Jump to content

Κοινωνικο Vs Κιχλιδες Σε 200Λ


Recommended Posts

Λέω απο οκτώβρη να πάρω ένα ενυδρειο που βρήκα το οποίο είναι γύρω στα 200λ και είμαι μπροστά απο ένα δίλημμα.απο τη μια πάντα έβλεπα σε αυτά τα βιντεο στο YouTube που βγάζουν οι επαγγελματίες χομπιστες ωραία φύτεμενα ενυδρεια τα οποία περιέχουν μεγάλο αριθμό απο κοινωνικά ψάρια και απλώς είναι πανέμορφα.απο την άλλη όμως απο περίπου δέκα χρονων που είχε τύχει να πάμε με την οικογένεια μου σε έναν οίκογενειακο φίλο που είχε κιχλιδες μαλουι αμέσως μου άρεσαν τόσο πολυ που αγόρασα δυο Ψαρό βιβλια μόνο για κιχλιδες.Εσεις τι θα μου προτείνατε για να διαλέξω για ένα ενυδρειο 200λ βάση το κόστος αγοράς,κόστος συντήρησης και την δυσκολία που έχουν τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

μαλουι? θα ειναι απο αλλη περιοχη διπλα της μαλαουι :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

διαστασεις ενυδρειο ξερεις?

αν δεν το εχεις αγορασει κοιτα μπας και παρεις λιγο μεγαλυτερο ας πουμε 240λ και να εχεις μηκος 1,20μ για να πας ανετα σε μαλουι :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο φίλε μου? Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στις κιχλίδες γιατί αν δεν είναι αρκετά μακρύ σε περιορίζει σε επιλογές, αλλά παίζει και ρόλο σε ένα φυτεμένο γιατί αν πχ. έχει μεγάλο ύψος είναι πρόβλημα γιατί θες δυνατότερο φωτισμό.

Από θέμα κόστους εξοπλισμού όμως οι κιχλίδες είναι πολύ πιο προσιτές γιατί θέλουν απλά πολύ καλή φίλτρανση και σταθερές ρουτίνες. Ένα φυτεμένο τώρα μπορεί να είναι χαμηλών απαιτήσεων και υψηλών που αυτό συνεπάγεται CO2, φωτισμό, λιπάσματα κ.α. Ακόμα και σε ένα χαμηλών απαιτήσεων φυτεμένο το κόστος πάλι ξεπερνάει τις κιχλίδες.
Αν σου αρέσει βέβαια κάτι δεν σκέφτεσαι και πολύ το κόστος. Εξάλλου τον εξοπλισμό μπορείς να τον πάρεις σταδιακά. Το θέμα είναι εσένα τι σου αρέσει παραπάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το ξανακοιταξα και είναι 220λ.αν οι κιχλιδες είναι πιο προσιτές τότε πόσες μπορω να βάλω?σκεφτομουν όταν τελειώσει αν βάλω κιχλιδες να έχει γύρω στα 8 ψαράκια γίνεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις μηκος 120 και πλατος 40 γινεται να βαλεις 2 χαρεμια

ακριβεις διαστασεις δεν γνωριζεις?

Link to comment
Share on other sites

για μενα αν πας σε κιχλιδες εχεις ενα πιο "ξενοιαστο" ενυδρειο αφου αν μια φορα το στησεις καλα μετα απλα κανεις τις ρουτινες σου και απολαμβανεις (γέννες-συμπεριφορές)! Μπορεις να βαλεις ενα μικρο χαρεμακι και μετα αφου αρχισουν οι γεννες κανεις επιλεκτικες αναπαραγωγες ετσι ωστε να εχεις ψαρακια με τα χαρακτηριστικα που σου αρεσουν!

Link to comment
Share on other sites

Ένα χαρεί που συνέχεια βλέπω να ανάγκη φέρετε για ποσά ψάρια μετρα? τρία περίπου ?

Link to comment
Share on other sites

Ένα χαρεί που συνέχεια βλέπω να ανάγκη φέρετε για ποσά ψάρια μετρα? τρία περίπου ?

Δεν καταλαβα τι θες να πεις!

Εγω δεν θα σου πω να διαλεξεις κιχλιδες, απλα θα σου πω να μην το κανεις αχταρμα. Προτιμησε να το κανεις απο την ιδια ηπειρο. Οχι απαραιτητα βιοτοπικο αλλα βαλε ψαρια που ζουνε πανω κατω μαζι πχ μπορεις να κανεις ενα ωραιοτατο φυτεμενο Ασιας η Αμαζονιου η να φτιαξεις ενα νταμαρι Αφρικης.

Μην βαλεις Ασια, Αφρικη, Αυστραλια, Αμαζονιο μαζι!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως οι κιχλιδες είναι πολυ επιθετικές απέναντι σε αλλα ψάρια και ψάρια του ίδιου είδους διότι σε εκείνον τον οικογενειακό φίλο που ανέφερα οι κιχλιδες ξεριζωναν η μια τα πτέρυγα της άλλης και 5 στα 13 ψάρια ήταν τραυματισμενα.

Link to comment
Share on other sites

σε πόσα λίτρα τις είχε;μπορεί να είχε εντελώς ασύμβατα είδη στο ενυδρείο του

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει μόνο ποσά ψάρια θα βάλεις

Αλλά σε σωστές αναλογίες και συμβατά μεταξύ τους!

Με 2 χαρεμια δεν θα έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ok σας ευχαριστω όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας και για τις πληροφορίες σας. Θα δώσω ποτέ θα ξεκινήσω το ενυδρειο μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...