Jump to content

Πριν Το Στρώσιμο...


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Είμαι σε φάση να ξεκινήσω το στρώσιμο του νέου ενυδρείου μου, έχω διαβάσει σχετικά στο φόρουμ αλλά έχω ερωτήσεις για την προετοιμασία πρίν το στρώσιμο.

Ερώτηση 1η) Πριν βαλω οτιδήποτε μεσα στο ενυδρείο, χρειάζεται να το γεμίσω με νερό και να βάλω στο φίλτρο άνθρακα ώστε να μαζέψει τυχόν ρύπους από την κατασκευή του ενυδρείου; Ή βάζω σε κάποια άλλη φάση τον άνθρακα;

Ερώτηση 2η) Για να βάλω φυτά στο ενυδρείο θα πρέπει να είναι στρωμένο ή μπορώ να τα βάλω εξ' αρχής;

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να χρειάζεται ανθράκα στην αρχή καλό πλύσιμο θέλει, φυτά μπορείς να βάλεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Είμαι σε φάση να ξεκινήσω το στρώσιμο του νέου ενυδρείου μου, έχω διαβάσει σχετικά στο φόρουμ αλλά έχω ερωτήσεις για την προετοιμασία πρίν το στρώσιμο.

Ερώτηση 1η) Πριν βαλω οτιδήποτε μεσα στο ενυδρείο, χρειάζεται να το γεμίσω με νερό και να βάλω στο φίλτρο άνθρακα ώστε να μαζέψει τυχόν ρύπους από την κατασκευή του ενυδρείου; Ή βάζω σε κάποια άλλη φάση τον άνθρακα;

Ερώτηση 2η) Για να βάλω φυτά στο ενυδρείο θα πρέπει να είναι στρωμένο ή μπορώ να τα βάλω εξ' αρχής;

Ευχαριστώ!!!

Από τη στιγμή που είναι καινούριο το ενυδρείο, μπορείς να βάλεις άνθρακα να τρέχει για μια εβδομάδα. Μετά θα τον αφαιρέσεις και θα τον πετάξεις.

Τα φυτά μπορείς να τα βάλεις από την αρχή, δεν χρειάζεται να είναι στρωμένο το ενυδρείο. Το θέμα είναι να έχεις τον κατάλληλο βυθό και υπόστρωμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να τρεξει με ανθρακα στην αρχη. Μπορεις να τον αφησεις και μεσα οσο στρωνει το ενυδρειο.

Ενα μηνα εχει διαρκεια συνηθως.

Αναλογα τον τροπο που θα στρωσεις, εξαρταται αν βολευει να μπουν και φυτα απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει οτι ο άνθρακας δεσμεύει ουσίες που χρειάζονται τα φυτά, αν οπότε χρησιμοποιήσω ανθρακα μαζί με φυτά μήπως έχουν πρόβλημα τα φυτά μου; Επίσης μήπως δεσμέυσει και ουσίες του υποστρώματος;

Link to comment
Share on other sites

Δεσμευει (οχι αμεσα) και λιπασματα. Το θεμα ομως ειναι, χρειαζονται προσθετα λιπασματα τα φυτα που θα βαλεις?

Και β) στην αρχη δεν βαζεις λιπασματα.

Αν στρωσεις ΄αναιμακτα΄ (χωρις ψαρι μεσα) τοτε δεν θα βαλεις φυτα, γιατι δεσμευουν αζωτουχα (αμμωνια κλπ) και θα καθυστερησουν το στρωσιμο.

Αν στρωσεις δε, με τη μεθοδο της αμμωνιας, μπορει να στα καψει τα φυτα (αν πεσει παραπανω).

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι, delda66, να στρώσω με μπόλι από το παλιό μου ενυδρείο ( το πρόβλημα είναι οτι το εσωτερικό φίλτρο μου έχει λίγα βιολογικά και δεν ξέρω αν φτάνουν ) ή με σκευάσματα βακτηρίων του εμπορίου. Τα φυτά είναι χαμηλών απαιτήσεων και ρίχνω ένα υγρό λίπασμα γενικής χρήσης. Μπορείς να μου πεις ποια σειρά πρέπει να ακολουθήσω;

Link to comment
Share on other sites

Υπο αυτες τις συνθηκες, εγω θα ξεπλενα καλα το ενυδρειο, θα το γεμιζα νερο, ΑΝ ειχα ανθρακα ευκαιρο θα τον εβαζα στο φιλτρο για 2-3 μερες και μετα θα εστιβα τα σφουγγαρι μεσα στο νεο φιλτρο, και θα εβαζα και το πρωτο ψαρι αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Αν μαλιστα μετεφερα ψαρι απο το ενα στο αλλο ενυδρειο, θα μετεφερα και οσο περισσοτερο νερο γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Φυτά θα έβαζες και σε ποια φάση;

Link to comment
Share on other sites

Οταν μπολιαζεις, μπορεις να φυτεψεις λιγο πριν.

Αφου μπαινει και ψαρι μεσα, τα φυτα βοηθανε να απορροφηθουν οποιεσδηποτε πιθανες αζωτουχες ενωσεις. Κατι που βοηθα αμεσα τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

οκ, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...