Jump to content

Χρώμα Με Λάμπα Mh


cvoul2000

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

έχω παρατηρήσει ότι σε αρκετά topics, πολλοί χομπίστες, είτε με φωτιστηκά LED είτε με T5, αναπολούν τις λάμπες μετάλου.

Ενώ έχω ένα φωτιστικό metal halide το Sfiligol Soleset με λάμπα 250W F2C το οποίο παίρνει και δυο λάμπες Τ5 24W, δεν έχω καταφέρει να έχω καλά χρώματα στα κοράλια μου (σεριατροπορες και ακροπορες).

Το ενυδρείο μου έχει διαστάσεις 100 x 45 x 65 και επί του παρόντως έχω μια λάμπα MH 14k της BLV και δυο T5 Blue plus,

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για τις επιλογές τόσο σε μάρκες όσο και σε kelvin αλλά και το συνδιασμό με T5.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αρκετοι παραγοντες στην επιλογη λαμπας.

ακομη κι σε ιδιο φασμα,απο μαρκα σε μαρκα βρισκεις τη μερα με τη νυχτα.

εγω δεν θα σου μιλησω για συνδιασμους μεταλλα με τ5,αλλα για επιλογες σε μεταλλα.

η συγκεκριμενη που φορας δεν με ειχε ενθουσιασει οταν δουλευα μεταλλα.μαλιστα την ειχα βρει και σχετικα ακριβη για αυτο που ηθελα.

εαν πας σε φασμα 14κ αυτο ειναι φασμα γιοα συντηρηση.αν θελεις αναπτυξη πηγαινεις σε φασμα 10κ,και στο ενδιαμεσο καποιες ιδιαιτερα καλες λαμπες αλλα καπως ακριβες πχ phoinix βγαζουν και 12κ φασμα που το θεωρω μαλλον το ιδανικο για τα δικα μου οπτικα γουστα αλλα και για τα κοραλλια μου....

οπως καταλαβαινεις υπαρχουν πολλοι παραγοντες να δεις,να ψαξεις και να σκεφτεις πριν την αγορα.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αρκετοι παραγοντες στην επιλογη λαμπας.

ακομη κι σε ιδιο φασμα,απο μαρκα σε μαρκα βρισκεις τη μερα με τη νυχτα.

εγω δεν θα σου μιλησω για συνδιασμους μεταλλα με τ5,αλλα για επιλογες σε μεταλλα.

η συγκεκριμενη που φορας δεν με ειχε ενθουσιασει οταν δουλευα μεταλλα.μαλιστα την ειχα βρει και σχετικα ακριβη για αυτο που ηθελα.

εαν πας σε φασμα 14κ αυτο ειναι φασμα γιοα συντηρηση.αν θελεις αναπτυξη πηγαινεις σε φασμα 10κ,και στο ενδιαμεσο καποιες ιδιαιτερα καλες λαμπες αλλα καπως ακριβες πχ phoinix βγαζουν και 12κ φασμα που το θεωρω μαλλον το ιδανικο για τα δικα μου οπτικα γουστα αλλα και για τα κοραλλια μου....

οπως καταλαβαινεις υπαρχουν πολλοι παραγοντες να δεις,να ψαξεις και να σκεφτεις πριν την αγορα.

Γεια σου Κωστα με τα διαλειμματα σου.Συμφωνω σε ολα...Εισαι αρχηγος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κωστα με τα διαλειμματα σου.Συμφωνω σε ολα...Εισαι αρχηγος :bigemo_harabe_net-64:

ασε,ασε σταθαρε.δεν μπορω ν'αγιασω ρε φιλε.

Link to comment
Share on other sites

ασε,ασε σταθαρε.δεν μπορω ν'αγιασω ρε φιλε.

Και γιατι ν'αγιασεις ρε;Και μεις οι αμαρτωλοι καλα περναμε :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...