Jump to content

Γλαστρολίμνη Στο Μπαλκόνι


AngelinaA

Recommended Posts

Λοιπον αφου πηρα φορα με τα γκαπι θελω τα χρυσοψαρα μου πισω ετσι αγορασα μια γλαστρα 250λ και κατι αλλα διακοσμητικα.. φιλτρα εχω αλλα το προβλημα μου ειναι αν τα ψαρια ειναι καταλληλα ειναι 3 φανσυ και 1 κανονικο το χειμωνα θα πρεπει να τα βαζω σε ενυδρειο? επισης υπαρχει προβλημα με την θερμοκρασια το καλοκαιρι ? τα λιτρα ειναι οκ για 4 μεγαλα χρυσοψαρα και οι ανουβιες θα αντεξουν η θα σαπισουν??? πολλες αποριες ελπιζω να μην σας κουραζω :whistling:

Link to comment
Share on other sites

χμμμ... αυτό θα θελα να το δω! Τι βάθος και τι διάμετρο έχει η "γλάστρα"? οι ανουμπίες θέλουν 20-30oC οπότε δύσκολο να την βγάλουν χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ μεγαλη πετρινη περιπου 300λ την πηρα απο ενα μαγαζι που πουλαει κεραμικα βαθος 1 μ και κατι εκατοστα ειναι αρκετα ψηλη φαρδια και πολυ βαρια! θα βγαλω φωτο συντομα

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ακριβως γλαστρα σαν διακοσμητικο πιθαρι ειναι...!

Link to comment
Share on other sites

Αχά! Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον!!!! Σαν βάθος νομίζω πως είναι εντάξει. Είναι στεγανή? Την έχεις δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά για τα ψάρια.. έχω 2 comet και 4 fancy και είναι οκ! Δεν ενδείκνυται αλλά αν προσέχεις πως ταίζεις θα είσαι εντάξει

Link to comment
Share on other sites

fancy τον χειμώνα έξω....λίγο δύσκολο

Link to comment
Share on other sites

δεν την γεμισα ακομα ειμαι λιγο τεμπελα το ξερω ! λοιπον διαστασεις ειναι βαθος 95εκ πλατος 75εκ τα ψαρια το χειμωνα τα 2 στο 100 και τα αλλα 2 στο 70λ τα γκαπι θα δωσω τα 7 και θα μου μεινουν 4 οποτε θα τα μετακινησω στο 30λ μεχρι την ανοιξη..!αυτο που θελω να μαθω ειναι τα λιτρα ακριβως γιατι μπορει να μην ειναι καλα για τα ψαρια μου εχουν γινει γομαρια ειδικα το shubunkin!

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα πράγματι θεωρούνται κρύου νερού... αλλα όχι πολικού! :P
Σε μια τέτοια γλάστρα που μας περιγράφεις, τα ψαρια θα είναι πολύ άνετα. Όμως, από θέμα μόνωσης και σταθερότητα στις τιμές του νερού και της θερμοκρασίας, είναι ένα πράγμα που σίγουρα δεν θα μπορέσεις να το πετύχεις στο 100%. Ειδικά η θερμοκρασία, θα ανεβοκατεβαίνει μέσα στο 24ορο σαν τρελή!
Άποψη μου, εάν γίνετε και υπάρχει η δυνατότητα, να γυρίσεις την γλάστρα πίσω στο μαγαζί και να αγοράσεις από εκεί μια έτοιμη λιμνούλα... λογικά στα ίδια λεφτά βγαίνει. Σκάβεις και λίγο μέσα στο χώμα, την χώνεις εκεί και θα είναι έτοιμη στο άψε σβήσε. Άσε που καλύτερη μόνωση από το έδαφος δεν υπάρχει ;)

Εκτός εάν δεν υπάρχει αυλή, που τότε παραμένεις με την γλάστρα και κανεις μια κατασκευή σαν του Yiazoo ;)
Τέλος ότι και εαν κάνεις, άσε τις anubies για το ενυδρείο, και παίρε μερικά νούφαρα και λίγο πάπυρο, και έτοιμος ο παράδεισος για τα ψαράκια σου ;)
Έγινε επεξεργασία - Μάνος
Link to comment
Share on other sites

οκ θα δω τι θα κανω

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ειναι μεγαλητερο και σαν πιθαρι και δεν εχω ξεκινησει να κανω κατι ακομα μονο φιλτρα εχω ουτε καν το γεμισα περιμενω να κανει καλο καιρο και υστερα βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...