Jump to content

Πείτε Μας Πώς Κάνετε Αλλαγές Νερού.


Recommended Posts

Το νερό σε ένα ενυδρείο είναι το πιο βασικό συστατικό.

Όλος αυτός ο ζωντανός μηχανισμός λειτουργεί και χτίζεται πάνω στο νερό που κυκλοφορεί μέσα του.

Οι αλλαγές νερού επιτρέπουν την καλύτερη εξαγωγή θρεπτικών για ένα ενυδρείο,την αναπλήρωση βασικών στοιχείων, ιχνοστοιχείων,και επιταχύνουν κατά πολύ όλες τις διαδικασίες που λαμβάνουν χώρα μέσα σε ένα ενυδρείο.

Κανένας εξοπλισμός,όποιας τάξης και να είναι αυτός(φτηνός-ακριβός) δεν μπορεί να αντικαταστήσει τις αλλαγές νερού.

Σκοπός του θέματος είναι να προβάλουμε τους τρόπους αυτούς αλλαγής νερού για να βοηθήσουμε όλους αυτούς που προβληματίζονται με το θέμα.

Έτσι θα προβάλουμε ακόμα περισσότερο αυτή την πολύ βασική ρουτίνα που είναι το μεγαλύτερο όπλο στα χέρια μας και πρέπει να γίνει και συνήθεια στη ζωή μας.

Wet skimming water change

Κάνοντας αλλαγές νερού εδώ και μερικά χρόνια κατάλαβα οτι όσο πιο αργά τις πραγματοποιείς τόσο αργά γίνεται η όποια μεταβολή στο νερό και φυσικά τόσο πιο σταθερό μένει το τεχνητό αυτό περιβάλλον δίνοντας όλα τα οφέλη του "φρέσκου" νερού.

Τα περισσότερα σκίμμερ έχουν ρύθμιση για Wet mode...εκεί "φτύνουν" όλο το νερό που θεωρούν ύποπτο και μας δίνουν το πλεονέκτημα να παίξουμε έξυπνα κάνοντας αλλαγή νερού μόνο με το "ύποπτο" αυτό νερό...

Το φρέσκο αλμυρό νερό το προσαρμόζουμε στην μονάδα αναπλήρωσης ρυθμίζουμε την έξοδο αυτής κοντά στην αντλία επιστροφής ή σε κάποιο σημείο μακρυά από το σκίμμερ και όσο νερό αποβάλλεται τόσο νερό αναπληρώνεται.

Επειδή η όλη διαδικασία μπορεί να κρατήσει ώρες,τα ζωντανά όσο το νερό αλλάζει μόνο του δεν στρεσσάρονται καθόλου καθώς η όποιες μεταβολές γίνονται πάρα πολύ αργά...

Είναι ο τρόπος που συστήνω σε ευαίσθητα συστήματα αλλά και Nano-reef.

Ορίστε και ένα βίντεο της αλλαγής νερού μέσω wet skimming σε Full HD ποιότητα.

Καθώς εξελίσσετε το θέμα σας παρακαλώ να παραθέσετε τους τρόπους αλλαγής νερού που εφαρμόζετε,να θυμηθείτε λάθη που κάνατε και να τα αναφέρετε καθώς μπορεί να είναι πολύτιμα για όλους εμάς.

Όλα τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος στον χώρο "reef" είναι αντιστρόφως ανάλογα με τις αλλαγές νερού.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Το συνιστώ ανεπιφυλακτα. Ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις αλλαγές νερού. Δυστυχως το τελευταίο skimmer μου, δεν μου δίνει αυτή την δυνατότητα καθότι δεν έχει στον "κάδο" τρυπα με σωληνακι για έξοδο βρωμικου νερού :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

ε λα βρε θωμα.κανε εσυ τρυπα εφοσων το χρειαζεσαι.τοσο δυσκολο ειναι?

και εγω με τη σειρα μου τον βρισκω ιδανικο τροπο αλλαγης νερου,αλλα δεν νομιζω πως μπορω να περιμενω τοσες ωρες μεχρι να γινει η αλλαγη.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

ε λα βρε θωμα.κανε εσυ τρυπα εφοσων το χρειαζεσαι.τοσο δυσκολο ειναι?

και εγω με τη σειρα μου τον βρισκω ιδανικο τροπο αλλαγης νερου,αλλα δεν νομιζω πως μπορω να περιμενω τοσες ωρες μεχρι να γινει η αλλαγη.

Κώστα δεν το πειράζω.... Το αφηνω Όπως το έβγαλε η μάνα του....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της αλλαγής είναι κάτι που πάντα με απασχολούσε...

Παλιότερα που είχα εξωτερικό φίλτρο στο ενυδρείο, το είχα μετατρέψει για "αυτόματη" αλλαγή νερού και για μεγάλο διάστημα τιες έκανα με αυτό τον τρόπο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30870&hl=

Όταν αφαίρεσα το φίλτρο έπρεπε να βρω και πάλι ένα πρακτικό τρόπο, αλλά και σωστό συνάμα.

Έτσι κατασκευάστηκε εκ νέου το δοχείο συλλογής του Deltec MCE 600 (ευχαριστώ τον FotisGT), ώστε να μπορεί να κατεβαίνει ακόμη πιο κάτω απ ότι το εργοστασιακό και με αυτόν τον τρόπο έχω ακόμη πιο πολύ wet skimming.

Μπορεί να χρειάζεται αρκετή ώρα μέχρι να αδειάσουν τα 20 λίτρα και μετά μέσω της αυτόματης αναπλήρωσης πραγματοποιείται η αλλαγή νερού.

Ούτε κουβάδες ούτε λάστιχα, γιατί έχω βάλει μόνιμα ένα σωλήνα από το δοχείο του skimmer προς την αποχέτευση.

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται ομως σε ενυδρεια ανω των 500λιτρων και σε αλλαγες της ταξεως των 100λιτρων+

ο συγκεκριμενος τροπος αλλαγης θα παρει πολλεεεεες ωρες και νομιζω οτι οσο ποιο μεγαλο ειναι καποιο ενυδρειο τοσο ποιο ''ανεκτικο'' ειναι σε μεταβολες ( θερμοκρασιων , αλλατοτητας κ.α )

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδιά ακολουθώ τον κλασικό πατροπαράδοτο τρόπο της αλλαγής :)

Κλείνω την επιστροφή του σάμπ, βγάζω με λάστιχο 100 λίτρα κατευθείαν στην αποχέτευση και μετά από το βαρελάκι μου βάζω στο σάμπ 100 λιτράκια φρέσκο νεράκι.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της αλλαγής είναι κάτι που πάντα με απασχολούσε...

Παλιότερα που είχα εξωτερικό φίλτρο στο ενυδρείο, το είχα μετατρέψει για "αυτόματη" αλλαγή νερού και για μεγάλο διάστημα τιες έκανα με αυτό τον τρόπο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30870&hl=

Όταν αφαίρεσα το φίλτρο έπρεπε να βρω και πάλι ένα πρακτικό τρόπο, αλλά και σωστό συνάμα.

Έτσι κατασκευάστηκε εκ νέου το δοχείο συλλογής του Deltec MCE 600 (ευχαριστώ τον FotisGT), ώστε να μπορεί να κατεβαίνει ακόμη πιο κάτω απ ότι το εργοστασιακό και με αυτόν τον τρόπο έχω ακόμη πιο πολύ wet skimming.

Μπορεί να χρειάζεται αρκετή ώρα μέχρι να αδειάσουν τα 20 λίτρα και μετά μέσω της αυτόματης αναπλήρωσης πραγματοποιείται η αλλαγή νερού.

Ούτε κουβάδες ούτε λάστιχα, γιατί έχω βάλει μόνιμα ένα σωλήνα από το δοχείο του skimmer προς την αποχέτευση.

βαλε και καμια φωτο να δουμε το δοχείο συλλογής του Deltec.

Link to comment
Share on other sites

βαλε και καμια φωτο να δουμε το δοχείο συλλογής του Deltec.

post-13206-0-53068500-1365361265_thumb.jpg

Όπως βλέπεις δεν υπάρχει ο εργοστασιακός σωλήνας επιστροφής των αποβλήτων....

Αυτός που έχει τοποθετηθεί βρίσκεται πιο ψηλά (και πάει κατευθείαν στην αποχέτευση) και το δοχείο έχει έτσι τη δυνατότητα να κατεβαίνει μέχρι και 3-4 πόντους πιο κάτω.

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται ομως σε ενυδρεια ανω των 500λιτρων και σε αλλαγες της ταξεως των 100λιτρων+

ο συγκεκριμενος τροπος αλλαγης θα παρει πολλεεεεες ωρες και νομιζω οτι οσο ποιο μεγαλο ειναι καποιο ενυδρειο τοσο ποιο ''ανεκτικο'' ειναι σε μεταβολες ( θερμοκρασιων , αλλατοτητας κ.α )

Εννοείτε αυτό φίλε.

Το σκίμμερ μπαίνει και σε τούρμπο εξαγωγή αλλά όσο πιο πολύ το σηκώσεις τόσο λιγότερη μούργα και πιο πολύ νερό θα βγάλει...

Εμείς που παιδευόμαστε σε πιο λίγα λίτρα πρέπει να τα σκεφτόμαστε όλα όμως...σε ένα μεγάλο ενυδρείο μπορεί να τρέχει και 5 λεπτά η αναπλήρωση νερού και να είναι οκ...αν κολλήσει σε ένα ενυδρείο 50-100 λίτρα όμως τελείωσε πλημμυρίζεις, βρέχονται οι πρίζες και ασπρίζουν τα κοράλλια γενικά πολύ άγχος.

Το θέμα της αλλαγής είναι κάτι που πάντα με απασχολούσε...

Παλιότερα που είχα εξωτερικό φίλτρο στο ενυδρείο, το είχα μετατρέψει για "αυτόματη" αλλαγή νερού και για μεγάλο διάστημα τιες έκανα με αυτό τον τρόπο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30870&hl=

Όταν αφαίρεσα το φίλτρο έπρεπε να βρω και πάλι ένα πρακτικό τρόπο, αλλά και σωστό συνάμα.

Έτσι κατασκευάστηκε εκ νέου το δοχείο συλλογής του Deltec MCE 600 (ευχαριστώ τον FotisGT), ώστε να μπορεί να κατεβαίνει ακόμη πιο κάτω απ ότι το εργοστασιακό και με αυτόν τον τρόπο έχω ακόμη πιο πολύ wet skimming.

Μπορεί να χρειάζεται αρκετή ώρα μέχρι να αδειάσουν τα 20 λίτρα και μετά μέσω της αυτόματης αναπλήρωσης πραγματοποιείται η αλλαγή νερού.

Ούτε κουβάδες ούτε λάστιχα, γιατί έχω βάλει μόνιμα ένα σωλήνα από το δοχείο του skimmer προς την αποχέτευση.

Εσύ είπαμε Κύρος Γρανάζης..το έχεις ανάγει σε επιστήμη.Εμείς χτίζουμε κορμί με τους κουβάδες ακόμα.

Εγω ρε παιδιά ακολουθώ τον κλασικό πατροπαράδοτο τρόπο της αλλαγής :)

Κλείνω την επιστροφή του σάμπ, βγάζω με λάστιχο 100 λίτρα κατευθείαν στην αποχέτευση και μετά από το βαρελάκι μου βάζω στο σάμπ 100 λιτράκια φρέσκο νεράκι.

Απλά παραδοσιακά πράγματα...και εγώ όταν βιάζομαι κάπως έτσι κάνω. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

attachicon.gifUntitled-1.jpg

Όπως βλέπεις δεν υπάρχει ο εργοστασιακός σωλήνας επιστροφής των αποβλήτων....

Αυτός που έχει τοποθετηθεί βρίσκεται πιο ψηλά (και πάει κατευθείαν στην αποχέτευση) και το δοχείο έχει έτσι τη δυνατότητα να κατεβαίνει μέχρι και 3-4 πόντους πιο κάτω.

ευχαριστώ και πιστευω οτι βγαζει και ποιο πολλή βρώμα το σκιμερ χαμηλά που το εχεις τωρα . ε??

Link to comment
Share on other sites

Όχι στο wet skimming δεν βγάζει περισσότερη βρόμα .... σπάνια το βάζω σε αυτή τη θέση, μόνο δηλαδή για τις αλλαγές ή όταν θέλω να κάνω wet skimming για διάφορους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Αν και μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα τον κλασσικό τρόπο αλλαγής νερού με το λάστιχο την επόμενη φορά θα δοκιμάσω την συγκεκριμένη μέθοδο του wet skimming γιατί μου φαίνεται πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ενυδρειο που η αλλαγη είναι περίπου 75 lit σε πόση ώρα θα γίνει η αλλαγη με wet skimming ?

Έγινε επεξεργασία - akisdom
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ενυδρειο που η αλλαγη είναι περίπου 75 lit σε πόση ώρα θα γίνει η αλλαγη με wet skimming ?

Εξαρτάται απο τον ρυθμό που αποβάλει αφρό το σκίμμερ (ρυθμίζεται με το ύψος και το ποσοστό αέρα που περνάει στο Venturi)και πόσα λίτρα θέλεις να αλλάξεις...

Σχετικά γρήγορα μπορώ να πω.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά δηλαδή βάζεις το σκίμμερ στο τέρμα και συμπληρώνεται όσο νερο διώχνει το σωλήνακι

Κι επειδη είναι κάτι που πρώτη φορά το διαβάζω , λογικά πετυχαίνεις να φύγουν όλες οι βρωμιές με αυτο τον τροπο , έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Απλά αποβάλουν το "ύποπτο¨"νερό....όσο πιο αργά γίνεται η αλλαγή νερού τόσο πιο πολλά πετυχαίνετε.

Η ουσία είναι να μην στρεσσάρεις τα ζωντανά σου.

Στα 75 λίτρα αυτό γίνεται πολύ εύκολα και μαζεύεις γλίτσες και άλλες ωραίες τοξικές μάζες που αποβάλουν τα κοράλλια.

Οπότε το wet overskimming σε σώζει.

Επίσης για να μην το κουράζεις βάλε και μια ΑΤΟ αν δεν έχεις ήδη και θα με θυμηθείς το καλοκαίρι που έρχεται,αλλά και στις αλλαγές νερού σου 7,5 λίτρα η αντλιούλα τα ανεβάζει για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνω εγώ είναι κάθε εβδομάδα,κλείσιμο την επιστροφή,20 λίτρα έξω από το σαμπ,20 λίτρα μέσα και άνοιγμα την επιστροφή στο 1/20 για καμιά ώρα,μέχρι να πάει το νερό χαλαρά επάνω!Μετά επιστροφή στο full και καθάρισα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδιά ακολουθώ τον κλασικό πατροπαράδοτο τρόπο της αλλαγής :)

Κλείνω την επιστροφή του σάμπ, βγάζω με λάστιχο 100 λίτρα κατευθείαν στην αποχέτευση και μετά από το βαρελάκι μου βάζω στο σάμπ 100 λιτράκια φρέσκο νεράκι.

Μια απο τα ιδια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στο 2005-6 αν θυμάμαι καλά έκανα αλλαγή νερού χρησιμοποιούσα το κλασικό κόλπο με σωλήνα σιλικόνης απο το σάμπ. Δεν το είχα στερεώσει καλά...ήμουν και κουρασμένος μετά απο 16 ώρες δουλειά και έκανα το τραγικό λάθος να έχω τον καινούργιο μου υπολογιστή κοντά...(1250ευρώ...ούτε 3 μήνες δεν το χάρηκα ..)....το μανταλάκι που είχα πιάσει τον σωλήνα έσπασε και το λαπτοπάκι μου έκανε μπάνιο...Η εγγύηση δεν το κάλυπτε περίπου 800 ευρώ ζημιά...φυσικά αγόρασα άλλο και απο τότε πάντα κρατάω ηλεκτρονικές συσκευές μακρυά.

Δίδαγμα να μην κάνουμε ποτέ δουλειές στο ενυδρείο μας κουρασμένοι...πάντα μπορεί να πάει κάτι στραβά και να απειληθεί και η ίδια μας η ζωή.Πιείτε έναν καφέ και προετοιμαστείτε ψυχολογικά πριν ξεκινήσετε την όποια δουλειά.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ακολουθώ την κλασσικη μεθοδο... κανω αλλαγη καθε εβδομάδα, την μια βγάζω απο το σαμπ νερο κ ρουφαω ακαθαρσιες απο το πατωμα του σαμπ κ την αλλη απευθείας απο το ενυδρειο κ παει ετσι εναλλάξ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το σκιμερ ειναι δυσκολο να το δοκιμασω με το ΑΤΙ... Ισως οταν το μαθω καλα να το προσπαθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω σαν το gio to δουλεύω μια μεσα στο ενυδρειο σκουπιτσα κ την επόμενη στο σαμπ να φύγει η βρώμα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...