Jump to content

Απορείες Για Malawi Mbuna.....


kwstasb

Recommended Posts

Καλημέρα,

Θα ήθελα τις γνώσεις σας στις παρακάτω απορείες μου,

Αφορούν τα είδη: Pseudotropheus Acei (Ngara & Msuli) , Pseudotropheus cyaneorhabdos, Labidochromis Caeruleus, Iodotropheus sprengerae.

Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη παράμετρος η οποία επιρρεάζει τις κιχλίδες με τέτοιο τρόπο ώστε να αυξάνει την διάθεσή τους για αναπαραγωγή.

Τα αφήνετε και αναπαράγονται στο ενυδρείο ή τα μεταφέρετε σε γεννήστρες?

Τέλος, ποιές ζωντανές τροφές (Mysis, Krill, Brine Shrimps, κλπ) μπορούμε να δίνουμε σε ενήλικα ή νεογέννητα?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα ήθελα τις γνώσεις σας στις παρακάτω απορείες μου,

Αφορούν τα είδη: Pseudotropheus Acei (Ngara & Msuli) , Pseudotropheus cyaneorhabdos, Labidochromis Caeruleus, Iodotropheus sprengerae.

Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη παράμετρος η οποία επιρρεάζει τις κιχλίδες με τέτοιο τρόπο ώστε να αυξάνει την διάθεσή τους για αναπαραγωγή.

Συνήθως η αύξηση της θερμοκρασίας τα επηρεάζει προς το ζευγάρωμα. Παίζουν ρόλο όμως και οι συνθήκες που ζουν. Πχ αν νιώθουν άνετα και υπάρχει επαρκής τροφή.

Τα αφήνετε και αναπαράγονται στο ενυδρείο ή τα μεταφέρετε σε γεννήστρες? Πολλοί τα αφήνουν στο ενυδρείο και άλλοι τα μεταφέρουν σε άλλα ενυδρεία-γεννήστρες. Εγώ προσωπικά τα άφηνα στο ενυδρείο να κάνουν την δουλειά τους.

Τέλος, ποιές ζωντανές τροφές (Mysis, Krill, Brine Shrimps, κλπ) μπορούμε να δίνουμε σε ενήλικα ή νεογέννητα? Ότι σου αρέσει εσένα. Τα μικρά αν είναι νεογέννητα μπορεί να μην φάνε ζωντανή. Στα νεογέννητα δίνουμε πολύ ψιλή τροφή που να μπορούν να καταπιούν. Πχ τριμένο φλέικ.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα ήθελα τις γνώσεις σας στις παρακάτω απορείες μου,

Αφορούν τα είδη: Pseudotropheus Acei (Ngara & Msuli) , Pseudotropheus cyaneorhabdos, Labidochromis Caeruleus, Iodotropheus sprengerae.

Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη παράμετρος η οποία επιρρεάζει τις κιχλίδες με τέτοιο τρόπο ώστε να αυξάνει την διάθεσή τους για αναπαραγωγή.

Συνήθως η αύξηση της θερμοκρασίας τα επηρεάζει προς το ζευγάρωμα. Παίζουν ρόλο όμως και οι συνθήκες που ζουν. Πχ αν νιώθουν άνετα και υπάρχει επαρκής τροφή.

Τα αφήνετε και αναπαράγονται στο ενυδρείο ή τα μεταφέρετε σε γεννήστρες? Πολλοί τα αφήνουν στο ενυδρείο και άλλοι τα μεταφέρουν σε άλλα ενυδρεία-γεννήστρες. Εγώ προσωπικά τα άφηνα στο ενυδρείο να κάνουν την δουλειά τους.

Τέλος, ποιές ζωντανές τροφές (Mysis, Krill, Brine Shrimps, κλπ) μπορούμε να δίνουμε σε ενήλικα ή νεογέννητα? Ότι σου αρέσει εσένα. Τα μικρά αν είναι νεογέννητα μπορεί να μην φάνε ζωντανή. Στα νεογέννητα δίνουμε πολύ ψιλή τροφή που να μπορούν να καταπιούν. Πχ τριμένο φλέικ.

Ευχαριστω

+1

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι θέλω να μειώσω τον ρυθμό αυτό.

Η θερμοκρασία είναι στους 25. Ποιό χαμηλά θα πάω σε όρια.

Στο θέμα φαγητού, δύο φορές την ημέρα σε λογικά πλαίσια αλλα έτσι και πλησιάσω γίνεται διαδήλωση.. ..

Τις μπουκωμένες με 2-3 προσπάθειες τις ώρες του ταίσματος, τις πάω σε γεννήστρα...Δεν μπορώ να τις αφήσω ξέροντας ότι τα μικρά θα φαγωθούν ή οτι θα πρέπει να προσπαθώ με τις ώρες να πιάσω 30-40 μικρά.

Δοκίμασα μετά απο προτροπή ενός φίλου/συνεργάτη απο Γερμανία ο οποίος ασχολείται χρόνια με το αντικείμενο (με F0) να δίνω τις ενήλικες και να τις αντικαθιστώ με μικρά ακόμη και αν δεν ξεχωρίζουν. Αποτέλεσμα μπουκώματα οι μικρές του εξαμήνου περίπου, λιγότερα μικρά βέβαια max 10.

Επόμενη δοκιμή ήταν με υπερπληθυσμό με προσθήκη extra ειδών, ωστε να περιορισθει ο διαθέσιμος χώρος/φωλιές αλλα κα πάλι ζευγαρώνουν πιο συχνά και από κουνέλια.

Τώρα είμαι με τα 5 παραπάνω είδη στα 300 λίτρα. Μόνο τα 7-8 είναι ενήλικα μεγαλύτερα του έτους. Τα υπόλοιπα απο 3-4 μηνών έως 7-8 μηνών.

Η επόμενη δοκιμή θα είναι να αφαιρέσω πέτρες.....

Αν δεν πετύχει ή θα ακολουθήσω το "μιξ γκριλ" Mbuna - Haps απο την άλλη όχθη του Ατλαντικού χωρίς χαρέμια ή θα πάω σε δίσκους....

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τα θηλυκά τι να σου πω !

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα κανεις όλα αυτά?

Επειδή γεννάνε? Άστα να γεννάνε στο ενυδρείο και μην τα βάζεις σε γεννηστρα

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τα θηλυκά τι να σου πω !

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα κανεις όλα αυτά?

Επειδή γεννάνε? Άστα να γεννάνε στο ενυδρείο και μην τα βάζεις σε γεννηστρα

Και με τα επιπλέον 40 -50 ψάρια τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Πούλησε χάρισε θα βρεις τι θα τα κάνεις

Μην τα βαζεις σε γεννηστρα έτσι σίγουρα δεν θα επιβειωνουν όλα

Link to comment
Share on other sites

Το ότι αναπαράγονται συχνά σημαίνει ότι τα έχεις σε καλές συνθήκες και μπράβο.

Αν θέλεις να περιορίσεις τα μικρά που επιβιώνουν άφηνε τα θηλυκά να γεννάνε στο κυρίως ενυδρείο σου

κι αν θέλεις βάλε κι ένα ζευγάρι Synodontis ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ότι αναπαράγονται συχνά σημαίνει ότι τα έχεις σε καλές συνθήκες και μπράβο.

Αν θέλεις να περιορίσεις τα μικρά που επιβιώνουν άφηνε τα θηλυκά να γεννάνε στο κυρίως ενυδρείο σου

κι αν θέλεις βάλε κι ένα ζευγάρι ;)

Αυτή τη στιγμή για φίλτρανση έχω

1 Sun-Sun HW-302 (8lt κάδο 90% siporax + filter wool coarse/fine, 1000lt/h)

1 Rena Filstar XP-3 (9lt κάδο 80% siporax + 3cm 10/30PPI, 1350lt/h)

1 Juwel Bioflow 3.0 (εσωτερικό απο Lido 120 πατενταρισμένο με τα σφουγγάρια του εις διπλούν και αντλία 1400lt/h)

Όλα γίνονται γιατί δεν θέλω να "χάνω" ψάρια έτσι, οπότε ο Synodontis απορρίπτεται.. ..

Ευχαριστώ πάντως......

Link to comment
Share on other sites

Main Tank

p4070399.jpg

60LT για μεγάλωμα (18-20 Labidochromis, 6-8 Yellow Tail, 4- 5 White Tail, 6-8 Iodotropheus)

p4070377.jpg

40LT Γεννήστρα 1 (16 Maingano 25/02/2013)

p4070363.jpg

p4070387x.jpg



Link to comment
Share on other sites

Χαμός! :bigemo_harabe_net-85::bigemo_harabe_net-85::bigemo_harabe_net-85::bigemo_harabe_net-85:

Φίλε μου μπορείς να αρχίσεις να χαρίζεις/πουλάς ψάρια και θα λυθεί το πρόβλημα σου. Ρώτα σε κανένα πετ σοπ.

Link to comment
Share on other sites

αλλοι παρακαλανε για να κανουν αυτες της γεννες, οπως σου ειπαν πανε σε ενα pet shop και πουλα-ανταλλαξε με τροφες!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κρίμα είναι να καταλήξουν σε πετ σοπ. Καλύτερα να τα πουλήσει-χαρίσει ο ίδιος σε ευσυνείδητους χομπίστες μέσα στο φόρουμ, παρά να τα δίνει το πετ σοπ σε όποιον του γυαλίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε pet-shop δεν πάνε, συν οτι ο αρσενικος και το μεγάλο θηλυκό Maingano ειναι F0 και οι άλλες δύο θυληκές F1.....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δίνεις τον γόνο σε χομπίστες και μαγαζιά θα γεμίσεις γυάλες ...

Θα βγάζεις και ένα μέρος από το κόστος συντήρησης τους έτσι.

Τα F0 από που τα πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δίνεις τον γόνο σε χομπίστες και μαγαζιά θα γεμίσεις γυάλες ...

Θα βγάζεις και ένα μέρος από το κόστος συντήρησης τους έτσι.

Τα F0 από που τα πήρες;

Απο φίλο ο οποίος μου τα "χάρισε" λόγω μετανάστευσης (2 Maingano, 3 Labidochromis, 2 PS Acei Ngara και 2 PS Acei

Msuli). Εγώ κράτησα μόνο τα πρώτα 2 είδη.

Τα άλλα 2 Maingano είναι F1 απο τον Σταύρο (ΑΒΥΣΣΟΣ), τα υπόλοιπα ειδη απο αγγελίες απο συνχομπίστες.Τα Iodotropheus είναι από γονείς F1_F2.......

Αν εξαιρεθουν τα πρώτα γιατι ξέρω την περίπτωση με τα χαρτιά, τις άδεια κλπ. Όλα είναι καλή την πίστη.....

Σίγουρα θα μπούν αγγελίες σιγά -σιγά.......

Το ζόρι είναι οτι οι γεννηστρες και τα υπόλοιπα ενυδρεία ειναι - 3 ορόφους και μου φεύγει ο κ@&*$ να ανεβοκατεβάζω δοχεία με νερό για τις αλλαγές, συν οτι οι υπόλοιποι στη πολυκατοικία που με βλέπουν να κατεβαίνω συχνα και περίεργες ώρες νομίζουν οτι έχω γιάφκα.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...