Jump to content

Χαθηκαμε Λιγο Αλλα Επανηλθαμε....


kuriakos-margarita

Recommended Posts

Μεγεια τα κοραλια παιδια :bigemo_harabe_net-64:

να τα χαρειτε και να τα δειτε 100πλασια!

Οπως ειπατε κ εσεις το ενυδρειο ακομα στρωνει και ειναι λογικο να υπαρχουν αναπαντεχα σκαμπανεβασματα στις τιμες,απλα

θελει προσοχη που απ'οτι βλεπω την εχετε και με το παραπανω.

Οι τιμες των kh,ca,mg ειναι συναρτηση μεταξυ τους και η μια επιρρεαζει την αλλη.

Πολυ καλη κινηση με τη δοσομετρικη.

Η δοσομετρικη ειναι περισσοτερο για διατηρηση-συντηρηση των παραπανω παραμετρων(αναλογα με τις απαιτησεις του συστηματος) και οχι για να διορθωνουμε-αυξανουμε τις τιμες.

Αν για παραδειγμα θελουμε να ανεβασουμε το kh απο το 7 στο 8,το κανουμε με ενα buffer και οχι αυξανοντας την δοσολογια της δοσομετρικης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα kh ca mg εγω παλευω να τα φτιαξω,απλα θελω να διατηρουντε σε ενα καλο επιπεδο γενικα,δε θελω να εχω αυτο το συνεχες αγχος,ανεβηκε κατεβηκε εκανε ερανε κτλπ. θα τα εχεις θα μου πεις αλλα τουλαχιστον προσπαθω για να τα διατηρησω σε ενα καλο επιπεδο αυτο δλδ.

οταν ξεκινησα να διαβαζω για τη δοσομετρικη,τι ειναι,τι κανει,που χρησιμευει, κτλ λεω οκ θα χρειαστω ετσι και εψαξα και την πηρα γιατι ειναι ξεκουραση για εμενα βασικα,αυτο.

ευτυχως δεν εχω δει κατι να εχει επηρεαστει απο τα σκαμπανεβασματα,παρατηρω και βλεπω το συστηματακι μου,προς το παρον ολα φαινοντε φυσιολογικα και υγιη.

επισης θα ηθελα εν καιρο να βαλω ενα wave maker,βεβαια ακομη δεν το εχω ψαξει οσο θα ηθελα ωστε να παρω την αποφαση. θα ηθελα ομως να επιτυχω εν καιρο συνθηκες θαλασσας εφ ολης της υλης και οχι μονο στις τιμες.

Link to comment
Share on other sites

θα την κλαδευω την σινουλαρια,δεν πηρα κατι που δεν μπορω να ελεγχω;)

εχω και πειρα με τα κλαδεματα μιας που διατηρω σχεδον 10 χρονια μπονσαι....τα καταφερα με αυτα δε θα με δυσκολεψει η σινουλαρια να σαι σιγουρος:)

Link to comment
Share on other sites

και ναι ηρθανε τα κοραλλακια μου και ιδου....ευχαριστω πολυ το μελος sammy για την αψογη συνεργασια....

enjoy

p6120949.th.jpg

p6120948.th.jpg

p6120947.th.jpg[/url

  1. [iMp6120944.th.jpgG]http://imageshack.us/a/img62/4392/p6120945.th.jpg[/img]


  2. p6120944.jpg
    Uploaded with ImageShack.us




p6120943.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p6120942.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p6120941.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p6120940.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p6120939.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p6120938.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p6120937.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p6120936.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p6120935.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p6120934.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p6120919.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p6120918.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p6120923.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p6120917.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p6120911.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p6120916.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p4250837.jpg

p6120932.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p6120926.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p6120928.jpg
Uploaded with ImageShack.us

p6120929.jpg
Uploaded with ImageShack.us
πωπω τοσο μικρουλα ηταν η ξενια μου οταν την πηρα,απιστευτο μου φαινεται.....
Uploaded with ImageShack.us
Link to comment
Share on other sites

μια green sinoylaria,2 mushroomakia,ενα ζωανθακι rare και μια μεγαλη συμμορια green impolsion,δεκα και ανω μαζι με ενα πανεμορφο μπλε σφουγγαρακι ηρθαν να κανουν παρεα στην ξενια μου και τα πολυ πολυ ζωηρα μου περκουλακια......απεριγραπτη η χαρα μου ετσι,απλα δεν υπαρχει το ποσο χαρηκα

Link to comment
Share on other sites

καλος τα δεχτηκες μια παρατηρηση μονο κατα την γνωμη μου το σφουγγαρι δυστυχος ειναι υπεροχο αλλα συνηθος δεν ζει ειναι πανεμορφο αλλα... επισεις προσεχε την ξενια μολις ριζωσει τρεχει με χιλια και τα καλυπτει ολα.

Link to comment
Share on other sites

το εχω δοκιμασει 2 φορες και ρωτοντας και ψαχνοντας οι απαντησεις ειναι δυσκολες και αρνητικες δεν θελει πολυ φως ,φιλτραρει το νερο και συνηθος το ενυδρειο πρεπει να ειναι παλιο και ωριμο.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

και αν παθει τπτ την πατησαμε ειναι πααρα πολυ τοξικο διαβασα,μπορει να τα διαλυσει ολα......

εννοεις οτι ειναι καπως ιδιαιτερο σαν οργανισμος και χρειαζεται περισσοτερη προσοχη.....διαβασα και γι αυτο,

λογικα αυτο εννοεις, πρεπει να προσεχω να τρωει σωστα,περα απο βακτηρια κτλ που τρεφεται πρεπει να το ταιζω και με συμπληρωμα και ποικιλια απο ζωοπλανκτον και φυτοπλανκτον και να μην το εχω σε φως,ευτυχως που το νανακι μου ειναι πλυντηριο και θα χει να φαει γενικα διαφορα αλλα θα φροντισω εγω να μη παθει κατι :) αν φροντισω λοιπον να εχω χαμηλο φωτισμο(θα το εχω κρυμμενο)να εχω καλη ροη στην κυκλοφορια μου(που εχω) να παρεχω ποικιλια τροφης(που εχω σκοπο τωρα που εβαλα τα κοραλακια μου)και μια πολυ καλη χημεια στο νερο μου ολα θα ειναι οκ.σωστα?

Link to comment
Share on other sites

τα υπολοιπα ειναι ευκολα δεν θα εχεις θεμα μονο την εξαπλωσει τις ξενιας προσεχε αυτη θελει και λγο βρωμα.

Link to comment
Share on other sites

την ξενια την γουσταρω παρα πολυ,και ας μεγαλωσει,θα δω τι θα κανω.περιττο να σου πω οτι ουτε εχω ασχοληθει ιδιαιτεερα και τα παει σουπερ καλα,απο οτι καταλαβαινω αυτο το κοραλλι η θα το κρατησουν καποιοι ζωντανο εξ αρχης η απλα δε θα τους κατσει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

την ξενια την γουσταρω παρα πολυ,και ας μεγαλωσει,θα δω τι θα κανω.περιττο να σου πω οτι ουτε εχω ασχοληθει ιδιαιτεερα και τα παει σουπερ καλα,απο οτι καταλαβαινω αυτο το κοραλλι η θα το κρατησουν καποιοι ζωντανο εξ αρχης η απλα δε θα τους κατσει ποτε.

οπως εγω ...ποτε

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ο κυριακος ειμαι,σημερα πηραμε μια ricordea και μια red cherry shrimp . τη γαριδα την ειδαμε thn ricordea απο το απογευμα δεν την εχουμε πετυχει,η μαργαριτα ειναι εκει κολλημενη αλλα τπτ πουθενα,υπαρχει περιπτωση να εγινε κατι?αυτα τα κλοουν λετε να την εκαναν κατι?

Link to comment
Share on other sites

εχει κρυφτει μεσα στο βραχο θα την δεις σε κανα δυο μερες μπορει και αυριο μην ανησηχεις.

Link to comment
Share on other sites

οκ,

ανησυχησαμε ξερεις γιατι τα βρωμοκλοουν ειχαν παρει το σφουγγαρι σημερα και το δαγκωναν,το εσπρωχναν,τα χτυπουσαν σα χταποδι,αφου λεω αυτα ειναι πιτμπουλ,αυτα ειναι τα ηρεμα που τα λενε ολοι,αυτα θα πηδηξουν εξω να φανε και μας. και το βαλαμε καπου πολυ στη καβατζα και τωρα βαλαμε απογευμα τη ricordea και λειψαμε και γυρισαμε και πουθενα,λεω εχει γουστο.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει καμια φορα οπως και το αναποδο ειπαμε το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο

Link to comment
Share on other sites

αυτα δεν ειναι κλοουν πιρανχας ειναι,πολυ τσαντιστικαν με το σφουγγαρι,τα πετυχαμε την ωρα που του ειχαν αλλαξει τα φωτα στη δαγκωματια και στην κλωτσια \

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας οσο ακακα φαινονται τοσο διαλια γινονται ειδικα οσο μεγαλωνουν.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας οσο ακακα φαινονται τοσο διαλια γινονται ειδικα οσο μεγαλωνουν.

Τα δικά μου εντέλει άγια είναι.....κάτσε να δω αν έχουν φωτοστέφανο τώρα που είναι κλειστά τα φώτα,αααχαχαχαχα!!λυσσαααααααααααα!!

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου εντέλει άγια είναι.....κάτσε να δω αν έχουν φωτοστέφανο τώρα που είναι κλειστά τα φώτα,αααχαχαχαχα!!λυσσαααααααααααα!!

ματι και σκορδο ελπιζω να εχεις?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...