Jump to content

Καθαρισμος Ενυδρειου


Recommended Posts

γεια σας παιδια θα ηθελα να ξεστησω το ενυδρειο και να το φτιαξω απ την αρχη με αλλα ειδη ψαριων αλλο βυθο και διακοσμηση! 1ον το ενυδρειο θα βγεια π το σαλονι και θα βγει εξω για να καθαριστει με πιεστικο μηχανημα και να γυαλισει αυτο που θελω να ρωτησω τωρα ειναι το εξης εχω ενα παλιο μεγαλο ενυδρειο στην αποθηκη αν το καθαρισω κι αυτο μπορω να βαλω το νερο εκιε για να μην τοι χασω μαζι με το φιλτρο? γιατι το ενυδρειο θα μου παρει καμια βδομαδα και για να το φτιαξω...θα κολλησω και κατι κοντρες επιπλεων και γιαυτο! για πειτε ειναι σωστο αυτο που σκεφτπομαι?

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην μπορεις πλυνε το καλα κοιτα να μην εχουν διαροες οι σιλικονες και μετεφερετα ολα εκει

Link to comment
Share on other sites

εννοειται δεν εχουν διαροες απλα λεω επδ το ειχα στην αποθηκη μηπωσ να το επλενα με κατι συγκεκριμενο! ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξύδι, μαλακό σφουγγάρι και πολύ καλό ξέβγαλμα.

Link to comment
Share on other sites

εγινε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε όταν μεταφέρεις τα πάντα στο παλιό ενυδρείο εκτός από το φίλτρο να βάλεις να λειτουργεί και ο θερμοστάτης για να μην χάσεις τα βακτήριά σου

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το καθαρισα το παλιο το ενυδρειο.μετεφερα τα νερο τον εξοπλισμο ολο τα ψαρια και καποια ξελα που ηθελα να κρατησω και απο αυριο προχωρω στον καθσρισμο του αλλου ενυδρειου το οποιο πρεπει να γινει τζιτζι... θα πεταχτουν ολα!

Link to comment
Share on other sites

ειχει κανεις αλλοσ να προσθεσει συμβουλες;

Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβα κσι εγω οτι μπορει να ξεκολλησουν οι σιληκονες η οτι μπορει να σπασει κανα τζαμι αλλα τελικα ολα καλα! αν εχει καλο καιρο αυριο θα το καθαρισω τελειως και απο δευτερα θα κολλησω μια κοντρα που χρειαζεται στο πανω μερος! και σε μια βδομαδα πιανω παλι δουλεια για το στησιμο! θα ανοιξω καινουριο θεμα για το βιοτοπο που θελω να φτιαξω αυτη τη φορα!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω λιγο κατι? ποσα κιλα αμμο χρειαζομαι για ενυδρειο με διαστασεις 75x35 ?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χοντρικα καμμια 6-8 κιλα....

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Τι θέλεις να κάνεις; Θα βάλεις φυτά ή όχι; Για να δούμε τι πάχος πρέπει να έχει η άμμος.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις παρεξήγηση, αν θες να φυτέψεις , νομίζω πως η άμμος είναι λίγο προβληματική ( σάπισμα ριζών ) ειδικά για εμας τους αρχάριους. Θα πρότεινα λεπτόκοκκο χαλικάκι.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις παρεξήγηση, αν θες να φυτέψεις , νομίζω πως η άμμος είναι λίγο προβληματική ( σάπισμα ριζών ) ειδικά για εμας τους αρχάριους. Θα πρότεινα λεπτόκοκκο χαλικάκι.

Αυτο φιλε μου το διαβασες καπου?

Link to comment
Share on other sites

ναι θα βαλω φυτα... οπως επισης θα βαλω και αμμο γτ τα ψαρια που θα φιλοξενησει το ενυδρειο θα ειναι νεον τετρα οποτε! νομιζω τα 6-8 κιλα ειναι πολυ λιγα εγω ελεγα γυρο στα 15 κιλα......οσο για το σαπισμα των φυτων δν νομιζω να εχουν προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου . Έχω διαβάσει οτι επειδή η άμμος είναι πολύ λεπτόκοκκη γίνεται "συμπαγής" και χρειάζεται να την σκαλίζουμε ώστε να μην έχουμε πρόβλημα με το σάπισμα των ριζών

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου . Έχω διαβάσει οτι επειδή η άμμος είναι πολύ λεπτόκοκκη γίνεται "συμπαγής" και χρειάζεται να την σκαλίζουμε ώστε να μην έχουμε πρόβλημα με το σάπισμα των ριζών

Μπορεις να μου δωσεις αυτο που διαβασες?

Οταν η αμμος ειναι πολυ ψιλη σαν πουδρα αν δεν εχουμεκαλη κυκλοφορια μπορει να πετρωσει η να εχουμε προβληματα με ανεροβιες περιοχες σε περιπτωση που εχουμε μεγαλο παχος βυθου.Για σαπισμα ριζων δεν γνωριζω..

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να ισχυει.. βασικα δν ειμαι και σιγουρος αλλα ποτε δν ακουσα κατι τετοιο...στο πετ σοπ ζητησα λευκη αμμο και δν ειχε εκηνη τη στιγμη αλλα θ απαω παρασκευη να παρω που θα εχει... και μου ειπε οτι θα ειναι σχεδον πουδρα... τετοια ειναι η αμμος???

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς που το διάβασα δεν θυμάμε. Έλεγε αυτά που λές παραπάνω περί κυκλοφορίας και ανερόβιων περιοχών και για το σάπισμα των ριζών. Θεωρώ οτι είσαι πολύ έμπειρος και αφου δεν το έχεις ακούσει μάλλον θα έχεις δίκιο. Εγώ απλά να βοηθήσω ήθελα και δεν είχα κανένα λόγο να παραπλανήσω των συνχομπίστα μας. Ίσως θα έπρεπε να το διασταυρώσω πριν το γραψω.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει θεμα παιδια απλα θελω να ξερω αν αυτη η αμμος που ειναι σαν πουδρα ειναι ασφαλης?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω αμμο στο γαριδαδικο μου το οποιο ειναι φυτεμενο με αρκετα φυτα.Ποτε δεν αντμετοπισα κανενα προβλημα με τις ριζες των φυτων.

Η κοκκομετρια της αμμου μου δεν ειναι πουδρα για τους λογους που εγραψα πιο πανω.Μαλλον καπου θα μπερδευτικες η κατι θα διαβασες λαθος.

Αν διαβασεις και εδω δεν γραφει κατι γα τις ριζες των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυριο παω για να πω την αμμο δν με ποιραζει να ειναι και πουδρα εχω καλη κυκλοφορια και θα παρω και ψαρια βυθου για να κανουν.τη δουλεια τους... να ρωτησω; σημετα κολλησα μια κοντρα στο πανω μερος για πριοληπτικους λογους ...μεχρι το σαββατο θα ειναι ενταξει; για να μπορεσω να το στησω σιγα σιγα!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα! ξεθαβω ξανα αυτο το θεμα γαι τον εξης λογο... το ενυδρειο το ειχα παρατησει τελειως εδς και ενα 6μηνο.. αλλα τωρα πηρα αποφαση να το στησω καλα.... ως γνωστο θελει καλο καθαρισμα δλδ στο μεσα τσαμι ειναι φουλ στα αλατα... με τι το καθαριζω αυτο? ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

μια λυση ειναι υαλοβαμβακας με ξυδι...... μετα καλο ξεπλημα..... αν δεν εχεις ψαρια μεσα βεβαια....

αν εχεις ψαρια ή δεις οτι ειναι πολυ κ σ περνει πολυ ωρα παρε σε ενα χρωματοπωλειο μια ξυστρα για τζαμια.....

Έγινε επεξεργασία - vasili
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...