι σπιτι αλλα συνηθως προς απογευμα το κανω 2 φορες μεχρι στιγμης

Έγινε επεξεργασία - kuriakos-margarita
Link to comment
Share on other sites

προς το παρον ολα ειναι λιγο πανω,δλδ

PH:8.2

KH:9.5

NITRIT:0.02

NITRAT:5 mg

ΑΜΜΩΝΙΑ0.01mg(και απορω γιατι δεν εχω βαλει και τπτ ακομη για να δικαιολογει την αμμωνια)

αλατοτητα:1029...(χθες και προχθες ηταν 1030 επεσε σημερα,μαλλον επειδη προσθεσα νερο)εκτος απο ph που ειναι οκ.εννοω φυσιολογικο..ολα τα υπολοιπα παιζουν στα ιδια απο την πρωτη του μηνος η αμμωνια επεσε αλλα δεν ειμαι και χιλια τα εκατο γιατι με αυτα τα χρωματα νοιωθω οτι εχω αχρωματοψια νομιζω οτι μπορει να κανω και καποιο λαθος,εν τω μεταξυ αυτο το τεστ με τα αντιδραστηρια ρε παιδακι μου πολυ ωρα παιρνει.θα προσπαθησω βραδυ να μετραω τοτε που ειμαι σπιτι αλλα συνηθως προς απογευμα το κανω 2 φορες μεχρι στιγμης

εβαλες ζβ.

Link to comment
Share on other sites

τα φυσιολογικα πρεπει να ειναι

ph:8-8.4

kh:8-9

nitrit/nitrat:0 /0-30

ammonia:0

κανω λαθος σε κατι? ειναι τα νιτρικα οντως ανεβασμενα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω βαλει βραχο ακομη. μονο τον αραγωνιτη. βραχο ψαχνω να βρω αλλα δε βρισκω καποιον καλο.αραγωνιτη και νερο εχω βαλει προς το παρον,ουτε τα βακτηρια δεν εχω ριξει ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Οταν σου τελειώσει κάποιο απο τα τεστ δοκίμασε ένα της salifert ευχριστα και αξιόπιστα.

Με οδηγίες που θα βρεις στα ελληνικά μέσα στο φόρουμ.

Το ph είναι μεγάλο κεφάλαιο αλλα δεν σε ανησυχεί προ το παρών.

Και το kh επισεις τωρα πρέπει να είναι σταθερο με πολυ πολυ μικρή πτώση.

Αν έβαλες λίγο ζωντανό βράχο μέσα ίσως είχε και λίγα ψόφια (ζωή ) επάνω του.

Ρίχνεται και απο κανένα κομματάκι τροφή μέσα μέρα παρα μέρα ( πολυ λίγο όμως)

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει μονο αραγωνιτη,νερο και αλατι. τιποτε αλλο. θα περιμενω να μου τελειωσει αυτο το τεστ ναι και να παρω καποιο πιο απλο βρε παιδι μου,πολυ εξειδικευμενο ειναι αυτο μου φαινεται. και το kh ειναι υψηλο. οπως και ολα τα υπολοιπα εκτος του ph,απο τι μπορει να ειναι ολα τοσο ανεβασμενα δε ξερω καθολου,αφου στην ουσια δεν εχει τιποτα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη!!!

Έχεις καιρό για σκοτούρες αυτα δεν είναι τίποτα.

Βρες βράχο να βάλεις μέσα , και μετα ξανα μέτρα τημές.

Μέχρι τότε....... Υπομονη

Link to comment
Share on other sites

δεν αγχωνομαι γενικα,ειναι ακομα πολυ νωρις απλα θελω να γνωριζω...παντως μου αρεσει πολυ ολο αυτο που συμβαινει,ακομη και το περιμενε δε ξερω αλλα με ενθουσιαζει που πρεπει να προσπαθησεις για να φτιαξεις κατι που στο τελος θα αξιζει το κοπο,ολοι νομιζουν οτι περνεις ενυδρειο το γεμιζεις και ριχνεις μεσα τα ψαρια(μακαρι να ηταν και ετσι βεβαια :P)

κατι αλλο που μου ειπαν ειναι να παρω ξηρο βραχο και με βακτηρια να τον κανω ζωντανο?καλα καταλαβα?ομως εγω διαβασα οτι ειναι καλυτερο να εχεις ζωντανο βραχο γιατι μπορει να στηριξει σε μεγαλο βαθμο τη βιολογια του ενυδρειου μονος του σε σχεση με εναν ξηρο που δεν μπορει να στηριξει την βιολογια εξ αρχης.και οτι θελει καποιο χρονικο διαστημα στρωσιμο,στο 3μηνο οπου σε αυτο το χρονικο διαστημα μπορει να στηριξει σε μεγαλο βαθμο τη βιολογια του ενυδρειου μονος του και στο 6μηνο οπου μπορει να στηριζει εξ ολοκληρου τη βιολογια του ενυδρειου μονος ακομα και απονιτροποιηση.ισχυουν αυτα η ειναι χαζομαρες? εχω θα περιμενω μεχρι να βρω καποιον βραχο της προκοπης δε βιαζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Και με όλο ζωντανό ξεκινάει και με μισό μισό και με τελιος νεκρό.

Η ερώτηση είναι πάλι μια!!! Πόσο υπομονή έχεις να περιμένεις 3-6 μήνες να δεις ζωή σε ένα νεκρό βράχο.

Η κάθε επιλογή έχει και πλεονέκτηματα και μειονέκτηματα.

Για παράδειγμα το δικο μου ξεκίνησε μόνο με νεκρό.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω προβλημα να περιμενω ακομη και ενα χρονο και ας βλεπω μονο ενα ξεροκομματο :P αν ειναι μετα να μου γινει κομπλε και οπως πρεπει,αν απο την αλλη ακομη και με ξερο μπορω να εχω καλη και σωστη βιολογια γιατι οχι...ο κυριακος δε ξερω αν μπορει,που του ειπα δωρο για τα γενεθλια του αλλα τελικα δεν του διευκρινισα σε ποια γενεθλια θα δει μεσα ζωη να κολυμπαει,χαχαχαχα...ενταξει μωρε κατι θα γινει νωριτερα,κατσε να δω τι θα μου πει και ο γνωστος μου που περιμενω για βραχο αυριο και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κι απο μενα Μαργαριτα :bigemo_harabe_net-122:

Κυριακοοοοοοο να τη χαιρεσαι την κοπελια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις είπα στην κοπέλα μου πως θέλω να φτιάξω ένα nano reef μόνο που δεν με έκραξε! ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μαργαρίτα μπράβο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

κυριακος εδω. ειναι διαολος η μαργαριτα,μη το ψαχνεις φιλε,οπως ολες οι γυναικες,ειναι να μην τους καρφωθει κατι στο κεφαλι.ποτε μαζεψε λεφτα ποτε τα κανονισε ποτε το εμφανισε ουτε που ξερω.απο παντα γουσταρα το χομπι αλλα ποτε δεν ασχοληθηκα εκτος απο πριν το καλοκαιρι που μας χαρισε ενας φιλος ενα ενυδρειο τοτε 600 λιτρα,μολις εμαθα τιμη για να φτιαχτει να ειναι κομπλε να γινει ενα σωστο ενυδρειο ειτε γλυκο ειτε αλμυρο ειπα μακαρι να μπορεσω να το κανω καποια στιγμη οπως και ειχαμε ξενινησει συζητησεις για σαμπ τοτε και να το κανουμε αφρικανες,καπακι με απολυσαν κιολας οποτε γκρεμιστηκε το σχεδιο του να φτιαχτει εκεινο το ενυδρειο και πλεον ειναι στην αποθηκη. δε κρυβω οτι παντα γουσταρα το αλμυρο νερο αλλα και με γλυκο θα συμβιβαζομουν μεχρι να καταφερω για αλμυρο. τελοσπαντων καλυτερα που ηρθαν ετσι το πραματα και ξεκινησαμε κι εμεις απο κατι πιο δε θα πω ευκολο αλλα απο κατι σχετικα απλο ωστε στο μελλον να εχουμε μια ιδεα για ενα μεγαλυτερο,ετσι το εκανε η γυναικα μου για εμενα και αυτο που χαρηκα περα του δωρου ειναι οτι δε μπηκα μεσα σε λεφτα του σπιτιου,χεχεχε γιατι ξερετε πως ειναι οι γυναικες,μας εχουν καταστρεψει οικονομικα,τους δινεις 50 αρικο και σου χαλανε 200 και μουρμουρανε και αποπανω που δεν ειχαν και περισσοτερα χεχεχε.ετσι απλα γυρισα μια μερα και ειδα αυτο,το ευχαριστηθηκα πολυ και πιστευω πως αξιζει το κοπο γιατι οπως και να το κανεις εχεις ενα κομματι της θαλασσας σπιτι σου.

Link to comment
Share on other sites

και επιτελους πηραμε το βραχος μας και στησαμε το νανακι μας,θα χρειαστουμε αλλο ενα δυο κιλα που θα συμπληρωσουμε αυριο πιθανον,και ιδου

20130408225617.jpg
Uploaded with ImageShack.us
20130408225640.jpg
Uploaded with ImageShack.us
20130408225717.jpg
Uploaded with ImageShack.us
20130408225736.jpg
Uploaded with ImageShack.us
20130408233947.jpg
Uploaded with ImageShack.us
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...