Jump to content

Το Πρώτο Μου Diy 147 Λίτρα


sunsity

Recommended Posts

Αρχές Δεκέμβρη αποφάσισα και έκανα ένα ένα ενυδρείο. Αν και αρκετά καθυστεριμενα θα κάνω μια μικρή παρουσίαση της κατασκευής

Η βάση ειναι DIY (λιγο μεγαλύτερη απο τη γυάλα για θέμα πρακτικότητας) με καδρόνια και κοντρα πλακε (το πανω μερος) απο το ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ , τα καδρόνια ήταν (πιτσικαρισμενα) δηλαδή οχι τελείως ισια στο μηκος και απο 3 κομματια που πήρα κανενα δεν ήταν τελείως ιδιο στις διαστάσεις (λιγα χιλιοστα αλλα εκαναν τι διαφορά στο τελος)και το πάτωμα έχει μια μικρή κλίση και επαιξα λίγο με τάκους για να το φέρω στα ίσια του .Και λόγο έλλειψης χρημάτων η βάση ντύθηκε προσωρινά με ενα κάλυμμα καναπέ (''κλεμμένο'' απο την κοπέλα μου) αλλα τελικά μου άρεσε και θα το κρατήσω

08112012105_zps580acf37.jpg

08112012109_zpsf8c60ec2.jpg

08112012110_zpscd9d7e7f.jpg

08112012111_zps41829c26.jpg

08112012113_zps30963e7f.jpg

Η γυάλα 120*35*35cm 147 Λίτρα μικτά. Καθαρός όγκος νερου 117 λίτρα (119*34*29cm) με 5mm τζάμι και κόντρες πανω κάτω , αλλα επιδή ήταν η πρώτη φορά που κολλούσα τζάμια έβαλα περισότερη σιλικόνη απ'οτι χρειαζόταν με αποτέλεσμα αισθητικά να μην ειναι όσο καλό ήθελα

09112012115_zps51f9d02a.jpg

09112012120_zps8c405d32.jpg

14112012122_zps8205e05a.jpg

14112012123_zps7f75e52c.jpg

14112012124_zpsa6da8aec.jpg

Το φωτιστικό ειναι και και αυτο DIY με σωληνες pvc και αυτοκόλλητη ταινια ανάκλασης περασμενο με μαυρο ματ χρώμα

17112012125_zps6c67a4d0.jpg

17112012127_zps06d42421.jpg

και μια τελική έτσι όπως ήταν τότε

27112012150_zps715a6c14.jpg

Το κόστος χωρις τα ζωντανά και τα φυτά ήταν περίπου στα 350 ευρώ

Έχουν γίνει ακόμα αρκετές προσθήκες- τροποποιήσεις στον εξοπλισμό θα βγάλω φώτο και θα τις ανεβάσω σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλαρακι που το μοιραστηκες μαζι μας και ευχαριστουμε για τις πληροφοριες. Εκτος απο το οτι πειραματιστηκες εσυ και γουσταρες πιστευεις οτι με το κοστος αυτο αξιζε να μπεις σε αυτην τη διαδικασια;

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν μπράβο για την προσπάθεια .το κόστος βέβαια μου φαίνεται τεράστιο .

κάνε αν θες και μια ανάλυση των υλικών με τα κόστη του να δούμε τι γίνεται .και βάλε και καμιά φωτογραφία πως είναι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο πολυ καλο. μονο το παχος των τζαμιων με προβληματισε λιγο

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλαρακι που το μοιραστηκες μαζι μας και ευχαριστουμε για τις πληροφοριες. Εκτος απο το οτι πειραματιστηκες εσυ και γουσταρες πιστευεις οτι με το κοστος αυτο αξιζε να μπεις σε αυτην τη διαδικασια;

Στην αρχή το σκεφτόμουν συνέχεια και ιδιαίτερα όταν έβλεπα τις αγγελίες για τα μεταχειρισμένα, με αυτά τα χρήματα θα ειχα ενα 300αρι σε λίτρα άνετα.

Αλλα τελικά πιστεύω ότι οτι άξιζε γιατι έχω κάτι που το έχω φτιάξει απο το 0 εγω ασχετα αν εχει παρα πολλές ατέλειες σε σχεση με τα έτοιμα και όντας άσχετος με τα ενυδρεία και τις συγκεκριμένες κατασκευές έκανα κατι που βλέπετε τουλάχιστον και προσπαθώ συνέχεια να το βελτιώνω ,επέλεξα λίγο παραξενες διαστάσεις τις οποιες δεν μπορουσα να βρώ σε ετοιμα .Αλλα το σημαντηκότερο για εμένα είναι οτι έχω παει σε 2 φίλους για να τους βοηθήσω (εγω ο έμπειρος χαχαχα) να στήσουν τα δικά τους ο ενας με ενα 400αρι (ριο νομίζω) και ο άλλος με ενα 100 (απο πετ σιτι αλλα δεν θυμάμαι μαρκα) και όταν τα στήναμε δεν το ένειωθα ούτε εγώ αλλα ούτε και ο αλλος αυτό το ''κατι'' την αίσθηση του να βλέπεις κατι το οποίο πριν ήταν κομματια απο γυαλι και ξύλο να παιρνει σιγα σιγά σάρκα και οστά ,να ξέρεις και την παραμικρή βιδα που έχει πανω του.Και πραγματικά το ''καμαρώνω '' περισσότερο όταν το δείχνω καπου , ασχετα επαναλαμβάνω αν δεν είναι και τόσο καλο.......

Link to comment
Share on other sites

μπραβο πολυ καλο. μονο το παχος των τζαμιων με προβληματισε λιγο

Χαίρομαι που σου αρεσει !

Σχετικά με το πάχος to http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium μου βγάζει για 5αρι στις διαστάσεις μου (εννοήτε ότι δεν εμπιστεύομαι απόλυτα ενα πρόγραμμα ) αλλα σκέψου οτι έχει 1.20 μήκος με 35 εκατοστά ύψος-πλάτος , στις πιέσεις του νερού παίζει τεράστιο ρόλο το ύψος ενω έχω τοσο μεγάλο μήκος εχω παρα πολύ μικρο ύψος αρα και η πίεση είναι λιγότερη και μοιράζετε σε μια αρκετα μεγάλη επιφάνεια αλλα μην ξεχνας ότι εχω κόντρες πανω κάτω 2 κατα μήκος και 3 κατα πλάτος.

Το έκανα με 5αρι για 2 λόγους 1ον μετα απο αρκετό ψάξιμο το πιο φθηνο μαγαζι που βρήκα είχε 5αρι και και το επόμενο ήταν 8αρι αλλα ανεβαινε αρκετά το κόστος , και ο άλλος λόγος ήταν ότι με 5αρι και 10 μόνο υπολογίζετε πιο έυκολα στο κόψιμο τη εννοώ: αλλο πραγμα είναι να του πώ να μου το κόψει 34.5 cm και άλλο 34.8 πιστεύω ότι το περιθώριο λάθους μειώνετε αρκετα ιδιέτερα αν δεν ξέρεις το μαγαζί και εισαι και ασχετος απο αυτα (εγώ ειχα και τα 2 !)

Προς το παρών αντέχει το μόνο που με προβληματίζει ειναι το καλοκαίρι που σκέφτομαι να μετακομήσω .....

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν μπράβο για την προσπάθεια .το κόστος βέβαια μου φαίνεται τεράστιο .

κάνε αν θες και μια ανάλυση των υλικών με τα κόστη του να δούμε τι γίνεται .και βάλε και καμιά φωτογραφία πως είναι τώρα.

Τιμές δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά + - 1 ,2 ευρώ είναι αυτές :

τζάμια + σιλικόνη 3 σωληνάρια = 40
τζάμια για καπάκι =10
ξύλα -βίδες -κόλλα =50
φίλτρο =50
υλικά φίλτρου = 15
2 μπαλαστ = 40
σωλήνες φωτιστικού και παρελκόμενα (καλώδια - κόλλα -σπρέι- ανακλαστική ταινία = 30
λάμπες =15
ανεμιστηρακια =15
stc 1000 =17
φιλτρακι =12
Υπόστρωμα-Χαλίκι = 30 περίπου
θερμοστατης = 20 περίπου
ρίζες = 25
κυκλοφορητής =δωρεάν από το πετσοπ
Συνολο =369 περίπου
Φώτο θα κανω ότι μπορώ.... αύριο πιστεύω να έχω μια ψηφιακή στα χερια μου και όχι το κινιτό όπως τώρα .......
06042013206_zps96d2c30e.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ενα μεγαλούτσικο φιλτρο για τα λίτρα μου και μου το έκανε πλυντήριο έψαχνα να βρώ τρόπο να μειώσω την δύναμη που μου βγάζει το νερό χωρις ώμος να μειώσω την αποδοσή του πχ να στραγγαλίσω την εισαγώγη -εξαγωγή με τα βανάκια , πειραματίστικα με το sraybar του έκανα μεγαλύτερες τρύπες το αποτέλεσμα δέν ήταν αυτό που ήθελα , δοκήμασα να κάνω και άλλες τρύπες με γωνία 45-90 μοιρες προς τα κάτω πάλι δεν πέτυχα αυτό που ήθελα γιατι έχω χαμηλό ύψος και μου ανακάτευε τον βυθό , τελικά εφτιαξα ενα καινούριο sraybar με ενα κομμάτι σωλήνα φίλτρου και απο πάνω πέρασα σφουγγάρι (σαν καλαμάκι - σουβλάκι ) και έχω αυτο που θέλω το μόνο ''πρόβλημα' είναι ότι πρέπει μια φορά στις 20 μέρες πρέπει να το βγάζω για καθάρισμα .Αλλά δεν ειχα αναταραξη γι'αυτό απο την μια μερια εβαλα ένα κινέζικο εσωτερικό φιλτράκι με το sraybar του και απο την άλλη ενα κυκλοφορητή με μαγνήτη και έλυσα και το πρόβλημα του πρωτεϊνικού φιλμ

06042013205_zpsce201c0f.jpg

06042013207_zps7185d9d1.jpg

06042013208_zpsb7738ba1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και εις ανωτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κατασκευή αν και θα το προτιμούσα με λίγο μεγαλύτερο ύψος τουλάχιστον.Θέλεις να μας πεις και κάποια έξτρα χαρακτηριστικά για το diy φωτιστικό? Δεν θα σκεβρώσει με την πάροδο του χρόνου λόγω θερμοκρασίας το pvc ας πούμε? κάνε μας μια παρουσίαση αν μπορείς. Μπράβο για το όλο σου εγχείρημα. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια κατασκευη,μπραβο σου.Αν πιανει το χερι σου μπορεις να κανεις πολλα πραγματα!

Θα με ενδιεφερε και μενα λιγες παραπανω πληροφοριες για το φωτιστικο σου,αν θα μπορουσες να μας κανεις μια παρουσιαση του θα μας βοηθουσες πολυ μιας που θα με ενδιεφερε κατι τετοιο γα το μικρο μου ενυδρειο.:)

Link to comment
Share on other sites

Δύστυχος δεν έχω βγάλει φώτο κατα τη διάρκεια της κατασκεευής ....

Να σκεβρώσει δεν νομίζω γιατι οι σωλήνες ειναι υδραυλικοί αποχέτευσης , στα σπίτια μας ειναι εκτεθειμένοι για χρόνια σε όλες τις καιρικές συνθήκες και αντεχουν για δεκαετίες....

Η κατασκευή είναι πολυ απλή και μπορει να γίνει με αρκετες παραλλαγές

Στις γωνίες του ενυδρείου βάζεις 4 γωνίες απο σωλίνα ( το μέγεθος δεν παίζει ρόλο αρκει να σου καθετε καλά στο ματι ) και εκει που ακουμπάει με το το τζάμι στο κάτω μέρος το σημαδεύεις και με ενα μικρό δισκο στο τρυπάνι (εγώ ετσι το έκανα ) ή με κατι αντίστοιχο κόβεις το κάτω μέρος μια γραμμή με πάχος όσο το πάχος απο το τζαμι για να πάει χωνευτό μέσα και μετά κοβεις ενα κομάτι απο σωλήνα ίδιας διαμέτρου για να ενώσεις τις 2 γωνίες στις πλευρές κανοντας αυτο που περιεγραψα πιο πάνω για να πάει και αυτο χωνευτό και μετα με απλή σιλικόνη τα κολάμε μεταξύ τους σχηματίζοντας κάτι σαν ''Π'' αλλά με κοντά ''πόδια''

07042013210_zps6c13dc21.jpg

07042013213_zps4100f412.jpg

Αφού το έχουμε κάνει αυτό πέρνουμε άλλες 2 γωνίες (2 για κάθε πλευρά ή περισσότερες ή λιγότερες ανάλογα με το πόσες λάμπες θέλουμε να βάλουμε ) τις τοποθετούμε στιν πάνω μερια του ''Π'' και σημαδεύουμε τις θέσεις τους (το στρογγυλό ανοιγμα της γωνίας προς τα κάτω και η άλλη μερια να κοιτάει στο απέναντι ''Π'' που έχουμε κανει ) και με το τροχαδάκι κάνουμε 2 μικρά αυλακάκια για να καθετε πιο σταθερά (αυτό ειναι προερετικό εγώ το έκανα γιατι πειραματιζόμουν ) μετά πέρνουμε 2 μικρές σιδερένιες γωνίες τις τοποθετούμε με μια χαρτοταινία μια σε καθε πλευρά κατα μηκος και κάνουμε 2 τρύπες στο π'ανω μέρος του ''Π'' δίπλα απο τα αυλακιά (αν τα κάνουμε τελικά ) για να μπόυν πιο μετά πριτσίνια τα οποια θα κρατήσουν τις πλαστικές γωνίες στη θέση τους μετά κανουμε και αλλη μια τρυπα αυτή τη φορά στη πλαστική γωνία με οδηγό παντα τις σιδερένιες γωνίες (αυτό το κάνουμε για να μπορούμε να αφερούμε τις γωνίες με τις λάμπες ευκολα ) επιδή λογικά σας μπέρδεψα αρκετά θέλουμε να πετύχουμε αυτό (οχι τοσο ασχημο όσο το δικό μου ώμος )

07042013211_zps35a703ac.jpg

07042013212_zpsfba1e916.jpg

Αφού το κάναμε και αυτό παίρνουμε ενα μακρυ κομμάτι σωλίνα ( ιδιας διαμέρτου παντα)και ενώνουμε τις 2 γωνίες (αυτές που κάναμε πριν ) κατα μήκος ,μετά αφήνουμε ενα κενο αριστερα -δεξια λιγά εκατοστά η περισσοτερο αναλογα με το μήκος απο τις λάμπες που έχουμε επιλέξει και κόβουμε κατα μηκος και απο τις 2 πλευρές ακριβώς στη μέση δημιουργόντας κατι τέτοιο

07042013214_zps2c8584ed.jpg

επιδι ειναι λιγο δύσκολο να γινει με ακρίβια αυτο εγω ειχα σαν οδηγο μια χατροταινια που κολλησα για να το κόψω με σχετική ακριβεια ακριβώς στη μέση ,μετά κάνουμε και μερικές τρύπες απο πάνω για να μπόυν τα ωμεγα κλιπς που θα κρατήσουν τις λάμπες .

Μετά τα βγάζουμε όλα να βάφουμε με μαυρο σπρεί (εγώ το έκανα με μάτ για να μην γυαλίζει )και αφου στεγνωσει τοποθετουμε στην μέσα μερια απο τα μεγάλα κομμάτια που θα μπουν οι λάμπες αυτοκόλητο ανακλαστηρα http://siois.gr/eidi-xromatopoleiou/1121-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%B7-%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%83-5%CF%85-%CF%87%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%83%CF%84%CF%89%CE%BD-1%CF%85-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1.html και αν θέλουμε βάζουμε και στα πλαινα προς τα έξω για να μπορουμε να κατευθήνουμε το φως εκει που θέλουμε

Link to comment
Share on other sites

Μετα στερεόνουμε με πριτσινια τις μεταλικές γωνίες και περνάμε τα καλώδια για τις λαμπες μεσα απο το σωληνα απο την πίσω μερια (για να μην φαίνονται ) και να ενόνουμε με κλεμμες με τις λάμπες (κλεμες ή κατι παρόμοιο βαζουμε για να μπορουμε να αφαιρούμε ευκολα το πανω μέρος απο το φωτιστικό) ξέχασα να ανφέρω ότι απο τιν μια μερια στις μεταλικές γωνίες (κατω) εχουμε πριτσινια και απο πάνω στιν μια τρυπα που καναμε περναμε μια προγκα μια βίδα κατι μακρυ τελος πάντων το οποιο χρισιμευει για να βγαζουμε ευκολα το φωτιστικό ...

Το αποτελεσμα είναι αυτό

07042013216_zps465f23d7.jpg

07042013217_zpsbce08798.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά τοποθετούμε τα ωμεγα κλιπς βάζουμε τις λάμπες , συνδεουμε τα καλωδια στο έπιπλο με τα μπάλαστ και ειναι έτοιμο.

Ελπίζω να σας βοήθησα λίγο και να μην σας μπέρδεψα περισσότερο .....Αυτη είναι μια γενική ιδέα για το πως μπορει να γίνει, οι παραλαγες είναι πάρα πολλές το κόστος για να υλικά ειναι πολυ μικρο (εκτος απο τα ηλεκτρολογικά )

Το αισθητικό αποτελεσμα ειναι καπώς χονδροειδές αλλά είπαμε η χαρά του DIY μετράει αρκετά .....

Κάθε ερώτηση σχόλιο ευπρόσδεκτο

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου.Πολύ καλή diy κατασκευή και πολύ έξυπνη η ιδέα σου.Είναι ακριβώς ότι χρειαζόμουν για ένα 40λιτρο που ετοιμάζω.Μια ερώτηση μόνο στην πατούρα που έχεις κόψει τις λωρίδες για να περάσει το τζάμι πως το σταματάς μέχρι τη μέση του σωλήνα? πατάει πάνω στην κόντρα που βρίσκεται εσωτερικά στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου.Πολύ καλή diy κατασκευή και πολύ έξυπνη η ιδέα σου.Είναι ακριβώς ότι χρειαζόμουν για ένα 40λιτρο που ετοιμάζω.Μια ερώτηση μόνο στην πατούρα που έχεις κόψει τις λωρίδες για να περάσει το τζάμι πως το σταματάς μέχρι τη μέση του σωλήνα? πατάει πάνω στην κόντρα που βρίσκεται εσωτερικά στο ενυδρείο?

Χαίρομαι που σου αρέσει !

Ακριβώς όπως το είπες , σε εμένα πατάει στις κόντρες, τώρα αν οι κόντρες ειναι πολύ χαμηλά με μερικά κομμάτια φενιζόλ μέσα στους σωλίνες λύνουμε το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Το μπαλαστ το εχεις μεσα στο επιπλο σου?Εχεις βαλει στεγανα ακροφυσια για τις λαμπες?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου. Μια χαρά η κατασκευή σου. Κώστα δεν έχει θέμα αν έβαλε ή όχι αδιάβροχα ακροφύσια γιατί έχει τζάμι απο κάτω. Θα μου πεις βέβαια αν θελήσει να το ανοίξει κάποια στιγμή? :)

Link to comment
Share on other sites

Το μπαλαστ το εχεις μεσα στο επιπλο σου?Εχεις βαλει στεγανα ακροφυσια για τις λαμπες?

Ναι τα 2 μπλαστ ειναι μεσα στο επιπλο στερεωμένα στην πισω κάθετη μεσαία κολόνα και τα καλώδια βγαίνουν απο το πίσω μερος του φωτιστικού και μεχρι κάτω πηγαίνουν ως ένα σημείο μαζί με το σωλίνα του φίλτρου ... Στεγανά ακροφυσια δέν έχω βάλει και για να πώ την αλήθεια μεχρι πριν λίγο καιρό δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν ....

08042013219_zps9ac8f710.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου. Μια χαρά η κατασκευή σου. Κώστα δεν έχει θέμα αν έβαλε ή όχι αδιάβροχα ακροφύσια γιατί έχει τζάμι απο κάτω. Θα μου πεις βέβαια αν θελήσει να το ανοίξει κάποια στιγμή? :)

Χαίρομαι που σου αρέσει! Αν θελήσω να το ανοίξω τα αλλάζω πανεύκολα και απ'οτι είχα δει κάπου το κόστος ειναι περίπου στα 2 ευρώ το 1.....

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά σε βρίσκω.καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραία η κατασκευη σου φίλε και ειδικά το φωτιστικό. Μπράβο και απο μένα! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...