Jump to content

Προβλημα Με Ph


Recommended Posts

Δεν πέφτει το PH στο ενυδρείο.....Τι φταίει???

Λοιπόν κατα ρχην μετρήσεις...

Νερό βρύσης

PH = 7.5+ , Kh 12

Νερό όσμωσης

Ph =5.5 , Kh 1-2

Νερό ενυδρείου

Ph =7.5 , kh 5

Το νερό του ενυδρείου έχει 2/3 Όσμωσης και 1/3 βρύσης....Δεν έχει πέτρα ή άνθρακα στο φίλτρο ή σε αεραντλία....έχει co2 από εδώ http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=3273

Και τέλος επειδή είχα τόσο καιρό http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2366 σήμερα πέρασα από τα παιδιά στο petcumulus και μου είπαν πως αυτή η άμμος δεν αφήνει το ph να πέσει και έτσι μου έδωσαν ουδέτερο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=3294...

Σήμερα όλη μέρα το Ξέστησα και το ξανά έστησα με την καινούρια άμμο....Μετράω και οι μετρήσεις παραμένουν ίδιες. Τι άλλο μπορεί να φταίει ξέρει κανείς????

Link to comment
Share on other sites

αφου σημερα τα εκανες ολα,αστο μερικες μερες να σταθεροποιηθει ολο το συστημα φιλε μου.

λιγη υπομονη και μην βιαζεσαι.

το πεχα το ριχνουμε με χρηση διοξειδιου η τυρφης.η οσμωση ειναι για να κοντρολαρουμε τις σκληροτητες....καπου μπερδευτηκες νομιζω.το νερο οσμωσης μας βοηθαει απλως στη μειωση του πεχα,δεν στηριζομαστε ομως σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι διάβασα κι άλλα άρθρα και το κατάλαβα αυτό....Οπότε περιμένω να δω πως πάει με το co2 και 1 φύλλο κατάπα που ρίχνω σχεδόν κάθε μήνα και βλέπουμε αν χρειαστεί και τύρφη σωστά?Για να φτάσω το ph 6.5-6.8 πόσο πιστεύετε πρέπει να φτάσω την kh?

Link to comment
Share on other sites

Ότι έκανες μέχρι τωρα είναι σωστό αλλά άν μπορείς κάνε μιά περιγραφή του ενυδρείου, των κατοίκων αλλά και του υπόλοιπου διάκοσμου....Άν μπορείς ανέβασε και σχετική φωτό.!

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο 60 λίτρα..Έχω κρεμαστό φίλτρο και το σύστημα co2 που γράφω και πιο πάνω.Επίσης 1 θερμοστάτη 50 w και 1 φωτιστικό 2*24 w με λάμπες για φυτά..

Από διακόσμηση έχω 2 καρύδες και μια ρίζα + φυτά....Επίσης βάζω 1 φύλλο catapa μια φορά το μήνα .Τέλος χαλίκι που αναφερεται παραπάνω..

Στο ενυδρείο υπάρχουν 1 ζευγάρι ancistrus kai μια ομάδα από 5 cory panda.

Στο φίλτρο υπάρχει σφουγγάρι και siporax...

Οι μετρήσεις του νερού είναι παραπάνω....

Και σήμερα που μέτρησα έχω τα ίδια αποτελέσματα..Ph 7.5,kh 5

Επίσης να αναφέρω οτί το αποτέλεσμα που ψάχνω είναι γύρω στο 6,7....Μήπως πρέπει να βάλω περισσότερο νερό όσμοσης και να ρίξω κι αλλό το ph ή να προσθέσω τύρφη στο φίλτρο και να αυξήσω τα οξέα...???

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο 60 λίτρα..Έχω κρεμαστό φίλτρο και το σύστημα co2 που γράφω και πιο πάνω.Επίσης 1 θερμοστάτη 50 w και 1 φωτιστικό 2*24 w με λάμπες για φυτά..

Από διακόσμηση έχω 2 καρύδες και μια ρίζα + φυτά....Επίσης βάζω 1 φύλλο catapa μια φορά το μήνα .Τέλος χαλίκι που αναφερεται παραπάνω..

Στο ενυδρείο υπάρχουν 1 ζευγάρι ancistrus kai μια ομάδα από 5 cory panda.

Στο φίλτρο υπάρχει σφουγγάρι και siporax...

Οι μετρήσεις του νερού είναι παραπάνω....

Και σήμερα που μέτρησα έχω τα ίδια αποτελέσματα..Ph 7.5,kh 5

Επίσης να αναφέρω οτί το αποτέλεσμα που ψάχνω είναι γύρω στο 6,7....Μήπως πρέπει να βάλω περισσότερο νερό όσμοσης και να ρίξω κι αλλό το ph ή να προσθέσω τύρφη στο φίλτρο και να αυξήσω τα οξέα...???

Αν βαλεις τυρφη,τοτε να την βαλεις σε ενα φιλτρακι μεσα στο βαρελι προετοιμασιας του νερου,μη το βαλεις στο φιλτρο σου γιατι θα μπλεξεις.

Link to comment
Share on other sites

το κεχα σου στο 5 ειναι μια χαρα.

αλλα πες μου σε παρακαλω ,γιατι τετοια καψα να κατεβασεις κατω απο 7 το πεχα σου?τι ψαρια εχεις...?

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα πιο πάνω πως έχω cory και ancistrus ... Και επειδή θα ήθελα να αρχίσουν αναπαραγωγές και να ζουνε σε ιδανικές συνθήκες.....Επίσης στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω 1 ζευγάρι ramirezi...Φυσικά και 1 απο τα 2 είδη θα αλλάξουν σπίτι αν πάρω τα ραμ....(Αλλά για αργότερα όχι ακόμα..)

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα για τα ανσιστρους και τα κορυς τα σκεφτεσαι στα 60 λιτρα?λιγο δυσκολο το βλεπω με 2 ειδη μεσα να παρεις αναπαραγωγη.

και η δυσκολια εκτος του πληθυσμου ειναι τα λιγα λιτρα.

ειναι σχετικα δυσκολο να εχεις σταθερες συνθηκες σε τοσα λιγα λιτρα.

θα μπορουσες ισως να πετυχεις αποτελεσμα αν μιλουσαμε για εστω τα 2πλασια λιτρα και σιγουρα με ενα ειδος μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω οτι είναι δύσκολο αλλα θα προσπαθήσω..Ίσως κάποια στιγμή να πάρω μεγαλύτερο σπίτι για τα ψάρια μου.....Άπλα το προβλημά μου είναι οτι δεν πέφτει το ph προς το παρόν και δεν νομίζω να φταίνε τα λίτρα σε αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...