Jump to content

Μεταφορά Μονομάχου Απο Γυάλα Σε Ενυδρείο


Yiannhs

Recommended Posts

καλησπερα σε ολο το φορουμ..

ειμαι νεος χρηστης και αρχαριος στην εμπειρια μου με το ζωικο βασιλειο under water..

εχω στην κατοχη μου εναν μονομαχο εδω και εναμιση περιπου χρονο οπου ζουσε σε μυα γυαλα περιπου 3 λιτρα.

προσφατα μετα απο ερευνα και ψαξιμο πολυ αποφασισα να τον μεταφερω σε ενα ενυδρειο που μου ειχαν χαρισει πριν 2 περιπου χρονια. το ενυδρειο  ειναι 25 λιτρων και ειχε ενα πλαστικο υποστρωμα το οποιο δεν το εβαλα, εναν κυκλοφορητη atman at-201 και ενα ψευτοφυτο..

εγω προσθεσα το χαλικι, ενα θερμομετρο και ενα φυτο σαν μπαλα, χνουδοτο για φιλτραρισμα του νερου. δεν αναφερω φιλτρο γιατι δεν εχω. και εδω γεννιεται η απορια μου....

πηγαινοντας σε 2 παρακαλω pet shops για αγορα υλικων για το στησιμο και βοηθητικων εξαρτηματων μου ειπανε οχι μονο οτι δεν χρειαζεται αλλα και οταν τους ανεφερα το στησιμο του ενυδριο δεν γνωριζαν καν τι σημαινει... (ο ενας απ τους δυο, μην ειμαι υπερβολικος. ο αλλος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται γιατι η αμμωνια απο εναν μονομαχο ειναι ελαχιστη)

γενικα εκει που διαβαζα τοσες μερες για στησιματα κλπ και εφτασα σε ενα σημειο που ηξερα τι επρεπε να κανω, μπερδευτικα περισσοτερο... γενικα θα ηθελα βοηθεια επι του θεματος

 

Υ.Γ ασχετα με τις γνωμες των πωλητων εχω παραγγειλει εναν θερμοστατη 50 KW οπου περιμενω την αφιξη του. το νερο του μονομαχου ειναι στους 20 βαθμους.

 

και μια μικρη εικονα απο το ενυδρειακη

 

post-53540-0-38268100-1365000980_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια!

Καλως ηρθες φιλε μου.

Καταρχην καλα εκανες και προχωρας σε αλλαγη απο γυαλα σε ενυδρειο.

Το φυτο που εβαλες δεν φιλτραρει το νερο.

Φιλτρο πρεπει να βαλεις και να το στρωσεις για να μην εχεις προβληματα με το ψαρι σου.Παρε ενα μικρο με χαμηλη ροη και οταν το παρεις βγαλε τον κυκλοφορητη γιατι δεν χρειαζεται,το ψαρι σου θελει χαμηλη ροη γιατι αλλιως δεν μπορει να κολυμπησει.

Διαβασε εδω και οτι χρειαστεις ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλό διάβασμα, ότι χρειαστείς εδώ είμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες φιλε μου.

Εγω τι θα εβαζα στο ενυδρειο μου:

α) Αμμο.

β) Ευκολα φυτα και ψιλομπολικα πχ valisneria, anubia, microsorium, java moss.

γ) Φιλτρο οπως ειπε κι ο rastafarian

δ) Θερμοστατη οπως σοφα πηρες αν και νομιζω ο συγκεκριμενος μπορει να ειναι λιγο μεγαλος για το ενυδρειο σου.

ε) Φοντο για την πλατη του ενυδρειου μπλε η μαυρο.

Σου παραθετω και το προφιλ του μονομαχου για να βοηθηθεις λιγο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=914&p=3929

Ριξε διαβασμα και ολα θα πανε καλα.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο δεν χρειαζεσαι γιατι ο κυκλοφορητης ειναι συνδεδεμενος με φιλτρο βυθου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο δεν χρειαζεσαι γιατι ο κυκλοφορητης ειναι συνδεδεμενος με φιλτρο βυθου.

η αληθεια ειναι οτι υπηρχε οπως εγραψα ενα υποστρωμα το στην παρουσα συνθεση το αφησα απ εξω εκτος απο ενα κομματι για την στηριξη του σωληνα - κυκλοφορητη. ο κυκλοφορητης εχει ενα μικρο σαν καλαθι κατω α την προπελα του αλλα ειναι αδειο οπως κι ο σωληνας. οποτε νομιζω πως ειναι λιγο αχριστη η λειτουργια του, το μονο που κανει ειναι να περναει το νερο χωρις καποιο βιολογικο φιλτρο ή εστω κανενα σφουγγαρακι. ασε που ο κυκλοφορητης ειναι παρα πολυ δυνατος και ο μονομαχος θα πηδηξει αν μπει σε λειτουργια.. η μονη ρυθμιση που εχει στη σωληνα της εξοδου ειναι για ποσοτητα μπουρμπουληθρων .

και ιδου το πλεγμα που σας ελεγα παχους 1,1 εκ.

post-53540-0-25594600-1365070721_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Που χρησιμευε αυτο φιλε Γιαννη;

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι τα πλακακια που μπαινουν στο βυθο.Με αυτο το φιλτρο αναπτυσεται βιολογια στο χαλικι.Ειναι ξεπερασμενος τροπος

φιλτρανσης αλλα για τα λιτρα του ενυδρειου και ενα μονομαχο επαρκει.Επισης να ξερεις οτι δεν μπορεις να φυτευσεις φυτα,

απο φυτα μπορεις να βαλεις αυτα που δενονται σε ξυλα 'η πετρες(π.χ ανουμπια).

Link to comment
Share on other sites

εχει δρομολογηθει και το συστημα φιλτραρισματος αναμενετε...

τον υπαρχον κυκλοφορητη-φιλτρο τον εχω αποσυνδεμενο.

επομενη μου κινηση μετρησεις..

αν κ δεν ξερω κατα ποσο ειναι απαραιτητες αφου αυτη την στιγμη δεν υπαρχει φιλτρο.

αλλαγες νερου καθε ποτε προτινεται? και σε τι ποσοστό? (25 λιτρα ενυδρειο)

λαβεται υπ οψιν οτι ο ψαρακος ειναι σε διαιτα...

Link to comment
Share on other sites

και μια απορια ακομα...

φυτα να βαλω απο τωρα ή να περιμενω να μπει το φιλτρο και ισως και να στρωθει?

όπως επισης κ αλλα διακοσμητικα (πετρες κανενα ξυλο κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Μην το μπουκωσεις με ξυλα και πετρες. Λιγα και καλα. Φυτα μπορεις να βαλεις και τωρα δεν υπαρχει προβλημα. Το φιλτρακι σου δεν ειναι ακριβο κι εγω θα εβγαζα και το χαλικι αυτο και θα βαζα αμμο για να ριξεις και κανα φυτεμα (ουτε αυτη ειναι ακριβη). Μετρησεις καλο ειναι να κανεις για να ξερεις που βρισκεσαι. Καλα κανεις και του κανεις διαιτα αλλα μην το παρακανεις. Αλλαγη νερου κανε τωρα μια το 30% και με το που θα βαλεις το φιλτρο και θα στρωνει μην κανεις για κανα 2βδομαδο. Με βακτηρια θα στρωσεις ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Μην το μπουκωσεις με ξυλα και πετρες. Λιγα και καλα. Φυτα μπορεις να βαλεις και τωρα δεν υπαρχει προβλημα. Το φιλτρακι σου δεν ειναι ακριβο κι εγω θα εβγαζα και το χαλικι αυτο και θα βαζα αμμο για να ριξεις και κανα φυτεμα (ουτε αυτη ειναι ακριβη). Μετρησεις καλο ειναι να κανεις για να ξερεις που βρισκεσαι. Καλα κανεις και του κανεις διαιτα αλλα μην το παρακανεις. Αλλαγη νερου κανε τωρα μια το 30% και με το που θα βαλεις το φιλτρο και θα στρωνει μην κανεις για κανα 2βδομαδο. Με βακτηρια θα στρωσεις ετσι;

ειναι πολλα τα ερωτηματα περι στρωσιματος..παρ ολο που τα χω διαβασει ολα πολυ καλα...

να στρωσω το ενυδρειο με τον μονομαχο μεσα (με βακτηρια) ειναι επιπονη διαδικασια για το ψαρι.. πολυ αμμωνια στην αρχη, επειτα νιτρωδη μεχρι να φτασουμε στα νιτρικα...

απο την αλλην να στρωσω το φιλτρο με τον υπαρχον μονομαχο (χωρις βακτηρια) κινδινευει νομιζω, ετσι δεν ειναι..

η αλλη λυση ειναι να τον μεταφερω στην παλαια του γυαλα για οσο διαρκεσει ενα σωστο στρωσιμο με βακτηρια ...

καμοια προταση...?

Link to comment
Share on other sites

Στο ειπα και στο αλλο σχετικο ποστ, στο ειπε και ο ebenos. Η επιλογη ειναι δικια σου. Υπαρχει το μπολι και υπαρχουν και βακτηρια οπως της sera που λενε πως σε 24 ωρες μπορεις να βαλεις ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το φίλτρο βυθού, πάρε ένα εσωτερικό με μικρή ροη και πρόσθεσε μπόλι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...