Jump to content

Βοήθεια Αρχάριος!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα. Ονομάζομαι Ραφαήλ και είμαι 16 χρονών. Σκέφτομαι να πάρω ενυδρείο από τα Jumbo 15 λίτρα και να βάλω μέσα έναν μονομάχο. Πείτε ότι το πήρα το ενυδρείο. Τις πρώτες 10 μέρες βάζουμε βακτήρια και αντιχλώριο. Μετά από 10 μέρες αγοράζουμε και έναν μονομάχο και όλα είναι οκ??? Σκέφτομαι να βάλω και φυτο λέω Java fern και θα ταϊζω τον μονομάχο με blood worms (της JBL). Μετά κάθε πόσες μέρες του αλλάζω τα νερά? Χρειάζεται να βάλω κάποιο χλώρειο? Ξέχασα το Jumbo θα έχει και θερμοστάτη εγώ από τι διάβασε σε αυτό το λινκ του σίτε σας http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64496&hl=jumbo λέει ότι πρέπει να βάλω κάποια πράγματα στον θερμοστάτη. Τι να κάνω βοηθήστε μεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ραφαήλ και καλώς ήρθες ! :)

Για το στρώσιμο με βακτήρια χρειάζεσαι και μια πηγή για να τρέφονται τα τελευταία. Μπορείς να τρίβεις λοιπόν λίγη τροφή ώστε να δημιουργείται αμμωνία.

Τα 15 λίτρα που αναφέρεις , σκέψου ότι είναι μικτά και με την προσθήκη βυθού , θα γίνουν ακόμα λιγότερα. Κοίταξε αν μπορείς να ανέβεις λίγο στα λίτρα.

Νερό κατά άγραφο κανόνα αλλάζουμε κάθε εβδομάδα το 25 με 30%, αφού το έχουμε επεξεργαστεί με αντιχλώριο , όχι χλώριο. :)

Οι μονομάχοι είναι ψαράκια που θέλουν ποικιλία στην τροφή τους, οπότε καλύτερα να μη μείνεις μόνο στα bloodworms. Πάρε και flakes για μονομάχους και μια φορά την εβδομάδα μπορείς να ταΐζεις και αποφλοιωμένο βρασμένο αρακά.

Ρίξε μια ματιά εδώ για το προφίλ του μονομάχου και μια ματιά εδώ στα άρθρα που σε ενδιαφέρουν.

Καλό διάβασμα και ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε.

Υ.Γ. Στο θερμοστάτη δεν βάζεις τίποτα , μάλλον εννοείς το φίλτρο. Εκεί πρέπει να βάλεις βιολογικό υλικό , τύπου siporax mini ώστε να αναπτυχθούν σε αυτό τα βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες !

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Κοίτα για λίγο μεγαλύτερο αν μπορείς ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ονομάζομαι Ραφαήλ και είμαι 16 χρονών. Σκέφτομαι να πάρω ενυδρείο από τα Jumbo 15 λίτρα και να βάλω μέσα έναν μονομάχο. Πείτε ότι το πήρα το ενυδρείο. Τις πρώτες 10 μέρες βάζουμε βακτήρια και αντιχλώριο. Μετά από 10 μέρες αγοράζουμε και έναν μονομάχο και όλα είναι οκ??? Σκέφτομαι να βάλω και φυτο λέω Java fern και θα ταϊζω τον μονομάχο με blood worms (της JBL). Μετά κάθε πόσες μέρες του αλλάζω τα νερά? Χρειάζεται να βάλω κάποιο χλώρειο? Ξέχασα το Jumbo θα έχει και θερμοστάτη εγώ από τι διάβασε σε αυτό το λινκ του σίτε σας http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64496&hl=jumbo λέει ότι πρέπει να βάλω κάποια πράγματα στον θερμοστάτη. Τι να κάνω βοηθήστε μεεεεε

Καλησπέρα και καλώς ήρθες και από 'μένα!!!

Το ενυδρείο που σκέφτεσαι είναι πολύ μικρό. Θα σε ταλαιπωρήσει και ως αρχάριος ίσως σε απογοητεύσει και γίνει η αιτία να παρατήσεις το χόμπι χωρίς να γνωρίσεις την μαγεία του. Να ξέρεις πως όσο πιο μικρό ενυδρείο τόσο πιο δύσκολο. Προσπάθησε να κινηθείς 60 - 120 λίτρα για να το ευχαριστηθείς. Τα μικρά ενυδρεία είναι πολύ δύσκολα γιατί οι συνθήκες τους αλλάζουν πολύ πιο γρήγορα από τα μεγαλύτερα και το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο για το ψαράκι που θα φιλοξενεί. Επίσης ένα μικρό λάθος ίσως και ασήμαντο για ένα μεγάλο ενυδρείο, σε ένα μικρό στα λίτρα που γράφεις θα είναι τεράστιο και κατ ' επέκταση καταστροφικό. Το ψαράκι δεν έχει φωνή και είναι πολύ δύσκολο, ειδικά ως αρχάριος να καταλάβεις πως περνάει. από αγγελίες εδώ μέσα ή και σε άλλα παρεμφερή φόρουμ μπορείς να βρεις 60άρια ή και παραπάνω σε λίτρα ενυδρεία σε πάρα πολύ καλές τιμές.

Καλή αρχή από εμένα και καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβε κάτι όμως. Τις πρώτες μέρες πέρνω το ενυδρείο και βάζω μέσα αντιχλώριο (πως είναι αυτό γιατί είμαι και λίγο άσχετος και πόσο θα βάλω)? Μετά βάζουμε τα βακτήρια (πως είναι αυτό γιατί είμαι και λίγο άσχετος και πόσο θα βάλω)? Σκέφτομαι να βάλω και ένα μικρό φυτό java fern και θα το δέσω πάνω σε ένα ξύλο. Εγώ πρέπει να αγοράσω το ενυδρείο, να βάλω βακτήρια και αντιχλώριο χωρις το φυτό και το ψάρι? Και όταν θα του αλλάζω τα νερά )περίπου κάθε εβδομάδα) πρέπει να βάζω κάτι μεσα και να βάζω τον μονομάχο ή να ρίχνω το νερό και να βάζω σκέτο από την βρύση? Αλήθεια το ενυδρείο από τα Jumbo ξέρεις πόσο κοστίζει?

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και απο μενα στην παρεα.τα παιδια σου εξιγησαν πως γινεται το στρωσιμο.περνουμε το ενυδρειο,μετα το γεμιζουμε νερο αφου εβαλες μεσα το υποστρωμα η' χαλικι αναλογα οτι θες βαζεις και την διακοσμιση.το καθε μπουκαλακι που εχεις παρει αντιχλωριο και βακτηρια γραφει την αναλογια δηλαδι ποσες σταγωνες να βαλεις αναλογα τα καθαρα λιτρα(πχ το δικο μου το ενα λεει 120 λιτρα αλλα με το υποστρωμα,τα φυτα,διακοσμιση απο πετρες και τα μηχανηματα περνει 108 λιτρα καθαρο νερο).αν θα ηθελες την συμβουλη μου και θα συμφωνησω με το προ'ι'γουμενο φιλο που σε ειπε παρε ενα μεγαλητερο σε λιτρα ενυδρειο γιατι ειχα ενα 20 λιτρο και ειχα πολλα ψαρακια αλλα για καμμια 6-7 μηνες μετα πεθαιναν.εδω και 2 χρονια και λιγο παραπανω εχω ποιο μεγαλα ενυδρεια και η χαρα μου που δεν εχω θανατους και τα χερωμε ειναι αφανταστη.ειναι ζωες και οχι αξεσουαρ που απλα διακοσμουν ενα χωρο.αν δεν εχεις παρει το ενυδρειο καλητερα ψαξε για ενα μεγαλητερο εστω και σκετο γυαλι και μετα τον εξωπλισμο,το αποτελεσμα θα ειναι ποιο ωραιο αλλα και θα εχεις τα ψαρια σου σε καλητερες συνθικες.

Link to comment
Share on other sites

α και κατι ακομα.δες τις αγγελιες που εχει το φορουμ αν τελικα αποφασισεις να παρεις αλλο ενυδρειο αλλα εχει και καλες ευκαιριες απο μηχανηματα.

Link to comment
Share on other sites

δες αυτην την αγγελια που λεει πωλειται ενυδρειο 100 λιτρα με ολο τον εξωπλισμο η'ανταλασετε με τηλεκατευθινομενο.ειναι απο εβρο επανω και ισως στο δωσει σε προσιτη τιμη ακομα και να σου διξει μερικα πραγματα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...