Jump to content

Χαθηκαμε Λιγο Αλλα Επανηλθαμε....


kuriakos-margarita

Recommended Posts

τα κλοουνάκια γενικότερα καθαρίζουν ότι βρίσκεται γύρω από την φωλιά τους οπότε το σφουγγαράκι το είδαν σαν σκουπίδι και είπαν να το διώξουν. το σφουγγάρι ναι μεν είναι πιο δύσκολο από τα άλλα, αλλά αν το προσέξεις και σου κάτσει δεν παθαίνει τίποτα. Εγώ από προσωπική εμπειρία δεν το θεωρώ καθόλου δύσκολο(αν και η πρώτη προσπάθεια να το διατηρήσω απέτυχε αλλά το είχα αγοράσει από κατάστημα και δεν γνωρίζω τι τράβηξε μέχρι να το πάρω)και η Μαργάρίτα πάει κατά γράμμα το ενυδρείο της οπότε πιστεύω πως θα του παρέχει την απαραίτητη φροντίδα για να το χαίρεται για χρόνια.

Υ.Γ. Πολύ όμορφος ο κύβος παιδιά άντε να τουμπανιάσει και να τον χαίρεστε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σωτηρη ειναι τεεεεελειο το σφουγγαρακι,θα ζησει και θα σκασει...τις ειδες την φωτογραφιες?αγορασαμε και μια ricordea χθες την οποια την χασαμε,ημουν δυο ωρες και κοιτουσα μπας και την βρω,τζιφος. το σφουγγαρακι το ειχα βαλει στην αρχη σε ενα σημειο που δε πολυπανε τα σιχαμενα τα κλοουνακια και δε το πειραξαν,μετα ομως το μετακινησα σε ενα αλλο σημειο που ειδα οτι ειχε περισσοτερη σκια,ομως απο εκει περνανε,κοιμουντε κτλπ αρα τους την εδωσε,λενε τι ειναι αυτη η μαλακια εδωπερα και του αλλαξανε τα φωτα,ετσι το πηρα απο εκει και το εβαλα παλι στο σημειο που το τοποθετησα εξαρχης. χθες τους εριξα και κοπιποδα και τρελαθηκαν ολα,σημερα παρειγειλα και τροφη για τα κοραλλακια μου(tropic marin phyton) θα σε παρω τηλεφωνο το βραδυ να μου πεις μηπως παιζει καμια καλυτερη να τους παρω... το kh ανεβηκε στο 6,δεν εριξα τιποτα να το ανεβασω γιατι εβαλα τα κοραλλια μη τα φρικαρω με τη μια αλλα σημερα αυριο τους ερχεται.

Link to comment
Share on other sites

σωτηρη ειναι τεεεεελειο το σφουγγαρακι,θα ζησει και θα σκασει...τις ειδες την φωτογραφιες?αγορασαμε και μια ricordea χθες την οποια την χασαμε,ημουν δυο ωρες και κοιτουσα μπας και την βρω,τζιφος. το σφουγγαρακι το ειχα βαλει στην αρχη σε ενα σημειο που δε πολυπανε τα σιχαμενα τα κλοουνακια και δε το πειραξαν,μετα ομως το μετακινησα σε ενα αλλο σημειο που ειδα οτι ειχε περισσοτερη σκια,ομως απο εκει περνανε,κοιμουντε κτλπ αρα τους την εδωσε,λενε τι ειναι αυτη η μαλακια εδωπερα και του αλλαξανε τα φωτα,ετσι το πηρα απο εκει και το εβαλα παλι στο σημειο που το τοποθετησα εξαρχης. χθες τους εριξα και κοπιποδα και τρελαθηκαν ολα,σημερα παρειγειλα και τροφη για τα κοραλλακια μου(tropic marin phyton) θα σε παρω τηλεφωνο το βραδυ να μου πεις μηπως παιζει καμια καλυτερη να τους παρω... το kh ανεβηκε στο 6,δεν εριξα τιποτα να το ανεβασω γιατι εβαλα τα κοραλλια μη τα φρικαρω με τη μια αλλα σημερα αυριο τους ερχεται.

Η ρικο ηταν κολλημενη καπου.Αν οχι θα μπηκε κατω απο κανενα βραχο

Link to comment
Share on other sites

σωτηρη ειναι τεεεεελειο το σφουγγαρακι,θα ζησει και θα σκασει...τις ειδες την φωτογραφιες?αγορασαμε και μια ricordea χθες την οποια την χασαμε,ημουν δυο ωρες και κοιτουσα μπας και την βρω,τζιφος. το σφουγγαρακι το ειχα βαλει στην αρχη σε ενα σημειο που δε πολυπανε τα σιχαμενα τα κλοουνακια και δε το πειραξαν,μετα ομως το μετακινησα σε ενα αλλο σημειο που ειδα οτι ειχε περισσοτερη σκια,ομως απο εκει περνανε,κοιμουντε κτλπ αρα τους την εδωσε,λενε τι ειναι αυτη η μαλακια εδωπερα και του αλλαξανε τα φωτα,ετσι το πηρα απο εκει και το εβαλα παλι στο σημειο που το τοποθετησα εξαρχης. χθες τους εριξα και κοπιποδα και τρελαθηκαν ολα,σημερα παρειγειλα και τροφη για τα κοραλλακια μου(tropic marin phyton) θα σε παρω τηλεφωνο το βραδυ να μου πεις μηπως παιζει καμια καλυτερη να τους παρω... το kh ανεβηκε στο 6,δεν εριξα τιποτα να το ανεβασω γιατι εβαλα τα κοραλλια μη τα φρικαρω με τη μια αλλα σημερα αυριο τους ερχεται.

τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση αυτη πηγαινε στο sammy. :)

οταν λεω θα ζησει και θα σκασει εννοω το σφουγγαρι,οτι δεν υπαρχει περιπτωση να αφησω ζωντανο να πεθανει.....

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση αυτη πηγαινε στο sammy. :)

οταν λεω θα ζησει και θα σκασει εννοω το σφουγγαρι,οτι δεν υπαρχει περιπτωση να αφησω ζωντανο να πεθανει.....

+1000

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως θα ζήσει! τις είδα τις φωτογραφίες, πολύ όμορφο και όταν τουμπανιάσουν θα γίνει ακόμα καλύτερο.το Kh Μην το ανεβάσεις απότομα λίγο λίγο προσεχτικά μέχρι το 7.5 καλά θα είσαι.

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως τωρα ανεβηκα στο 7 καλα παμε μεχρι στιγμης,το μετραω καθε μερα...πηρα και τροφη για τα κοραλλακια,gamma nutra plus και πηρα και zooton,phyton αν τελειωσει αυτο...αν και ειδικα τα ψαρια με το gamma εχουν τρελαθει....τα κοραλλακια θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

ρίχνε και zooton εναλλάξ με το phyton.

με το φυτοπλαγκτόν τρέφονται περισσότερο οι οργανισμοί που δεν βλέπεις! τα κοράλλια έχουν συμβιωτική ζωοξανθέλα και έτσι χρειάζονται το ζωοπλαγκτόν σε σχέση με το φυτοπλαγκτόν. το gamma nutra δεν το ξέρω

Link to comment
Share on other sites

προσεχετω το gamma nutra ειναι πολυ δυνατο κουνατο καλα μικρη ποσοτητα και καλο ανακατεμα.

Link to comment
Share on other sites

εεεεε παιδια ανακαλυψαμε εναν αστερια στο ενυδρειο μας πολυ μικρουλι ακομα.....σαν το νυχι μου το μικρο και λιγο πιο μικρος,εχουμε τρελαθει στη χαρα μας,χθες το βραδυ το ανακαλυψα και ειδα και την σταματελλα. ζειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε αυτός ο αστερίας να μην είναι αστερίνα,γιατί θεωρείτε pest,τσακίζει την κοραλλίνη και μπορεί να τσακίσει ακόμα και ιστό κοραλλιών....!

Link to comment
Share on other sites

Μαργαρίτα θα σου έλεγα να τον βγάλεις τώρα που είναι νωρίς! έτσι είχα χαρεί και γω με έναν αστερία που είχα βρει και μου έφαγε 5 κεφάλια caulastrea για να το καταλάβω και να τον πετάξω

Link to comment
Share on other sites

post-16990-0-78226500-1371721561_thumb.jpgΑν είναι κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

το κίτρινο μην σε ξεγελάει εγώ όσες έχω δει δεν έχουν κίτρινο!

Link to comment
Share on other sites

Μην σας πιανει αγχος παιδια!Ειναι κατι που αντιμετωπιζεται.

Βαλτε μια φωτο αν μπορειτε για να εχουμε μια καλυτερη εικονα για το ποιοι ειναι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αυριο φωτογραφια γιατι ενω τις περνουσα εκλεισε το pc και τωρα δεν εχει μπαταρια,τετοιο ειναι παντως και σημερα δε το εχω δει καθολου....κριμα πολυ λυπαμαι,η peppermint παιζει να το φαει αυτο?αυριο θα παω να παρω μια για να μου φαει τις απταζιες,σωτηρη απταζιες ειναι τελικα.......

Link to comment
Share on other sites

αυριο φωτογραφια γιατι ενω τις περνουσα εκλεισε το pc και τωρα δεν εχει μπαταρια,τετοιο ειναι παντως και σημερα δε το εχω δει καθολου....κριμα πολυ λυπαμαι,η peppermint παιζει να το φαει αυτο?αυριο θα παω να παρω μια για να μου φαει τις απταζιες,σωτηρη απταζιες ειναι τελικα.......

Tις αστερινες,και τους αστεριες γενικως τους τρωνε μονο οι γαριδες harlequin,και οχι οι pepermint :)

1HarleyStarfish.jpg

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει μια μεσα και εχει μοσχαρακι

Με κριθαρακι η με μακαρονια :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...