Jump to content

Αρακάς..σε Μωρά Γκάπυ !


aka68

Recommended Posts

Αν βάλω αρακά σε, ανκίστρους και γκάπυ, πειράζει αν φάνε και τα μωρά Γκάπυ..ή θα έχουμε περιπέτειες !!

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω αρακά σε, ανκίστρους και γκάπυ, πειράζει αν φάνε και τα μωρά Γκάπυ..ή θα έχουμε περιπέτειες !!

Τα μωρά γκάπυ είναι 11 ημερών και 7 σε αριθμό

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ταΐσεις κάτι πλούσιο σε πρωτεΐνες Θέλουμε να αναπτυχθούν καλά και γρήγορα, τώρα που είναι μικρά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μπορουν τα μωρα γκαπι να φανε αρακα,καλα τριμενο φυλαρακι τρεις φορες την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, δίνω τροφή με πρωτείνες για καλή ανάπτυξη, αλλά θέλω να ξέρω και για τις παρενέργειες του αρακά !

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω αλλαγή νερού με σιφωνάρισμα..τι πρέπει να προσέξω πιο πολύ και αν επίτρέπεται να κάνω αλλαγή νερού τώρα !!

Link to comment
Share on other sites

Να προσέξεις να μην ανακατέψεις το βυθό και τη θερμοκρασία. :) Επιτρέπεται να κάνεις αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Τα διατροφικά μυστικά του αρακά

Ο αρακάς αποτελεί μια εξαιρετικά θρεπτική τροφή, πλούσια σε βιταμίνες και θρεπτικά συστατικά.

Πρωταρχικά, ως λαχανικό, αποτελεί μια σημαντική πηγή υδατανθράκων, δίνοντας ενέργεια και φυτικών ινών, οι οποίες είναι απαραίτητες για την ομαλή λειτουργία του γαστρεντερικού μας συστήματος.

Παράλληλα, στον αρακά περιέχονται μια σειρά από σημαντικότατες βιταμίνες με κυριότερες από αυτές:

Βιταμίνη Κ Β, όπως ΒΙ, Β2, Β3, Β6 Βιταμίνη C

http://www.neadiatrofis.gr/2013/03/ta-diatrofika-mistika-tou-araka.html

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε 20 ημέρες..ξαναγέννησε η γκαπίνα μου, άλλα 8 μικρά(σύνολο 15 μικρά), τώρα τι κάνω, μαζεύτηκαν πολλά και "ποιος είδε τον κύριο".

Τι προτείνεται εσείς να κάνω, να απομον'ωσω μερικά μικρά (σε άλλο ενυδρείο), ή την μητέρα, να μεταφέρω αλλού !!

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο 40λιτρο ; Το άλλο ενυδρείο που θέλεις να τα μεταφέρεις πόσα λίτρα είναι ; Εγώ θα πρότεινα να τα αφήσεις λίγο να μεγαλώσουν και να αρχίσεις να δίνεις σε φίλους. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το άλλο που έχω είναι με σαλιγκάρια και μόνο 9 λίτρα..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι μικρα και θελουν συχνο ταισμα,δεν ξερω αν μπορεις να κρατησεις σταθερες συνθηκες στα 9 λιτρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...