Jump to content

Θηρευτές, Χομπίστες, Ενυδρειάδες, Συλλέκτες Και Λοιπές Σκέψεις.....


Husky_Jim

Recommended Posts

Εδώ και λίγο καιρό απέχω ενεργά από τα "ιντερνετιακά ενυδρειακά' δρώμενα παρακολουθώντας τα από μιά σχετική απόσταση.

Με τρόμο (ναί επίτηδες χρησιμοποιώ αυτήν την λέξη) έχω δεί τα τελευταία χρόνια να γίνετε ένας "βιασμός" των θηρευτών από χομπίστες/κατόχους/συλλέκτες και όπως αλλιώς θέλετε πέστε τους με τραγικές συνέπειες για τα ψάρια....

Δυστυχώς ήρθε και η μόδα τους στην ελλάδα και ώς ελληνάρες αμέσως οικειοποιηθήκαμε πρακτικές ασιατικών χωρών, αγνοώντας τελείως τις ανάγκες των ψαριών, του βιοτόπου τους και γενικά των όσων οφείλουμε σάν χομπίστες να σεβόμαστε όταν θέλουμε να διατηρήσουμε έναν ζώντα οργανισμό, πακτώνοντας ψάρια-σαρδέλες σε ενυδρεία κονσέρβες, μπλέκοντας θηρευτές που στην φύση δέν συναντώνται ποτέ, στρεσάρωντας τους απίστευτα και οδηγώντας τους την πλειοψηφία των φορών σε θάνατο προς χάρην του οφθαλμού και του "μικροτσουτσουνισμού" που μας κατέχει μονο και μόνο για να λέμε ότι έχουμε το τάδε ψάρι που @*&^#@$@Τ%#@ και δέρνει.............

Θα πρέπει νομίζω να κάνουμε ένα 'reset' και να επανεξετάσουμε πράγματα γιατί μόνο κακό κάνουμε στα υπέροχα αυτά ψάρια της κατηγορίας των θηρευτών και να προσπαθήσουμε να βάλουμε τα πράγματα σε μία 'τάξη' διατηρώντας τα όσο το δυνατό καλύτερα, με συνθήκες που προσομοιάζουν τις φυσικές, σε ενυδρεία όσο πιό κοντά στους βιοτόπους έχοντας σαν μοναδικό σκοπό την αναπαραγωγή και διάδοση αυτών έτσι ώστε να μειώσουμε έστω και στο ελάχιστο την αλίευση αυτών των άγριων και υπέροχων πλασμάτων από την φύση βάζοντας έτσι ένα λιθαράκι στο να μήν εξαφανιστούν από τον πλανήτη όπως τα οδηγούμε καθημερινά σαν ανθρωπότητα....

Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας και φυσικά δέν βγάζω την ουρά μου απέξω μιάς και όπως έχω πεί και συνεχίζω να λέω είμαι από τους πρώτους 'δολοφόνους ψαριών'... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Δημήτρη, θέτεις ένα πολύ σωστό προβληματισμό που πιθανόν να έχει απασχολήσει αρκετούς χομπίστες (σίγουρα όχι όλους) αλλά τους περισσότερους επιφανειακά και περιστασιακά. Οι περισσότεροι είμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε αρκετούς συμβιβασμούς (φυσικά σε βάρος των ψαριών που "φιλοξενούμε") προκειμένου να αποκτήσουμε και να καμαρώνουμε το είδος των ονείρων μας ή απλά μια ποικιλία και πανσπερμία χρωμάτων και σχημάτων στο ενυδρείο μας.

Μπορεί βέβαια εσύ να παίρνεις αφορμή από μια κατηγορία ψαριών με την οποία έχεις ασχοληθεί αρκετά και αναμφίβολα έχεις αγαπήσει. Το θέμα όμως του “βιασμού” δεν αφορά μόνο τους θηρευτές. Αφορά όλα τα είδη που διατηρούμε. Δεν θα αναφερθώ στα ψάρια αλμυρού νερού που νομίζω πως και εκεί το φαινόμενο που περιγράφεις είναι ιδιαίτερα έντονο. Ίσως είναι αρκετοί αυτοί που προσφέρουν καλές συνθήκες διαβίωσης στα ψαράκια τους, αλλά ελάχιστοι είναι αυτοί που θα κρατήσουν κάποιο ψαράκι μέχρι αυτό να γεράσει. Τα ψαράκια γενικά είναι αναλώσιμα και μόλις τα βαρεθούμε τα δίνουμε, κάνουμε μια αλλαγή στο setup του ενυδρείο βάζουμε τους καινούργιους κατοίκους και όλα καλά. Ποιος λοιπόν έχει διατηρήσει tetra για πέντε χρόνια, όσο δηλαδή είναι πάνω κάτω το προσδόκιμο ζωής των περισσότερων tetra;

Πως μπορούμε να προσδιορίσουμε με ασφάλεια το ελάχιστο μέγεθος ενυδρείου που μπορεί να φιλοξενήσει κάποιο είδος; Μήπως αν το κάνουμε αυτό με βάση τις ανάγκες των ψαριών και όχι τις δικές μας αποκλείσουμε ως ακατάλληλα τα περισσότερα ενυδρεία και θέσουμε εκτός “προδιαγραφών” τους περισσότερους χομπίστες; Μήπως το χόμπι μας εξ ορισμού εμπεριέχει τον “βιασμό” των ψαριών; Και ιδίως όταν στο βωμό της διάδοσης και μαζικοποίησης του χόμπι κάνουμε υποχωρήσει και συμβιβασμούς;

Όλα τα παραπάνω είναι σκέψεις μου που δεν έχουν κατασταλάξει ακόμα σε κάποιο συμπέρασμα αλλά σίγουρα με προβληματίζουν.

Και για να επανέλθω στο βασικό σου ερώτημα που αφορά τους θηρευτές, ναι θα συμφωνήσω μαζί σου. Αν και δεν είχα ποτέ κάποιο τέτοιο ψάρι στην κατοχή μου, καταλαβαίνω μερικώς την “έλξη” που ασκούν σε πολλούς τα “αιμοβόρα” αυτά ψάρια. Ωστόσο πολλές πρακτικές που διαβάζω, δε με βρίσκουν σύμφωνο.

- Με ξενίζει ιδιαίτερα η πρακτική πχ στα red belly, πάρε ένα κοπάδι 15 ψαριών για να σου μείνουν 10. Ποίος άραγε θα αγόραζε πχ τρεις σκύλους για να του μείνει ο ένας;

- Έχω δει και εμπειρότατους χομπίστες να αποκτούν κάποιο κοπαδάκι από κάποιο είδος πιράνχα και στο τέλος να μην επιβιώνει κανένα. Αν κάποιος με τεράστια πείρα δεν καταφέρνει να τα διατηρήσει τότε ποιος μπορεί; Μήπως τα λίτρα που τελικά χρειάζονται είναι πολύ περισσότερα από όσα μπορεί να διαθέσει κάποιος ιδιώτης;

- Επίσης με ξενίζει η αγορά ψαριών άγρια πιεσμένων που είναι αμφίβολο αν θα δεχτούν τροφή. Μπορούμε να παίζουμε με τα ποσοστά και τις πιθανότητες, λέγοντας πως η πλειοψηφία τους θα συμβιβαστεί με την τροφή που θα τους προσφέρουμε μέσα σε 5 – 10 ημέρες; Και αν το ψάρι μας είναι στην μειοψηφία, τι κάνουμε; Πάμε στο επόμενο ψάρι; Ευτυχώς που αυτά τα ψάρια είναι ακριβά και δυσεύρετα, διαφορετικά το πρόβλημα θα ήταν πολύ πιο έντονο.

Μάλλον όμως έγραψα πολλά και έχω κουράσει... :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω μια παρατηρηση θελω να κανω αν μου επιτρεπεται διοτι ειμαι αρκετα νεος στο φορουμ θεωρω αλλα και στο χομπι!

με αφορμη την πρωτη σου παραγραφο και απο καποια θεματα που κατα καιρους εχω συναντησει εδω μεσα

εχω να πω το εξης!

οταν εμπειρα μελη σταματανε να γραφουν για τους οποιοδηποτε λογους (δεν θα σταθω σε αυτο , δεν μας αφορουν οι προσωπικοι λογοι στην παρουσα φαση) τοτε θα γινοντε λαθη ,διοτι θα δινοντε συμβουλες απο οχι και τοσο εμπειρα μελη που για την αγαπη τους για το χομπι θελουν να βοηθησουν τα νεοτερα μελη (πχ σε προσφατο τοπικ εγραψες οτι καποια μελη δωσανε λαθος πληροφοριες και ζηταγες να προσεχουν τι λενε)

θα συμφωνησω και εγω πως δεν εχει να κανει μονο με τα αγρια ψαρακια αλλα με ολον τον ειδων τα ενυδρεια!

υγ. προθεση μου δεν ειναι να προσβαλω κανεναν αλλα να βελτιωσουμε οσο περναει απο το χερι μας αυτο το χομπι που εγινα ξαφνικα μελος και εγω , το αγαπησα και θελω να βελτιωθω και να βελτιωσω και νεους χομπιστες μεσα απο την εμπειρια που αποκτω μεσα απο εμπειρους χομπιστες!

με αγαπη!

Link to comment
Share on other sites

Εγω μια παρατηρηση θελω να κανω αν μου επιτρεπεται διοτι ειμαι αρκετα νεος στο φορουμ θεωρω αλλα και στο χομπι!

με αφορμη την πρωτη σου παραγραφο και απο καποια θεματα που κατα καιρους εχω συναντησει εδω μεσα

εχω να πω το εξης!

οταν εμπειρα μελη σταματανε να γραφουν για τους οποιοδηποτε λογους (δεν θα σταθω σε αυτο , δεν μας αφορουν οι προσωπικοι λογοι στην παρουσα φαση) τοτε θα γινοντε λαθη ,διοτι θα δινοντε συμβουλες απο οχι και τοσο εμπειρα μελη που για την αγαπη τους για το χομπι θελουν να βοηθησουν τα νεοτερα μελη (πχ σε προσφατο τοπικ εγραψες οτι καποια μελη δωσανε λαθος πληροφοριες και ζηταγες να προσεχουν τι λενε)

θα συμφωνησω και εγω πως δεν εχει να κανει μονο με τα αγρια ψαρακια αλλα με ολον τον ειδων τα ενυδρεια!

υγ. προθεση μου δεν ειναι να προσβαλω κανεναν αλλα να βελτιωσουμε οσο περναει απο το χερι μας αυτο το χομπι που εγινα ξαφνικα μελος και εγω , το αγαπησα και θελω να βελτιωθω και να βελτιωσω και νεους χομπιστες μεσα απο την εμπειρια που αποκτω μεσα απο εμπειρους χομπιστες!

με αγαπη!

Συμφωνώ απόλυτα γιαυτό άνοιξα και αυτό το θέμα για να γίνει μιά ωραία και γόνημη συζήτηση!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Δημήτρη,

Όπως πολύ σωστά διαπιστώνεις και τονίζεις το φαινόμενο των τελευταίων χρόνων με τους θηρευτές να δεσπόζουν επιβλητικά στο σαλόνι ενός σπιτιού σίγουρα δεν μπορεί να υποστηρίξει ούτε τον τίτλο ``χομπιστας`` ούτε `ενευδρειας`` αλλά ούτε και τον τίτλο ``συλλέκτης`` μιας που όλα αυτά απέχουν από τις φυσικές ανάγκες ενός τέτοιου ζωντανού!

Δυστυχώς η σωστή διατήρηση ενός θηρευτή δεν μπορεί να περιοριστεί μέσα σε τέσσερα κολλημένα τζάμια όταν τα μητρικά ένστικτα του γένους είναι τόσο ισχυρά! Μου θυμίζει κάποιους αμερικανους που παίρνουν μια νεογέννητη τίγρη από την μητέρα τους και προσπαθούν να την εξημερώσουν κάνοντας την γατάκι…ε αυτό δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ!

Το να μπορέσεις να εξοικειώσεις έναν θηρευτή με το δικό σου περιβάλλον εκτός από λάθος είναι και με μαθηματική ακρίβεια και αδύνατον για να μην φτάσουμε και στο σημείο να πούμε ότι είναι και ανήθικο γιατί η κουβέντα θα πάει αλλού!

Κατά την δικια μου ταπεινή άποψη η σωστη διατήρηση ενός τέτοιου ψαριού είναι πιο δύσκολη ακόμα και από αυτή ενός όμορφου υφάλου γεμάτου από κοράλλια!

Γι’αυτο λοιπόν θα πρέπει να αναθεωρήσουμε απόψεις και να διαχωρίσουμε αυτές τις τρεις κατηγορίες που αναφέρονται στον τίτλο του θέματος ώστε να απευθυνθούμε μόνο στον τελευταίο ``έμπειρο συλλέκτη`` που με την αφοσίωση και την σωστή τεχνική του θα μπορέσει έστω να προσεγγίσει τις πραγματικές ανάγκες του είδους και με σοβαρότητα και υπευθυνότητα να προβεί στην διάσωση αλλά και στην αναπαραγωγή αυτόν τον ψαριών!

Υ.Γ. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να προσβάλω η να μειώσω τους κατόχους θηρευτών με τα παραπάνω, αλλά θα ήθελα διαβάζοντας να αναθεωρήσουν λίγο την σκέψη τους ώστε να αποφασίσουν μόνοι τους σε ποια κατηγορία ανήκων και ποιος είναι ο σκοπός να έχουν ένα τέτοιο ψάρι στην κατοχή τους!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα!!!

Η αληθεια ειναι πως θα πρεπει παντα οι εμπειροτεροι να μεσολαβουν οταν μιλαμε για το τη ψαρι θα μπει μεσα σε ενα ενυδρειο αναλογα βεβαια με τα λιτρα, εξοπλισμο και το ειδος του ζωντανου!

Ολοι μας υπηρξαμε αρχαριοι και οταν το μικροβιο μπει μεσα στο πετσί σου αρχιζουν να γυαλιζουν τα ματια σου παραξενα χανοντας το μετρο πολλες φορες απο τον υπερβολικο ενθουσιασμο στο να αποκτησουμε ενα ψαρι, πολλες φορες απαιτητικα ως προς την συντηρηση τους και μην εχοντας και την καταλληλη εμπειρια.

Οποτε, οι εμπειροτεροι πρεπει παντα να καραδοκουν και να προσπαθουν με ωραιο τροπο να ανοιξει τα ματια στον αρχαριο που δεν κρατιέται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μια παρατηρηση θελω να κανω αν μου επιτρεπεται διοτι ειμαι αρκετα νεος στο φορουμ θεωρω αλλα και στο χομπι!

με αφορμη την πρωτη σου παραγραφο και απο καποια θεματα που κατα καιρους εχω συναντησει εδω μεσα

εχω να πω το εξης!

οταν εμπειρα μελη σταματανε να γραφουν για τους οποιοδηποτε λογους (δεν θα σταθω σε αυτο , δεν μας αφορουν οι προσωπικοι λογοι στην παρουσα φαση) τοτε θα γινοντε λαθη ,διοτι θα δινοντε συμβουλες απο οχι και τοσο εμπειρα μελη που για την αγαπη τους για το χομπι θελουν να βοηθησουν τα νεοτερα μελη (πχ σε προσφατο τοπικ εγραψες οτι καποια μελη δωσανε λαθος πληροφοριες και ζηταγες να προσεχουν τι λενε)

θα συμφωνησω και εγω πως δεν εχει να κανει μονο με τα αγρια ψαρακια αλλα με ολον τον ειδων τα ενυδρεια!

υγ. προθεση μου δεν ειναι να προσβαλω κανεναν αλλα να βελτιωσουμε οσο περναει απο το χερι μας αυτο το χομπι που εγινα ξαφνικα μελος και εγω , το αγαπησα και θελω να βελτιωθω και να βελτιωσω και νεους χομπιστες μεσα απο την εμπειρια που αποκτω μεσα απο εμπειρους χομπιστες!

με αγαπη!

Πολλα μελει οπως και εγω δεν γραφουν ποια συχνα πυκνα στο φορουμ, οχι επειδη πρεπει να εχει προκυψει κατι ντε και καλα αλλα απλα επειδη ο καθε ενας εχει και αλλες υποχρεωσεις που συνεχεια εξελισωνται στο περας της ζωης μας.

Ευχαριστως ομως μια στο τοσο οταν εχω την διαθεση και τον χρονο κανω μια βολτα και απο τα παλια γνωστα λιμερια του φορουμ αν και οι ποιο πολλες παλιες γνωριμιες που ειχα εχουν και αυτοι αδρανησει με αποτελεσμα να χανεται η καποια οικειότητα με τα γνωστα μέλει και να ξενιζει καπως το περιβαλλον στα ματια μας.

Λεγοντας αυτα δεν θελω να υπονοησω κατι αρνητικο για τους αρχαριους αλλα ισα ισα που ειναι η σειρα σας να ψαχτητε και να βοηθησεται με την σειρα σας ο ενας τον αλλον εχοντας μια πλουσια βιβλιοθηκη θεματων απο τους παλαιοτερους οπου ξεψανχιζοντας το υλικο θα βρειτε ολες τις απαντησεις στα ερωτηματα σας.

Το θεμα ειναι πως σαν αρχαριοι πρεπει να υπαρχει λιγο αυτοσυγρατηση για το τη προτεινουμε μια που ολοι μας περασαμε απο αυτο το σταδιο και απο κοτσανες ειπαμε και εμεις αρκετες κατα καιρους αλλα υπηρχε παντα και καποιος εμπειροτερος που με τον τροπο του ο καθε ενας ( καλος ή κακος) μας ανοιγε τα ματια.

Καταλαβαινω πως καποιοι αρχαριοι μπορει να αισθανθουν θυγμενοι απο καποια απαντηση καποιου παλαιοτερου αλλα μερικες φορες και ο παλαιοτερος με αυτα που διαβαζει μπορει να βγει απο τα ρουχα του απαντωντας ετσι αποτομα και νευρικα.

Peace and love!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με όλους άλλα τα πραγματα δεν ειναι τόσο απλά και σίγουρα χρειάζονται πολύ μεγαλύτερη ανάλυση. Τι κάνουμε σωστά για να μπορούμε να λέμε οτι πρεπει να να κάνουμε το χόμπι σωστό??

Πόσα ζώα έχει ο καθένας από εμάς και θεωρεί ότι ζουν σωστά? Έχουμε σκύλους, γάτες και πόσα άλλα αιχμαλωτα στα σπίτια μας,για να μην αναφερθώ στα ζώα που έχουμε για την διατροφή μας. Από τη στιγμή λοιπον που ΤΊΠΟΤΑ δεν ειναι όπως θα επρεπε οφείλουμε και εμείς με τη σειρα μας να ειμαστε όσο το δυνατόν ποιο επιεικείς γίνετε με όλους, νέους ή παλιούς, θηρευτες ή γκαπυ. Δεν υπάρχουν στάνταρ και συνταγές, αυτό που υπαρχει ειναι το μεράκι και το ενδιαφέρον του κάθε χομπιστα που θέλει και προσπαθεί να διατηρήσει τα ψάρια του σε όσο το δυνατόν ποιο αξιοπρεπή συνθήκες και σε αυτό θα πρεπει να εστιαστούν οι προσπάθειες τον εμπειρότερων και όχι στην αποτροπή.

Όπως και να το κάνουμε το χόμπι θα υπαρχει και θα εξακολουθήσει να υπαρχει με εμάς αλλά και χωρις εμάς....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με όλους άλλα τα πραγματα δεν ειναι τόσο απλά και σίγουρα χρειάζονται πολύ μεγαλύτερη ανάλυση. Τι κάνουμε σωστά για να μπορούμε να λέμε οτι πρεπει να να κάνουμε το χόμπι σωστό??

Πόσα ζώα έχει ο καθένας από εμάς και θεωρεί ότι ζουν σωστά? Έχουμε σκύλους, γάτες και πόσα άλλα αιχμαλωτα στα σπίτια μας,για να μην αναφερθώ στα ζώα που έχουμε για την διατροφή μας. Από τη στιγμή λοιπον που ΤΊΠΟΤΑ δεν ειναι όπως θα επρεπε οφείλουμε και εμείς με τη σειρα μας να ειμαστε όσο το δυνατόν ποιο επιεικείς γίνετε με όλους, νέους ή παλιούς, θηρευτες ή γκαπυ. Δεν υπάρχουν στάνταρ και συνταγές, αυτό που υπαρχει ειναι το μεράκι και το ενδιαφέρον του κάθε χομπιστα που θέλει και προσπαθεί να διατηρήσει τα ψάρια του σε όσο το δυνατόν ποιο αξιοπρεπή συνθήκες και σε αυτό θα πρεπει να εστιαστούν οι προσπάθειες τον εμπειρότερων και όχι στην αποτροπή.

Όπως και να το κάνουμε το χόμπι θα υπαρχει και θα εξακολουθήσει να υπαρχει με εμάς αλλά και χωρις εμάς....

Φιλε xostel, απο την στιγμη που ο χ κατοχος ενυδρειου εχει πχ 200 ή 300 λιτρα ενυδρειο και ο καθε αρχαριος προτεινει να βαλει μεσα pacu, ο παλαιοτερος δεν θα πρεπει να αποτρεψει αυτη την επιλογη;;; Η νομιζεις οτι δεν φρικαρει με τετοιες δημοσιευσης;;;Προσφατα μαλιστα βρεθηκαν στους υγροτοπους του εβρου αυτα τα ψαρια, φανταζεσαι το γιατι;;;

Δεν πιστευεις οτι πριν γινει αναλογη προταση θα πρεπει να εχουμε την σχετικη εμπειρια και τον αναλογο εξοπλισμο για να φιλοξενισουμε καποια ειδη ιδιαιτερα και αναλογων απαιτησεων;;;

Βασικοτατος παραγωντας επισης να εχουμε ξεπερασει το σταδιο του ενθουσιασμου και να εχουμε μια ώριμη κριση περι της σωστης επιλογης και συντηρησης των ζωντανων και μακροχρονια.

Δεν σνομπαρω τα γκαπυ ή τον καθε μονομαχο αλλα σαφως ειναι πολυ ποιο ευκολο να φιλοξενησουμε καποια ψαρια σε σχεση με αλλα χωρις να θελω να απαξιωσω καποιο ειδος, ομως αλλα αναπαραγωνται σαν τα κουνελια και αλλα κοντευουν να εξαφανιστούν απο την γη.

Εχω αναλωθει κατα καιρους με πολλους νεους στον χωρο μας, και εχω προσπαθηση να του ανοιξω τα ματια με επιχηρηματα σε πολλα θεματα περι ενυδρειου. Πολλες φορες ο αρχαριος ανταποκρινεται αλλα και παρα πολυ στο τελος κανουν και παλι του κεφαλιου τους και μετα τρεχουν και δεν φτανουν. Αυτες οι πραξεις εξοργηζουν πολλες φορες τον παλαιοτερο, οχι επειδη δεν περασε το δικο του αλλα γιατι βλεπει πως τσαμπα αναλωνεται και προσπαθει για το καλο του αλλου, με αποτελεσμα την επομενη φορα στον επομενο να ειναι ποιο αποτομος και νευρικος εαν ο ταδε αρχαριος δεν ανταποκρινεται αμεσα.

Εν τελη, σιγουρα απο την μερια του παλαιοτερου χρειαζεται πολυ υπομονη, και καλη διαθεση στο να εξηγηση 5 πραγματα αλλα απο την αλλη και ο αρχαριος θα πρεπει να ειναι προσεκτικος στο τη προτεινει και να γνωριζει το τη προτεινει πριν πεταξει απλα μια κοτσανα την οποια θα διαβασουν και αλλοι 50 αρχαριοι με καταστροφικα αποτελεσματα για ολους.

Για την αποφυγη πρεξηγησεων:

Η απαντηση μου δεν ειναι προσωπικη, και δεν αναφερωμε σε καποιον συγκεκριμενα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν διαφωνούμε φίλε μου.Το πρόβλημα με τους νέους ειναι ότι όταν ξεκινάνε είδη εχουν αγοράσει τα ψάρια και τότε

ειναι πολύ δύσκολο να τους μεταπείσεις! Δεν ειναι το πρόβλημα οι μεγάλοι θηρευτες αλλά οι μικρή χομπίστες....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα και ασπάζομαι όλους τους συμμετέχοντες.

Έχω και εγώ τους ίδιους προβληματισμούς με πολλά ζητήματα και όχι μόνο για τα αγαπημένα μας ψαράκια.

Τελικά η ταινία Matrix ήταν πολύ προφητική...όσο σοκαρίστηκα όταν ο πράκτορας Σμιθ μας αποκάλεσε πανούκλα του πλανήτη άλλο τόσο δίκιο του δίνω καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραιο θέμα άνοιξες Δημήτρη και συνάμα πολύ μεγάλο.

στο θεμα θηρευτών , υπάρχουν θηρευτές που κρατουντε σε ενυδρεία και θηρευτές που οσο και να τους κρατας σε ενυδρειο παντα θα θες μεγαλυτερο και μεγαλυτερο . βλέπε Goliath . ασχολίαστο .ωραιο ψάρι, τσαμπουκας μεγαλος, αλλα δεν ειναι για ενυδρειο , δε προκειτε ποτε να δεις αναπαραγωγη , δε προκειτε ποτε να κανεις σωστο βιοτοπο και απλά θα εχεις ένα ενυδρειο - λίμνη γλυκου νερου fish only. από διατροφή? τι να το ταίσεις το σκυλί το μαυρο?

οσων αφορα τα πιρανχας με σωστο στησιμο - σωστες συνθηκες και σωστη τύχη μπορει να δεις και γέννα .

καποιος που εχει ένα black ή ένα είδος πιρανχα που δε δέχεται συγκατοικους αγρια πιασμενο δε το περνει για να το κανει αναπαραγωγη , αλλα επειδη το γουσταρει πολυ το ψαρι και προσπαθει να του δωσει το 1% κομματι του βιοτοπου που ζει .

στα παφερ ειναι ποιο ευκολο το θεμα συγκατοικησης και βιοτοπου αλλα οχι τοσο ευκολο για καποιον αρχαριο να κανει αναπαραγωγη.

στα snakehead πάλι υπαρχουν είδη που γινοντε γομαρια (micropeltes) και μικροτερα ειδη που φιλοξενεις ποιο άνετα.

Νίκο (Xostel) λες ποιο πάνω "Δεν ειναι το πρόβλημα οι μεγάλοι θηρευτες αλλά οι μικρή χομπίστες...."

το θεμα ειναι ο χομπίστας να ειναι συνειδητοποιημενος για το τι τερας πάει να αγορασει και αν το πέρνει οικονομικα - ψυχολογικά να το φιλοξενησει για πολλα χρονια. ποιοι είναι δλδ οι μικροι χομπίστες? :umm:

οσον αφορα εμενα προσωπικα εχω ενα ζευγαρι άγρια πιασμενα Channa sp assam τα οποια κανανε γέννα . τα συγκεκριμενα ψαρια δε φαγανε ποτε ζωντανη τροφη οπως μου προτεινανε μερικοι στις αρχες και καλά για να βγαλουνε τα αγρια ενστικτα τους :w00t: και κοροιδευανε το οτι στο ενυδρειο μου βλεπεις ποιο πολύ φυτά παρα ψάρια. η απαντηση μου ειναι η γεννα που κανανε τα ψαρια μου σε ενα τερμα σωστο βιοτοπο με τις ιδανικες συνθηκες διαβιωσης μεσα σε τρεις μηνες που τα ειχα στη κατοή μου.

τελειωνοντας να πω οτι ειναι καλο να ρωταμε όλοι μας πριν αγορασουμε ενα θηρευτη για τις συνθηκες που χρειαζεται το ψαρι και οχι να το αγοραζουμε μονο και μονο για να δουμε τα δοντακια :crazyyyy:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πολύ ωραιο θέμα άνοιξες Δημήτρη και συνάμα πολύ μεγάλο.

στο θεμα θηρευτών , υπάρχουν θηρευτές που κρατουντε σε ενυδρεία και θηρευτές που οσο και να τους κρατας σε ενυδρειο παντα θα θες μεγαλυτερο και μεγαλυτερο . βλέπε Goliath . ασχολίαστο .ωραιο ψάρι, τσαμπουκας μεγαλος, αλλα δεν ειναι για ενυδρειο , δε προκειτε ποτε να δεις αναπαραγωγη , δε προκειτε ποτε να κανεις σωστο βιοτοπο και απλά θα εχεις ένα ενυδρειο - λίμνη γλυκου νερου fish only. από διατροφή? τι να το ταίσεις το σκυλί το μαυρο?

οσων αφορα τα πιρανχας με σωστο στησιμο - σωστες συνθηκες και σωστη τύχη μπορει να δεις και γέννα .

καποιος που εχει ένα black ή ένα είδος πιρανχα που δε δέχεται συγκατοικους αγρια πιασμενο δε το περνει για να το κανει αναπαραγωγη , αλλα επειδη το γουσταρει πολυ το ψαρι και προσπαθει να του δωσει το 1% κομματι του βιοτοπου που ζει .

στα παφερ ειναι ποιο ευκολο το θεμα συγκατοικησης και βιοτοπου αλλα οχι τοσο ευκολο για καποιον αρχαριο να κανει αναπαραγωγη.

στα snakehead πάλι υπαρχουν είδη που γινοντε γομαρια (micropeltes) και μικροτερα ειδη που φιλοξενεις ποιο άνετα.

Νίκο (Xostel) λες ποιο πάνω "Δεν ειναι το πρόβλημα οι μεγάλοι θηρευτες αλλά οι μικρή χομπίστες...."

το θεμα ειναι ο χομπίστας να ειναι συνειδητοποιημενος για το τι τερας πάει να αγορασει και αν το πέρνει οικονομικα - ψυχολογικά να το φιλοξενησει για πολλα χρονια. ποιοι είναι δλδ οι μικροι χομπίστες? :umm:

οσον αφορα εμενα προσωπικα εχω ενα ζευγαρι άγρια πιασμενα Channa sp assam τα οποια κανανε γέννα . τα συγκεκριμενα ψαρια δε φαγανε ποτε ζωντανη τροφη οπως μου προτεινανε μερικοι στις αρχες και καλά για να βγαλουνε τα αγρια ενστικτα τους :w00t: και κοροιδευανε το οτι στο ενυδρειο μου βλεπεις ποιο πολύ φυτά παρα ψάρια. η απαντηση μου ειναι η γεννα που κανανε τα ψαρια μου σε ενα τερμα σωστο βιοτοπο με τις ιδανικες συνθηκες διαβιωσης μεσα σε τρεις μηνες που τα ειχα στη κατοή μου.

τελειωνοντας να πω οτι ειναι καλο να ρωταμε όλοι μας πριν αγορασουμε ενα θηρευτη για τις συνθηκες που χρειαζεται το ψαρι και οχι να το αγοραζουμε μονο και μονο για να δουμε τα δοντακια :crazyyyy:

Μικρούς χομπιστες Χρίστο λέω αυτούς που αγοράζουν ψάρια που δεν μπορούν να διατηρήσουν αξιοπρεπώς όταν ενηλικιωθούν. Σε αυτήν την κατηγορία ανήκω και εγώ.

Αυτό συμβαίνει για πολλους λόγους, που για τον κάθε να ειναι διαφορετικοί. Εγώ προσωπικά δεν ενδιαφέρομε για αναπαραγωγή ψαριών. Σίγουρα αυτο

δεν θα επρεπε να συμβαίνει αλλά από τη στιγμή που τα ψάρια αυτα βρισκονται στο εμπόριο ειναι πολυ δύσκολο να το αποτραπεί. Κανένα ψαρι δεν θα επρεπε να βρίσκετε σε ενυδρειο

για μένα,από τη στιγμή όμως που ολοι έχουμε ψάρια, καλο θα ηταν να μην να μην ειμαστε πολυ αυστηρή ,αφού κανενας δεν θα επρεπε να εχει για να μπορει να λέει ότι ειναι σωστός.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=51479&hl=

Για να μην ξαναγραφω την αποψη μου,

Τωρα ειδα αυτο το θεμα,και χαρηκα που και αλλοι φιλοι,εχουν τους ιδιους προβληματισμους με μενα.

Οτι ειναι στην φυση,ας το αφησουμε εκει που ειναι (εκτος εξερεσεων),και το χομπι μας ,την πλακα μας,τον εγωισμο μας,ας τον ικανοποιησουμε με αναπαραγωγες.

Γιατι πολλοι απο εμας εχοντας ενυδρειο η σκυλι,η γατα η μαιμου ,πιστευουμε οτι ειμαστε ζωοφιλοι η φυσιολατρες η οικολογοι κτλ.Και εδω ερχετε ο σημαντικος ρολος των σωματιων (που δεν εχουμε) η των φορουμ,να ενημερωνουν και να διαπαιδαγωγουν τους νεους.Και σας φερνω παραδειγμα τα παπγαλοψαρα.μεχρι και πριν λιγα χρονια,σε καθε μαγαζι ειχε ολα τα χρωματα απο αυτα τα δυσμοιρα ζωακια.Τωρα τεινει να εξαφανιστουν πλεον,και αυτο γιατι τα φορουμ εκαναν σημαντικη δουλεια.Ολα τα πραγματα ειναι θεμα παιδειας ,και αυτον τον ρολο,πρεπει να τον εχουν τα σωματια που δεν εχουμε,οποτε πεφτει στην πλατη των φορουμ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=51479&hl=

Για να μην ξαναγραφω την αποψη μου,

Τωρα ειδα αυτο το θεμα,και χαρηκα που και αλλοι φιλοι,εχουν τους ιδιους προβληματισμους με μενα.

Οτι ειναι στην φυση,ας το αφησουμε εκει που ειναι (εκτος εξερεσεων),και το χομπι μας ,την πλακα μας,τον εγωισμο μας,ας τον ικανοποιησουμε με αναπαραγωγες.

Γιατι πολλοι απο εμας εχοντας ενυδρειο η σκυλι,η γατα η μαιμου ,πιστευουμε οτι ειμαστε ζωοφιλοι η φυσιολατρες η οικολογοι κτλ.Και εδω ερχετε ο σημαντικος ρολος των σωματιων (που δεν εχουμε) η των φορουμ,να ενημερωνουν και να διαπαιδαγωγουν τους νεους.Και σας φερνω παραδειγμα τα παπγαλοψαρα.μεχρι και πριν λιγα χρονια,σε καθε μαγαζι ειχε ολα τα χρωματα απο αυτα τα δυσμοιρα ζωακια.Τωρα τεινει να εξαφανιστουν πλεον,και αυτο γιατι τα φορουμ εκαναν σημαντικη δουλεια.Ολα τα πραγματα ειναι θεμα παιδειας ,και αυτον τον ρολο,πρεπει να τον εχουν τα σωματια που δεν εχουμε,οποτε πεφτει στην πλατη των φορουμ

Σωστός!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...