Jump to content

Filtershock.


maik78

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

Εδώ και περίπου μια εβδομάδα άρχισα και χρησιμοποιώ στην σωλήνα υπερχείλισης filtershock.

Ξέρετε,καλτσουλα σε βάση 200 micron.

Όντως μαζεύει πολύ πράγμα και το θεωρώ για μένα πολύτιμη βοήθεια.

Μειονέκτημα της το ότι θέλει συχνό καθάρισμα το πολύ κάθε 3 μέρες για να μην μπουκώσει.

Και εδώ έρχεται η ερώτηση.

Πως μπορώ να την καθαρίζω;

Στα ξένα σαιτ που έριξα μια ματιά τις βάζουν μέχρι και στο πλυντήριο!

Περιμένω τις δικές σας απόψεις και αν υπάρχουν ίσως και κάποιες εμπειρίες!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω με πιεση και γλυκο νερο θα ηταν το ιδανικοτερο. ομως τα 200μm παιζει να σου κρατησει και κανεναν ζωοπλαγκτονικο οργανισμο μεσα. Αν δε σε πειραζει αυτο τοτε...go ahead :)

Aυτο το εβαλες για να σου κραταει τα αιωρουμενα στερεα του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω με πιεση και γλυκο νερο θα ηταν το ιδανικοτερο. ομως τα 200μm παιζει να σου κρατησει και κανεναν ζωοπλαγκτονικο οργανισμο μεσα. Αν δε σε πειραζει αυτο τοτε...go ahead :)

Aυτο το εβαλες για να σου κραταει τα αιωρουμενα στερεα του νερου?

Για πρώτη φορά που την καθάρισα την έτριψα με το χέρι και έβγαζε καφετιλα.

Δεν καθαρίζει καλά όμως! Μένει καφέ η κάλτσα οπότε κρατάει και βρώμα.

Μια σκέψη που κάνω είναι να την βάλω σε ένα κουβά με νερό και λίγο χλωρίνη. Θα την αφήσω για κανένα μισάωρο.

Μετά να την αφήσω σε καθαρό νερό άλλο τόσο περίπου μαζί με κάποιο αντιχλωριο τύπου Shechem Prime.

Την φοβάμαι όμως την χλωρίνη.

Ναι για αυτό την έβαλα! Είχε καταντήσει το sump να έχει πιάσει αρκετό πράγμα!

Στην Αμερική είναι πολύ διαδεδομένο.

Link to comment
Share on other sites

χμμ...απο αυτο το "πραμα" που ειχε πιασει τι ειχε μεσα? Αναγνωριζες οργανισμους? (ειχε δηλαδη κωπηποδα και διαφορα ζουζουνια?)

Η χλωρινη ειναι μια λυση αλλα θελει παρα πολυ καλο καθαρισμα. Αν το φιλτρο (καλτσα) εχει πανινες ινες εγω δεν θα την καθαριζα με χλωρινη μην τυχως και ποτισει και την απελευθερωσει στο ενυδρειο. Αν ειναι απο συνθετικο πλαστικο φιλτρο τοτε κατι γινετε αλλα θελει πολυ ωρα τρεχουμενο νερο για να καθαρισει. Η καφετιλα μαλλων θα περιεχει και αλγες μεσα γιαυτο στην λερωσε την καλτσα.

Κατι αλλο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι να την καθαρισεις με οξυζενε ή αν βρεις απο φαρμακειο πενυντρολ (υπεροξειδιο του υδρογονου). Ειναι σουπερ απολυμαντηκο για οτιδηποτε εχει οργανικες ενωσεις, και φανταζομαι θα ανοιξουν και οι ποροι τις καλτσας. Το οξυζενε-πενηντρολ καθαριζει 10 φορες ποιο ευκολα σε σχεση με την χλωρινη.

Παντος σκεψου και το αλλο.... Αυτη η καφετιλα να μην ειναι βρωμα....αλλα καποιες χρωστικες απο αλγες ή απο βακτηρια που απλα εβαψαν την καλτσα. Οπωτε οι ποροι ειναι ανοιχτοι αλλα ειναι "βαμενοι" με τις χρωστικες των οργανισμων που μολις τους μαζεψε και συνθλιφθηκαν απελευθερωσαν απο μεσα τους χρωστικες.

Το καλυτερο χημεικο που εξουδετερωνει την χλωρινη ειναι το θειοθειικο νατριο. Και σε ενυδρειο να βαλεις χλωρινη, ετσι και ριξεις το θειοθειικο νατριο σε 5 λεπτα βαζεις ψαρια μεσα ;)

Link to comment
Share on other sites

Για το πενυντρολ(υπεροξειδιο) αν τυχει και παρεις εσυ ή καποιος αλλος οπωσδηποτε γαντια στα χερια!!!

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι κρατάει πολύ πράγμα!!

Για το υπεροξείδιο του υδρογόνου το διάβασα και αυτό σαν εναλλακτική λύση.

Σκέφτομαι ακόμα και να την βάλω στην μπανιέρα και να δοκιμάσω με το ντους με πολύ πίεση να δω το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις μπουκωμενο το σαμπ απο βραχο κλπ,και ειναι μονο νερακι σε 5 λεπτα το εχεις σιφωναρει και το εχεις κανει τζαμι,χωρις καλτσες,φιλτερσοκ κλπ....επειδη τα ειχα δοκιμασει στο παρελθον αποδειχθηκαν για μενα τσαμπα λεφτα.στομωνουν ευκολα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις μπουκωμενο το σαμπ απο βραχο κλπ,και ειναι μονο νερακι σε 5 λεπτα το εχεις σιφωναρει και το εχεις κανει τζαμι,χωρις καλτσες,φιλτερσοκ κλπ....επειδη τα ειχα δοκιμασει στο παρελθον αποδειχθηκαν για μενα τσαμπα λεφτα.στομωνουν ευκολα κλπ...

Το sump δεν είναι μπουκωμένο . Άλλωστε είναι και ενιαίο, χωρίς χωρίσματα.

Μέσα έχω τις απαραίτητες αντλίες και το skimmer με τον ριακτορα για τα biopellets.

Το θέμα είναι με τι να γίνει το σιφωναρισμα,που το sump είναι κάτω και δύσκολο να κατεβάσεις νερό!!

Link to comment
Share on other sites

χεχε.......ευκολο.

μια λεκανη βαθεια διπλα απο το σαμπ.

παιρνεις ενα λαστιχο.το γεμιζεις με νερο τρεχουμενο απο τη βρυση,το καπακωνεις και στις 2 του πλευρες με τα δαχτυλα σου,το βουτας μεσα στο σαμπ,αφηνεις το δαχτυλο........ωωωωω και βουαλα.αρχιζεις να σιφωναρεις χωρις να ρουφας κλπ.....χεχεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα το δοκιμάσω με την πρώτη αλλαγή νερού.

Για να καθαρίσω το filtershock έχεις καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

να βρεις καμμια ακρη να αγοραζεις πολυ φτηνα απο κινα.

αν πας να το καθαρισεις χειροτερα θα το κανεις....θα στομωνει ακομη πιο ευκολα.ειναι πολυ λιγα τα μαικρον.

Link to comment
Share on other sites

να βρεις καμμια ακρη να αγοραζεις πολυ φτηνα απο κινα.

αν πας να το καθαρισεις χειροτερα θα το κανεις....θα στομωνει ακομη πιο ευκολα.ειναι πολυ λιγα τα μαικρον.

Καλή σκέψη η αγορά από την Κίνα . Ίσως και στο 1/3 της τιμής πιο φτηνά.

Όσο για τον καθαρισμό βρήκα την λύση.

Πήρα την κάλτσα και την έβαλα στην μπανιέρα και με πολύ πίεση στο νερό την καθάρισε και σχετικά εύκολα!!

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Τόση ώρα το έψαχνα και δεν μπορούσα να το βρω!!

Τι θα κρατήσει όμως αυτό, βλέπεις απέναντι.

Μου μοιάζει για απλή κάλτσα φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

οτι δινεις παιρνεις.εγω μιλησα για φθηνεια.δεν μιλησα για ποιοτητα.

μπορεις πχ να εχεις το φτηνιαρη κινεζο και μεσα στην καλτσα λιγοστο εξτρα υαλοβαμβακα.παλι πιο φτηνα θα σου βγει.

βαλε το μυαλουδακι σου να δουλεψει.ολα εγω θα σου τα πω?

Link to comment
Share on other sites

οτι δινεις παιρνεις.εγω μιλησα για φθηνεια.δεν μιλησα για ποιοτητα.

μπορεις πχ να εχεις το φτηνιαρη κινεζο και μεσα στην καλτσα λιγοστο εξτρα υαλοβαμβακα.παλι πιο φτηνα θα σου βγει.

βαλε το μυαλουδακι σου να δουλεψει.ολα εγω θα σου τα πω?

Αφού τα λες ωραία!!!

:bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

ετσι,ετσι... :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Απο τότε που έκανα το ενυδρειο εχω τέτοιες κάλτσες και μου έχουν προστατέψει το cryptic zone απο πολυ μουργα!!

Αυτο ακριβός που κανεις κάνω και γω, με το τηλέφωνο του μπάνιου στο τέρμα και κάνω την καλτσα μέσα έξω.

Εχω πάρει 4 κομμάτια και μια στο τόσο που πλενω τις πετσετες του ενυδρειου στο πλυντήριο με ζεστό νερο χωρίς απορρυπαντικά τις βάζω και αυτές μέσα.

Και το συμαντικοτερο, δεν γεμίζει αλλατια ο γύρο χώρος απο τον παφλασμο και τις φυσαλιδες της επιστροφής.

Πήρα αυτές απο το petcumulus , είναι λίγο πιο ακριβές αλλα δυο χρόνια τις εχω ακομα.

Link to comment
Share on other sites

ειχα δοκιμασει παλιοτερα καλτσες τις πιο χοντρες.

χλωρινες και πιεση με το νερο δουλεψαν αλλα σιγα σιγα μπουκωναν ολο κ πιο ευκολα κ γρηγορα.

επισης απο καποια εντονα τριψιματα που τους εκανα χαλασαν.

συμφωνω με τους παραπανω

αυτο που μου δουλεψε τελικα ηταν να παρω 5 και να τις αλλαζω καθε φορα που εβλεπα να ψιλοπιανουν βρωμα.

συνηθως μετα απο 2 μερες η ακομα και μετα απο μολις μια μερα.

με αυτον το τροπο με το που εριχνα λιγο νερο με πιεση γινοταν σαν καινουργια και επειδη ειχα αρκετες

δεν ειχα κ προβλημα να αφησω 1-2 απλυτες εαν βαριομουν

κανουν πολυ καλη δουλεια αλλα θελουν και ενα ειδος δεσμευσης στις αρκετα συντομες αλλαγες τους

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Παίδες η λύση είναι πολύ απλή....όταν λείπει η σύζυγος τις μαζεύουμε,βγάζουμε το δαχτυλίδι(έχει μια εγκοπή που βγαίνει)και στο πλυντήριο χωρίς απορρυπαντικό.60-90 βαθμούς.Γίνονται καινούργιες.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να στειλω ανωνυμα γραμματα στις γυναικες σας..

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να στειλω ανωνυμα γραμματα στις γυναικες σας.. Mobile klaz speaking...

Σε μένα μην στείλεις.....

τα βάζει μονή της, με τις πετσέτες του ενυδρείου μαζί

Link to comment
Share on other sites

Απο τότε που έκανα το ενυδρειο εχω τέτοιες κάλτσες και μου έχουν προστατέψει το cryptic zone απο πολυ μουργα!!

Αυτο ακριβός που κανεις κάνω και γω, με το τηλέφωνο του μπάνιου στο τέρμα και κάνω την καλτσα μέσα έξω.

Εχω πάρει 4 κομμάτια και μια στο τόσο που πλενω τις πετσετες του ενυδρειου στο πλυντήριο με ζεστό νερο χωρίς απορρυπαντικά τις βάζω και αυτές μέσα.

Και το συμαντικοτερο, δεν γεμίζει αλλατια ο γύρο χώρος απο τον παφλασμο και τις φυσαλιδες της επιστροφής.

Πήρα αυτές απο το petcumulus , είναι λίγο πιο ακριβές αλλα δυο χρόνια τις εχω ακομα.

Το κόλπο με το τηλέφωνο του ντους,το σκέφτηκα όταν είδα ένα βίντεο που το καθάριζαν με πιεστικό.

Λέω δεν το δοκιμάζω να δω;Και τελικά έπιασε!

Θα δοκιμάσω όμως και στο πλυντήριο με ζεστό νερό.

Πάντως στο petcumulus δεν βρήκα κάτι.

ειχα δοκιμασει παλιοτερα καλτσες τις πιο χοντρες.

χλωρινες και πιεση με το νερο δουλεψαν αλλα σιγα σιγα μπουκωναν ολο κ πιο ευκολα κ γρηγορα.

επισης απο καποια εντονα τριψιματα που τους εκανα χαλασαν.

συμφωνω με τους παραπανω

αυτο που μου δουλεψε τελικα ηταν να παρω 5 και να τις αλλαζω καθε φορα που εβλεπα να ψιλοπιανουν βρωμα.

συνηθως μετα απο 2 μερες η ακομα και μετα απο μολις μια μερα.

με αυτον το τροπο με το που εριχνα λιγο νερο με πιεση γινοταν σαν καινουργια και επειδη ειχα αρκετες

δεν ειχα κ προβλημα να αφησω 1-2 απλυτες εαν βαριομουν

κανουν πολυ καλη δουλεια αλλα θελουν και ενα ειδος δεσμευσης στις αρκετα συντομες αλλαγες τους

Για αρχή έχω πάρει δυο και σύνολο θα πάρω να έχω 5.

Νομίζω ότι θα είναι πιο εύκολο στον καθαρισμό.

Το πρόσεξα και εγώ ότι στις 2 άντε βαριά 3 μέρες, θέλει καθάρισμα.

Αν τις αφήσεις όμως 2-3 μέρες βρόμικες, μετά όταν θα στεγνώσουν καθαρίζουν;

Παίδες η λύση είναι πολύ απλή....όταν λείπει η σύζυγος τις μαζεύουμε,βγάζουμε το δαχτυλίδι(έχει μια εγκοπή που βγαίνει)και στο πλυντήριο χωρίς απορρυπαντικό.60-90 βαθμούς.Γίνονται καινούργιες.

Εμένα η κάλτσα είναι κολλημένη πάνω στην πλαστική εγκοπή.

Αν την βάλω στο πλυντήριο θα την βάλω στο πρόγραμμα χωρίς να κάνει στύψιμο.

Λογικά δεν θα έχω πρόβλημα.Πιο πολύ για να μην σπάσω το πλαστικό.

Κατσε να στειλω ανωνυμα γραμματα στις γυναικες σας.. Mobile klaz speaking...

Μαρτυριάρη!!! :bigemo_harabe_net-127:

Σε μένα μην στείλεις.....

τα βάζει μονή της, με τις πετσέτες του ενυδρείου μαζί

Τυχερουλη!! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μερικές χύμα από κίνα γιατί καλό είναι να έχεις 5-10 στην άκρη...τελειώνεις πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...