Jump to content

Χαθηκαμε Λιγο Αλλα Επανηλθαμε....


kuriakos-margarita

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπραβο παιδια!

ειδικα η τελευταια φωτο με την ξενια και τα κλοουνακια φοντο ειναι πολυ ομορφη!

Να τα χαιρεστε!

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές μεγειές!Άντε σιγά σιγά αρχίστε να του δίνετε χρώμα!βλέπω πάντως και μπόλικες άλγες.....αντιφώσφορο έχετε στο σύστημα σας....;

Link to comment
Share on other sites

οι αλγες ηταν λογω του οτι ειχαμε πολλες ωρες το φωτιστικο,το ριξαμε ομως στις 8 ωρες και ηδη εχουν αρχισει να υποχωρουν σε μεγαλο βαθμο,περιμενουμε να μας φερουν και μια σαλιαρα και κανα turbo snail να φανε τα εναπομειναντα.

Link to comment
Share on other sites

οι αλγες ηταν λογω του οτι ειχαμε πολλες ωρες το φωτιστικο,το ριξαμε ομως στις 8 ωρες και ηδη εχουν αρχισει να υποχωρουν σε μεγαλο βαθμο,περιμενουμε να μας φερουν και μια σαλιαρα και κανα turbo snail να φανε τα εναπομειναντα.

:bigemo_harabe_net-64:

Ελπίζω να κάνετε και μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

οι αλγες ηταν λογω του οτι ειχαμε πολλες ωρες το φωτιστικο,το ριξαμε ομως στις 8 ωρες και ηδη εχουν αρχισει να υποχωρουν σε μεγαλο βαθμο,περιμενουμε να μας φερουν και μια σαλιαρα και κανα turbo snail να φανε τα εναπομειναντα.

:bigemo_harabe_net-64:

Ελπίζω να κάνετε και μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

καθε μερα κανω μετρησεις. ολα ειναι κομπλε και ολα στο πλαισιο του φυσιολογικου,στην αρχη ειχα καποια σκαμπανεβασματα τωρα ειναι ολα σταθερα εδω και αρκετες μερες,εχω κανει και την αλλαγουλα μου και ολα βαινουν πολυ καλα μεχρι στιγμης,μη το ματιασω κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου παιδια!

Η σταθεροτητα σε ενα ενυδρειο ειναι κατι πολυ βασικο και πολυ καλη κινηση το να το επιδιωξετε.

Ακομα και εαν γινουν αλλαγες-σκαμπανεβασματα σε π.χ θερμοκρασια,τιμες κτλ,προσπαθηστε να μην ειναι μεγαλες,εαν περναει απο το χερι σας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικοτερο είναι να υπάρχει σταθερότητα.

Το έχω καταλάβει από πρώτο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα παιδια,τις τελευταιες μερες μου ειναι λιγο ανεβασμενο το ca και το mg στο ενυδρειο,τι μπορω να κανω με αυτο? επικειται και μια συμπληρωση σημερα 10 σχεδον λιτρων,θα πεσει η πρεπει να κανω και κατι αλλο? εν τω μεταξυ μου πεθανε ενα ερημητακι απο τα 4 ολα τα αλλα βαινουν καλως και το αλλο θεμα που εχω ειναι οτι τα περκουλακια ξεθαβουν συνεχως την ξενια που εχω,η οποια εχει μεγαλωσει κιολας πολυ και με αγχωνει αυτο,την αλλαζω θεση και οπου την βαλω ολο την ξεθαβουν με αυτη τη κινηση που κανουν πανω στον αραγωνιτη σαν σκουπα :P

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις προσθετα στο νερο σου για να ανεβασεις τα στοιχεια αυτα?Αν οχι κοιτα το αλατι τι σου δινει και πραξε αναλογως.Που εισαι δηλαδη απο τιμες?

Link to comment
Share on other sites

482 CA και 1400 και κατι MG δε το θυμαμαι ακριβως το mg καπου εκει,δεν ειναι τραγικα επανω απλα με ανησυχει εμενα γιατι ολα τα αλλα ειναι κομπλε απαραλακτα εδω και πολυ καιρο και δεν εχω σκαμπανεβασματα,ειναι σταθερα,το αλατι ειναι το bio actif και γενικως μου χει φταιξει τις τιμουλες,μονο με το kh εχω ενα θεματακι το οποιο το φτιαχνω.δεν βαζω προσθετα να τα ανεβασω,βαζω μονο purple up που ανεβαζει λιγο το ασβεστιο(το λεει κιολας) αλλα μετα επανερχεται απο οτι εχω δει σε κανα δυο μερουλες.

Link to comment
Share on other sites

482 CA και 1400 και κατι MG δε το θυμαμαι ακριβως το mg καπου εκει,δεν ειναι τραγικα επανω απλα με ανησυχει εμενα γιατι ολα τα αλλα ειναι κομπλε απαραλακτα εδω και πολυ καιρο και δεν εχω σκαμπανεβασματα,ειναι σταθερα,το αλατι ειναι το bio actif και γενικως μου χει φταιξει τις τιμουλες,μονο με το kh εχω ενα θεματακι το οποιο το φτιαχνω.δεν βαζω προσθετα να τα ανεβασω,βαζω μονο purple up που ανεβαζει λιγο το ασβεστιο(το λεει κιολας) αλλα μετα επανερχεται απο οτι εχω δει σε κανα δυο μερουλες.

Κανεις ποβιοτικη μεθοδο( προσθηκη βακτηριων) και χρησιμοποιεις το συγκεκριμενο αλατι?Πρεπει να γνωριζεις πως το αλατι αυτο περιεχει οργανικο ανθρακα μεσα για να συνδυαζεται με τα βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

ναι ακριβως αυτο κανω..τα γνωριζω ολα αυτα(δε τα γνωριζα αλλα τα εμαθα :) ) χρησιμοποιω βακτηρια αλλα με προσοχη,και ειδικα απο τοτε που χρησιμοποιουμε το συγκεκριμενο αλατι,(το ξερω πως εχει οργανικο ανθρακα μεσα και θεωρω πως αν δεν εχουμε συνεση σε αυτον με τα βακτηρια μπορει να καταλληξει καταστροφικο,δεν το εχω δει στην πραξη αλλα προσεχω παντα για να εχω), σημερα εκανα τεστ και ειναι ολα οκ,. τιμες γενικα κομπλε,οπως παντα δλδ δεν εχω σκαμπανεβασματα και τα ca 420 και mg 1300 μετα απο τρεις μερες και παλι,με το purple up ανεβαινει το ca αλλα οχι και το mg και σε ενα τριημερο πεφτουν παλι,δλδ δε λεει οτι ανεβαζει κατι αλλο ιδιαιτερα,αυτο που ρωταω ειναι πως οταν ανεβαινει ασβεστιο και μαγνησιο,και δε πεφτει,πως μπορουμε να επεμβουμε και να το ριξουμε,? συμπληρωσα και νερο σημερα και αυριο θα δω παλι τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

ναι ακριβως αυτο κανω..τα γνωριζω ολα αυτα(δε τα γνωριζα αλλα τα εμαθα :) ) χρησιμοποιω βακτηρια αλλα με προσοχη,και ειδικα απο τοτε που χρησιμοποιουμε το συγκεκριμενο αλατι,(το ξερω πως εχει οργανικο ανθρακα μεσα και θεωρω πως αν δεν εχουμε συνεση σε αυτον με τα βακτηρια μπορει να καταλληξει καταστροφικο,δεν το εχω δει στην πραξη αλλα προσεχω παντα για να εχω), σημερα εκανα τεστ και ειναι ολα οκ,. τιμες γενικα κομπλε,οπως παντα δλδ δεν εχω σκαμπανεβασματα και τα ca 420 και mg 1300 μετα απο τρεις μερες και παλι,με το purple up ανεβαινει το ca αλλα οχι και το mg και σε ενα τριημερο πεφτουν παλι,δλδ δε λεει οτι ανεβαζει κατι αλλο ιδιαιτερα,αυτο που ρωταω ειναι πως οταν ανεβαινει ασβεστιο και μαγνησιο,και δε πεφτει,πως μπορουμε να επεμβουμε και να το ριξουμε,? συμπληρωσα και νερο σημερα και αυριο θα δω παλι τι γινεται.

Θα τα αφηνεις να πεφτουν μονα τους.Θα σου ελεγα αν υπαρχει η δυνατοτητα να παρεις μια δοσομετρικη αντλια για να τελειωνεις με αυτα.Στο θαλασσινο ενυδρειο πρεπει να υπαρχει σταθεροτητα στις τιμες.Για το αλατι θα ελεγα καλυτερα να πας στο pro για να ελεγχεις εσυ την δοση του οργανικου ανθρακα που θα ριχνεις στο ενυδρειο σου.Καλη συνεχεια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θα ηθελα ξερεις τι ειναι? εναν υπολογιστη,να μου κανει τεστ καθε μερα ΜΟΝΟ του και εγω να ξερω ανα πασα στιγμη τι ειναι τι και ποσο και να μου λεει επισης κανε αυτο εκεινο το αλλο,υπαρχει\????χαχαχαχα υπαρχει αλλα εχει πολλα και για ενα νανακι δεν αξιζει το κοπο,η μηπως αξιζει τελικα ελεγα σε μια συζητηση?αστο μπερδεμα πολυ τα ενυδρειακα,στην αρχη μου ακουγονταν κινεζικα,δεν ειχα ασχοληθει ποτε,τωρα μιλαω γι αυτα με μια ανεση,σαν να το κανω ολη μου τη ζωη,αποκτω αποψη σιγα σιγα χεχε αλλα ευτυχως εχει ενδιαφερον γιατι μερα με τη μερα βλεπεις και μαθαινεις κατι καινουριο και οχι απο τα βιβλια...το μονο καλο στη ταλαιπωρια των τεστ και το αγχος της βιολογιαςσου.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θα ηθελα ξερεις τι ειναι? εναν υπολογιστη,να μου κανει τεστ καθε μερα ΜΟΝΟ του και εγω να ξερω ανα πασα στιγμη τι ειναι τι και ποσο και να μου λεει επισης κανε αυτο εκεινο το αλλο,υπαρχει\????χαχαχαχα υπαρχει αλλα εχει πολλα και για ενα νανακι δεν αξιζει το κοπο,η μηπως αξιζει τελικα ελεγα σε μια συζητηση?

Αυτο θα ηταν το ιδανικό δώρο για ολους μας και η εταιρία που θα το έβγαζε σε λογική τιμή θα ειχε μεγάλη επιτυχία αλλα μου φαίνεται σαν όνειρο απατηλό για αυτήν την δεκαετία...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο που εχω να πω ειναι οτι σας χαιρομαι και ενα μεγαλο μπραβο! :bigemo_harabe_net-146:

Εχετε κανει τεραστια βηματα απο το ξεκινημα σας!

Διαβαζετε,ψαχνεστε,δοκιμαζετε και απο αυτα που διαβασα παραπανω ξερετε τι κανετε και γιατι!Μπραβο και παλι.

Η τιμη του kh ποια ειναι και purple up γιατι βαζετε?

Κοραλακια βαλατε? :)

θα συμφωνησω με τον σταθη(clooyn) η σταθεροτητα στις τιμες ειναι βασικη.

kosta και εγω θα τον ηθελα πολυ αυτον τον υπολογιστη :rolleyes:

Να ειναι φθηνος και να μας λεει τα παντα για το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω πααααααρα πολυ,εχω κατεβασει και καποια βιβλια και οσο αφορα το ιντερνετ παντα φροντιζω να διασταυρωνω οτι βλεπω για να εχω μια σιγουρια,ο κυριακος απο την αλλη απλα το κοιταζει,αντε ταιζει και τα ψαρακια,και καμια αλλαγη,:P ολοι λενε του το εκανε δωρο και παιζει εκεινη(για μενα χαχαχα)

το kh μου κανε καποια σκαμπανεβασματα,επεφτε στο 5-6 ενω συνηθως ειναι 9 με 10,το τελευταιο καιρο ειναι στο 5-6 χαμηλο δλδ αρκετα,purple up το χρησιμοποιω για να ενισχυσω την κοραλινη μου(αν και δεν περιεχει κοραλινη μεσα,αλλα,αλλα στοιχεια) και να επιταχυνω καπως την διαδικασια,

ομως δεν το χρησιμοποιω στην συχνοτητα που λεει(καθε μερα δλδ),εγω παλι το βαζω καθε βδομαδα παλι προσεχω πολυ την ποσοτητα και την συχνοτητα που το χρησιμοποιω και διαβασα οτι αν το κανεις σε τετοια συχνοτητα θα εχεις παααρα πολυ καλα αποτελεσματα στο συνολο της δεξαμενης σου, θα μου πεις υπαρχουν φθηνοτεροι τροποι να το πετυχεις αυτο :P και μπορεις να το επιτυχεις με δικο σου χημικο σκευασμα,αλλα δε πιστευω οτι εχω τις γνωσεις ακομη να ασχοληθω με αυτα,η το χρονο για να πω οτι ασχολουμαι.απο την αλλη σκεφτομαι οτι η κοραλλινη ειναι υπερτιμημενη,την εχεις,θελει περισσοτερη και οταν το πετυχεις θα φας μια ζωη καθαριζοντας τζαμια και απο παντου,οπως βλεπω ακομη και τωρα που ειμαι στην αρχη. ιδωμεν για την πορεια του purple up και αν θα το συνεχισω.

στην ουσια το purple up φτιαχνει τις τιμες στο ασβεστιο και τη σκληροτητα απο οτι βλεπω και δινει ενα boost στο βραχο σου,τον ψιλοβοηθαει,βεβαια ο βραχος μου ηταν καλος εξ αρχης και δε νομιζω οτι μου χρειαζεται και τοσο,απλα γενικα του δινω λιγο ωθηση στο συστημα μου,για καποιον που δεν εχει ενα ζωντανο βραχο εξ αρχης ομως πιστευω οτι θα ηταν σουπερ για να αναπτυχθει γρηγορα και χωρις κοπο κοραλινη και ευκολα.

κοραλακι εχουμε μονο την ξενια τωρα που εχει γινει γαιδουρι,καμια σχεση πριν σχεδον 1,5 και μηνα που την βαλαμε,εχει μεγαλωσει μπολικο και σε μικρο χρονικο διαστημα,οπως και το μανιταρι το οποιο το κοιταζω και δε το πιστευω οπως και η γαριδα εχει γουρουνεψει, αγχωνομαι λιγο με την αναπτυξη τους :P

εχω πολυποδακια πανεμορφα,ειχα μια ανεμωνη τελικα(νομιζα οτι ηταν τρεις αλλα τελικα ηταν μια) η οποια μου εμοιαζε με απταιζια και την ξυλωσα γιατι φοβηθηκα,παραεμιαζε η αληθεια ειναι οποτε πηρε και ποδι.μεγαλωνουν καποιες μοντιπορες,2 τον αριθμο και ενα ζωανθακι,ακομα ειμαστε σε πολυ αναμονη βεβαια και εχω λυσσαξει αλλα ολα βαινουν καλως.

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγη ωρα ανακαλυψε ο κυριακος ενα black stomatella snail στο ενυδρειο και το εκοψε στα δυο γιατι αγχωθηκε μην ειναι τπτ?αααααα θα τον σκοτωσω

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ.....και ηταν και μαυρο και ομορφο,την εκοψε στη μεση αλλα εφυγε μου λεει σφεντονα,ελπιζω να μην πεθανει,θα τον σκοτωσω,τον μουρμουραω απο την ωρα που εχω γυρισει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε κυριακο,εναν απο τους καλυτερους εργατες "καθαρισες"!

Ψυχραιμια μαργαριτα αστον να ζησει :D

Ισως καποιο παιδι να εχει να σας δωσει!

edit.

διαβασα τωρα το παραπανω ποστ που αναφερετε τις τιμες και το Purple up.

Ταπεινη μου γνωμη να προσπαθειτε παιδια να κρατατε τις τιμες του ca και alk με

ξεχωριστα σκευασματα για το καθενα π.χ reef complete για το ασβεστιο και reef builder για την alk

Με προσοχη παντα στις δοσολογιες.

Τo kh το ανεβασατε απο το 5-6 που ειχε παει?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην πεθανε και πονταρω στην αλλαντοινη που εχουν τα σαλιγκαρια και αναπλαθοντε,γιατι την εκοψε στα δυο την καημενη και εφυγε σφαιρα απο οτι μου ειπε αρα εχουμε και μια ελπιδα να ζησει.

το kh ανεβηκε απο το 5 στο 6,ευελπιστω για το 7 αρι μιας που θελω να πετυχω συνθηκες θαλασσας γενικα,απλα αυτο που συζητουσα ειναι οτι μεσα σε δυο μερες εκανε ενα μπαμ το kh και επεσε,συμβαινει αυτο θα μου πεις ειδικα με το kh παιζουν αυτα,ασβεστια και ιστοριες οκ κατεβαινουν.εχω παρει και δοσομετρικη οποτε δε θα ελεγα οτι με απασχολει και ιδιαιτερα,σημερα αυριο θα φτιαξει,απλα εκει που μου ηταν ολα σταθερα ξαφνικα σε αυτα τα τρια καναμε ενα μπαμ και τα ψιλοπαιξανε(kh,mg,ca) σε ολα τα υπολοιπα διατηρω πολυ καλες τιμες και σταθερες,μη ξεχναμε ομως οτι το ενυδρειο τρεχει απο τον απριλιο,οποτε θα τα εχω αυτα μεχρι να αποκτησει σταθεροτητα.

σημερα παιδια περιμενω ζωανθακια και κοραλακια να βαλω,τα παρειγγειλα απο ενα μελος εδω,τον sammy που πουλαει καποια και ειμαι πολυ χαρουμενη.......πηρα τα rare(ζωανθακια,6 τμχ),τα palys(10τμχ) που εχει και σε φωτο εδω στο φορουμ,την sinularia(green) μια μεγαλη,blue sponge και ενα μανιταρακι μουρλια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά τα ζωντανά Μαργαρίτα!Να σου δώσω ένα tip,τα ζωανθάκια να τα βάλεις πάνω στον βράχο και όχι στον αραγονίτη,για να έχουν χώρο να αναπτυχθούν!;)

Επίσης κατά την ταπεινή μου άποψη,η σινουλάρια που πήρες ήταν λάθος,μιας και το συγκεκριμένο κοράλλι γίνετε τεράστιο και συνιστάται για μεγάλα ενυδρεία.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...