Jump to content

Dyi 700 Λίτρα


George81

Recommended Posts

μισο να το παρουμε απο την αρχη... η γυαλα οπως ειπε και ο φιλος καλα ειναι να μην περναει τους 70 ποντους ( εγω 70 υψος το εχω και δεν μπορω να βαλω χερι μεσα ...) η βαση και αυτην καπου στους 70 ποντους...(θα ειναι πολυ ψηλα αν το κανεις μεγαλυτερα) ρονταρισμενο το γυαλι για να εχεις καλητερη επιφανεια οταν τα κολησεις ( πολυ προτημουνε να μην κανουν ροντε τα τζαμια τους για οικονομικη αποψη αλλα υποστηριζουν πως εχει μεγαλυτερη επιφανια το γυαλι για να κοληθει) η γνωμη μου ειναι ροντε και αυτο το ειδα στην πραξη..εαν κοπουν απλα με το χερι τα τζαμια δεν προκητε να κοπουν ευθεια ουτε 1 στο εκατομιριο,,,, τα τζαμια γινονται ροντε για αυτον τον λογο..μπενουν σε μηχανιμα με τα γωνιαζει ακριβως... ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΡΟΝΤΕ! αν δεν τα παρεις ροντε και την ωρα που πας να τα κολησεις δεν γωνιαζετε το ενυδρειο θα καταλαβεις τι φταιει.... λοιπον οπως ειπες 12άρι με 15άρι πάτο και διπλές κόντρες κάτω. ... τωρα το σαμπ.. θες να το κανεις στην πλατη? συμφωνω αλλα οχι σε ολη την πλατη γιατι θα σου κοψει παρα πολλα λιτρα.... μια καλη ιδεα ειναι το σαμπ απο διπλααριστερα ή δεξια αν σε περνει σε μηκος....να το κανεις 220 μηκος δηλαδη και να θυσιασεις 20 ποντους απο την 1 πλευρα, πολυ καλη επιλογη.. μιοσο να ψαξω 1-2 κατασκευες για να δεις τι σκευτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω οτι με κάλυψες, Τα σίδερα μπορείς να μου πεις από που τα προμηθεύτηκες; Οπότε αναθεωρούμε και έχουμε:

220 μήκος η γυάλα, 70 ύψος και 60 πλάτος. Επίσης το ύψος της βάσης θα είναι 60 εκατοστά. για το sump θα το κάτω δεξία δίπλα. για το ροντέ με έπεισες. 12 άρι σίγουρα γυαλί με 15αρι πάτο και διπλές κόντρες στον πάτο.θα καταφύγω σε αυτό. Μια ερώτηση μόνο. να κάνω το sump με plexy glass η κανονικό τζάμι; τι λες;

Link to comment
Share on other sites

αυτο που σκευτομαι ειναι να κανεις την γυαλα 220 και μετα απο μεσα να βαλεις ενα 5αρι τζαμι και να κανεις το χωρισμα του σαμπ.. ετσι θα χωρισεις την γυαλα με το 5αρι.... ψαχνω ενα θεμα με κατι παρομειο που εφτιαξε ενας χομπιστας και αν το βρω σου στελνω το λινκ

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως σκευτομαι!!! διπλα στο σαμπ μπορεις απλα να το καληψεις με μαυρο αυτοκολητο ή το ιδιο το επιπλο της βασης/καπακιου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=70494

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως σκευτομαι!!! διπλα στο σαμπ μπορεις απλα να το καληψεις με μαυρο αυτοκολητο ή το ιδιο το επιπλο της βασης/καπακιου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=70494

Για το θέμα γυαλί η plexy glass τι σκέφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

εσωτερικα γυαλι μονο..δεν κολιεται το πλεξι με το γυαλι.. εξωτερικα μπορεις να το καληψεις με πλεξι γκλας ή γνωμη μου αυτοκολητο για τζαμια

Link to comment
Share on other sites

Aκου Γιωργο εγω θα σου πω το εξης απο την εμπειρια μου, η βαση μου ειναι 65 και η γυαλα 83. Για να φτιαξω κατι μεσα ανεβαινω σε σκαλακι και κρεμομαι ολος μεσα! Πιστευω το ιδανικο ειναι 2χ60χ60 και η βαση 60.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά θα χρειαστώ στατική μελέτη για το όλο επιχείρημα καθώς μένω σε όροφο από ότι έμαθα...για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...