Jump to content

Carat 6 Σε Ενυδρείο Δίσκων - Τι Ύψος Πρέπει Να Έχει Ο Βυθός?


KokkinosK

Recommended Posts

Θα ήθελα την γνώμη των εμπειρότερων όσον αφορά στο ιδανικό ύψος της ενυδρειακής άμμου (Carat 6) σε

- ένα ελαφρώς φυτεμένο ενυδρείο με δίσκους και

- σε ένα "βιοτοπικό", αν υπάρχει διαφορά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ολα σχετικα ειναι κωστα μου.

πχ αν δεν υπαρχουν φυτα και μιλαμε για βιοτοπο ακομη και μια,επτη στρωση αμμου ισα να καλυπτει το τζαμι θεωρω πως αρκει.

απο την αλλη 5-6 ποντοι αμμου για τα απλα φυτα που συνηθως μπαινουν σε δισκαδικο παλι νομιζω πως αρκουν.οχι υπερβολες δηλαδη.

ε τωρα αν θελεις να φυτεψεις κανα εχινοδωρο -δεντρο,ε τοτε......χχεχεε

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την γνώμη των εμπειρότερων όσον αφορά στο ιδανικό ύψος της ενυδρειακής άμμου (Carat 6) σε

- ένα ελαφρώς φυτεμένο ενυδρείο με δίσκους και

- σε ένα "βιοτοπικό", αν υπάρχει διαφορά.

Ευχαριστώ

Αν θες να το φυτέψεις χωρίς να έχεις προβλήματα με φυτά να κολυμπάνε στην επιφάνεια προσπάθησε να έχεις ένα υπόστρωμα 5-6εκ. . Μπορείς να ξεκινήσεις με 2εκ απο εμπρός και να αυξάνεις προς τα πίσω για να δώσεις μια αίσθηση βάθους. Όπως και να έχει πάντως σε καμία περίπτωση μην υπερβείς τα 8εκ γιατί τότε θα έχεις άλλα προβλήματα με το υπόστρωμα (αναερόβιες ζώνες, σάπισμα ριζών κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να το φυτέψεις χωρίς να έχεις προβλήματα με φυτά να κολυμπάνε στην επιφάνεια προσπάθησε να έχεις ένα υπόστρωμα 5-6εκ. . Μπορείς να ξεκινήσεις με 2εκ απο εμπρός και να αυξάνεις προς τα πίσω για να δώσεις μια αίσθηση βάθους. Όπως και να έχει πάντως σε καμία περίπτωση μην υπερβείς τα 8εκ γιατί τότε θα έχεις άλλα προβλήματα με το υπόστρωμα (αναερόβιες ζώνες, σάπισμα ριζών κτλ).

νομιζω πως ειναι λιγο για φυτεμενο!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ειναι λιγο για φυτεμενο!

Μπροστά βάζεις από τίποτα έως γρασίδι ή πολύ χαμηλά φυτά τα οποία δεν έχουν ιδιαίτερες ανάγκες σε ύψος βυθού. Τα φυτά που δεν έχουν όγκο δεν έχουν ιδιαίτερη άνωση και στέκονται σχετικά εύκολα. Εγώ το εφαρμόζω αυτό χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Αν και εμπρός (κολλητά με το εμπρός τζάμι) δεν βάζω ποτέ κάτι. Τα πρώτα μπαίνουν 3εκ - 5εκ πιο μέσα όπου το υπόστρωμα έχει ανέβει στα 3εκ - 4εκ. Η προοδευτική αύξηση του υποστρώματος είναι κάτι εντελώς οπτικό και εφαρμόζεται αναλόγως γούστου. Δεν το είπα σαν κανόνα βυθού φυτεμένου ενυδρείου αλλά σαν ιδέα στησίματος. Άλλοι δημιουργούν λοφάκια αν και εγώ δεν τα προτιμώ γιατί με τον καιρό χαλάνε ειδικά αν έχεις ψάρια βυθού.

Έγινε επεξεργασία - Skydiver
Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που το εχεις κανει και εισαι οκ κανενα προβλημα!

ισχυει αυτο που λες οτι βαζοντας λιγο μπροστα και πιο πολυ αμμο πισω μας δινει μια 3σδιαστατη αισθηση διοτι μεγαλωνει το βαθος οπτικα! δεν διαφωνω σε αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Με 6 εκ. δεν έχεις κίνδυνο για αναερόβιες περιοχές?

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι παντου μπορεις να εχεις προβλημα για αυτο οταν βαζουμε την αμμο με το νερο θελει καλο ανακατεμα για αποφυγουμε τετοιες καταστασεις!

αλλα νομιζω πως μετα τα 7-8 εκ εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες για σοβαρα προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα το πάω συντηρητικά, μέχρι τα 4-5 εκ στο πίσω μέρος.

Δεν είμαστε να παίζουμε με τέτοια πράγματα.

Ευχαριστώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Για να δημιουργηθούν αναερόβιες περιοχές πρώτο ρόλο παίζει ο τύπος του υποστρώματος και κατά δεύτερον το ύψος του. Όσο πιο λεπτόκοκκο τόσο πιο επίφοβο. Επίσης Νο1 κίνδυνος είναι η μύξη διαφορετικών κοκκομετριών υποστρωμάτων. Θέλω να πω πως ανακατεύοντας 2-3 διαφορετικά υποστρώματα (πχ 0,5 , 1 και 2) τότε οι μικρότεροι κόκκοι θα μπουν ανάμεσα στα κενά των μεγαλύτερων και θα δημιουργήσουμε ένα υπόστρωμα σαν πλάκα....

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς χρησιμοποίησα μόνον ένα τύπο άμμου και θα έχω στο υψηλότερο σημείο 5-6 εκ maximum οπότε λογικά θα είμαι εντάξει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...