Jump to content

Αλλαγη Βυθου Σε Δισκαδικο!!!!


mmamatsis

Recommended Posts

Καλημερα μια πολυ δυσκολη αποφαση... θα αλλαζατε βυθο σε ενα δισκαδικο που τρεχει χωρις προβλήματατα ?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις. Εγω πάντως μόνο που το διάβασα και το έφερα λίγο στο μυαλό μου ανατρίχιασα. :w00t: :w00t: :w00t: :w00t:

Link to comment
Share on other sites

και εγω μονο που το σκεφτηκα επειδη παει μια χαρα και ειναι και δισκαδικο...

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε και μην ανατριχιάζετε τόσο εύκολα.

Είναι πολύ πιο απλό και εύκολο απο ότι νομίζουμε.

Το έχω κάνει πρόσφατα....

Το θέμα είναι γιατι θέλεις να το κάνεις. Τι βυθό έχεις και τι θέλεις να βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στην αρχή αυτό είπα, αλλά βλέποντας το δικό μου με πέτρες φυτά κ.λ.π., σκέφτηκα τη διαδικασία και έπαθα λίγο (760lt φυτεμένο)

Link to comment
Share on other sites

Δέν είναι δύσκολη διαδικασία αλλά όχι τόσο απλή.

Θα πρέπει να το σχεδιάσεις σωστά έτσι ώστε να γίνει στον συντομότερο δυνατό χρόνο.Σίγουρα θα πρέπει να έχεις λεκάνες για τα ψάρια και αεραντλίες καθώς και έτοιμα πλημένα τα νέα υλικά...

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να βαλω λευκη χαλαζιακη αμμο ( τωρα εχω μπεζ κοκκομετρια 0,8) αλλα θελω να βαλω πιο ψιλης κοκκομετριας!!!!

αλλα και μονο που σκεφτομαι να βγαλω τα ψαρακια εξω ( και να τρομαξουν.... ειναι και δισκοι....)

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να βαλω λευκη χαλαζιακη αμμο ( τωρα εχω μπεζ κοκκομετρια 0,8) αλλα θελω να βαλω πιο ψιλης κοκκομετριας!!!!

αλλα και μονο που σκεφτομαι να βγαλω τα ψαρακια εξω ( και να τρομαξουν.... ειναι και δισκοι....)

Υπάρχει τρόπος να γίνει χωρίς πολλές φασαρίες και ταλαιπωρία και δική σου και των ψαριών.

Το έκανα εγώ (μετά από συμβουλή φίλου συμφορουμίτη με πολλές γνώσεις ) πριν μερικές εβδομάδες χωρίς κανένα πρόβλημα , και χωρίς πολύ γκρίνια από την σύζυγο.....

Ήθελα να αντικαταστήσω το χαλίκι που είχα με Carat6. Για σένα που έχεις ήδη άμμο, θα είναι ευκολότερο.

Τα βήματα είναι απλά:

- Έχεις έτοιμη την άμμο.

- Βγάζεις τα ξύλα και τα τυχών φυτά που έχεις. Προσοχή να μην σηκώσεις αντάρα. Τα φυτά, αν έχεις, τα βάζεις κάπου που να έχουν την απαραίτητη υγρασία.

- Με ένα λάστιχο "σιφονιάζεις" τον βυθό σου, όπως όταν κάνεις αλλαγή και τραβάς τις ακαθαρσίες, μόνον που τώρα προσπαθείς να πάρεις όσο περισσότερη άμμο γίνεται. Εγώ που είχα χαλίκι χρησιμοποίησα ένα λάστιχο με διατομή 1' (2,5 cm), εσύ που έχει άμμο μπορείς να έχεις αποτέλεσμα και με μικρότερο.

- Όταν τελειώσεις, μπορείς να βάλεις μέσα την άμμο με όποιο τρόπο σε βολεύει ώστε να μην σηκωθεί σύννεφο. Εγώ έπλυνα τις σακούλες εξωτερικά και βάζοντας τες ολόκληρες στο νερό, άφησα την άμμο να χυθεί από την τρύπα που είχα κάνει κόβοντας την μια από τις κάτω γωνίες της σακούλας. (σαν κορνέ ζαχαροπλαστικής - βλέπε Παρλιάρος ....)

- Τα ψάρια δεν έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα ταλαιπωρίας απο ότι μια αλλαγή νερού.

Το μόνο θέμα που μπορεί να έχεις, είναι με τα corries λόγω του νέου-άστρωτου βυθού σου. Αυτό μπορεί να λυθεί, είτε με μετακίνηση τους σε άλλο ενυδρείο με ώριμο βυθό (πράγμα που δεν συνιστώ λόγω αναστάτωσης) ή με την ολοκλήρωση της παραπάνω διαδικασίας σε 2-3 φάσεις, όπου θα αλλάξεις τον βυθό τμηματικά. Με ένα κομμάτι πλαστικό μπορείς να διαχωρίζεις κάθε φορά το παλιό με το νέο τμήμα.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Για όποια διευκρίνηση, εδώ είμαστε.

Κ

Link to comment
Share on other sites

.....κατά τη δική μου γνώμη το εγχείρημα από άποψη logistics και ροής είναι απλό.

.....το τι θα συμβεί σε ορίζοντα από 2-3 μέρες μετά την αλλαγή ....έως και 10-15-30 (δεν ξέρω πότε) μέρες μετά που θα ηρεμήσουν και πάλι..... άγνωστο.

.

.

.

.....όπως ξέρεις πρόσφατα άλλαξα Scape .....ήταν όλα έτοιμα ....στημένα εκτός του ενυδρείου....σε πραγματικές διαστάσεις .....κάναμε pit stop αστραπή..........και ακόμα από 23 Μαρτίου ....δεν έχουν ηρεμήσει απόλυτα οι δίσκοι......και ακόμα πιο πολύ έχει ενοχληθεί το ζευγάρι των F1 Peru.... :bigemo_harabe_net-111: . Όσο έυκολο .....τόσο δύσκολο.......!

Έγινε επεξεργασία - B.B.'Bear'
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να γίνει χωρίς πολλές φασαρίες και ταλαιπωρία και δική σου και των ψαριών.

Το έκανα εγώ (μετά από συμβουλή φίλου συμφορουμίτη με πολλές γνώσεις ) πριν μερικές εβδομάδες χωρίς κανένα πρόβλημα , και χωρίς πολύ γκρίνια από την σύζυγο.....

Ήθελα να αντικαταστήσω το χαλίκι που είχα με Carat6. Για σένα που έχεις ήδη άμμο, θα είναι ευκολότερο.

Τα βήματα είναι απλά:

- Έχεις έτοιμη την άμμο.

- Βγάζεις τα ξύλα και τα τυχών φυτά που έχεις. Προσοχή να μην σηκώσεις αντάρα. Τα φυτά, αν έχεις, τα βάζεις κάπου που να έχουν την απαραίτητη υγρασία.

- Με ένα λάστιχο "σιφονιάζεις" τον βυθό σου, όπως όταν κάνεις αλλαγή και τραβάς τις ακαθαρσίες, μόνον που τώρα προσπαθείς να πάρεις όσο περισσότερη άμμο γίνεται. Εγώ που είχα χαλίκι χρησιμοποίησα ένα λάστιχο με διατομή 1' (2,5 cm), εσύ που έχει άμμο μπορείς να έχεις αποτέλεσμα και με μικρότερο.

- Όταν τελειώσεις, μπορείς να βάλεις μέσα την άμμο με όποιο τρόπο σε βολεύει ώστε να μην σηκωθεί σύννεφο. Εγώ έπλυνα τις σακούλες εξωτερικά και βάζοντας τες ολόκληρες στο νερό, άφησα την άμμο να χυθεί από την τρύπα που είχα κάνει κόβοντας την μια από τις κάτω γωνίες της σακούλας. (σαν κορνέ ζαχαροπλαστικής - βλέπε Παρλιάρος ....)

- Τα ψάρια δεν έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα ταλαιπωρίας απο ότι μια αλλαγή νερού.

Το μόνο θέμα που μπορεί να έχεις, είναι με τα corries λόγω του νέου-άστρωτου βυθού σου. Αυτό μπορεί να λυθεί, είτε με μετακίνηση τους σε άλλο ενυδρείο με ώριμο βυθό (πράγμα που δεν συνιστώ λόγω αναστάτωσης) ή με την ολοκλήρωση της παραπάνω διαδικασίας σε 2-3 φάσεις, όπου θα αλλάξεις τον βυθό τμηματικά. Με ένα κομμάτι πλαστικό μπορείς να διαχωρίζεις κάθε φορά το παλιό με το νέο τμήμα.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Για όποια διευκρίνηση, εδώ είμαστε.

Κ

καπως ετσι το εχω σκεφτει αλλα απο την αλλη ειναι και αυτο που λεει ο φιλος B.B.BEAR "....το τι θα συμβεί σε ορίζοντα από 2-3 μέρες μετά την αλλαγή ....έως και 10-15-30 (δεν ξέρω πότε) μέρες μετά που θα ηρεμήσουν και πάλι..... άγνωστο."

ποση ποσοτητα αμμου εβαλες ?

μηπως εχεις καμια φωτογραφια να δω τον βυθο ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχετε στο μυαλό σας όταν λέτε "τι θα συμβεί μετα απο 2-3...13-30 ημέρες".

Αν γίνουν όλα ήρεμα και οργανωμένα δεν θα συμβεί τίποτα.

Εγώ έβγαλα όλα το χαλίκι σε τρεις δόσεις, γιατι λόγω του μεγέθους του ήταν δυσκολότερο.

Έβαλα συνολικά 4 σακκούλες Carat 6, και άλλα δέκα κιλά χύμα που είχα αγοράσει απο συμφορουμίτη παλαιώτερα, και μου έμειναν και 4 σακκούλες Carat 6 και 10 κιλά χύμα ακόμη....για το επόμενο. :bigemo_harabe_net-127:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχετε στο μυαλό σας όταν λέτε "τι θα συμβεί μετα απο 2-3...13-30 ημέρες".

Αν γίνουν όλα ήρεμα και οργανωμένα δεν θα συμβεί τίποτα.

Εγώ έβγαλα όλα το χαλίκι σε τρεις δόσεις, γιατι λόγω του μεγέθους του ήταν δυσκολότερο.

Έβαλα συνολικά 4 σακκούλες Carat 6, και άλλα δέκα κιλά χύμα που είχα αγοράσει απο συμφορουμίτη παλαιώτερα, και μου έμειναν και 4 σακκούλες Carat 6 και 10 κιλά χύμα ακόμη....για το επόμενο. :bigemo_harabe_net-127:

Συμφωνώ 100%......

Link to comment
Share on other sites

.....αν ψάξουμε χρονικούς συσχετισμούς - σε διάφορα Forum - με την παραδοχή ότι μιλάμε αποκλειστικά για ενυδρεία με δίσκους ......

....θα συναντήσουμε με υψηλή συχνότητα (και όχι φυσικά με απόλυτη) ......μεγάλες αλλαγές στο στήσιμο των ενυδρείων ( ρίζες, βυθός, φυτέματα, υποστρώματα) ......με ασθένειες που παρουσιάζονται συνήθως σε ένα ή δύο ψάρια μέσα στον επόμενο μήνα των αλλαγών .....και τα οποία σχεδόν πάντα είναι τα πιο αδύναμα ή ασθενικά που υπάρχουν στο ενυδρείο.

...οτιδήποτε ελλοχεύει στους δίσκους .....βρίσκει την ευκαιρία να κάνει αισθητή την παρουσία στον οργανισμό του...... μετά από τέτοια μεγάλα στρες.

.

.

.

...η εμπειρία μου είναι ιδιαίτερα μικρή οπότε πιθανά και η βαρύτητα της απόψης .......το τελευταίο δίμηνο όμως έχω διαβάσει ατέλειωτες ώρες σε τρία διαφορετικά Ελληνικά .......και αντίστοιχα σε τρία forum του εξωτερικού (US, UK, Holland) τα οποία είναι αποκλειστικά δισκό-χώροι.........με αφορμή βέβαια ανάλογο περιστατικό που αντιμετωπίζω κι εγώ με μία θηλυκιά Red Dragon. Μετακίνηση - μεταφορά ενυδρείου / ασθένεια την 14η μέρα μετά την αλλαγή.

Φυσικά κυρίαρχο θέμα είναι και οι αλλαγές στις παραμέτρους του νερού που προκύπτουν μετά από μία σημαντική αλλαγή στο εσωτερικό της γυάλας...... άλλο υπόστρωμα, άλλα στοιχεία, επηρεάζονται οι παράμετροι Ph, Gh, Kh etc...(?) ......και ότι άλλο.

...anyway, μία άποψη ακόμα.......μακάρι να είναι εκτός τόπου και χρόνου αυτό που λέω ......και να είναι τα ψάρια όλων ......ανέγγιχτα από χρόνο και ασθένειες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε B.B.'Bear', καταλαβαίνω αυτό που λές και βλέπω τον συσχετισμό που αναφέρεις.

Παρ΄ όλα αυτά, πιστεύω πως η αιτία των περισσοτέρων προβλημάτων οφείλεται στον στρωμένο με χαλίκι βυθό και στο ανακάτεμα του.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση μιας και δεν έχουμε χαλίκι αλλά άμμο, λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα μιας και δεν θα υπάρξει μεταβολή των παραμέτρων του νερού ούτε ανακάτεμα του βυθού με βρώμισμα του νερού με ακαθαρσίες και ενδεχομένως βακτηρίδια και μικρόβια.

Σίγουρα θα υπάρξει λίγο η πολύ στρες, αλλά μέσα στα λογικά όρια πιστεύω.

Παρ΄ όλα αυτά (αν κρίνω απο προσωπική πείρα αλλαγών στο ενυδρείο) θεωρώ πως έχεις μια βάση στα λεγόμενα σου.

Φιλικά,
Κ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...