Jump to content

Dyi 700 Λίτρα


George81

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

Από ότι καταλάβατε με έχετε βάλει στο τριπάκι να κάνω μια ιδιοκατασκευή. Θέλω να φτιάξω απο το μηδέν ένα ενυδρείο 200 μήκος x 50 πλάτος x 60 ύψος...

Δεν θέλω να πάρω έτοιμο γιατί είναι πρόκληση να το φτιάξω μόνος μου ( με ότι συνεπάγεται αυτό! ). εμπειρία 0 να καταλάβετε σε κατασκευές αλλά πιάνουν τα χεράκια μου. Θα γίνει εσωτερικό sump 20 εκατοστά μήκος. Ακόμα και το έπιπλο δεν θα το πάρω έτοιμο. Λογικά θα μιλάμε για 700+ κιλά βάρος οπότε θα πρέπει να γίνει γερή κατασκευή.

Το πρώτο που σκέφτομαι να κάνω είναι το έπιπλο ( θα το ντύσω με μελαμίνη τύπου wenge αλλά πάει πολύ το τετραγωνικό και ίσως να σκεφτώ κάτι εναλλακτικό. ) με κοιλοδοκό 3cmx3cm. Πιστεύω ότι θα είναι αρκετά χονδρός και θα γίνει με 8 πόδια η κατασκευή. Θα ανεβάσω σχέδιο εντός ολίγου με την κατασκευή επίπλου. Εκτός αν καταφέρω και το βρω έτοιμο ή μου το ετοιμάσουν από το εργοστάσιο.

Είδωμεν... ( αν είναι να γίνει πατάτα τουλάχιστον θα πω ότι προσπάθησα! :bigemo_harabe_net-111: )

Γιώργος

Έγινε επεξεργασία - Giwrgakis1981
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Μου αρέσει να βλέπω άτομα με τόλμη!! Πόσο μάλλον όταν δεν έχουν ξανά κολλήσει αλλά γουστάρουν να το κάνουν!!

Πες μας 2 πραγματάκια πρώτα, το ενυδρείο προορίζετε για γλυκό η θαλασσινό?

Επίσης για να ντύσεις το έπιπλο οικονομικά μπορείς να κάνεις κατασκευή με το ποιο φτηνό λαμινειτ και μετά να το ντύσεις με ότι ταπετσαρία θες!

Τι πάχος τζαμιού σκέπτεσαι να βάλεις? Κόντρες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα γίνει με γλυκό νερό, με κιχλίδες Αφρικής σκέφτομαι, πάχος 10mm με κόντρες πάνω κάτω. Συγκεκριμένα 2 κόντρες πάνω και 4 κόντρες κάτω αλλά και με κόντρες περιμετρικά του βυθού. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός..όπως είναι το σχέδιο κάτω θα είναι μόνο οι κόντρες και θα μπουν στον βυθό. Μην σου πω ότι θα τις βάλω διπλές κάτω αλλά της 2η χωρίς τις 2 μεσαίες.. Σε μπέρδεψα πες την αλήθεια....

_______________

| | | |

| | | |

|____|_____|_____|

Σε ότι αφορά το ντύσιμο είναι πολύ καλή ιδέα!! θα ψάξω τιμές και θα σου πω. Μέχρι τώρα βρήκα κοιλοδικούς 10 ευρώ τα 6 μέτρα και θα χρειαστώ περίπου 18 μέτρα

Έγινε επεξεργασία - Giwrgakis1981
Link to comment
Share on other sites

Το εγχείρημα σου φίλε μου έχει αρκετό ρίσκο, επειδή είναι και η πρώτη σου φορά. Φαντάζομαι εσύ θα το έχεις σκεφτεί καλύτερα απο εμένα, για να έχεις πάρει την απόφαση. Είμαι υπέρ των DIY καταστάσεων και δεν θέλω να σε αποτρέψω, απλά να σε ενημερώσω. ;)

Η κατασκευή ενός τέτοιου ενυδρείου θέλει πολύ μελέτη και προσεκτική εκτέλεση για να μην κολυμπάτε στο σπίτι. Θεωρώ την βοήθεια απο άλλα άτομα που έχουν έστω και κάποια πείρα, απαραίτητη.

Όσο για το βάρος σκέψου εκτός το νερό και τα τζάμια, άμμο, εξοπλισμό και βάση: Ξεπερνάνε τον τόνο.

Ότι απορίες έχεις για την κατασκευή μην διστάσεις να ρωτήσεις και αν μπορούμε να βοηθήσουμε!

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να δούμε ακόμα ένα όμορφο τερατοενυδρείο να γουστάρουμε! :bigemo_harabe_net-85::bigemo_harabe_net-85::bigemo_harabe_net-85:

Link to comment
Share on other sites

Θα σας προτιμήσω μην αγχώνεσαι!! έχουν να πέσουν πολλές απορίες βέβαια είναι μεγάλο το ρίσκο αλλά αν δεν υπάρχει αγωνία και είναι όλα σίγουρα....δεν έχει νοστιμάδα! Σίγουρα θα είναι πολλά τα kg και είδικά για το έπιπλο θα πέσει προσεκτική μελέτη και test! έχω να γεμίσω με πολλά μπετόνια νερο και μην σου πω οτι θα χοροπηδάω και εγώ ταυτόχρονα. Οπότε 3 πράγματα μπορούν να συμβούν

1. να πανε όλα καλα,

2. να κάνω πισίνα την βεράντα

3. να κάνω παρέα στον απο κάτω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα γίνει με γλυκό νερό, με κιχλίδες Αφρικής σκέφτομαι, πάχος 10mm με κόντρες πάνω κάτω. Συγκεκριμένα 2 κόντρες πάνω και 4 κόντρες κάτω αλλά και με κόντρες περιμετρικά του βυθού. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός..όπως είναι το σχέδιο κάτω θα είναι μόνο οι κόντρες και θα μπουν στον βυθό. Μην σου πω ότι θα τις βάλω διπλές κάτω αλλά της 2η χωρίς τις 2 μεσαίες.. Σε μπέρδεψα πες την αλήθεια....

_______________

| | | |

| | | |

|____|_____|_____|

Σε ότι αφορά το ντύσιμο είναι πολύ καλή ιδέα!! θα ψάξω τιμές και θα σου πω. Μέχρι τώρα βρήκα κοιλοδικούς 10 ευρώ τα 6 μέτρα και θα χρειαστώ περίπου 18 μέτρα

Εγώ κατάλαβα! :D

Κατ' αρχήν χαίρομαι που επέλεξες την δυνατή πλευρά του φόρουμ(Αφρική ρεεεεε!!)!

Μια χαρά το σκέφτεσαι με τις κόντρες απλά κάθετες να βάλεις και επάνω. Και φυσικά περιμετρικά πάνω και κάτω.

Για την βάση σκέψου μήπως να κάνεις ενιαία πατούρα και να μην στηρίζονται σε ποδαράκια. Πλακάκι έχεις κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Θα σας προτιμήσω μην αγχώνεσαι!! έχουν να πέσουν πολλές απορίες βέβαια είναι μεγάλο το ρίσκο αλλά αν δεν υπάρχει αγωνία και είναι όλα σίγουρα....δεν έχει νοστιμάδα! Σίγουρα θα είναι πολλά τα kg και είδικά για το έπιπλο θα πέσει προσεκτική μελέτη και test! έχω να γεμίσω με πολλά μπετόνια νερο και μην σου πω οτι θα χοροπηδάω και εγώ ταυτόχρονα. Οπότε 3 πράγματα μπορούν να συμβούν

1. να πανε όλα καλα,

2. να κάνω πισίνα την βεράντα

3. να κάνω παρέα στον απο κάτω

Φιλαράκι μαζί σου είμαι και εγώ! Το μικρόβιο του DIY δύσκολα φεύγει, έρχεται μπαστακώνεται στο κεφάλι και κάνει ότι γουστάρει αυτό! :bigemo_harabe_net-134:

Ελπίζω το 1!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε αυτά τα λίτρα θα σου πρότεινα να πας σε 12αρι τζάμι και κόντρες μονές πάνω κάτω περιμετρικά + 4 κάθετες στον πάτο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα! :D

Κατ' αρχήν χαίρομαι που επέλεξες την δυνατή πλευρά του φόρουμ(Αφρική ρεεεεε!!)!

Μια χαρά το σκέφτεσαι με τις κόντρες απλά κάθετες να βάλεις και επάνω. Και φυσικά περιμετρικά πάνω και κάτω.

Για την βάση σκέψου μήπως να κάνεις ενιαία πατούρα και να μην στηρίζονται σε ποδαράκια. Πλακάκι έχεις κάτω?

Μέσα στο μυαλό μου είσαι με την πατούρα. Πλακάκι έχω στο δάπεδο. Αλλά απο την άλλη με το αλφάδιασμα θα έχω πρόβλημα αν δεν ειναι 100% ίσο το πλακάκι. Σε κάθε περίπτωση θα μπει προστατευτικό απο κάτω και δεν θα μείνει σκέτο σίδερο...

Λές να βάλω και πάνω ε? κρίμα γιατί δεν μου αρέσουν αισθητικά αλλά αν είναι καλύτερα...πάσο! πάνω εννοείς να βάλω 4 και όχι μόνο περιμετρικά όπως σκεφτόμουν, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40736

Αυτό που λέει ο φίλος πιο πάνω το έκανε ο Ρικάρδος. Απλά το κόστος ανεβαίνει. Σίγουρα θα έχει μεγαλύτερη ασφάλεια αλλά δικιά σου είναι η τσέπη. ;)

Γνώμη μου είναι πάνω να βάλεις 1-2 κάθετες και 4 περιμετρικά αν πας σε 10άρι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε αυτά τα λίτρα θα σου πρότεινα να πας σε 12αρι τζάμι και κόντρες μονές πάνω κάτω περιμετρικά + 4 κάθετες στον πάτο

Δεν είναι κακή ιδεά, ροντέ δεν χρειάζεται να είναι σε αυτές τις διαστάσεις σωστά; Αν έχω καταλάβει καλά απο 10mm και πάνω αρκεί γιαλόχαρτο για να μην κοπούμε...

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40736

Αυτό που λέει ο φίλος πιο πάνω το έκανε ο Ρικάρδος. Απλά το κόστος ανεβαίνει. Σίγουρα θα έχει μεγαλύτερη ασφάλεια αλλά δικιά σου είναι η τσέπη. ;)

Γνώμη μου είναι πάνω να βάλεις 1-2 κάθετες και 4 περιμετρικά αν πας σε 10άρι.

Δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά αν θυμάμαι καλά, άντε 30-40 πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακή ιδεά, ροντέ δεν χρειάζεται να είναι σε αυτές τις διαστάσεις σωστά; Αν έχω καταλάβει καλά απο 10mm και πάνω αρκεί γιαλόχαρτο για να μην κοπούμε...

Ναι μπορείς να τα κάνεις τροχισμένα , το ροντε είναι καθαρά αισθητικό κομμάτι άσε που οι ποιο πολλοί τώρα στα κάνουν ροντε τζάμπα!!!

Έγινε επεξεργασία - Bloster
Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει d.i.y 760lt με 15mm τζαμι 15+10mm πάτο και βάση 60Χ40 κοιλοδοκό. Είναι αρκετά μεγάλο ζόρι και σίγουρα θέλεις βοήθεια. Πληροφοριακά τα τζάμια ροντέ κόστισαν αν θυμάμαι καλά (πάνε 2 χρόνια) γύρω στα 750€. Εσύ στις διαστάσεις που έχεις θέλεις 15mm πάτο και 12mm πλαινά.

Έγινε επεξεργασία - meganemg
Link to comment
Share on other sites

Με τα παραπάνω δεδομένα έχεις μία καμπύλη στο τζάμι 0,44mm με δείκτη ασφαλείας 3,45 (αυτά είναι για rimless) Γι΄αυτό καλό είναι να μπούν κόντρες (ο φόβος φυλάει τα έρμα [¨"ερημα"] έλεγαν οι παλιοί). Εγώ στο 180 έχω βάλει 3 ποιό φαρδιές 15cm.

Link to comment
Share on other sites

Την βαση να την κανεις με 4αρι κοιλοδοκο να εισαι σιγουρος

Για την ενιαια πατουρα που σου ειπε ο φιλος παραπανω πρεπει να εχεις αλφιαδιασμενο πατωμα, αλλιως θα εχεις θεμα

Βαλε ρεγουλατορους καλυτερα σε ποδια η στην πατουρα οσο περισσοτερα θα μοιραζεται το βαρος

Νομιζω με 8 καλα εισαι για το μηκος που θες

Καλη επιτυχια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει d.i.y 760lt με 15mm τζαμι 15+10mm πάτο και βάση 60Χ40 κοιλοδοκό. Είναι αρκετά μεγάλο ζόρι και σίγουρα θέλεις βοήθεια. Πληροφοριακά τα τζάμια ροντέ κόστισαν αν θυμάμαι καλά (πάνε 2 χρόνια) γύρω στα 750€. Εσύ στις διαστάσεις που έχεις θέλεις 15mm πάτο και 12mm πλαινά.

Κάτι τέτοιο σκέφτομαι και εγώ για το έπιπλο Βρήκα άνθρωπο να με βοηθήσει σχετικά με τα τζάμια και άλλον με το έπιπλο ( συγκόλληση ). Η τιμή για τα τζάμια είναι γύρω στα 250 χονδρικά αλλά αν δεν πάω από κοντά για την συμφωνία δεν το δένω κόμπο για την τιμή. Σε πρώτη φάση θα αφήσω τα τζάμια και θα αρχίσω το έπιπλο να τελειώνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γνωμη μου ειναι 15mm τζαμια και 10mm κοντρες 4 κατω 4 πανω και οι περιμετρικες .Το δικο μου που το εφτιαξα τα τζαμια μαζι με κοντρες ολα ροντε μου πηγαν 270 ευρω και 15 τζαμια να εχεις το κεφαλη σου ησυχο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα προσφορά για τα σίδερα της βάσης

Οι διαστάσεις θα είναι

Μ : 2.00 μέτρα

Υ : 1.00 μέτρο

Π : 60 Πόντους

Θα είναι όπως το παρακάτω ( αντιγραφή από τον ΚOUMAN :P )

1.jpg

Τιμή 35 ευρώ για τα σίδερα αν το κολλήσω ο ίδιος και 30 με 60 τα μεταφορικά γιατί είναι επαρχία. ( θα δω αν μπορώ να βρω από Αθήνα ) Για το φτιάξουν εκεί δεν συμφέρει γιατι ανεβαίνουν τα μεταφορικά κατά πολύ.

Έγινε επεξεργασία - Giwrgakis1981
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο γιατι θες να ειναι το υψος 1 μετρο; Εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου; Θα σε παιδεψει πολυ τετοιο υψος και στο λεω εκ πειρας. Το δικο μου ειναι 83 εκ και μου εχει βγαλει την ψυχη!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο γιατι θες να ειναι το υψος 1 μετρο; Εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου; Θα σε παιδεψει πολυ τετοιο υψος και στο λεω εκ πειρας. Το δικο μου ειναι 83 εκ και μου εχει βγαλει την ψυχη!

Καθαρά πρακτικούς λόγους.ο καναπές έχει ύψος 1 μέτρο και ήθελα να φαίνεται γιατί θα μπει από πίσω.για πες όμως μήπως αναθεωρήσω.τι δυσκολίες είχες?

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

καλη τυχη γιωργο! με 10αρι το εκανα και εγω αλλα με 15αρι πατο ( τρωει ολη την πιεση ) τα τζαμια ρονταρισμενα και κατω εκανα διπλη κοντρα σαν σκαλοπατι επιδη κατω τρωει την μεγαλητερη πιεση να ανοιξει. τωρα εγω δεν ειχε ο δικος μου τζαμας 12αρι,αν ειχε θα πηγενα σε 12αρι μιας και η διαφορα στην τιμη ειναι πολυ μικρη αρα σκεψου το και εσυ για 12 ολο.. θα κανεις και σαμπ?

Link to comment
Share on other sites

ναι 1 μετρο υψος ειναι υπερβολη.. δωσε πλατος καλητερα παρα υψος,,,, με το πλατος το ενυδρειο δειχνει πολυ πιο ομορφο

Link to comment
Share on other sites

Μισο γιατι μπερδευτηκα, 1 μετρο θα ειναι η βαση ή η γυαλα! Αν ειναι και τα δυο θα φτασεις υψος 2 μετρα. Και πως θα κανεις καθαριοτητες με μασκα; Δεν θα μπορεις καθολου να βαλεις χερι μεσα! Αν χαλασει κατι εκει καηκες θα πρεπει να μπεις ολος μεσα! Εγω λεω υψος γυαλας 60 ποντους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ομολογώ πως δεν το σκέφτηκα το 1 μέτρο + 1 μέτρο. Θα το κάνω 60 πόντους το ύψος όπως είπες. Σκέφτομαι για εσωτερικό sump 20 πόντων σε μήκος. εσύ τι έχεις κάνει; Όσο για το τζάμι 12άρι λέω με 15άρι πάτο και διπλές κόντρες κάτω. Γιατί τα έκανες ρονταρισμένα ;

Έγινε επεξεργασία - Giwrgakis1981
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...