Jump to content

Νεος Και Εντελως Απειρος


Recommended Posts

Καλησπερα στο ομορφο φορουμ! Ειμαι εντελως αρχαριος στο ''αθλημα''...Το μικροβιο το κολλησα απο τον πατερα ενος φιλου.Σκεφτομαι λοιπον για τη δημιουργια μιας μικρης λιμνουλας. Εχω (απο παλιες αγορες) στην αποθηκη αυτη τη λεκανη http://www.ikea.gr//Files/Products/36973/500_500_2011_3_28_11_49_19.jpg. 130 λιτρα, 80x42x60 περιπου. Θα μπει σε μεγαλο κηπο.Οι αποριες μου ειναι πολλες και διαφορες.

Αρχικα, να το χρησημοποιησω σα λεκανη λιμνης και να το φυτεψω ? ή να σκαψω 10-12 ποντους, να κασει καλα το κατω μερος και να γινει ενα διαφορετικο ''ενυδρειο'' χωρις καπακι http://img179.imagevenue.com/img.php?image=081239240_1365081239_122_11lo.jpg

1)Στα λιτρα και στις διαστασεις αυτες θα μπορεσω να βαλω Κοι?

2)Τι φυτα θα προτεινατε?

3)Τι συνδυασμους ψαριων μπορω να κανω?

4)Μπορω να φτιαξω μονος μου φιλτρο?

5)Σε ποια περιπτωση θα χρειαστω θερμανση?

Ξερω οτι ειναι 1002 τα θεματα που προκυπτουν οταν ξεκιναει ενα τετοιο στησιμο.Απλα 5 αποριες που μου ηρθαν τωρα( οι υπολοιπες αργοτερα :bigemo_harabe_net-134: )

Στο σημειο που θα μπει υπαρχει δεντρο φυλλοβολο (μουρια). Για τις ωρες που θα εκτειθεται στον ηλιο η περιοχη θα ενημερωσω μεσα στη μερα...

Έγινε επεξεργασία - MariosKavala
Link to comment
Share on other sites

καλωσήρθες φίλε.

Δυστυχώς γνώμη μου είναι ότι είναι πολύ μικρή η λεκάνη σου για λίμνη...δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα και εσύ ο ίδιος σε λίγο θα το μετανιώσεις και θα θέλεις κάτι μεγαλύτερο που σημαίνει διπλά έξοδα.

Βρες κάτι μεγαλύτερο, διάβασε στα "κρύου νερού" αρκετά και μην βιαστείς καθόλου γιατί και θα κάνεις πολλά λάθη αλλά και θα σου κοστίσει περισσότερο.

Από ψάρια, σε κάτι μεγαλύτερο που φανταζομαι ότι θα πας γύρω στα 200-300 λίτρα, μόνο χρυσόψαρα και μάλιστα τα κοινά για να βγάλουν και τον χειμώνα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας,
Όπως πολύ σύντομα θα καταλάβεις, όλα είναι θέμα επιλογών και "budget".
Εάν θες να κάνεις κάτι που θα το ευχαριστηθείς και θα το απολαύσεις, γνώμη μου είναι να πάρεις φτυάρι και αξίνα, και να αρχίσεις το σκάψιμο!!
Οι περισσότεροι, προτείνουν οι λίμνες να έχουν 1 μέτρο βάθος περίπου για τον εξής σημαντικό λόγο!
Προστασία των ψαριών από το κρύο του χειμώνα, και από καμιά "έξυπνη" γάτα που θα πάει για ψάρεμα το καλοκαίρι ;)

Από εκεί και πέρα, έχεις 3 λύσεις...
A. αγοράζεις ένα liner, και φτιάχνεις μια λιμνούλα σε ότι διαστάσεις και σχέδιο θέλεις,
B. αγόραζες μια έτοιμη λιμνούλα από το πράκτικερ - leroy merlin και την θάβεις μέσα στο έδαφος.
( http://www.gardena.com/gr/water-management/garden-pond/450-l/ )
Γ. θάβεις την λεκάνη που ήδη έχεις, αλλα χωρίς να είσαι σίγουρος για το χρόνο ζωής της λεκάνης...
Ξεκινα πάντως, και εμείς εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε... με ιδέες!! (Από σκάψιμο μην περιμένεις :P :P )
Έγινε επεξεργασία - Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Από μια ερευνα που είχα κάνει, εάν θυμάμαι καλά υπάρχουν 4 τύποι έτοιμης πλαστικής λίμνης... 150 - 250 - 450 - 1000 λίτρα. Νομίζω ξεκινάνε από 50 euro και φτάνουν στα 250. Αξίζει πάντως να το ψάξει κάποιος, πριν πάει κατευθείαν με κλειστά τα ματια στα μεγάλα μαγαζιά και τα σκάσει. Νομίζω είχα βρει φτηνότερες τιμές σε μικρότερα μαγαζιά από το Practicer.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ενα φτιάρι ( και 2 μην σου πω! )και κάνε ένα τέτοιο!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=84533

ούτως η αλλιώς εκεί θα καταλήξεις στο τέλος :bigemo_harabe_net-66: . Τι να μπλέκεις με λιμνούλες 200 lt ??

Link to comment
Share on other sites

Η λεκάνη που έχεις είναι διαφανές. Σε περίπτωση που δεν σκάψεις, αλλά την αφήσεις πάνω από την επιφάνεια τις γης καλό είναι να την βάψεις γύρο γύρο μαύρη. Αυτό θα αποτρέψει τα τοιχώματα να πιάσουν μπόλικη άλγη.

Θα σου πρότεινα να σκάψεις και να την θάψεις. Με αυτό τον τρόπο θα βοηθήσεις να κρατήσεις μια ποιο σταθερή θερμοκρασία μέσα στην λεκάνη σου και το καλοκαίρι αλλά και τον χειμώνα. Ακόμα και με αυτό το κόλπο.. λογικά θα χρειαστείς θερμοστάτη για τον χειμώνα γιατί είναι πάρα πολύ ρηχή. Άσε που θα πάρεις και το κολάι για να σκάψεις και να φτιάξεις κάτι μεγαλύτερο μόλις σου μπει και άλλο το μικρόβιο ;)

KOI δεν θα έβαζες ακόμα και να ήταν 500lt η λεκάνη.

Φίλτρο φτιάξε μόνο σου. Άσε που θα πάρεις και το κολάι για να φτιάξεις ένα μεγαλύτερο όταν μεγαλώσεις την λεκάνη σου ;)

Σε περίπτωση που αποφασίσεις από τώρα να φτιάξεις κάτι μεγαλύτερο στον κήπο σου, ΜΗΝ αγοράσεις πλαστική λίμνη. Έτοιμη πλαστική θα το κάνεις στην περίπτωση που δεν έχεις κήπο. Αγορά γεωύφασμα + liner θα σου έρθουν φτηνότερα.

Όπως και να έχει πιάσε το φτυάρι :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...