Jump to content

Συγκάτοικοι για σκλάρια.


agalenia

Recommended Posts

Φίλοι μου γεια σας. Πρόκειται να στήσω ένα νέο ενυδρείο 120 λίτρων και να βάλω μέσα σκαλάρια. Η ερώτησή μου λιιπόν είναι η εξής: πόσα σκαλάρια μπορούν να μπουν σε τέτοιου μεγέθους ενυδρείο και με τι συγκάτοικους;

Τα φώτα σας παρακαλώ. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου agalenia, απ τη δική μου εμπειρεία, είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με μια μιρκή ομάδα μικρών, και αν σχηματιστεί ζευγάρι στην πορεία, δίνεις τα περίσσια. Οταν μεγαλώνουν γίνονται αρκετά επιθετικά το ένα στο άλλο και θα έχεις προβλήματα. Ενα ζευγάρι στα λίτρα σου θα έιναι άνετο. όσο για συγκάτοικους, μικρά κοπαδάκια είναι οκ, απέφυγε όμως τα νέον και τα καρδιναλ γιατί όταν μεγαλώσουν τα σκαλάρια πιθανά να τα δοκιμάσουν και σαν γευμα.... :blush: (έχω χάσει 6 νέον από μεσαίου μεγέθους σκαλαρια.)

Link to comment
Share on other sites

Από το στόμα μου το πήρες Angel :blush:

Μην βάλεις μικρά Neon με μεγάλα σκαλάρια. Στη φύση τα Neon είναι μεζές για τα σκαλάρια. Έχω χάσει καμιά 20αρια neon μέχρι που έγιναν 2cm και δεν χώραγαν στο στόμα του σκαλαριού μου.

Το καταπληκτικό ήταν το πως τα έτρωγε, που είχε τύχει να δω μια φορά το βράδυ που είχαν μόλις κλείσει τα φώτα. Με το που πέρασαν από μπροστά του, άνοιξε το στόμα του και το έκανα μια χαψιά!!!

Link to comment
Share on other sites

εαν τα σκαλαρια μεγαλωσουν μαζι με τα νεων δεν υπαρχει προβλημα.εαν μπουν τα νεων μετα τα σκαλαρια τοτε υπαρχει προβλημα.αυτο λογο εμπειριας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Από την άλλη, υπάρχουν πολλά είδη τέτρα τα οποία γίνονται αρκετά μεγάλα για να μην έχουν πρόβλημα (πχ black tetra, black skirt tetra και πολλά άλλα) απλώς με μια μικρή έρευνα δες αυτό που σου αρέσει και αποφάσισε, :)

Link to comment
Share on other sites

black_skirt_tetra.jpg ας πούμε :) Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου γεια σας. Πρόκειται να στήσω ένα νέο ενυδρείο 120 λίτρων και να βάλω μέσα σκαλάρια. Η ερώτησή μου λιιπόν είναι η εξής: πόσα σκαλάρια μπορούν να μπουν σε τέτοιου μεγέθους ενυδρείο και με τι συγκάτοικους;

Τα φώτα σας παρακαλώ. :)

Εγώ θα είμαι πιο απόλυτος στα 120 χωρούν 0 σκαλάρια.

Link to comment
Share on other sites

Σε 100 λιτρα εγω ειχα 2 σκαλαρια.Υπολογισε γυρω στα 50 λιτρα το ενα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα έχετε τα σκαλάρια τόσο παρεξηγημένα. :P

Και αυτά θέλουν ακριβός τα ίδια λίτρα όπως οι δίσκοι συν το ότι το ενυδρείο πρέπει να έχει ένα ύψος μίνιμουμ 50 εκατοστά. Θεωρητικά λοιπον ναι σε 100 λίτρα μπορούμε να βάλουμε 2 σκαλάρια. Άλλα ένα ενυδρείο 100 λίτρα δεν έχει ύψος 50 εκατοστά για αυτό είναι ακατάλληλο. Όσοι έχουν τα σκαλάρια σε μικρά ενυδρεία τότε δεν γνωρίζουν τη σημαίνει σκαλάρη ή δεν έχουν δει σκαλαρη να έχει ύψος 25+ εκατοστά.

Συγγνώμη :) που γίνομε απόλυτος και αυστηρός αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

εεεε..... Γιατί καθόμαστε και απαντάμε σ' ένα ποστ που μετράει 3 χρόνια ζωής; :):P:glare::thumbup::buttrock::buttrock::bowdown: τώρα το δα....

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω και δεν έχει σημασία το ποτά τέθηκε το ερώτημα απλός θέλουμε να περάσουμε κάποια μηνύματα που είναι διαχρονικά έτσι απλά.

Και διότι από την στιγμή που ένα μέλος το ξαναζωντάνεψε δεν θα έπρεπε να αφήσουμε ασάφειες (κατά την γνώμη μου πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω και δεν έχει σημασία το ποτά τέθηκε το ερώτημα απλός θέλουμε να περάσουμε κάποια μηνύματα που είναι διαχρονικά έτσι απλά.

Και διότι από την στιγμή που ένα μέλος το ξαναζωντάνεψε δεν θα έπρεπε να αφήσουμε ασάφειες (κατά την γνώμη μου πάντα).

:) Σωστός, έχεις δίκιο :P

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα έχετε τα σκαλάρια τόσο παρεξηγημένα. :P

Και αυτά θέλουν ακριβός τα ίδια λίτρα όπως οι δίσκοι συν το ότι το ενυδρείο πρέπει να έχει ένα ύψος μίνιμουμ 50 εκατοστά. Θεωρητικά λοιπον ναι σε 100 λίτρα μπορούμε να βάλουμε 2 σκαλάρια. Άλλα ένα ενυδρείο 100 λίτρα δεν έχει ύψος 50 εκατοστά για αυτό είναι ακατάλληλο. Όσοι έχουν τα σκαλάρια σε μικρά ενυδρεία τότε δεν γνωρίζουν τη σημαίνει σκαλάρη ή δεν έχουν δει σκαλαρη να έχει ύψος 25+ εκατοστά.

Συγγνώμη :) που γίνομε απόλυτος και αυστηρός αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

Εγώ πάντως έχω 2 σκαλάρια σε 110λτ (46εκατοστά ύψος) μετράνε 6 μήνες ζωής και περνάνε τζάμι! Και 25+ εκατοστά απλά δεν πρόκειται να γίνει το σκαλάρι σε 110lt οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με 2 σκαλάρια σε αυτά τα λίτρα. :glare:

Link to comment
Share on other sites

Το να καταδικαζουμε το σκαλαρι σε νανισμο δεν ειναι λύση.

Επειδή το εχω κανει και εγω το λάθος...

Το σκαλαρι που φαινεται στο προφιλ μου ειναι σε 120 λιτρα εδω και 2,5 χρονια και πολλες φορες πιανω τον εαυτο μου να το λυπαμαι γιατι αισθανομαι οτι το βασανιζω μιας και δεν εχει αρκετο χωρο να κινηθεί.

Ειναι σαν να εχεις lamborgini στους χωματοδρομους της Ανω-Κατω Πετρομαγούλας.

Εννοειται οτι μολις του βρω καταλληλο σπιτι θα το χαρισω....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα έχετε τα σκαλάρια τόσο παρεξηγημένα. :P

Και αυτά θέλουν ακριβός τα ίδια λίτρα όπως οι δίσκοι συν το ότι το ενυδρείο πρέπει να έχει ένα ύψος μίνιμουμ 50 εκατοστά. Θεωρητικά λοιπον ναι σε 100 λίτρα μπορούμε να βάλουμε 2 σκαλάρια. Άλλα ένα ενυδρείο 100 λίτρα δεν έχει ύψος 50 εκατοστά για αυτό είναι ακατάλληλο. Όσοι έχουν τα σκαλάρια σε μικρά ενυδρεία τότε δεν γνωρίζουν τη σημαίνει σκαλάρη ή δεν έχουν δει σκαλαρη να έχει ύψος 25+ εκατοστά.

Συγγνώμη :) που γίνομε απόλυτος και αυστηρός αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

στο συγκεκριμενο ενυδρειο που τα ειχα το υψος ειναι 55 εκατοστα.

Link to comment
Share on other sites

και τωρα εχει μετακινηθει σε 180 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω 2 σκαλάρια σε 110λτ (46εκατοστά ύψος) μετράνε 6 μήνες ζωής και περνάνε τζάμι! Και 25+ εκατοστά απλά δεν πρόκειται να γίνει το σκαλάρι σε 110lt οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με 2 σκαλάρια σε αυτά τα λίτρα. :)

Προς το παρόν δεν έχουν πρόβλημα αλλά αμφιβάλω αν τα σκαλάρια σου πεθάνουν από γεράματα δηλαδή σε 10-15 χρόνια.

Εδώ ήμαστε ένα φόρουμ που προσπαθούμε μεταξύ των άλλων να περάσουμε και ένα μήνυμα στους Έλληνες χομπίστες και το μήνυμα είναι το πώς να συντηρούμε σωστά τα ψάρια μας. Το τη κάνει στο τέλος ο κάθε ένας είναι δικιά του επιλογή. Αλλά δεν μπορούμε να δίνουμε λάθος συμβουλές και να προτρέπουμε και άλλους να πράξουν ανάλογα.

Και τέλος για να μην παρεξηγηθώ τα σκαλαρια τα τοποθετούμε σε ενυδρείο το λιγότερο 200 λίτρα καθαρά, άντε με συμβιβασμούς 180. Το ύψος 50 εκατοστά καθαρό και μινιμουμ 4 άτομα.

Θέλουν επίσης το λιγότερο ένα ενυδρείο με μήκος 100 εκατοστά.

Δεν είναι δικές μου φιλοσοφίες αλλά είναι η τιμές που θα της συναντήσουμε σε κάθε σοβαρό φόρουμ και σε σελίδες που προβάλουν το προφίλ του ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...