Jump to content

Γεια Σε Ολουσ


makisxron

Recommended Posts

εχω ενυδρείο 250L στο οποίο εχω κάποια θεματάκια και ζητω την βοήθεια των εμπειρων....

επειδή δεν εχω το τέλειο ενυδρείο ούτε ολες τις μετρήσεις ας μην μου μιλησετε πολύ ασχημα!!!

σε αυτό το ενυδρείο κατοικούν : 3 σκαλάρια το ένα 2 χρόνων και τα άλλα απο ένα χρόνο.

1ο πρόβλημα τα 2 σκαλάρια εχουν κανει ζευγάρι και καθε δευτερη εβδομάδα γεννάνε και γίνοντε πολύ επιθετικά με τρίτο σκαλάρι το οποίο συνέχεια κυνηγάνε και γενικά πεφτει ξύλο.... δινει και τρωει αλλα δεν το βλέπω να στεναχωριέται πολυ.

τα αυγά των σκαλριών τα τρώει ο γλύφτης καθε φορα τον οποιο τσιμπανε με την σειρά τους και αυτα.

2ο προβλημα οταν ριχνω τροφή στο ενυδρείο ο γλύφτης μου που εχω 3 χρόνια και εχει γίνει αρκετά μεγάλος βγαίνει απο όπου και να είναι και δεν αφήνει ψάρι να πλυσιάσει τον πάτο..... τι να του κάνω???

3ο πρόβλημα και το σοβαρό στο ενυδρείο υπάρχουν και 2 δίσκοι ενας 6 μηνών και ένας 2 μηνών ο μικρός είναι μαύρος αυτός λοιπόν στην αρχή ήταν μία χαρά εδώ και 2 εβδομάδες δεν εμφανίζεται πουθένά κάθεται πάντα πίσω στο ενυδρείο και δεν τον εχω δει να τρώει απο τότε που τον πήρα και τα κοιτάω πολλές ώρες.... τι να κάνω?????

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλημερα και καλως μας ηρθες!

καλη διαμονη να εχεις!

θα πρεπει να ανοιξεις το τοπικ σου στην σωστη κατηγορια διοτι εδω ειναι του καλωσοριματος και μετα απο λιγο καιρο κλειδωνει και δεν θα μπορουμε να μιλησουμε!

κανε και μια παρουσιαση του ενυδρειου για να το δουμε

και ολοι μαζι μετα θα κανουμε οτι περναει απο το χερι μας!

σε πρωτη φαση φανταζομαι οτι θα πρεπει να φυγει ο πλεκο (αλλωστε εχεις εντωπισει και εσυ το προβλημα)

διαστασεις ενυδρειου?

και ποσο καιρο τρεχει με αυτην την ψαροσυνθεση

Link to comment
Share on other sites

:welcomeXL:

καλη διαμονη και καλο διαβασμα φιλε makisxron!

οπως ειπε και ο samilias ανοιξε εαν θεματακι για το ενυδρειο σου στην κατηγορια του γλυκου

ωστε να παρεις τις απαντησεις που θες απο τα παιδια που εχουν πολυ καλες γνωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!!!

:welcomeXL:

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες ! :) Άνοιξε ένα θεματάκι στην κατηγορία που σου είπαν τα παιδιά και θα τα λύσουμε όλα. Από τώρα μπορώ να σου πω ότι έχεις δουλίτσα , αλλά με υπομονή και σωστές κινήσεις θα φτιάξεις ένα όμορφο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

οταν το εγραψα καταλαβα οτι δεν ειμαι στον σωστό χώρο για να μιλάω για προβλήματα!!!!

ειναι 44 * 50* 125 το ενυδρείο μου, ζουν ολα μαζί κανα 3μηνο τα σκαλάρια πανω απο χρόνο αλλα ζευγάρι κατάλαβα οτι έγιναν αφού γέννησαν πρωτη φορα οταν εβαλα μέσα τον πρώτο δίσκο και ανέβασα την θερμοκραια στους 29!!! δεν ειμαι μεγάλος γνώστης το αναφέρω και τα σκαλάρια δεν είχαν ποτε πρόβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

:welcome: :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...