Jump to content

Αερας Σκιμερ


Recommended Posts

καπου ειχα ακουσει οτι το σωλινακη του σκιμερ αν μπορουμε να το βγαλουμε στο μπαλκονι να τραβαει απο εξω ειναι καλυτερα.ξερετε κατι για αυτο????

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν το εχω ακουσει,αλλα αναρωτιεμαι,για ποιο λογο να τραβαει καλυτερα;

Οτι αερας υπαρχει στο μπαλκονι υπαρχει και στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δουλεύει και περνάει καθαρό αέρα στο skimmer ειδικά σε καλά μονωμένα σπίτια, όπου δεν υπάρχει καλός αερισμός ειδικά το χειμώνα που ανοίγουμε ελάχιστα τα παράθυρα και πονάει πολύ ένα reef όταν το pH πέφτει βασανιστικά την νύχτα.

Είναι ένας από τους λόγους που μετακόμισα το ενυδρείο μου άνοιξα και την τρύπα στον τοίχο...μετά την 3η μέρα το pH μου σταθεροποιήθηκε τουλάχιστον 0,2 μονάδες πιο ψηλά και καθημερινά μένει σταθερό στο 7,9-8,3 από 7,7-8,2 που ήταν πριν.

Σε περίπτωση ατμοσφαιρικής μόλυνσης πχ κέντρο της πόλης με αμάξια, ή φυτοφάρμακα κτλ συστήνω ένα μικρό κουτάκι με ενεργό άνθρακα στην είσοδο του σωλήνα και αλλαγή κάθε 6 μήνες.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Παω να παρω καμια 15αρια μετρα σωληνακι λοιπον :D

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Eγώ μετακόμισα το ενυδρείο Στράτο βάψαμε και το σπίτι και όλα jet...Στο περίπου 1 μέτρο σωλήνα βάζεις το αυτί σου στην άκρη και ακούς το Venturi...καλή περίπτωση... :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Απο το να ανοιγω τρυπες,θα προτιμουσα αν εκρινα σκοπιμο να τροφοδοτησω περισσοτερο αερα,τη χρηση μιας αεραντλιας.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πετυχαίνεις κάτι...το έχω δοκιμάσει.

Αντίθετα αν περάσεις το σωληνάκι εκτός σπιτιού αλλάζει το πράγμα.

CO2 και ελάττωση οξυγόνου μόνο με την παρουσία μας στον χώρο...βάλε και κανένα τζάκι ή κεράκι που τρώει και αυτό οξυγόνο.Κάπνισμα κτλ...

Έξω από το σπίτι είναι η λύση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πετυχαίνεις κάτι...το έχω δοκιμάσει.

Αντίθετα αν περάσεις το σωληνάκι εκτός σπιτιού αλλάζει το πράγμα.

CO2 και ελάττωση οξυγόνου μόνο με την παρουσία μας στον χώρο...βάλε και κανένα τζάκι ή κεράκι που τρώει και αυτό οξυγόνο.Κάπνισμα κτλ...

Έξω από το σπίτι είναι η λύση...

Ρε μπας κι εχεις καιρο να βγεις εξω;;; :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Στράτο το χειμώνα δεν ανοίγαμε καθόλου σχεδόν παράθυρα..η κυρά κρύωνε...και ένα πρωινό είδα Ph 7,54 στο νερό...ήταν πραγματικά πρωτόγνωρη κατάσταση 2 ακρόπορες RTN μέχρι το μεσημέρι και ασχολήθηκα διεξοδικά με το θέμα.Έκοψα βακτήρια....και τα δοκίμασα όλα.

Chaeto σε αντίθετη φωτοπερίοδο-Κalkwasser-σωληνάκι skimmer εκτός σπιτιού..μόνο το σάμπ δεν έβγαλα έξω...

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ,οι προδιαγραφες των μηχανηματων αυτων,ειναι να δουλευουν μεσα στο σπιτι οχι εξω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Στα πολύ καλά μονωμένα σπίτια υπάρχει πρόβλημα Στράτο...δεν αναπνέει ο χώρος...ο τοίχος που τρύπησα ήταν 25 εκατοστά...

Τα προβλήματα με το pH σοκάρουν τα κοράλλια..ειδικά όταν πρέπει να έχουμε λόγω βακτηριακών σταθερά χαμηλό dKh(κάτω από 8) που δεν επιτρέπει στο pH να είναι σταθερό...αν δεν υπάρχει αυτός ο περιορισμός ανεβάζουμε απλά το dKh στο 10-12 και αυτό από μόνο του σταθεροποιεί το pH στο 8.

Είπαμε εντατικολόγος κοντεύω να γίνω... :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος ειχα το σωλινακι μεσα στο επιπλο του σαμπ και οταν το εβγαλα εξω απο το ντουλαπι ειδα διαφορα στο pH..

Link to comment
Share on other sites

Αν το βγάλεις έξω από το σπίτι και έχεις καθαρό αέρα στην περιοχή σου θα δεις ακόμη μεγαλύτερη βελτίωση...

Link to comment
Share on other sites

Αν το βγάλεις έξω από το σπίτι και έχεις καθαρό αέρα στην περιοχή σου θα δεις ακόμη μεγαλύτερη βελτίωση...

ναι αλεξ αυριο θα κανω τρυπα και θα το περασω εξω..

Link to comment
Share on other sites

Αν το βγάλεις έξω από το σπίτι και έχεις καθαρό αέρα στην περιοχή σου θα δεις ακόμη μεγαλύτερη βελτίωση...

Σκεφτειται να μένεις κοντά σε βουνό η ακόμα και σε χωριό με καθαρό αέρα!!

Θα κάνει παπάδες το σκιμμερ!

Link to comment
Share on other sites

Όντως δουλεύει και περνάει καθαρό αέρα στο skimmer ειδικά σε καλά μονωμένα σπίτια, όπου δεν υπάρχει καλός αερισμός ειδικά το χειμώνα που ανοίγουμε ελάχιστα τα παράθυρα και πονάει πολύ ένα reef όταν το pH πέφτει βασανιστικά την νύχτα.

Είναι ένας από τους λόγους που μετακόμισα το ενυδρείο μου άνοιξα και την τρύπα στον τοίχο...μετά την 3η μέρα το pH μου σταθεροποιήθηκε τουλάχιστον 0,2 μονάδες πιο ψηλά και καθημερινά μένει σταθερό στο 7,9-8,3 από 7,7-8,2 που ήταν πριν.

Σε περίπτωση ατμοσφαιρικής μόλυνσης πχ κέντρο της πόλης με αμάξια, ή φυτοφάρμακα κτλ συστήνω ένα μικρό κουτάκι με ενεργό άνθρακα στην είσοδο του σωλήνα και αλλαγή κάθε 6 μήνες.

αλεξ για βαλε καμια φωτο απο ανθρακα να δουμε ποιον λες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οποίος δεν γρικαει τ αμερικάνικα να με πάρει τηλ. που τα παρλαρω φαρσι να του ξηγησω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...